Na osnovi članka 17. stavke 3. Zakona o zdravstvenom osiguranju ("Narodne novine" broj 1/97 - pročišćeni tekst, 109/97, 13/98, 88/98, 10/99 i 34/99), članka 18. Zakona o zdravstvenoj zaštiti ("Narodne novine" broj 1/97 - pročišćeni tekst) i članka 14. Statuta Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje ("Narodne novine" broj 1/94), Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje na 3. sjednici održanoj 15. svibnja 2000. godine, donijelo je
PRAVILNIK
O STANDARDIMA I NORMATIVIMA PRAVA IZ OBVEZNOG ZDRAVSTVENOG OSIGURANjA
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 52 od 23 svibnja 2000)
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Pravilnikom, sukladno Zakonu o zdravstvenom osiguranju (u daljnjem tekstu: Zakon) i općim aktima Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (u daljnjem tekstu: Zavod), utvrđuju se standardi i normativi prava koja se obveznim zdravstvenim osiguranjem osiguravaju osiguranim osobama Zavoda počevši od 1. travnja 2000. godine.
Prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja sukladno stavci 1. ovog članka obuhvaćaju: pravo na primarnu zdravstvenu zaštitu, pravo na specijalističko-konzilijarnu zdravstvenu zaštitu, pravo na bolničku zdravstvenu zaštitu, pravo na korištenje ortopedskih i drugih pomagala, pravo na lijekove i pravo na novčane nadoknade i pomoći.
II. ZDRAVSTVENI STANDARD
Članak 2.
Standardi i normativi prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja čine zdravstveni standard u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: Standard), koji se pod jednakim uvjetima osigurava svim osiguranim osobama Zavoda sukladno vrsti i opsegu prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja utvrđenih osnovom odredaba članka 17. Zakona.
Standard je uvjetovan demografskom strukturom, epidemiološkim pokazateljima, potrebama pučanstva i gospodarskim mogućnostima.
Članak 3.
Standard se određuje osnovom standarda i normativa prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja utvrđenim ovim Pravilnikom, ostalim općim aktima Zavoda, te osnovom osiguranih sredstava za obvezno zdravstveno osiguranje.
1. Opseg prava na zdravstvenu zaštitu
Članak 4.
U okviru Standarda, a na osnovi odredbi članka 17. Zakona, osiguranim osobama Zavoda osigurava se pravo na zdravstvenu zaštitu, u pravilu, prema mjestu stanovanja u opsegu određenom na osnovi prosječnog broja zdravstvenih usluga po osiguranoj osobi Zavoda, kako slijedi:
1. U primarnoj zdravstvenoj zaštiti:
1.1. U djelatnosti opće medicine osigurava se pravo na zdravstvenu zaštitu svakoj osiguranoj osobi prema iskazanim medicinskim potrebama, što u prosjeku na razini RH za 2000. godinu iznosi:
- pregledi prema iskazanim potrebama za djecu do 18. godine života
- do 3 pregleda godišnje za osobe starije od 18 godina života
- 1 kućna posjeta doktora tijekom 4 godine
- 1 kućno liječenje tijekom 4 godine u trajanju od 10 dana
- zdravstvena njega u kući 0,3 sata godišnje (jedanput tijekom 33 godine, a u trajanju od 10 sati)
1.2. U djelatnosti patronažne zdravstvene zaštite osigurava se pravo na patronažnu skrb svakom stanovniku, što u prosjeku na razini RH za 2000. godinu iznosi:
- 2 patronažne posjete više medicinske sestre (obvezno tijekom trudnoće, nakon porođaja, maloj djeci do navršene prve godine života, te rizičnim skupinama)
1.3. U djelatnosti zdravstvene zaštite predškolske djece osigurava se pravo na zdravstvenu zaštitu prema iskazanim medicinskim potrebama i sukladno provođenju mjera preventivne zdravstvene zaštite (cijepljenje, sistematski pregledi)
1.4. U djelatnosti zdravstvene zaštite žena osigurava se pravo na zdravstvenu zaštitu svakoj osiguranoj osobi - ženi prema iskazanim medicinskim potrebama, što u prosjeku na razini RH za 2000. godinu iznosi:
- 1 pregled godišnje
- 1 PAP-a test - godišnje žena starijih od 20 godina
- ginekološki ultrazvuk (jedna pretraga godišnje)
1.5. U stomatološkoj djelatnosti osigurava se pravo na zdravstvenu zaštitu svakoj osiguranoj osobi prema iskazanim medicinskim potrebama, što u prosjeku na razini RH za 2000. godinu iznosi:
- do 2 pregleda godišnje, od kojih je jedan obvezan po pozivu za osigurane osobe do 25 godina starosti
- obvezna fluoridacija zuba djece predškolske i školske dobi jedanput godišnje
1.6. U djelatnosti preventivno-odgojnih mjera zdravstvene zaštite u srednjim i osnovnim školama osigurava se pravo prema iskazanim potrebama za sistematskim i ostalim preventivnim pregledima, a sukladno specifičnim preventivnim zdravstveno odgojnim mjerama
1.7. U djelatnosti laboratorijske dijagnostike osigurava se pravo svakoj osiguranoj osobi prema iskazanim medicinskim potrebama, što u prosjeku na razini RH za 2000. godinu iznosi:
- 0,1 dijagnostičkih pretraga (4 postupka-pretrage laboratorijske dijagnostike primarne razine)
1.8. U korištenju lijekova s Liste lijekova osigurava se pravo svakoj osiguranoj osobi prema iskazanim medicinskim potrebama, što u prosjeku na razini RH za 2000. godinu iznosi:
- do 5 recepata godišnje
2. U specijalističko-konzilijarnoj zdravstvenoj zaštiti osigurava se pravo svakoj osiguranoj osobi prema iskazanim medicinskim potrebama, što u prosjeku na razini RH za 2000. godinu iznosi:
- do 2 pregleda godišnje
- do 1 dijagnostički postupak, odnosno pretraga tijekom 5 godina (laboratorijski postupci i pretrage, RTG, EKG, UZV-dijagnostika i sl.)
3. U bolničkoj zdravstvenoj zaštiti osigurava se pravo svakoj osiguranoj osobi prema iskazanim medicinskim potrebama, što u prosjeku na razini RH za 2000. godinu iznosi:
- jedanput tijekom 7 godina u trajanju od 10 dana (pravo na liječenje u bolnici za zbrinjavanje akutnih bolesti)
- jedanput tijekom 37 godina u trajanju od 21 dan (pravo na liječenje u bolnici za zbrinjavanje kroničnih bolesti i rehabilitaciju)
- jednokratni boravak u trajanju od 14 dana u specijalnoj bolnici za fizikalnu medicinu dobrovoljnim davaocima krvi nositeljima priznanja za 100 i više davanja
Zbog potrebe za povećanom zdravstvenom skrbi pojedinih kategorija osiguranih osoba, opseg prava na zdravstvenu zaštitu osigurava i posebna prava hrvatskih branitelja - invalida Domovinskog rata u svezi s liječenjem bolesti koje su nastale kao neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu.
Radi poboljšanja zdravstvene zaštite, osiguranim osobama na područjima na kojima postoje veća odstupanja u organiziranju zdravstvene zaštite zbog zemljopisno-demografskih obilježja, prometne povezanosti, gustoće naseljenosti i sl., opseg prava na zdravstvenu zaštitu osigurava i posebna prava osnovom posebnih standarda i normativa u zdravstvenim djelatnostima na tim područjima.
U svrhu provođenja politike demografske obnove u Republici Hrvatskoj, osiguravaju se i određena prava, te mjere zdravstvene zaštite materinstva pojedinim kategorijama osiguranih osoba, osnovom porodnog dopusta, skraćenog radnog vremena do navršene jedne, odnosno treće godine života djeteta sukladno odredbama zakona i općim aktima Zavoda.
Opseg prava na ortopedska i druga pomagala utvrđuje se sukladno Zakonu, Pravilniku o ortopedskim i drugim pomagalima i drugim općim aktima Zavoda.
Opseg prava na novčane nadoknade u svezi s korištenjem zdravstvene zaštite, na nadoknade putnih troškova u svezi s korištenjem zdravstvene zaštite, na nadoknade za pogrebne troškove i na pomoć za opremu novorođenog djeteta utvrđuje se sukladno Zakonu, Pravilniku o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja i drugim općim aktima Zavoda.
Opseg prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja sadrži sukladno postojećim propisima i zdravstvenu zaštitu izbjeglica.
2. Novčana vrijednost Standarda
Članak 5.
Novčana vrijednost Standarda utvrđuje se u ukupnom iznosu za pojedino pravo na način i u visini utvrđenoj zakonima i općim aktima Zavoda, a raspoređuje se na osnovi Plana prihoda i izdataka Zavoda za 2000. godinu i odluka o njegovom provođenju kako slijedi:
_____________________________________________________________________________
Red. VRSTA PRAVA Ukupan iznos
broj za pojedino
pravo u