Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 14. stavak 6. Zakona o obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima ("Narodne novine" broj 49/99, 63/00 i 103/03), Savjet Agencije za nadzor mirovinskih fondova i osiguranja, na sjednici održanoj 23. prosinca 2004., donio je

PRAVILNIK

O UVJETIMA ZA STJECANjE I OBNAVLjANjE LICENCI ZA UPRAVLjANjE MIROVINSKIM FONDOVIMA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 2 od 04 siječnja 2005)

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Pravilnikom o uvjetima za stjecanje i obnavljanje licenci za upravljanje mirovinskim fondovima (u daljnjem tekstu: Pravilnik) uređuju se:
- uvjeti za stjecanje licenci za upravljanje mirovinskim fondovima (u daljnjem tekstu: licence);
- program, trajanje, prijava i provedba stručne izobrazbe za stjecanje zvanja ovlaštenog upravitelja mirovinskim fondovima (u daljnjem tekstu: stručna izobrazba);
- provedba stručnog ispita za stjecanje zvanja ovlaštenog upravitelja mirovinskim fondovima (u daljnjem tekstu: stručni ispit);
- izdavanje uvjerenja o položenom ispitu i licence;
- priznavanje istovrijednosti inozemne licence za zvanje ovlaštenog upravitelja mirovinskim fondovima stečene u nekoj od zemalja-članica OECD-a; te
- uvjeti i način obnavljanja licenci.

II. UVJETI ZA STJECANjE LICENCI

Članak 2.

(1) Za zainteresirane osobe (u daljnjem tekstu: kandidati) koje ispunjavaju uvjete iz članka 14. stavka 2. Zakona o obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima, Agencija za nadzor mirovinskih fondova i osiguranja (u daljnjem tekstu: Agencija) organizira stručnu izobrazbu za stjecanje zvanja ovlaštenog upravitelja mirovinskim fondovima.
(2) Kandidati plaćaju naknadu za pokriće troškova organiziranja i provedbe stručne izobrazbe i polaganja stručnog ispita. Odluku o visini naknade utvrđuje Savjet Agencije, uz odobrenje Vlade Republike Hrvatske.
(3) Pohađanje stručne izobrazbe uvjet je za pristupanje stručnom ispitu za stjecanje zvanja ovlaštenog upravitelja mirovinskim fondovima.
(4) Kandidatu koji položi stručni ispit Agencija će izdati licencu za upravljanje mirovinskim fondovima.

III. PROGRAM I TRAJANjE STRUČNE IZOBRAZBE

Članak 3.

(1) Nastavni plan i program stručne izobrazbe, koji je ujedno i program stručnog ispita za stjecanje zvanja ovlaštenog upravitelja mirovinskim fondovima, obuhvaća sljedeće nastavne discipline i područja:
- financijske institucije i tržišta;
- financijska i investicijska analiza;
- vrijednosni papiri;
- teorija portfolija;
- procjena vrijednosti poduzeća i poslovne kombinacije;
- upravljanje poslovnim financijama i čitanje financijskih izvješća;
- računovodstvo mirovinskih fondova i mirovinskih društava;
- marketing financijskih usluga;
- poslovno upravljanje i poslovna etika;
- hrvatsko trgovačko pravo;
- hrvatski zakonodavni i institucionalni okvir funkcioniranja financijskih i mirovinskih tržišta.
(2) Stručna izobrazba traje najmanje 120 nastavnih sati.
(3) Detaljniju raščlambu nastavnog plana i programa te utvrđivanje satnice stručne izobrazbe provodi Programsko vijeće, koje ima predsjednika i šest članova, čije članove, u pravilu iz redova predavača na stručnoj izobrazbi, imenuje i razrješuje ravnatelj Agencije.
(4) Predsjednik i članovi Programskog vijeća imaju pravo na naknadu za rad u Programskom vijeću. Visinu naknade posebnom odlukom određuje ravnatelj Agencije.

IV. JAVNI POZIV I PRIJAVA NA STRUČNU IZOBRAZBU

Članak 4.

(1) Agencija raspisuje javni poziv za podnošenje prijava za pohađanje stručne izobrazbe i polaganje stručnog ispita (u daljnjem tekstu: prijava). U javnom pozivu navest će se uvjeti za podnošenje prijave, važeća visina naknade za pokriće troškova organiziranja i provedbe stručne izobrazbe te polaganja stručnog ispita, rok i adresa za podnošenje prijava, te isprave koje kandidati moraju priložiti uz prijavu.
(2) Uz prijavu kandidati prilažu sljedeće isprave:
1. Životopis;
2. Ovjeren preslik diplome o završenom fakultetu;
3. Dokaz o prebivalištu na teritoriju Republike Hrvatske;
4. Dokaz o državljanstvu Republike Hrvatske;
5. Dokaz o ispunjavanju uvjeta o potrebnom stručnom znanju;
6. Dokaz o ispunjavanju uvjeta o potrebnom radnom iskustvu;
7. Uvjerenje o nekažnjavanju za kaznena djela iz članka 15. stavak 3. Zakona o obveznim i dobrovoljnim mirovinskim fondovima.
(3) Ako naknadu iz članka 2. stavak 2. ovog Pravilnika za kandidata plaća tvrtka koja ga upućuje na stručnu izobrazbu, uz prijavu se prilaže i odluka tvrtke o plaćanju naknade za kandidata.
(4) Uz prijavu kandidat prilaže i dokaz o plaćanju pristupnine za pohađanje stručne izobrazbe i polaganje stručnog ispita na račun Agencije. Pristupnina je naknada za pokriće troškova provjere i obrade prijava, a ne vraća se kandidatima za koje se utvrdi da ne ispunjavaju uvjete za pohađanje stručne izobrazbe. Odluku o visini pristupnine utvrđuje Savjet Agencije, uz odobrenje Vlade Republike Hrvatske.

Članak 5.

(1) Ravnatelj Agencije iz redova zaposlenika stručnih službi Agencije imenuje i razrješuje potreban broj članova i tajnika posebnog Povjerenstva za utvrđivanja liste polaznika stručne izobrazbe, čija je zadaća provjera i obrada zaprimljenih prijava.
(2) Prijavljene kandidate Agencija će pisanim putem izvijestiti o ispunjavanju ili neispunjavanju uvjeta za pohađanje stručne izobrazbe i polaganje stručnog ispita.
(3) Kandidatima koji ispunjavaju uvjete za pohađanje stručne izobrazbe i polaganje stručnog ispita Agencija će dostaviti nastavni plan i program stručne izobrazbe, s popisom predavača po pojedinim nastavnim disciplinama te satnicu stručne izobrazbe.

V. PROVEDBA STRUČNE IZOBRAZBE

Članak 6.

(1) Polaznici stručne izobrazbe moraju Agenciji prije početka stručne izobrazbe dostaviti dokaz o plaćanju naknade iz članka 2. stavak 2. ovog Pravilnika na račun Agencije.
(2) Predavače na stručnoj izobrazbi određuje ravnatelj Agencije iz redova sveučilišnih nastavnika, znanstvenika i financijskih stručnjaka koji su se istakli znanstvenim i/ili stručnim radom iz nastavnih disciplina koje predaju.
(3) Ravnatelj Agencije iz redova zaposlenika stručnih službi Agencije imenuje i razrješuje potreban broj članova i tajnika posebnog Povjerenstva za provođenje stručne izobrazbe, čija je zadaća koordiniranje, organiziranje i provođenje administrativno--tehničkih poslova vezanih uz stručnu izobrazbu i polaganje stručnog ispita.
(4) Polaznici su dužni nazočiti najmanje na 70 (sedamdeset) posto nastavnih sati u sklopu stručne izobrazbe.
(5) Ispitnu literaturu predlažu predavači, a odobrava Agencija. Popis ispitne literature polaznicima će priopćiti predavači tijekom stručne izobrazbe. Agencija je dužna polaznicima pribaviti svu ispitnu literaturu prije završetka stručne izobrazbe.
(6) Predavači imaju pravo na naknadu za održana predavanja na stručnoj izobrazbi. Visinu naknade posebnom odlukom određuje ravnatelj Agencije, vodeći računa o iznosu satnice za predavanja na poslijediplomskim studijima na srodnim fakultetima.

VI. PROVEDBA STRUČNOG ISPITA

Članak 7.

(1) Stručni ispit mora se održati najranije 30 (trideset) dana, a najkasnije 60 (šezdeset) dana od dana završetka stručne izobrazbe.
(2) Agencija utvrđuje datum i mjesto polaganja stručnog ispita i o tome pravodobno i na odgovarajući način izvješćuje kandidate.
(3) Stručni ispit sastoji se iz dva dijela, pisanog i usmenog, i to posebno iz svake od nastavnih disciplina zastupljenih u nastavnom planu i programu stručne izobrazbe, osim Kvantitativnih metoda.
(4) Uspjeh na stručnom ispitu ocjenjuje se prema postignutim rezultatima iz svake pojedine nastavne discipline, pisanog i usmenog dijela, s ocjenom "položio" i "nije položio".
(5) Stručni ispit provodi Ispitno povjerenstvo, koje ima