Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 73. stavka 5. Zakona o veterinarstvu ("Narodne novine", broj 41/07), ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja donosi

PRAVILNIK

O VETERINARSKIM PREGLEDIMA U PROMETU S DRŽAVAMA ČLANICAMA EUROPSKE UNIJE S CILjEM STVARANjA JEDINSTVENOG TRŽIŠTA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 139 od 03 studenog 2008)

Članak 1.

1) Ovim se Pravilnikom propisuje način obavljanja veterinarskih pregleda proizvoda životinjskog podrijetla navedenih u propisima iz Dodatka A ili u članku 11. ovoga Pravilnika, namijenjenih stavljanju u promet i ne dovodeći u pitanje odredbe članka 6. ovoga Pravilnika.
2) Veterinarski pregledi iz stavka 1. ovoga članka ne obavljaju se na graničnim veterinarskim postajama.

Članak 2.

Za potrebe ovoga Pravilnika primjenjuju se sljedeći pojmovi:
1. "Veterinarski pregled" je pregled životinja i proizvoda životinjskog podrijetla te hrane za životinje u svrhu zaštite javnog zdravlja, zdravlja životinja, dobrobiti životinja i veterinarske zaštite okoliša koji obavlja ovlaštena osoba, a može se sastojati od dokumentacijskog, identifikacijskog i fizičkog pregleda, od kojih je dokumentacijski pregled obvezan;
2. "Promet" je svako komercijalno premještanje životinja, proizvoda životinjskog podrijetla te hrane za životinje;
3. "Objekt" je objekt subjekta u poslovanju s hranom u kojem se proizvode, skladište ili prerađuju proizvodi iz članka 1. ovoga Pravilnika;
4. "Nadležno tijelo" je Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja;
5. "Službeni veterinar" je veterinar kojeg imenuje ministar u skladu s odredbama Zakona o veterinarstvu;
6. "Treća zemlja" je država koja nije država članica Europske unije (u daljnjem tekstu: država članica), osim Republike Hrvatske.

POGLAVLjEI. Veterinarski pregledi u mjestu podrijetla

Članak 3.

1) Proizvodi iz članka 1. ovoga Pravilnika mogu se staviti u promet ukoliko su proizvedeni, pregledani i označeni u skladu s propisima koji važe za navedeno odredište i koje prati certifikat ili drugi dokument određen propisima Europske unije do mjesta odredišta.
2) Proizvodi, podrijetlom iz objekata u kojima se stalno provode postupci samokontrole, moraju udovoljavati zahtjevima propisanim stavkom 1. ovoga članka. Nadležno tijelo obavlja redovite preglede objekata radi utvrđivanja udovoljavanja proizvoda namijenjenih stavljanju u promet zahtjevima propisanim važećim propisima ili, u slučajevima iz stavka 5. i 6. ovoga članka i članka 11. ovoga Pravilnika, zahtjevima propisanim u državi članici odredišta. U slučaju sumnje da objekt ne udovoljava propisanim zahtjevima, nadležno tijelo obavlja potrebne preglede, i u slučaju potvrđivanja sumnje poduzima propisane mjere koje mogu uključivati i ukidanje odobrenja.
3) Ako se proizvodi prevoze na više mjesta odredišta, moraju se grupirati u onoliko pošiljaka koliko ima mjesta odredišta. Svaku pošiljku označenu serijskim brojem mora pratiti certifikat ili drugi propisani dokument.
4) Proizvodi iz članka 1. ovoga Pravilnika namijenjeni izvozu u treću zemlju moraju tijekom prijevoza ostati pod carinskim nadzorom do mjesta na kojem izlaze s područja Europske unije.
5) U slučaju opcionalnog uvoza iz trećih zemalja, nadležno tijelo obavještava Europsku komisiju i države članice o postojanju takvog uvoza.
6) Nadležno tijelo obavlja dokumentacijski pregled proizvoda koji obuhvaća provjeru mjesta podrijetla i odredišta pošiljaka koje se uvoze iz trećih zemalja u skladu s člankom 6. stavkom 1. ovoga Pravilnika. Zabranjena je otprema navedenih proizvoda s područja Republike Hrvatske, osim u slučaju otpreme proizvoda u državu u kojoj se primjenjuju isti uvjeti uvoza.

Članak 4.

1) Objekti subjekata u poslovanju s hranom moraju udovoljavati propisanim zahtjevima u svim stadijima proizvodnje, skladištenja, stavljanja u promet i prijevoza proizvoda iz članka 1. ovoga Pravilnika. Nadležno tijelo poduzima mjere kojima se osigurava da se:
- proizvodi životinjskog podrijetla navedeni u propisima iz Dodatka A ovoga Pravilnika, koji su namijenjeni stavljanju u promet unutar Europske unije ili Republike Hrvatske, pregledavaju na isti način,
- proizvodi iz Dodatka B ovoga Pravilnika ne otpremaju na područje države članice, ukoliko je njihovo stavljanje u promet zabranjeno u Republici Hrvatskoj.
2) Nadležno tijelo u slučaju postupanja protivno važećim propisima poduzima odgovarajuće mjere prema fizičkim ili pravnim osobama, a posebno ukoliko se utvrdi da dokumentacija ne odgovara utvrđenom stanju u odnosu na proizvod ili da oznake zdravstvene ispravnosti ne udovoljavaju zahtjevima propisanim ovim Pravilnikom.

POGLAVLjEII. Pregledi na mjestu odredišta

Članak 5.

1) Nadležno tijelo na mjestu odredišta provodi sljedeće mjere:
(a) veterinarske preglede, ili uzorkovanje pošiljke, na licu mjesta te na temelju slučajnog odabira, radi utvrđivanja udovoljavanja zahtjevima iz članka 3. ovoga Pravilnika. U slučaju sumnje u postupanje protivno važećim propisima pri provozu pošiljke preko područja Republike Hrvatske ili ako je Republika Hrvatska država odredišta, pregledi se obavljaju tijekom prijevoza pošiljke, a obuhvaćaju provjeru sukladnosti prijevoznih sredstava i uvjeta prijevoza s važećim propisima;
(b) ukoliko su proizvodi iz članka 1. ovoga Pravilnika podrijetlom iz države članice namijenjeni:
- objektu koji je pod nadzorom službenog veterinara, a koji osigurava da samo proizvodi koji udovoljavaju zahtjevima iz članka 3. stavka 1. ovoga Pravilnika mogu biti primljeni u odnosni objekt, te imaju oznaku i prateću dokumentaciju ili, u slučaju proizvoda iz Dodatka B ovoga Pravilnika, prateći dokument mora biti u skladu s propisima Republike Hrvatske,
- odgovornoj osobi koja distribuira pošiljku označenu serijskim brojem do krajnjeg korisnika ili subjektu u poslovanju s hranom s više objekata, ili objektu koji nije pod stalnom nadzorom, navedene osobe odnosno objekt moraju pregledati, prije nego se pošiljka razdijeli ili stavi u promet, da li je pošiljka označena i prati li je certifikat ili dokumenti iz prve alineje ove točke te obavijestiti nadležno tijelo o utvrđenim nepravilnostima,
- primateljima, ukoliko je pošiljka djelomično istovarena tijekom prijevoza, svaku pošiljku označenu serijskim brojem mora pratiti izvornik certifikata u skladu s člankom 3. stavkom 1. ovoga Pravilnika.
2) Primatelji pošiljke iz stavka 1. točke (b) alineje druge i treće ovoga članka, moraju dati pisana jamstva za udovoljavanje zahtjevima iz navedenih alineja, prije upisa iz stavka 4. ovoga članka. Nadležno tijelo obavlja preglede na temelju slučajnog odabira radi provjere sukladnosti s navedenim jamstvima.
3) Ne dovodeći u pitanje odredbe članka 4. ovoga Pravilnika i u slučaju iz članka 11. ovoga Pravilnika objekt podrijetla mora udovoljavati zahtjevima propisanim važećim propisima.
4) Subjekti u poslovanju s hranom kojima su dopremljeni proizvodi podrijetlom iz države članice ili subjekti koji u potpunosti pošiljku razdijele u označene pošiljke, moraju:
(a) biti upisani u Upisnik koji vodi nadležno tijelo;
(b) voditi evidenciju o isporukama;
(c) na zahtjev nadležnog tijela, izvijestiti o dopremi proizvoda podrijetlom iz države članice, zbog obavljanja pregleda iz stavka 1. ovoga članka;
(d) čuvati, u razdoblju od jedne godine, certifikate ili dokumentaciju iz članka 3. ovoga Pravilnika, koju moraju predočiti na zahtjev nadležnog tijela.

Članak 6.

Na mjestima uvoza proizvoda iz trećih zemalja koja su definirana u DodatkuI. Pravilnika o