Na temelju članka 12. stavka 1. Zakona o eksplozivnim tvarima ("Narodne novine", broj 178/04., 109/07. i 67/08.), ministar unutarnjih poslova donosi
PRAVILNIK
O STRUČNOM OSPOSOBLjAVANjU OSOBA ZA RUKOVANjE EKSPLOZIVNIM TVARIMA
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 134 od 19 prosinca 2008, 97/10)
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuju se tehnički uvjeti kojima moraju udovoljavati pravne osobe koje stručno osposobljavaju osobe za rukovanje eksplozivnim tvarima, stupanj i vrstu stručne spreme osoba koje obavljaju stručno osposobljavanje, potrebna tehnička sredstva, izdavanje ovlaštenja te Program stručnog osposobljavanja osoba za rukovanje eksplozivnim tvarima.
Ovim Pravilnikom propisuje se i uvjeti koje mora ispuniti osoba koja se stručno osposobljava za rukovanje eksplozivnim tvarima, način polaganja ispita pred Ispitnim povjerenstvom, uvjeti koje moraju ispunjavati predsjednik i članovi Ispitnog povjerenstva, način vođenja i rokovi čuvanja upisnika o izdanim uvjerenjima o položenom ispitu za osobe koje rukuju eksplozivnim tvarima te nadzor nad pravnim osobama koje obavljaju stručno osposobljavanje.
Članak 2.
Stručno osposobljavanje osoba za rukovanje eksplozivnim tvarima (u daljnjem tekstu: stručno osposobljavanje) obavljaju ovlaštene pravne osobe kojima je, uz suglasnost Ministarstva obrazovanja, prosvjete i športa, Ministarstvo unutarnjih poslova izdalo odobrenje za obavljanje stručnog osposobljavanja.
Članak 3.
Za izdavanje odobrenja iz članka 2. ovoga Pravilnika, pravna osoba mora raspolagati:
- odgovarajućim prostorom za održavanje teorijskog dijela nastave u posjedu ili najmu (učionice opskrbljene školskim namještajem, shemama, crtežima, fotografijama, informatičkom opremom, poligonima sa školskim primjerima eksplozivnih tvari te potrebnim uređajima),
- odgovarajućom tehničkom i drugom opremom za održavanje praktičnog dijela nastave (propisane sigurnosne udaljenosti, postupci, odjeća, obuća),
- mjerama sigurnosti i opremom koja se koristi u nastavi, sukladno odredbama propisa kojima se uređuje područje eksplozivnih tvari,
- potrebnim brojem stručnih djelatnika odgovarajućeg stupnja i vrste stručne spreme.
Članak 4.
Radi obavljanja stručnog osposobljavanja, pravna osoba iz članka 2. ovoga Pravilnika mora imati najmanje tri djelatnika visoke stručne spreme od kojih je najmanje jedan u stalnom radnom odnosu.
Najmanje jedan od djelatnika iz stavka 1. ovoga članka mora biti kemijsko-tehnološke ili rudarske struke, dok ostali djelatnici mogu biti bilo koje tehničke struke.
Članak 5.
Pravna osoba iz članka 2. ovoga Pravilnika, uz zahtjev za dobivanje odobrenja za obavljanje stručnog osposobljavanja prilaže:
- dokaz o registraciji,
- dokaz o postojanju poligona ili ugovor (preslika ovjerena od strane javnog bilježnika) o iznajmljivanju istog,
- popis osoba koje će obavljati stručno osposobljavanje s dokazom o vrsti i stupnju njihove stručne spreme,
- popis i opis opreme iz članka 3. ovoga Pravilnika,
- Plan rada i Izvedbeni program
Članak 6.
Stručno osposobljavanje provodi se po Programu za stručno osposobljavanje osoba za rukovanje eksplozivnim tvarima (u daljnjem tekstu: Program) koji je u prilogu ovoga Pravilnika i čini njegov sastavni dio (Prilog 1.).
Program se provodi kroz tečajeve.
Tečaj se sastoji od teorijskog i praktičnog dijela nastave.
Članak 7.
Osoba koja se stručno osposobljava mora imati navršenih 18. godina života.
Osoba koja se stručno osposobljava dužna je uz prijavu priložiti: svjedodžbu o stečenom obrazovanju (najmanje osnovna škola) i dokaz o zdravstvenoj sposobnosti za rukovanje eksplozivnim tvarima.
Članak 8.
Osoba koja je završila stručno osposobljavanje po Programu iz članka 6. ovoga Pravilnika polaže ispit pred Ispitnim povjerenstvom koje se sastoji od predsjednika i dva člana koji mogu imati svoje zamjenike.
Predsjednika i članove Ispitnog povjerenstva te njihove zamjenike imenuje pravna osoba koja je obavila stručno osposobljavanje.
Predsjednik i članovi Ispitnog povjerenstva, kao i njihovi zamjenici, mogu biti samo djelatnici koji provode stručno osposobljavanje u pravnoj osobi iz članka 2. ovog Pravilnika.
Administrativne poslove Ispitnog povjerenstva obavlja tajnik.
Pravna osoba iz članka 2. ovoga Pravilnika, dužna je, sedam dana prije početka tečaja obavijestiti Ministarstvo unutarnjih poslova o datumu početka i završetka tečaja, vrsti tečaja (sukladno Programu iz članka 6. ovog Pravilnika) te predviđenom datumu i mjestu održavanja ispita.
Članak 9.
Ispit se sastoji od pisanog i usmenog dijela.
Nakon pozitivno ocijenjenog pisanog dijela ispita osoba iz članka 8. stavka 1. ovoga Pravilnika pristupa usmenom dijelu ispita.
Ispitno povjerenstvo ocjenjuje cjelokupni uspjeh osobe koja je završila stručno osposobljavanje na ispitu ocjenom: "položio" ili "nije položio".
Članak 10.
Visinu naknade za predsjednika, članove Ispitnog povjerenstva, njihove zamjenike i tajnika Ispitnog povjerenstva određuje i osigurava pravna osoba koja obavlja stručno osposobljavanje osoba.
Članak 11.
Pravna osoba iz članka 2. ovoga Pravilnika dužna je voditi, i najmanje 10 godina čuvati, popis osoba koje se stručno osposobljavaju za rukovanje eksplozivnim tvarima (matična knjiga, zapisnik o polaganju stručnog ispita i popis izdanih uvjerenja.)
Članak 12.
Stručna osposobljenost, u smislu ovog Pravilnika priznaje se:
- osobama koje posjeduju dozvolu za miniranja pri razminiranju, priznaje se tečaj za rukovanje eksplozivnim tvarima i sredstvima pri miniranju u gospodarstvu,
- osobama koje posjeduju dozvolu za nadzemna, podzemna ili specijalna miniranja, priznaje se tečaj za rukovanje eksplozivnim tvarima i sredstvima pri uništavanju, tečaj za rukovanje eksplozivnim tvarima pri proizvodnji eksplozivnih tvari i zbrinjavanju eksplozivnog otpada i tečaj za rukovanje eksplozivnim tvarima i sredstvima pri miniranju u gospodarstvu.
Članak 13.
Ukoliko osoba koja je završila stručno osposobljavanje po Programu propisanom ovim Pravilnikom ne položi ispit može pristupiti ponovnom polaganju ispita nakon proteka roka od 15 dana od dana prethodnog polaganja ispita, a koji ne smije biti duži od dva mjeseca.
Osoba iz stavka 1. ovoga članka može pristupiti ponovnom polaganju ispita najviše 3 puta, a ako ni tada ne položi, dužna je ponoviti postupak stručnog osposobljavanja.
Članak 14.
O tijeku polaganja ispita vodi se zapisnik.
Zapisnik iz stavka 1. ovoga članka sadrži: sastav povjerenstva, ime i prezime osobe koja se stručno osposobljava, datum i mjesto rođenja, adresa prebivališta, datum polaganja ispita, vrsta tečaja, usmena i pisana pitanja te ocjena Ispitnog povjerenstva o cjelokupnom uspjehu osobe koja se stručno osposobljava.
Zapisnik potpisuju predsjednik i svi članovi Ispitnog povjerenstva.
Članak 15.
Osobi koja je položila ispit kojim je osposobljena za rukovanje eksplozivnim tvarima izdaje se uvjerenje o položenom ispitu.
Uvjerenje iz stavka 1. ovoga članka sadrži: ime i prezime osobe, datum i mjesto rođenja, adresa prebivališta, datum polaganja ispita, vrsta tečaja, potpis predsjednika Ispitnog povjerenstva, potpis ovlaštene osobe i otisak službenog pečata.
Uvjerenje iz stavka 1. ovoga članka izdaje se na obrascu koji je u prilogu ovoga Pravilnika i čini njegov sastavni dio (prilog 2.).
Članak 16.
Radi produženja valjanosti Uvjerenja, osoba koja je osposobljena za rukovanje eksplozivnim tvarima, mora sukladno Programu propisanom ovim Pravilnikom, proći obnovljeni tečaj prije isteka roka iz članka 15. stavka 1. ovoga Pravilnika.
Članak 17.
Popis izdanih uvjerenja pravna osoba dužna je dostaviti Ministarstvu unutarnjih poslova koji vodi evidenciju o svim uvjerenjima i iskaznicama, u roku od 8 dana od dana završetka ispita.
Članak 18.
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u "Narodnim novinama".
Broj: 511-01-152-47847/2-07
Zagreb, 12. studenOGA 2008.
Ministar Tomislav Karamarko, v. r.
PRILOG 1.
PROGRAMI
stručnog osposobljavanja osoba za rukovanje eksplozivnim tvarima
1. Osnovni tečaj koji obuhvaća rukovanje eksplozivnim tvarima u maloprodaji u