Na temelju članka 275. stavak 3. Zakona o sigurnosti prometa na cestama ("Narodne novine" broj 105/04) ravnatelj Državnog zavoda za normizaciju i mjeriteljstvo donosi
PRAVILNIK
O TEHNIČKIM ZAHTJEVIMA I POSTUPKU HOMOLOGACIJE MOTORNIH VOZILA KATEGORIJE M1 S OBZIROM NA VOZAČEVO VIDNO POLjE TPV 132 (IZDANjE 00)
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 149 od 26 listopada 2004)
Članak 1.
Ovim pravilnikom uređuju se tehnički zahtjevi i postupak homologacije za motorna vozila kategorije M1(1) s obzirom na vozačevo vidno polje.
Članak 2.
Tehnički zahtjevi za vozila s obzirom na vozačevo vidno polje navedeni su u točkama 5. i 6. prilogaI. te u prilozimaIII. i IV., a postupak homologacije u točkama 3. i 4. prilogaI. ovoga pravilnika.
Svi prilozi ovoga pravilnika od rednog brojaI. -V. čine njegov sastavni dio.
Članak 3.
Tijelo za homologaciju vozila u smislu odredaba ovoga pravilnika je Državni zavod za normizaciju i mjeriteljstvo (u daljnjemu tekstu: Zavod).
Članak 4.
Zavod će dodijeliti dodatak certifikatu o homologaciji tipa vozila s obzirom na vozačevo vidno polje ako taj tip vozila zadovoljava zahtjeve navedene u točkama 5. i 6. priloga l. i prilozimaIII. iIV. ovoga pravilnika.
Obrazac za dodatak certifikatu o homologaciji tipa vozila dan je u priloguV. ovoga pravilnika.
Članak 5.
Vozila kategorije M1 mogu se homologirati te uvoziti i stavljati na tržište ako zadovoljavaju zahtjeve ovoga pravilnika i njegovih priloga s obzirom na vozačevo vidno polje.
Članak 6.
Zavod može ovlastiti pravnu ili fizičku osobu za obavljanje poslova tehničke službe ako ispunjava sljedeće uvjete:
- da zadovoljava zahtjeve norme HRN EN ISO/IEC 17025 za osposobljenost ispitnih laboratorija za područje ispitivanja prema zahtjevima ovoga pravilnika
- da ima najmanje jednoga djelatnika školske spreme VII/1 strojarskog smjera
- da može dokazati poznavanje metoda i postupaka ispitivanja sadržanih u točkama 5. i 6. priloga l. i prilozimaIII. iIV. ovoga pravilnika.
Članak 7.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osam dana od dana objave u "Narodnim novinama", a počet će se primjenjivati danom pristupa Republike Hrvatske Europskoj uniji.
Klasa: 011-02/04-03/30
Urbroj: 558-04/13-04-1
Zagreb, 14. listopada 2004.
Ravnatelj
Državnog zavoda za normizaciju i mjeriteljstvo
dr. sc. Marijan Andrašec, dipl. ing., v. r.
____________
(Š1Ć) Definicija vozila dana je u članku 4. Pravilnika o homologaciji tipa motornih vozila ("Narodne novine br. 115/04") a kategorizacija vozila u priloguII. A istoga pravilnika
PRILOGI.
PODRUČJE PRIMJENE, DEFINICIJE,
ZAHTJEV ZA HOMOLOGACIJU TIPA,
HOMOLOGACIJA TIPA, ZAHTJEVI, ISPITNI POSTUPAK
1. PODRUČJE PRIMJENE
1.1. Ovaj se pravilnik primjenjuje na 180oprednjega vidnog polja vozača vozila kategorije M1.
1.1.1. Njezina je svrha osigurati odgovarajuće vidno polje kad su vjetrobransko staklo i druge ostakljene površine suhe i čiste.
1.2 Zahtjevi ovoga pravilnika oblikovani su za primjenu na vozila kategorije M1 u kojima je vozač na lijevoj strani. U vozilima kategorije M1 u kojima je vozač na desnoj strani ti zahtjevi primjenjuju se invertiranjem kriterija gdje je to moguće.
2. DEFINICIJE
(2.1.)
2.2. Tip vozila obzirom na vidno polje
"Tip vozila s obzirom na vidno polje" označava vozila koja se ne razlikuju u takvim bitnim stvarima kao što su:
2.2.1. vanjski i unutarnji oblici i rasporedi utvrđeni u stavku 1. koji mogu utjecati na vidljivost te
2.2.2. oblik i mjere vjetrobranskog stakla i njegova pričvršćenja.
2.3. Trodimenzionalni referentni sustav
"Trodimenzionalni referentni sustav" označava referentni sustav koji se sastoji od okomite uzdužne ravnine Dž-Z, vodoravne ravnine Dž-Y i okomite poprečne ravnine Y-Z ( vidi sliku 2. priloga III.). Sustav se upotrebljava za određivanje odnosa veličina između položaja konstrukcijske točke na nacrtu i njezina položaja na stvarnom vozilu. Postupak za postavljanje vozila u odnosu na sustav opisan je u prilogu III.; sve koordinate u odnosu na nultu točku na tlu određuju se na vozilu u voznom stanju (kako je definirano u točki 2.6 prilogaI. Pravilnika o homologaciji tipa motornih vozila) i s jednim putnikom na prednjem sjedalu, masa putnika iznosi 75 kg ± 1%.
2.3.1. Vozila opremljena ovjesom namjestivim po visini ispituju se u uobičajenom položaju za vožnju koji je odredio proizvođač vozila.
2.4. Primarne referentne oznake
"Primarne referentne oznake" označavaju provrte, površine, oznake ili identifikacijske oznake na nadogradnji vozila. Tip upotrijebljene referentne oznake i položaj svake oznake u odnosu na Dž, Y i Z koordinate trodimenzionalnoga referentnog sustava te u odnosu na konstrukcijsku osnovnu ravninu mora navesti proizvođač vozila. Te se oznake mogu upotrijebiti kao kontrolne točke u svrhu kontrole dimenzija kod sklapanja nadogradnje vozila.
2.5. Kut naslona sjedala
(vidi prilog III., točka 1.3)
2.6. Stvarni kut naslona sjedala
(vidi prilog III., točka 1.4)
2.7. Konstrukcijski određen kut naslona sjedala
(vidi prilog III., točka 1.5)
2.8. V-točke
"V-točke" označavaju točke čiji su položaji u putničkome prostoru određeni okomitim uzdužnim ravninama koje prolaze kroz središta krajnjih vanjskih sjedala u prednjemu redu sjedala te R-točkom i konstrukcijskim kutom naslona sjedala upotrijebljenim za dokazivanje sukladnosti sa zahtjevima za vidno polje (vidi prilog IV.).
2.9. R-točka ili referentna točka sjedala
(vidi prilog II.)
2.10. H-točka
(vidi prilog II.)
2.11. Temeljne točke vjetrobranskog stakla
"Temeljne točke vjetrobranskog stakla" označavaju točke koje se nalaze na sjecištu crta koje se zrakasto šire iz V-točaka prema naprijed na vanjsku površinu vjetrobranskog stakla i vjetrobranskog stakla.
2.12. Prozirno područje vjetrobranskog stakla
"Prozirno područje vjetrobranskog stakla" označava ono područje na vjetrobranskome staklu vozila, ili drugoj ostakljenoj površini, čija propusnost za svjetlo, mjerena pod pravim kutom u odnosu na površinu, nije manja od 70%.
2.13. P-točke
"P-točke" su točke oko kojih se okreće vozačeva glava kad gleda predmete na razini oka u vodoravnoj ravnini.
2.14. E-točke
"E-točke" su točke koje predstavljaju središta vozačevih očiju i koje se upotrebljavaju za procjenu mjere do koje A-stup zakriva vidno polje.
2.15. A-stup
"A-stup" označava svaku vrstu nosača krova ispred okomite poprečne ravnine smještene 68 mm ispred V-točaka i uključuje sve neprozirne dijelove, kao što su okviri vjetrobranskog stakla i okviri vrata koji su spojeni na takav nosač ili su u njegovu nastavku.
2.16. Vodoravno područje namještanja sjedala
"Vodoravno područje namještanja sjedala" označava područje uobičajenih vozačkih položaja, koje je odredio proizvođač vozila, za namještanje vozačevog sjedala u smjeru Dž-osi (vidi točku 2.3).
2.17. Prošireno područje namještanja sjedala
"Prošireno područje namještanja sjedala" označava područje određeno od strane proizvođača vozila za namještanje sjedala u smjeru Dž-osi (vidi točku 2.3) izvan područja uobičajenih vozačkih položaja određenih u točki 2.16, a koje se koristi kod spuštanja sjedala u ležeći položaj ili za olakšavanje ulaska u vozilo.
(2.18.)
3. ZAHTJEV ZA HOMOLOGACIJU TIPA
3.1. Zahtjev za homologaciju tipa vozila s obzirom na vozačevo vidno polje podnosi proizvođač vozila ili njegov ovlašteni zastupnik.
3.2. Zahtjev mora biti popraćen dokumentima (u tri primjerka) sa sljedećim pojedinostima:
3.2.1. opisom vozila s obzirom na kriterije navedene u točki 2.2, zajedno s tehničkim crtežima i fotografijama ili prostornim prikazom putničkoga prostora; moraju se navesti brojevi i/ili simboli koji određuju tip vozila, i
3.2.2. pojedinostima o primarnim referentnim oznakama s dovoljno potankosti za njihovu laku identifikaciju te provjeru položaja svake pojedine oznake u odnosu na ostale i na R-točku.
3.3. Vozilo uzorak tipa vozila za koje je zatražena homologacija dostavlja se tehničkoj službi koja provodi homologacijska ispitivanja.
4. HOMOLOGACIJA TIPA
(4.1.)
(4.2.)
(4.3.) Certifikat sukladan obrascu navedenu u priloguV. prilaže se