Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 20. stavka 6. i članka 21. stavka 1. Zakona o carinskoj službi Republike Hrvatske ("Narodne novine" broj 53/91) i članka 40. stavka 3. Uredbe o jedinstvenim nazivima zadataka i poslova te o stručnom osposobljavanju i usavršavanju djelatnika u organima uprave ("Narodne novine", broj 12/84 i 60/91), direktor Carinske uprave Republike Hrvatske, donosi ovaj

PRAVILNIK

O STRUČNOM OSPOSOBLjAVANjU DJELATNIKA U CARINSKOJ SLUŽBI REPUBLIKE HRVATSKE

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 41 od 27 lipnja 1992)

I. OSNOVNE ODREDBE

Članak 1.

Ovim Pravilnikom se uređuju pitanja stručne obuke, polaganja stručnog ispita i stručnog usavršavanja za zadatke i poslove osnovne djelatnosti za pripravnike, novoprimljene djelatnike, djelatnike koji u tijeku rada steknu viši stupanj školske spreme i ostale djelatnike carinske službe Republike Hrvatske.

Članak 2.

Svi oblici stručnog osposobljavanja, koji se organiziraju za pripravnike i djelatnike organa carinske službe imaju karakter radne obveze i izvode se u pravilu, u tijeku redovnog radnog vremena.

II. STRUČNA OBUKA

I. Pripravnici

Članak 3.

Pripravnik je osoba, koja poslije završene visoke, više ili srednje škole prvi put zasniva radni odnos, a nema potrebno radno iskustvo za vršenje određenih zadataka i poslova.
Pripravnik se smatra i osoba iz stavka 1. ovoga članka koja je bila na radu u drugom organu ili organizaciji kraće od obveznog vremena trajanja pripravničkog staža utvrđenog odredbama ovog Pravilnika.

Članak 4.

Za vrijeme pripravničkog staža pripravnik se nalazi na stručnoj obuci i stručno se osposobljava za obavljanje odgovarajučih zadataka i poslova.
Stručna obuka pripravnika se sastoji iz praktične obuke, individualnog rada u slobodnom vremenu i stručnog seminara.

Članak 5.

Dužina pripravničkog staža zavisi od stupnja školske spreme i vrste zadataka i poslova za koje se priprema i traje:
- 4 do 6 mjeseci za zadatke i poslove za čije je obavljanje utvrđen kao uvjetIIIiIVstupanj stručne spreme,
- 6 do 12 mjeseci za zadatke i poslove za čije je obavljanje utvrđen kao uvjet VI/1 stupanj stručne spreme,
- 12 do 18 mjeseci za zadatke i poslove za čije je obavljanje utvrđen kao uvjet VII/1 stupanj stručne spreme.
Pripravnički staž iz stavka 1. ovog članka produžava se ako djelatnik ode na bolovanje ili izostane sa rada iz drugih opravdanih razloga duže od 30 dana.

Članak 6.

Za vrijeme trajanja obuke pripravniku se ne može povjeriti samostalno obavljanje zadataka i poslova.
Pripravniku se mogu, u skladu sa programom stručne obuke, dati određeni zadaci i poslovi za koje se on priprema. Takav rad se tretira kao dio stručne obuke.
Sve zadatke i poslove iz programa obuke pripravnik obavlja pod nadzorom neposrednog rukovodioca.
Upravitelj carinarnice odredit će posebnu stručnu osobu koja će, na nivou carinarnice, organizirati stručnu obuku i provoditi je u skladu sa odredbama ovog Pravilnika.

Članak 7.

Prilikom stupanja na rad neposredni rukovodilac upoznaje pripravnika sa:
- zadacima i poslovima koji su neposredno vezani za izvršavanje funkcije Carinske uprave Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu Carinska uprava) i carinarnica, a koji su utvrđeni zakonom i drugim propisima,
- zadacima i poslovima na kojima bi trebao odnosno mogao raditi nakon završetka pripravničkog staža i položenog stručnog ispita,
- zakonskim i drugim općim aktima kojima se reguliraju prava i odgovornosti pripravnika u svezi stručne obuke i polaganja stručnog ispita,
- osnovama sistema državne uprave,
- pravima i obvezama djelatnika u organima državne uprave.

Članak 8.

Praktična obuka pripravnika izvodi se u carinarnici gdje je djelatnik primljen na temelju plana; programa praktične obuke za pripravnike i novoprimljene djelatnike.
Stručni seminar organizira i provodi stručna služba Carinske uprave Republike Hrvatske, po posebno utvrđenom programu.
Plan i program praktične obuke i program stručnog seminara čine sastavni dio ovog Pravilnika.
Program iz prethodnog stavka utvrđuje direktor Carinske uprave.

Članak 9.

U tijeku praktične obuke pripravnik provodi najveći dio vremena na upoznavanju zadataka i poslova za koje se priprema, a ostatak vremena na upoznavanju ostalih zadataka i poslova organa csrinske službe.

Članak 10.

Za vrijeme praktične obuke pripravnik vodi dnevnik, u koji upisuje: radne postupke koje je upoznao u tijeku obuke, propise koje je proučavao i primjenjivao, konkretne zadatke i poslove koje je obavljao i primjedbe i prijedloge u svezi izvođenja obuke.
Rukovodilac organizacione jedinice kod kojeg se vršila praktična obuka ovjerava dnevnik i daje ocjenu o rezultatu praktične obuke.
Dnevnik rada i ocjenu o rezultatu praktične obuke pripravnika, kao i obrazac pregleda poslova i zadataka na kojima je kandidat za polaganje stručnog ispita radio od dana prijema u službu do polaska na stručni ispit, carinarnica dostavlja stručnoj službi Carinske uprave prilikom dolaska kandidata na seminar.
Ako se ocijeni da pripravnik nije sa uspjehom završio obuku iz prethodnog stavka, upravitelj carinarnice, odnosno nadležni rukovodilac organizacione jedinice u Carinskoj upravi neće ga uputiti na polaganje stručnog ispita dok svoje znanje ne upotpuni.

Članak 11.

Ukoliko carinarnica uputi pripravnika na seminar stručne obuke, a da prethodno nije postupila u skladu sa odredbama ovog Pravilnika, pripravnik će biti vraćen u carinarnicu.
Troškovi upučivanja, odnosno vračanja pripravnika, padaju na teret carinarnice.

Članak 12.

Program obuke za polaganje stručnog ispita pripravnika sastoji se iz općeg i posebnog dijela.
Obuka iz gradiva općeg dijela stručnog ispita vrši se individualno temeljem ovog Pravilnika.
Obuka iz predmeta posebnog dijela stručnog ispita za djelatnike na zadacima i poslovima osnovne djelatnosti se sastoji iz praktične obuke u organu carinske službe, gdje je pripravnik primljen i seminara stručne obuke, na kome se obrađuje gradivo obuhvačeno programima koji su sastavni dio ovog Pravilnika.

Članak 13.

Dužina trajanja seminara stručne obuke utvrđuje se nastavnim planom koga propisuje direktor Carinske uprave, prema odgovarajućem stupnju školske spreme (posebno za srednju, a posebno za visoku i višu stručnu spremu).
Nastavni plan iz stavka 1. ovog članka je sastavni dio programa seminara stručne obuke.

Članak 14.

Nastavu na seminaru u pravilu drže djelatnici carinske službe Republike Hrvatske.
Za izvodenje nastave iz određenih predmeta mogu se pozvati i djelatnici iz drugih organa uprave.

Članak 15.

Po uspješno završenom seminaru stručne obuke polaže se stručni ispit za zadatke i poslove osnovne djelatnosti.
Stručni ispit pripravnici polažu do isteka pripravničkog staža utvrđenog ovim Pravilnikom.
Pripravnik koji položi stručni ispit smatra se osposobljenim za vršenje zadataka i poslova osnovne djelatnosti.
2. Novoprimljeni i doškolovani djelatnici

Članak 16.

Djelatnici koji su prvi put primljeni na zadatke i poslove osnovne djelatnosti organa carinske službe iz drugog organa ili organizacije, kao i djelatnici koji su u tijeku rada u organima carinske službe stekli veći stupanj školske spreme i raspoređeni na odgovarajuće zadatke i poslove osnovne djelatnosti te spreme, a ne ispunjavaju uvjete za oslobođenje od polaganja stručnog ispita, dužni su položiti stručni ispit, u skladu sa odredbama ovog Pravilnika.
Stručna obuka i osposobljavanje djelatnika iz prethodnog stavka sastoji se iz praktične obuke, individualnog rada u slobodnom vremenu i stručnog seminara.
Praktična obuka se izvodi u organu carinske službe gdje je djelatnik primljen, na temelju plana i programa praktične obuke za pripravnike i novoprimljene djelatnike.

Članak 17.

Priprema za polaganje stručnog ispita vrši se po programu utvrđenom ovim Pravilnikom.
Pod zadacima i poslovima osnovne djelatnosti u smislu odredaba ovog Pravilnika podrazumijevaju se zadaci i poslovi: carinjenja robe, kontrole putnika i prijevoznih sredstava, carinskog nadzora, carinsko-upravnog i prekršajnog postupka, laboratorijske analize carinske tarife, carinske vrijednosti, suzbijanja i sprečavanja povreda propisa, kontrole i revizije; međunarodne carinske suradnje, organizacije i projektiranja poslova carinjenja, carinskog nadzora i vanjskotrgovinske razmjene, kontrole obrade podataka u ERC-u, kontrole naplate prihoda; statističke analize, organizacije carinske službe; stručnog osposobljavanja carinskih djelatnika, vođenja disciplinskog postupka, izvršni poslovi i prodaja robe.
Odluku o oslobođenju od obveze polaganja stručnog ispita u smislu odredbe ovog Pravilnika direktor Carinske uprave može donijeti pod uvjetom da je djelatnik s kojim se zasniva radni odnos prethodno radio na odgovarajučim zadacima i poslovima najmanje:
- tri godine na zadacima i poslovima za koje je kao uvjet aktom o sistematizaciji propisanIVstupanj stručne spreme,
- četiri godine na zadacima i poslovima za koje je kao uvjet aktom o sistematizaciji propisan VI/1 stupanj stručne spreme.
- pet godina na zadacima i poslovima za koje je kao uvjet aktom o sistematizaciji propisan VII/1 stupanj stručne spreme.
Odredbe stavka 1. ovog članka o vremenu provedenog rada ne primjenjuju se na djelatnike koji imaju VII/2 odnosnoVIIIstupanj stručne spreme.

Članak 18.

Prilikom