Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 236. stavka 4. i članka 281. stavka 2. Zakona o sigurnosti prometa na cestama ("Narodne novine", broj 67/08.) ministar mora, prometa i infrastrukture uz suglasnost ministra nadležnog za unutarnje poslove i ministra nadležnog za gospodarstvo, donosi

PRAVILNIK

O UREAJIMA I OPREMI ZA POGON MOTORNIH VOZILA PLINOM

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 102 od 26 kolovoza 2009, 22/10)

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se uvjeti koje moraju ispunjavati uređaji i oprema za pogon motornih vozila plinom, postupak i način ugradnje uređaja i opreme, stručna sprema djelatnika koji obavljaju ugradnju, te uvjeti za servisne radionice u kojima se ugrađuju uređaji i oprema.

II. DEFINICIJE OSNOVNIH POJMOVA

Članak 2.

Pojedini izrazi, u smislu ovoga Pravilnika imaju sljedeće značenje:
1. "plin" je ukapljeni naftni plin UN oznake 1965 (smjese propana i butana, u daljnjem tekstu: UNP, međunarodna oznaka LPG = liljuefied petroleum gas) i stlačeni prirodni plin UN oznake 1971 čiji radni tlak ne prelazi 22 MPa (220 bar) (u daljnjem tekstu: metan, međunarodna oznaka CNG = compressed natural gas),
2. "tlak" je tlak iznad atmosferskog tlaka zraka (predtlak),
3. "opasna koncentracija plina" je količina plina u smjesi sa zrakom, koja je jednaka ili veća od 10% donje granice eksplozivnosti. Donja granica eksplozivnosti za UNP je 1,7 vol.%, a za metan 4,4 vol.%,
4. "servisna radionica" je radionica za ugradnju i održavanje plinskih uređaja i opreme za pogon motornih vozila plinom, koja ima odobrenje ministarstva nadležnog za promet,
5. "serviser" je zaposlenik servisne radionice, koji ima najmanje srednju stručnu spremu mehaničarskog, strojarskog, elektrotehničkog, informatičkog ili mehatroničkog smjera i koji je osposobljen za ugradnju i servisiranje uređaja i opreme za pogon motornih vozila plinom (prema programu osposobljavanja kojega donosi ovlaštena organizacija u suglasnosti s ministarstvom nadležnim za promet), što dokazuje ispravom ovlaštene organizacije,
6. "ovlašteni zastupnik za uređaje i opremu" je pravna osoba, koja je od strane proizvođača uređaja i opreme za pogon motornih vozila plinom, ovlaštena za sklapanje ugovora o poslovno-tehničkoj suradnji sa servisnim radionicama, obuku servisera (o čemu izdaje potvrdu) i osiguravanje tehničke podrške, te dostavljanje potrebne dokumentacije ovlaštenoj organizaciji za ispitivanje vozila.

III. UREAJI I OPREMA ZA POGON MOTORNIH VOZILA PLINOM

Članak 3.

Uređaji i oprema koji se ugrađuju u motorna vozila s pogonom na plin su:
1. spremnik plina,
2. armatura spremnika plina,
3. pročišćivač plina (visokog i niskog tlaka plina),
4. isparivač plina (za UNP),
5. regulator tlaka,
6. plinski ventil,
7. priključak za pražnjenje metana,
8. ventil tekućega goriva (benzina ili dizelskoga goriva),
9. vodovi za plin visokoga tlaka,
10. vodovi za plin niskoga tlaka,
11. vodovi sredstava za grijanje,
12. električni uređaji i instalacije,
13. senzori tlaka i temperature,
14. uređaj za ubrizgavanje plina (brizgaljke),
15. razdjelnik-distributor,
16. elektronska kontrolna jedinica (plinsko računalo),
17. visokotlačna pumpa (za UNP).

1. Uvjeti koje moraju ispunjavati materijali

za uređaje i opremu

Članak 4.

Dijelovi uređaja i opreme iz članka 3. ovoga Pravilnika, koji su u dodiru s plinom, moraju biti izrađeni od materijala koji:
1. ne stvara zapaljive smjese,
2. je otporan na djelovanje plina,
3. ne mijenja kemijska svojstva plina.

Članak 5.

(1) Uređaji i oprema iz članka 3. točke 1., 2., 3., 6., 7., 9., 10., 13., 14., 15. i 17. ovoga Pravilnika moraju biti konstruirani i izrađeni za radne temperature od -20oCdo 80oC.
(2) Odredba stavka 1. ovoga članka ne odnosi se na zaštitno kućište armature spremnika plina iz članka 9. stavka 12. točke 3. ovoga Pravilnika.
(3) Uređaji i oprema iz članka 3. točke 4. i 5. ovoga Pravilnika, moraju biti konstruirani i izrađeni za radne temperature od -20oCdo 120oC.
(4) Uređaji i oprema iz članka 3. ovoga Pravilnika, osim vodova za plin niskog tlaka, ispituju se:
- za UNP na pokusnom tlaku od 2,5 MPa (25 bara), odnosno 3 MPa (30 bara) za uređaje i opremu ugrađene u vozilo nakon 1. siječnja 2001.,
- za metan, na pokusnom tlaku od 30 MPa (300 bara).
(5) Uređaji i oprema iz članka 3. ovoga Pravilnika, osim točke 9. i 10., moraju biti tipno ispitani te imati važeće tipno odobrenje.
(6) Dokumentaciju o tipnom ispitivanju iz stavka 5. ovoga članka, dužan je pribaviti ovlašteni zastupnik za uređaje i opremu i dostaviti je ovlaštenoj organizaciji određenoj posebnim propisom (u daljnjem tekstu: ovlaštena organizacija), najkasnije mjesec dana prije prve ugradnje uređaja, odnosno opreme.

Članak 6.

(1) Uređaji i oprema iz članka 3. točke 2. do 7. ovoga Pravilnika, moraju biti na vidljiv i trajan način označeni brojem tipnog odobrenja i nazivom tvrtke-proizvođača.
(2) Odredba stavka 1. ovoga članka ne odnosi se na cijevi za prozračivanje iz članka 9. stavka 1. točke 3. ovoga Pravilnika.
(3) Isparivač plina za UNP i regulator tlaka moraju imati, uz oznake iz stavka 1. ovoga članka i trajno utisnut tvornički broj (serijski broj proizvoda), te ispravu u koju je upisan serijski broj uređaja, kojom se potvrđuje da je uređaj ispitan (izjava o sukladnosti).
(4) Spremnik plina iz članka 3. točke 1. ovoga Pravilnika mora imati trajno upisane sljedeće podatke:
- naziv proizvođača,
- tvornički broj,
- godinu proizvodnje,
- naziv plina kojim se puni (smjesa propan-butan ili metan),
- obujam prazne posude u litrama (l),
- za UNP: najveću dopuštenu masu punjenja (kg),
- za metan: najveći dopušteni tlak punjenja (MPa odnosno bar).
(5) Homologirani spremnik mora imati trajno upisane podatke sukladno odredbama Pravilnika ECE R 67 odnosno ECE R 110.

2. Uvjeti za spremnik plina

Članak 7.

(1) Spremnik plina, koji se ugrađuje u motorno vozilo na pogon plinom, smatra se tlačnom posudom.
(2) Spremnik plina proizveden u Republici Hrvatskoj, koji se prvi put ugrađuje u motorno vozilo na pogon s plinom, mora biti odobren i označen sukladno odredbama Pravilnika ECE R 67 odnosno ECE R 110.
(3) Spremnik plina koji je odobren i označen sukladno odredbama Pravilnika ECE R 67 odnosno ECE R 110, može se ugraditi u vozilo bez prethodnog ispitivanja.

Članak 8.

(1) Spremnik plina proizveden izvan Republike Hrvatske mora ispunjavati sljedeće uvjete:
1. da je odobren i označen sukladno odredbama Pravilnika ECE R 67 odnosno ECE R 110.
2. da ima potvrdnu dokumentaciju odobrenu od ovlaštene organizacije iz članka 277. stavka 1. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (Narodne novine broj 67/08).
1. da je odobren i označen sukladno odredbama Pravilnika ECE R 67 odnosno ECE R 110.
2. da ima potvrdnu dokumentaciju odobrenu od ovlaštene organizacije iz članka 277. stavka 1. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (Narodne novine broj 67/08).
(2) Za motorna vozila na pogon plinom koja su uvezena, mora se prije registracije izvršiti identifikacija i pregled potvrdne dokumentacije.
(3) Oštećeni spremnik plina ne smije se koristiti.
(4) Spremnik plina za UNP i metan smije biti u uporabi najdulje 10 godina računajući od datuma proizvodnje utisnutog na identifikacijskoj pločici.
(5) Spremnik plina koji je odobren i označen sukladno odredbama Pravilnika ECE R 67 odnosno ECE R 110, može se ugraditi u vozilo bez prethodnog ispitivanja.

3. Uvjeti za ostale dijelove uređaja i opreme

Članak 9.

(1) Armatura spremnika plina iz članka 3. točka 2. ovoga Pravilnika sastoji se od:
1. ventila spremnika plina,
2. sigurnosnih