Na temelju članka 214. stavka 1. Zakona o zemljišnim knjigama ("Narodne novine", broj 91/96) ministar pravosuđa donosi
PRAVILNIK
O UNUTARNjEM USTROJU, VOENjU ZEMLjIŠNIH KNjIGA I OBAVLjANjU DRUGIH POSLOVA U ZEMLjIŠNOKNjIŽNIM ODJELIMA SUDOVA (ZEMLjIŠNOKNjIŽNI POSLOVNIK)
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 81 od 12 avgusta 1997, 109/02, 123/02, 153/02, 14/05, 60/10)
DIO PRVI
OPĆE ODREDBE O UNUTARNjEM USTROJU ZEMLjIŠNIH KNjIGA
I. glava
UVODNE ODREDBE
Članak 1.
(1) Pravilnikom o unutarnjem ustroju, vođenju zemljišnih knjiga i obavljanju drugih poslova u zemljišnoknjižnim odjelima sudova (Zemljišnoknjižni poslovnik - u daljnjem tekstu: Poslovnik) propisuje se unutarnji ustroj, vođenje zemljišnih knjiga i obavljanje drugih poslova u zemljišnoknjižnim odjelima sudova.
(2) Na poslovanje zemljišnoknjižnog odjela na odgovarajući se način primjenjuju odredbe Sudskog poslovnika ako Poslovnikom nije drukčije određeno.
Članak 2.
(1) Zemljišne knjige vodi posebna ustrojstvena jedinica općinskog suda - zemljišnoknjižni odjel (članak 5. stavak 1. i 3. Zakona o zemljišnim knjigama, "Narodne novine", broj 91/96 - u daljnjem tekstu: ZZK).
(2) Zemljišnoknjižnim odjelom upravlja, vodi postupak i poslove obavlja voditelj zemljišnoknjižnog odjela pod neposrednim nadzorom zemljišnoknjižnog suca, ako ministar pravosuđa ne odredi drukčije (članak 5. stavak 4. ZZK). Voditelj zemljišnoknjižnog odjela i sudac koji je određen za rad na zemljišnoknjižnim predmetima (zemljišnoknjižni sudac) određuju se godišnjim rasporedom poslova.
(3) U zemljišnoknjižnim odjelima s povećanim opsegom poslova vođenje zemljišnih knjiga i ostali poslovi vezani s radom sa zemljišnim knjigama mogu se dodijeliti većem broju zemljišnoknjižnih službenika, pod neposrednim nadzorom voditelja zemljišnoknjižnog odjela (članak 5. stavak 4. ZZK). Za vođenje zemljišnih knjiga zemljišnoknjižni službenik mora imati položen zemljišnoknjižni ispit, a za njihov rad odgovara voditelj zemljišnih knjiga.
Članak 3.
(1) Podnesci i dopisi koji se odnose na zemljišne knjige (zemljišnoknjižni podnesci) primaju se u posebnoj pisarnici zemljišnoknjižnog odjela.
(2) Zemljišnoknjižne podneske prima službenik zemljišnoknjižnog odjela kojeg je za to odredIo voditelj zemljišnih knjiga.
(3) Primitak zemljišnoknjižnih podnesaka može se ograničiti na određeni skraćeni dio radnog vremena.
II. glava
SASTAV ZEMLjIŠNE KNjIGE
1. Glavna knjiga
a) Opće odredbe
Članak 4.
(1) Zemljišna knjiga sastoji se od glavne knjige i zbirke isprava (članak 14. stavak 1. ZZK).
(2) Za svaku glavnu knjigu vode se posebni pomoćni popisi određeni Zakonom o zemljišnim knjigama i drugim propisom (članak 14. stavak 2. ZZK).
(3) Za svaku glavnu knjigu postoji zbirka katastarskih planova koja korisnicima zemljišnih knjiga služi za lakše snalaženje glede položaja i oblika zemljišta (članak 28. ZZK).
Članak 5.
(1) Za sva zemljišta jedne katastarske općine vodi se jedna glavna knjiga (članak 17. stavak 1. ZZK)
(2) Glavna knjiga sastoji se od zemljišnoknjižnih uložaka (članak 18. stavak 1. ZZK).
(3) Za svaku će se glavnu knjigu odvojeno u slučaju potrebe osnovati dopunski svesci.
Članak 6.
(1) U zemljišnoknjižne uloške upisuju se:
1. zemljišnoknjižno tijelo i promjene na njemu;
2. stvarna i druga knjižna prava glede zemljišnoknjižnoga tijela i promjene tih prava;
3. druge činjenice određene zakonom (članak 18. ZZK).
(2) Odredbe o pojedinim vrstama upisa i o pretpostavkama pod kojima se pojedini upisi mogu provesti sadržane su u člancima 30. do 89. ZZK. Odredbe o tome što se upisuje u pojedine listove zemljišnoknjižnog uloška sadržane su u člancima 20. do 25. ZZK i člancima 11. do 15. Poslovnika.
Članak 7.
(1) U zemljišnoknjižni uložak upisuje se samo jedno zemljišnoknjižno tijelo (članak 19. stavak 1. ZZK).
(2) Zemljišnoknjižno tijelo može se sastojati od jednog ili više zemljišta koja se nalaze u istoj katastarskoj općini (članak 19. stavak 2. ZZK). Prema članku 2. stavak 1. ZZK zemljište je dio zemljine površine koji je u katastru zemljišta označen posebnim brojem i nazivom katastarske općine u kojoj leži (katastarska čestica).
(3) Više zemljišta koja u istoj katastarskoj općini pripadaju istom vlasniku spojit će se u jedno zemljišnoknjižno tijelo kad to vlasnik zatraži, ako nisu različito opterećena i ako glede ograničenja vlasništva nema nikakve razlike ili ako se istodobno sa spajanjem uklone sve prepreke koje smetaju spajanju (članak 19. stavak 3. ZZK). Na zahtjev vlasnika može se spojiti i neopterećeno s opterećenim, kao i manje opterećeno s više opterećenim zemljištem, ako su tereti koji se nalaze na više opterećenom zemljištu na njemu upisani u istom prvenstvenom redu kao i na manje opterećenom zemljištu. Spajanje nije dopušteno ako je na više opterećenom zemljištu između dva tereta koji su upisani i na manje opterećenom zemljištu upisan neki treći teret, a taj prvenstveni red ne bude promijenjen.
(4) Za spajanje zemljišta u jedno zemljišnoknjižno tijelo, osim zakonskih uvjeta, važan je i gospodarski interes vlasnika da njegova nepokretna imovina čini jednu cjelinu ili da može pojedinim njezinim dijelovima odvojeno raspolagati. Prekomjerno cijepanje (komadanje) zemljišnoknjižnih tijela po mogućnosti trebalo bi ipak izbjegavati.
(5) Kad se više zemljišnoknjižnih tijela spaja u jedno zemljišnoknjižno tijelo, zemljišta će se prenijeti u zemljišnoknjižni uložak u kojem se nalazi glavni sastavni dio cjelokupnoga dobra. O tome koji će se sastavni dio smatrati kao glavni odlučuje vlasnik. Takvo spajanje zemljišnoknjižnih tijela može se provesti jedino ako zemljišnoknjižna tijela koja se imaju spojiti obuhvaćaju zemljišta koja se nalaze u istoj katastarskoj općini.
Članak 8.
(1) U glavnu knjigu upisat će se sva zemljišta jedne katastarske općine (članak 17. stavak 1. ZZK).
(2) Opće dobro upisuje se u glavnu knjigu ako to zatraži osoba koja na tome ima pravni interes (članak 17. stavak 3. ZZK).
Članak 9.
(1) Zemljišnoknjižni upisi provode se samo u glavnoj knjizi (članak 15. stavak 1. ZZK).
(2) Zemljišnoknjižni upis može se provesti samo po nalogu koji je zemljišnoknjižni sud izdao u rješenju o upisu i ne drukčije nego prema sadržaju tog naloga (članak 112. stavak 1. ZZK).
b) Zemljišnoknjižni ulošci
Članak 10.
(1) Zemljišnoknjižni uložak sadrži posjedovnicu (popisni list, list A), vlastovnicu (vlasnički list, list B) i teretovnicu (teretni list, list C).
(2) Za svako zemljišnoknjižno tijelo postoje u pravilu po jedna posjedovnica, vlastovnica i teretovnica. Svaki od tih listova može obuhvaćati više strana. Svaki se list i svaka strana istog lista moraju označiti brojem zemljišnoknjižnog uloška, te slovima i to: posjedovnica slovom "A", vlastovnica slovom "B", teretovnica slovom "C".
(3) Za zemljišnoknjižne uloške upotrebljavaju se zemljišnoknjižni obrasci (zk. obr.) br. 1-3, a za poduloške zemljišnoknjižni obrasci 4-6 određeni Poslovnikom.
Članak 11.
(1) Kad je zemljišnoknjižno tijelo u suvlasništvu više osoba, na zahtjev suvlasnika za njegov će se idealni dio otvoriti poduložak koji je sastavni dio zemljišnoknjižnog uloška u kojem je upisano zemljišnoknjižno tijelo u suvlasništvu (članak 20. stavak 2. ZZK).
(2) Za suvlasnički dio koji je povezan s vlasništvom posebnog dijela nekretnine otvorit će se poduložak (članak 24. stavak 2. ZZK).
(3) Glede suvlasničkog dijela za koji je otvoren poduložak upisi će se provoditi u tom podulošku (članak 20. stavak 4. ZZK).
(4) Poduložak sadrži posjedovnicu, vlastovnicu i teretovnicu. Na upise u poduložak na odgovarajući se način primjenjuju odredbe o upisima u uložak (članak 20. stavak 3. ZZK).
(5) Svaki se list poduloška i svaka strana istog lista moraju označiti brojem zemljišnoknjižnog uloška i brojem poduloška, te slovima, i to: posjedovnica poduloška slovom "A". vlastovnica poduloška slovom "B", teretovnica poduloška slovom "C".
(6) Broj poduloška određuje se rednim brojem upisa pod kojim je u vlastovnici uloška upisan suvlasnički dio