Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 129. stavka 2. podstavka 21. Zakona o policiji ("Narodne novine", broj 129/00.) i članka 16. Zakona o sudjelovanju pripadnika oružanih snaga Republike Hrvatske, policije, civilne zaštite te državnih službenika i namještenika u mirovnim operacijama i drugim aktivnostima u inozemstvu ("Narodne novine", broj 33/02.), ministar unutarnjih poslova donosi

PRAVILNIK

O UPUĆIVANjU POLICIJSKIH SLUŽBENIKA NA RAD U INOZEMSTVO

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 179 od 17 studenog 2004, 21/06, 5/10)

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se uvjeti i način izbora, osposobljavanja, priprema i upućivanja policijskih službenika na rad u inozemstvo, njihova prava i obveze, nadzor nad njihovim radom, izvješćivanje te uloga voditelja grupe policijskih službenika u pojedinoj mirovnoj operaciji ili drugoj aktivnosti u inozemstvu (u daljnjem tekstu: kontingent).

Članak 2.

Policijski službenici upućuju se na rad u inozemstvo radi sudjelovanja u mirovnim operacijama i drugim aktivnostima Organizacije ujedinjenih naroda, Organizacije za europsku sigurnost i suradnju, Europske unije i drugih međunarodnih organizacija ili onim koje se temelje na obvezama koje proizlaze iz međunarodnog ugovora (u daljnjem tekstu: misija).
Odluku o upućivanju policijskih službenika u inozemstvo radi sudjelovanja u misiji donosi ministar unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: ministar), po prethodno donesenoj odluci Vlade Republike Hrvatske.

Članak 3.

Na rad u inozemstvo mogu se uputiti oni policijski službenici koji ispunjavaju tražene uvjete te su osposobljeni i prethodno pripremljeni za sudjelovanje u misiji.

Članak 4.

Način i opseg sudjelovanja policijskog službenika u misiji ovisi o okviru mandata i pravilima pojedine misije.
Policijski službenici upućeni u inozemstvo radi sudjelovanja u misiji dužni su poštivati unutarnji pravni poredak države u kojoj djeluju te ugovore, propise i pravila koja je za provođenje pojedine misije potpisala i donijela međunarodna organizacija ili nadležno tijelo.
Policijski službenici dužni su djelovati po načelu nepristranosti, poštivati kodeks policijske etike i čuvati ugled hrvatske policije i Republike Hrvatske.

II. IZBORNI POSTUPAK

Uvjeti

Članak 5.

Za rad u inozemstvu kandidat mora ispunjavati sljedeće opće uvjete:
- najmanje 5 godina neprekidnog rada na radnom mjestu policijskog službenika,
- odgovarajuće znanje i radno iskustvo za obavljanje poslova za koje se kandidira,
- znanje stranog jezika zahtijevane razine,
- dobru kondicijsku spremnost ukoliko to uvjeti misije zahtijevaju,
- potrebnu duševnu i tjelesnu sposobnost,
- prethodne tri godine ocijenjen najmanje ocjenom dobar (3),
- da nije bio disciplinski kažnjavan za težu povredu radne discipline i da se protiv njega ne vodi disciplinski postupak za težu povredu radne discipline,
- da se protiv njega ne vodi kazneni postupak,
- posjedovanje vozačke dozvole za upravljanje vozilom odgovarajuće kategorije,
Pored uvjeta iz stavka 1. ovoga članka, za rad u inozemstvu kandidat mora ispunjavati i druge uvjete u skladu sa zahtjevima misije.

Natječaj

Članak 6.

Radi odabira kandidata za rad u inozemstvu Odjel kadrovskih poslova Ministarstva unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: Ministarstvo), na temelju odluke ministra, raspisuje interni natječaj.
Natječaj iz stavka 1. ovoga članka u pravilu sadrži:
- naziv misije u koju se upućuje,
- naziv i opis poslova koji će se obavljati u misiji,
- uvjete koje kandidat mora ispunjavati,
- podatke o dokazima koje kandidat mora priložiti prijavi,
- rok i adresu za podnošenje prijave i rok u kojem će se dostaviti obavijest o izboru.
Kandidat mora prijavu na natječaj iz stavka 1. ovoga članka podnijeti pisanim putem u natječajnom roku te joj mora priložiti tražene dokaze o ispunjavanju uvjeta iz natječaja te detaljni životopis na engleskom ili drugom zahtijevanom stranom jeziku.

Podnošenje prijava

Članak 7.

Pravodobne prijave, dopunjene podacima iz kadrovske evidencije, Odjel kadrovskih poslova Ministarstva dostavlja Izbornom povjerenstvu u roku od 7 dana od posljednjeg dana roka za podnošenje prijave.

Izborno povjerenstvo

Članak 8.

Izborno povjerenstvo imenuje ministar na prijedlog ravnatelja policije.
Izborno povjerenstvo sastoji se od predstavnika Ravnateljstva policije, Uprave pravnih i kadrovskih poslova i ustrojstvene jedinice Ministarstva nadležne za europske integracije i mirovne operacije.
Najmanje jedan član Izbornog povjerenstva mora biti psiholog, a jedan policijski službenik s osobnim iskustvom u obavljanju službe u inozemstvu.

Razmatranje prijava

Članak 9.

Izborno povjerenstvo pregledava prijave, izlučuje nepotpune prijave i prijave kandidata koji ne ispunjavaju uvjete iz natječaja te obavlja izbor kandidata.
O razlozima izlučivanja prijava Izborno povjerenstvo, pisanim putem, obavještava rukovoditelje nadležnih ustrojstvenih jedinica koji su prijavili svoje kandidate.

Provjere

Članak 10.

Prije upućivanja na rad u inozemstvo kandidati će pristupiti provjeri znanja stranog jezika.
Provjera stranog jezika može obuhvatiti:
- pisani test stranog jezika,
- intervju na stranom jeziku.

Razgovor

Članak 11.

Izborno povjerenstvo s kandidatima obavlja razgovor u cilju utvrđivanja njihove primjerenosti i sposobnosti za rad u inozemstvu.

Sastavljanje liste

Članak 12.

Po obavljenom razgovoru iz članka 11. ovoga Pravilnika, Izborno povjerenstvo sastavlja listu kandidata, s obzirom na rezultate provedenih provjera.

Liječnički pregled

Članak 13.

Prije upućivanja na rad u inozemstvo Odjel kadrovskih poslova upućuje kandidata na liječnički pregled radi utvrđivanja potrebne duševne i tjelesne sposobnosti.
Kandidatima za koje se utvrdi da imaju potrebnu duševnu i tjelesnu sposobnost nadležni dom zdravlja izdaje potvrdu s rokom važenja 6 mjeseci.
Ukoliko se kandidat ne uputi na rad u inozemstvo u roku od 6 mjeseci od dana izdavanja potvrde, liječnički pregled potrebno je ponoviti.

Preventivna cijepljenja

Članak 14.

Prije upućivanja na rad u inozemstvo kandidati će obaviti preventivna cijepljenja u skladu s preporukama organizatora rada u inozemstvu i epidemiološkom situacijom u državi (regiji) u koju su upućeni.
Prije upućivanja na rad u inozemstvo kandidat može uz pisani zahtjev, na vlastitu odgovornost odustati od preventivnih cijepljenja.

Osposobljavanje

Članak 15.

Kandidati su dužni prisustvovati svim oblicima osposobljavanja i drugim aktivnostima potrebnim za rad u inozemstvu.
Osposobljavanje i druge aktivnosti provode se u Republici Hrvatskoj i/ili u inozemstvu i ovise o konkretnim potrebama za dodatnim ili specijalističkim znanjima za rad u inozemstvu.

Primjerenost

Članak 16.

Tijekom cijelog izbornog postupka provjerava se primjerenost kandidata za rad u inozemstvo, a posebno:
- sposobnost prilagođavanja kompleksnim i otežanim situacijama koje mogu nastati za vrijeme rada u inozemstvu,
- sposobnost uspostavljanja kontakata, vođenja pregovora, odgovarajućeg prosuđivanja, primjerenoga usmenoga i pismenog izražavanja,
- sposobnost djelovanja u grupi,
- samodisciplina i stresna stabilnost,
- snalažljivost i sposobnost improviziranja u nesvakidašnjim situacijama,
- sposobnost prilagođavanja posebnim uvjetima strane kulturne okoline,
- ovladavanje pravilima lijepog ponašanja te uređenost vanjskog izgleda,
- korištenje slobodnog vremena.
Mišljenje o primjerenosti daje Izborno povjerenstvo.

Izbor

Članak 17.

O listi kandidata Izborno povjerenstvo izvijestit će pomoćnika ministra za europske integracije i mirovne misije.
Odluku o izboru kandidata donosi ministar na prijedlog pomoćnika ministra za europske integracije i mirovne misije.

III. ZAVRŠNE PRIPREME

Plan aktivnosti

Članak 18.

U svrhu uspješne pripreme i pravodobnog upućivanja policijskog službenika na rad u inozemstvo ustrojstvena jedinica Ministarstva nadležna za europske integracije i mirovne operacije izrađuje plan aktivnosti.
Plan aktivnosti iz stavka 1. ovoga članka sadrži:
- provedbu akreditacijskog postupka,
- sklapanje ugovora o radu u inozemstvu,
- zaključivanje police osiguranja u slučaju nezgode,
-