Na temelju članka 321., stavka 2., točke 1. Zakona o sigurnosti prometa na cestama ("Narodne novine", broj 59/96) ministar pomorstva, prometa i veza u suglasnosti s ministrom unutarnjih poslova donosi
PRAVILNIK
O TURISTIČKOJ I OSTALOJ SIGNALIZACIJI NA CESTAMA
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 87 od 23 srpnja 2002)
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim se pravilnikom propisuju vrsta, značenje, oblik, boja, dimenzije i postavljanje turističke i ostale signalizacije na cestama.
Članak 2.
Turistička i ostala signalizacija je namijenjena obavještavanju sudionika u prometu o kulturnim, povijesnim, prirodnim i turističkim znamenitostima te ostalim objektima i sadržajima u naselju.
Članak 3.
Turističku signalizaciju na cestama čine:
1. znakovi obavijesti o kulturnim, povijesnim, prirodnim i turističkim znamenitostima;
2. znakovi za usmjeravanje prema kulturnim, povijesnim, prirodnim i turističkim znamenitostima;
3. znakovi za pružanje turističkih i drugih informacija.
Ostalu signalizaciju u smislu ovog Pravilnika čine:
1. znakovi za izraz dobrodošlice;
2. znakovi obavijesti za usmjeravanje prema poslovno - trgovačkim objektima i centrima, važnim objektima i sadržajima u naselju te ostalim javnim prostorima (izložbe, sajmovi) koji zbog svoje namjene privlače veći broj ljudi.
Članak 4.
Na znakovima turističke signalizacije mogu se nalaziti nazivi turističkih odredišta i simboli pojedinih turističkih objekata, odnosno nazivi i simboli zajedno.
Na znakovima ostale signalizacije mogu se nalaziti nazivi i simboli odredišta na koje znakovi upućuju.
Na znakovima turističke i ostale signalizacije mogu se koristiti simboli koji se upotrebljavaju na prometnim znakovima iz skupine znakova obavijesti ili simboli priloženi u dodatku ovog Pravilnika.
Članak 5.
Na turističkoj i ostaloj signalizaciji natpisi se ispisuju latiničnim pismom u pravilu malim slovima prema HRN 1114.
Dvojezični nazivi moraju biti napisani na način da je prvi naziv na hrvatskom jeziku, a potom na jeziku nacionalne manjine.
Nazivi se mogu napisati i na stranim jezicima.
Članak 6.
Znakovi turističke i ostale signalizacije na autocestama i brzim cestama (u daljnjem tekstu autoceste) moraju imati prema HRN 1114 boje retrorefleksiju klase 2, a na ostalim cestama klase 1.
Kada se turistički znakovi postavljaju s drugim prometnim znakovima moraju biti istih retroreflektirajućih svojstava.
Članak 7.
Turistička i ostala signalizacija postavlja se u skladu s odredbom članka 80. i 83. Pravilnika o prometnim znakovima, opremi i signalizaciji na cestama.
Turistička i ostala signalizacija postavlja se s desne strane uz kolnik, u smjeru kretanja vozila.
Članak 8.
Znakovi turističke i ostale signalizacije ne smiju se postavljati između prometnih znakova propisanih Pravilnikom o prometnim znakovima, opremi i signalizaciji na cestama, s njima kombinirati ili postavljati na istom mjestu.
Članak 9.
Iznimno od odredbi članka 8. turistički znakovi koji se odnose na sadržaje iz članka 41. ovog Pravilnika, mogu se, ako to dopuštaju uvjeti o postavljanju prometne signalizacije, postaviti zajedno s prometnim znakovima obavijesti i to na sljedeći način:
kao umetnuto smeđe polje, te
kao zaseban znak, na istom stupu uz prometni znak "putokaz" (350).
Članak 10.
Kulturne, prirodne, povijesne i turističke znamenitosti, područja i objekti na koje se upozorava i u koje se vodi promet s turističkom i drugom signalizacijom obavijesti, moraju pored ostalih uvjeta ispunjavati i sljedeće:
1. znamenitost, područje ili objekt mora biti uvršten u popis kulturne, povijesne ili prirodne vrijednosti;
2. znamenitost, područje ili objekt mora biti u općem interesu i njega je u pravilu moguće posjetiti tijekom cijele godine;
3. pristup do znamenitosti, područja ili objekta mora biti siguran i lako dostupan širokom krugu sudionika u prometu kojima je namijenjen,
4. znamenitost, područje ili objekt mora imati dovoljno parkirališnih mjesta, izgrađene sanitarne prostore i organiziran prihvat gostiju.
Članak 11.
Turistička i ostala signalizacija postavlja se na osnovu odobrenja nadležnog subjekta, prema postupku propisanom Zakonom o javnim cestama.
Ako znakovi iz prethodnog stavka nisu uključeni u prometni projekt ceste, isti će se postavljati i održavat na teret tražitelja.
Članak 12.
Grafički prikazi znakova turističke i ostale signalizacije dani u ovom Pravilniku su približni i obavijesnog su karaktera.
Članak 13.
Uz ovaj Pravilnik otiskani su prilozi koji čine njegov sastavni dio, i to: kazalo boja (prilog 1) i dodatni simboli (prilog 2).
II. TURISTIČKI ZNAKOVI OBAVIJESTI O KULTURNIM, POVIJESNIM, PRIRODNIM I TURISTIČKIM ZNAMENITOSTIMA
Članak 14.
Turistički znakovi obavijesti o kulturnim, povijesnim, prirodnim i turističkim znamenitostima jesu:
1. znak "obavijesna ploča za kulturnu znamenitost ili objekt" (10), natpisom, simbolom ili likovnim prikazom označava smjer i udaljenosti do kulturne znamenitosti ili objekta.
2. znak "obavijesna ploča za povijesnu znamenitost ili objekt" (11), natpisom, simbolom ili likovnim prikazom označava naziv, vrstu te smjer i udaljenosti do povijesne znamenitosti ili objekta.
2. znak "obavijesna ploča za područje prirodne znamenitosti" (12), natpisom, simbolom ili likovnim prikazom označava naziv, vrstu te smjer odvajanja i udaljenost do mjesta od koga se odvaja cesta koja vodi do znamenitosti na koju se znak odnosi.
3. znak "obavijesna ploča za turističku znamenitost ili objekt" (13), natpisom, simbolom ili likovnim prikazom označava naziv, vrstu te smjer i udaljenosti do turističke znamenitosti ili objekta.
5. znak "oznaka turističke ceste" (14), označava mjesto na cesti, od kojeg je cesta ili njen dio proglašen kao turistička cesta (vinska, obalna, panoramska, planinska).
Članak 15.
Turistički znakovi obavijesti imaju oblik pravokutnika ili kvadrata.
Turistički znakovi obavijesti sadrže naziv, simbol ili likovni prikaz turističkog odredišta i udaljenost u kilometrima do određene znamenitosti, objekta ili mjesta od kojeg se kreće prema toj znamenitosti.
Pored toga na znaku se mogu naći i neka detaljnija objašnjenja vezana za turističko odredište.
Članak 16.
Osnovna boja turističkog znaka obavijesti je smeđa, a rubovi su bijele boje.
Umetnuta polja i natpisi na turističkim znakovima obavijesti su bijele boje, a simboli su, u pravilu, crne boje.
Članak 17.
Veličine turističkih znakova obavijesti jesu:
1. na autocestama do 10 m2;
2. na državnim cestama do 6 m2;
3. na ostalim cestama do 4 m2.
Članak 18.
Veličina simbola i grafičkog prikaza na turističkim znakovima obavijesti mora biti prepoznatljiva i razmjerna veličini turističkog znaka.
III. TURISTIČKI ZNAKOVI ZA USMJERAVANjE PREMA KULTURNIM, POVIJESNIM, PRIRODNIM I TURISTIČKIM ZNAMENITOSTIMA
1. Turistički putokazni znakovi
Članak 19.
Turistički putokazni znakovi su znakovi koji označuju smjer prema kulturnim, povijesnim, prirodnim i turističkim znamenitostima i objektima.
Turistički putokazni znakovi jesu:
1. znak "putokazna ploča za usmjeravanje prema kulturnim znamenitostima ili objektu" (20), označava smjer kojim se kreće do naznačene znamenitosti ili objekta;
2. znak "putokazna ploča za usmjeravanje prema povijesnoj znamenitosti ili objektu" (21), označava smjer kretanja do naznačene znamenitosti ili objekta;
3. znak "putokazna ploča za usmjeravanje prema prirodnoj znamenitosti ili objektu" (22), označava smjer kretanja do naznačene znamenitosti ili objekta;
4. znak "putokazna ploča za usmjeravanje prema turističkom objektu u naselju" (23), označava vrstu i naziv te smjer kretanja do naznačenog objekta;
5. znak "putokazna ploča za usmjeravanje prema javnom objektu ili prostoru kojem se prilazi od turističke ceste" (24).
6. znak "putokazna ploča za usmjeravanje prema auto kampu" (25).
Članak 20.
Turistički putokazni znak ima oblik pravokutnika na