Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 10. stavka 3. Zakona o obrani ("Narodne novine", broj 33/02 i 58/02) i članka 216. stavka 4. Zakona o sigurnosti prometa na cestama ("Narodne novine", broj 105/04) donosim

PRAVILNIK

O UVJETIMA ZA UPRAVLjANjE I NAČINU PRIJEVOZA NA VOZILIMA ORUŽANIH SNAGA REPUBLIKE HRVATSKE

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 39 od 16 travnja 2007)

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Pravilnikom o uvjetima za upravljanje i načinu prijevoza na vozilima Oružanih snaga Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Pravilnik) propisuju se opći i posebni uvjeti za upravljanje nebojnim motornim i priključnim vozilima Oružanih snaga Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: vozila OS RH) te način prijevoza tereta i osoba vozilima OS RH.

Članak 2.

Vozač vozila OS RH pripadnik je Oružanih snaga koji posjeduje vozačku dozvolu odgovarajuće kategorije i osposobljen je za upravljanje odgovarajućim kategorijama vozila OS RH.

Članak 3.

Nebojno motorno vozilo je motorno vozilo OS RH koje se pokreće snagom vlastitog motora i nije opremljeno za bojna djelovanja.

II. UVJETI ZA UPRAVLjANjE VOZILIMA OS RH

OPĆI UVJETI

Članak 4.

Opći uvjeti za upravljanje vozilima OS RH su:
1. vozačka dozvola odgovarajuće kategorije
2. minimalna dob za upravljanje vozilom određene kategorije
3. zdravstvena sposobnost.

1. Vozačka dozvola odgovarajuće kategorije

Članak 5.

Pripadnik Oružanih snaga može imati vozačku dozvolu za upravljanje vozilima sljedeće kategorije: A1, A, B, B + E, C1, C1 + E, C, C + E, D, D + E, F, G, H i M gdje u:
- A1, spadaju motocikli radnog obujma motora do 125 cm3 i snage motora do 11 kNj,
- A, spadaju motocikli sa ili bez bočne prikolice,
- B, spadaju motorna vozila, osim vozila A1, A, F, G i M kategorije čija najveća dopuštena masa nije veća od 3 500 kg i koja nemaju više od osam sjedala, ne računajući sjedalo za vozača ili kombinacija vučnog vozila u B kategoriji i priključnog vozila, uz uvjet da najveća dopuštena masa priključnog vozila nije veća od mase vučnog vozila, a najveća dopuštena masa tih vozila, odnosno skupa vozila nije veća od 3 500 kg,
- B+E, spadaju kombinacija vozila koja se sastoji od vučnog vozila u B kategoriji i prikolice čija se kombinacija ne uklapa u B kategoriju,
- C1, spadaju motorna vozila do 7 500 kg najveće dopuštene mase,
- C1+E, spadaju vučna vozila kategorije C1 i priključna vozila čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg, s time da najveća dopuštena masa tako nastale kombinacije vučnog i priključnog vozila ne smije prelaziti 12 000 kg,
- C, spadaju motorna vozila čija je najveća dopuštena masa iznad 7 500 kg,
- C+E, spadaju skupine vozila koje se sastoje od vučnoga motornog vozila C kategorije i priključnog vozila čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg,
- D, spadaju motorna vozila za prijevoz osoba koja osim sjedala za vozača imaju više od osam sjedala,
- D+E, spadaju vučna motorna vozila D kategorije i priključno vozilo čija najveća dopuštena masa iznosi više od 750 kg,
- F, spadaju traktori sa ili bez prikolice,
- G, spadaju radni strojevi,
- H, spadaju pružna vozila - tramvaji,
- M, spadaju mopedi i motokultivatori.

2. Minimalna dob za upravljanje vozilom određene kategorije

Članak 6.

Minimalna dob za upravljanje vozilom OS RH je:
- navršenih 18 godina za upravljanje vozilima A, B i C1 kategorije,
- navršenih 19 godina za upravljanje vozilima C1+E kategorije,
- navršenih 20 godina za upravljanje vozilima C+E kategorije,
- navršenih 21 godinu za upravljanje vozilima D, D+E kategorije.

3. Zdravstvena sposobnost

Članak 7.

Na ustrojbeno mjesto vozača u OS RH može se rasporediti osoba koja ima vozačku dozvolu i koja ima odgovarajuću zdravstvenu sposobnost utvrđenu zdravstvenim pregledom za vozače u ovlaštenoj zdravstvenoj ustanovi.
Vozači vozila OS RH obvezni su pristupiti nadzornim zdravstvenim pregledima koji mogu biti periodični i izvanredni.
Periodični zdravstveni pregledi za vozače vozila OS RH provode se u razdoblju od 2 do 5 godina u skladu s posebnim propisima.
Izvanredni zdravstveni pregledi za vozače vozila OS RH obvezno se provode u sljedećim situacijama:
1. nakon prometne nezgode u kojoj je vozač zadobio teške tjelesne ozljede,
2. nakon prijave doktora medicine ili na drugi način stečene spoznaje o nastanku zdravstvenog stanja koje uzrokuje nesposobnost za sigurno upravljanje motornim vozilom,
3. po nalogu Vojne policije ili čelnika ustrojstvene jedinice u kojoj je vozač raspoređen, kada se opravdano posumnja da vozač zbog zdravstvenih razloga više nije sposoban za sigurno upravljanje vozilom,
4. u drugim slučajevima u skladu sa Zakonom o sigurnosti prometa na cestama.
Čelnik ustrojstvene jedinice razine zapovjednika satnije i viši koji u svom sastavu ima vozače vozila OS RH obvezan je voditi evidenciju o zdravstvenim pregledima vozača vozila OS RH te ih pravodobno upućivati na zdravstvene preglede.

POSEBNI UVJETI

Članak 8.

Posebni uvjeti za upravljanje vozilima OS RH su:
1. Obuka
2. Doobuka
3. Preobuka
4. Dopunsko osposobljavanje
5. Program sigurne vožnje
6. Obuka terenske vožnje.

1. Obuka

Članak 9.

Obuka je osposobljavanje pripadnika Oružanih snaga za vozače pojedinih kategorija vozila OS RH.
Obuka iz stavka 1. ovoga članka provodi se u ustrojstvenoj jedinici nadležnoj za obuku vozača u OS RH.

2. Doobuka

Članak 10.

Doobuka je osposobljavanje pripadnika Oružanih snaga za vozače vozila OS RH, a obuhvaća mjere i aktivnosti koje se provode neposredno nakon rasporeda na dužnost vozača vozila OS RH ili po prijemu vozača-ročnika na završnu obuku ili nakon premještaja vozača-ročnika u drugu ustrojstvenu jedinicu.
Kroz provedbu doobuke osobe iz stavka 1. ovoga članka upoznaju se s tehničko-taktičkim značajkama vozila OS RH koja im se u ustrojstvenoj jedinici povjeravaju na uporabu, odnosno upoznaju uvjete regionalnog i mjesnog javnog prometa u mjestu u kojem služe vojni rok.
Nakon završetka doobuke, osobe iz stavka 1. ovoga članka mogu biti upućene na izvršavanje samostalne zadaće vozilom OS RH.
Trajanje i sadržaj doobuke vozača vozila OS RH regulira se Planom i programom završne vojne obuke.

3. Preobuka

Članak 11.

Preobuka je osposobljavanje vozača vozila OS RH za osnovno održavanje i upravljanje vozilom OS RH s kojim se prvi put zadužuje i kojim do tada nije upravljao.
Obuka u okviru preobuke vozača vozila OS RH obuhvaća sadržaj iz nastavnih predmeta koji se odnose na poznavanje i održavanje motornih vozila i upravljanje vozilom.
Preobuka se ne smije provoditi na kategoriji vozila OS RH za koju vozač nema odgovarajuću vozačku dozvolu.

4. Dopunsko osposobljavanje

Članak 12.

Dopunsko osposobljavanje za vozača vozila OS RH provodi se u skladu s propisima kojim je uređeno osposobljavanje vojnih osoba za vozače vozila OS RH i načinu polaganja vozačkih ispita.

5. Program sigurne vožnje

Članak 13.

Program sigurne vožnje obuhvaća vježbe (treninge) sigurne vožnje i grupne radionice o sigurnosti cestovnog prometa s psihosocijalnim odnosima među sudionicima cestovnog prometa.
Program iz stavka 1. ovoga članka obvezni su