Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 17. stavka 3. Zakona o Hrvatskoj komori inženjera šumarstva i drvne tehnologije ("Narodne novine", broj 22/06), uz prethodnu suglasnost Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva od 22. studenoga 2006. godine, klasa 011-02/06-01/26, urbroj: 525-07-06-3, Skupština Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije je na sjednici održanoj 7. prosinca 2006. godine, donijela

STATUT

HRVATSKE KOMORE INŽENjERA ŠUMARSTVA I DRVNE TEHNOLOGIJE

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 136 od 18 studenog 2006)

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

(sadržaj Statuta)
Ovim se Statutom pobliže uređuje ustrojstvo Hrvatske komore inženjera šumarstva i drvne tehnologije (dalje u tekstu: Komora), način odlučivanja, biranja i trajanja, odnosno opoziva mandata članova u tijelima Komore; sazivanju i održavanju sjednica tijela Komore; postupku upisa u imenike ovlaštenih inženjera; načinu vođenja imenika ovlaštenih inženjera; strukovnim zadacima i stručnim smjerovima ovlaštenih inženjera; pravima i dužnostima ovlaštenih inženjera; lakšim i težim povredama dužnosti i ugleda ovlaštenih inženjera i kaznama za te povrede; stegovnom postupku za utvrđivanje povrede dužnosti i ugleda ovlaštenih inženjera; tijelima za pokretanje i vođenje stegovnog postupka; ustrojstvo i djelokrug Stručne službe Komore; načinu ostvarivanja interesa članova; javnosti rada Komore te druga pitanja od značaja za njezine članove ako drugačije nije određeno Zakonom o Hrvatskoj komori inženjera šumarstva i drvne tehnologije (dalje u tekstu: Zakon).

Članak 2.

(pravna osobnost)
(1) Komora je pravna osoba javnog prava pod nazivom "HRVATSKA KOMORA INŽENjERA ŠUMARSTVA I DRVNE TEHNOLOGIJE".
(2) Komora može koristiti i skraćeni naziv "HKIŠDT".
(3) U poslovanju s inozemstvom, Komora koristi sljedeći naziv: "Croatian Chamber of Forest and Njood Technology Engineers".
(4) Sjedište Komore je u Zagrebu.
(5) Komoru zastupa i predstavlja predsjednik Komore.

Članak 3.

(znak, pečat, žigovi)
(1) Komora ima svoj znak (logotip), pečat i žigove.
(2) Pečat i žig Komore su okrugla oblika, promjera 30 mm s upisanim tekstom u krugu: Hrvatska komora inženjera šumarstva i drvne tehnologije, Zagreb, a u sredini je znak (logotip) Komore.
(3) Pečati za tintu mogu se otiskivati u tamnoplavoj tinti.
(4) Znak (logotip) Komore sastoji se od stilizirane ilustracije stabala koja zajedno tvore šumarak; u krošnje stabala upisana su dva zupčanika, u većem zupčaniku upisan je detalj hrvatske šahovnice. U podnožju stabala teku dvije valovite linije.
(5) Na temelju odobrenja Središnjeg državnog ureda za upravu, Komora koristi pečat s grbom Republike Hrvatske na javnim ispravama koje izdaje u okviru javnih ovlasti.

Članak 4.

(odgovornost za obaveze)
(1) Komora za obaveze odgovara cjelokupnom imovinom.
(2) Članovi Komore ne odgovaraju za obaveze Komore.

Članak 5.

(suradnja s ostalim komorama i organizacijama)
Komora surađuje s nevladinim organizacijama, savezima i društvima u zemlji i inozemstvu, ostalim strukovnim komorama i inženjerskim komorama ostalih država, te se povezuje u međunarodne inženjerske i ostale asocijacije.

II. ČLANSTVO U KOMORI

Članak 6.

(članovi sa statusom ovlaštenog inženjera)
(1) Članovi Komore su inženjeri šumarstva i drvne tehnologije koji obavljaju stručne poslove iz područja šumarstva, lovstva i drvne tehnologije (dalje u tekstu: ovlašteni inženjeri), odnosno stručne poslove: projektiranja, izrade, procjene, izvođenja i nadzora radova iz područja uzgajanja, uređivanja, iskorištavanja i otvaranja šuma, lovstva, zaštite šuma, hortikulture, rasadničarske proizvodnje, savjetovanja, ispitivanja kvalitete proizvoda, sudskog vještačenja, izrade i revizije stručnih studija i planova, kontrole projekata i stručne dokumentacije, izgradnje uređaja, izbor opreme, objekata, procesa i sustava, stručno osposobljavanje i licenciranje radova u šumarstvu, lovstvu i preradi drva.
(2) Na temelju članstva u Komori ovlaštenom inženjeru izdaje se odgovarajuće rješenje, pečat i iskaznica. Iskaznica i pečat su trajno vlasništvo Komore i izdaju se na trošak Komore.
(3) Odluku o veličini i obliku te načinu izdavanja, uporabi i vraćanju iskaznice i pečata donosi Vijeće Komore.

Članak 7.

(počasni članovi)
(1) Članovi Komore mogu biti i počasni članovi.
(2) Mjerila za primanje počasnih članova u Komoru te njihova prava i obaveze propisuju se posebnim pravilnikom koji donosi Skupština Komore.
(3) Evidenciju počasnih članova vodi Stručna služba Komore.

Članak 8.

(stjecanje i prestanak članstva u Komori)
(1) Inženjer šumarstva i inženjer drvne tehnologije svojstvo člana Komore stječu upisom u imenik ovlaštenih inženjera ako ispunjavaju uvjete:
- da je hrvatski državljanin, odnosno državljanin neke od zemalja Europske unije nakon pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji,
- da je potpuno poslovno sposobna,
- da je zdravstveno sposobna za obavljanje poslova,
- da je diplomirala na biotehničkom fakultetu u Republici Hrvatskoj te stekla zvanje diplomiranog inženjera ili magistra znanosti šumarstva ili zvanje diplomiranog inženjera magistra znanosti drvne tehnologije, odnosno da je diplomirala u inozemstvu ako se po posebnim propisima priznaje istovjetnost inozemne diplome,
- da ima tri godine radnog staža u struci i položen stručni ispit ili doktorat iz područja određenog stručnog smjera,
- da protiv nje nije pokrenuta istraga, odnosno da se protiv nje ne vodi kazneni postupak za djela iz članka 24. Zakona,
- da je član inozemne inženjerske komore na temelju uzajamnosti,
- da ne obavlja poslove koji su nespojivi s inženjerskom djelatnošću te da je dostojna za obavljanje inženjerske djelatnosti.
(2) Inženjeri šumarstva i inženjeri drvne tehnologije koji na dan stupanja na snagu Zakona imaju 10 godina radnog staža u struci na poslovima određenoga stručnog smjera imaju pravo na upis u Komoru, ako u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu Zakona podnesu zahtjev za upis u Imenik ovlaštenih inženjera.
(3) Ovlaštenom inženjeru prestaje članstvo u Komori i pravo obavljanja poslova sa strukovnim nazivom ovlašteni inženjer brisanjem iz Imenika ovlaštenih inženjera:
1. ako mu prestane hrvatsko državljanstvo, odnosno državljanstvo neke od zemalja Europske unije nakon pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji,
2. ako mu bude oduzeta ili djelomično oduzeta poslovna sposobnost,
3. ako postane trajno zdravstveno nesposoban za obavljanje poslova,
4. ako mu je izrečena mjera zabrane obavljanja djelatnosti, odnosno sigurnosna mjera,
5. ako je stegovnom kaznom izgubio pravo obavljanja poslova,
6. kad se usvoji zahtjev podnositelja za prestanak članstva u Komori,
7. ako je osuđen na bezuvjetnu kaznu zatvora dulje od šest mjeseci,
8. ako više od šest mjeseci bez opravdanoga razloga ne obavlja poslove te
9. ako obavlja poslove koji su nespojivi s inženjerskom djelatnošću.

III. PRAVA I DUŽNOSTI OVLAŠTENIH INŽENjERA

Članak 9.

(općenito)
Članovi Komore imaju prava i dužnosti određene propisima koji uređuju područje njihovog djelovanja, ovaj Statut i ostali akti Komore.

Članak 10.

(prava članova Komore)
(1) Ovlašteni inženjeri imaju pravo:
1. surađivati u radu tijela Komore, ako ovim Statutom i ostalim aktima Komore nije drugačije određeno;
2. birati i biti birani u tijela Komore i u izborna tijela za biranje članova, ako ovim Statutom i ostalim aktima Komore nije drugačije određeno:
3. koristiti usluge koje sukladno propisima iz područja šumarstva, lovstva i drvne tehnologije te ovim Statutom pruža Komora;
4. prisustvovati seminarima, simpozijima i ostalim stručnim usavršavanjima te susretima koje organizira Komora;
5. na stalno stručno usavršavanje i primanje stručnog Glasila komore;
6. na pomoć i eventualne organizirane mogućnosti osiguranja od odštetnih zahtjeva;
7. na slobodno istupanje iz članstva Komore;
8. na pečat i