Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 129. stavka 2. podstavka 22. Zakona o policiji ("Narodne novine" broj 129/00.), ministar unutarnjih poslova donosi

PRAVILNIK

O ŠKOLOVANjU, OSPOSOBLjAVANjU, STRUČNOM USAVRŠAVANjU I SPECIJALIZACIJI POLICIJSKIH SLUŽBENIKA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 84 od 13 kolovoza 2007, 8/09, 108/09, 120/10)

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se prava, obveze i odgovornosti policijskih službenika Ministarstva unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: Ministarstvo) koji pohađaju programe obrazovanja i usavršavanja, mjerila i uvjeti za upućivanje i stipendiranje te pravo na naknade.
Obrazovanjem i usavršavanjem policijskih službenika smatra se temeljno policijsko obrazovanje i osposobljavanje, stručno osposobljavanje, stručno usavršavanje, policijski trening, specijalizacija i školovanje.

Članak 2.

Ustrojstvene jedinice Ministarstva, u okviru svog djelokruga rada, dužne su iskazati potrebe za obrazovanjem i usavršavanjem za svaku sljedeću kalendarsku godinu, radi izrade Plana obrazovanja i školovanja, specijalizacije, stručnog osposobljavanja i usavršavanja.
Prijedlog Plana iz stavka 1. ovoga članka izrađuje Policijska akademija u suradnji s Upravom za pravne poslove i ljudske potencijale i Upravom za materijalno financijske poslove.
Prijedlog Plana iz stavka 1. ovoga članka podnosi se, zajedno s financijskim pokazateljima, na usvajanje Kolegiju ministra, najkasnije do kraja prosinca tekuće godine za sljedeću kalendarsku godinu.
Usvojeni Plan iz stavka 1. ovoga članka donosi ministar unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: ministar).

Članak 3.

Programe stručnog osposobljavanja, usavršavanja i specijalizacije policijskih službenika na prijedlog glavnog ravnatelja policije (u daljnjem tekstu: ravnatelj) donosi ministar.
Programe temeljnog policijskog obrazovanja i osposobljavanja na prijedlog ministra unutarnjih poslova donosi ministar znanosti, obrazovanja i športa.

I. TEMELjNO POLICIJSKO OBRAZOVANjE I OSPOSOBLjAVANjE

Članak 4.

Temeljnim policijskim obrazovanjem, u smislu ovog Pravilnika, smatra se: završena srednja policijska škola, završeni programi Visoke policijske škole, temeljni policijski tečajevi, program prekvalifikacije za zanimanje policajac, program obrazovanja odraslih za zanimanje policajac te program instruktor u policiji pri Fakultetu za kineziologiju i šport.
Temeljno policijsko osposobljavanje je praktična izobrazba polaznika temeljnog policijskog obrazovanja iz stavka 1. ovoga članka, koja se realizira kroz mentorski program i vježbeničku praksu.

Članak 5.

Zaposlenik Ministarstva koji nije završio niti jedan program temeljnog policijskog obrazovanja iz članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika, a raspoređen je na radno mjesto policijskog službenika u Ravnateljstvu policije i policijskim upravama, uputit će se na odgovarajući program temeljnog policijskog obrazovanja sukladno vrsti i stupnju stručne spreme koju posjeduje, u roku od godinu dana od dana rasporeda na radno mjesto policijskog službenika.

Članak 6.

Organizacija temeljnog policijskog obrazovanja na Policijskoj akademiji te prava i obveze polaznika propisani su odredbama Zakona o srednjoškolskom obrazovanju te Statutom Policijske škole.

Članak 7.

Vježbenička praksa (staž) je stručna i praktična izobrazba za samostalno obavljanje poslova policijskog službenika.
Program vježbeničke prakse (staža) je program na temelju kojega se vježbenici osposobljavaju za samostalno obavljanje poslova policijskog službenika.
Vježbenik je osoba primljena u službu bez odgovarajućeg radnog iskustva, koja se tijekom vježbeničke prakse (staža), kroz praktičan rad i učenje osposobljava za samostalno obavljanje policijskih poslova pod nadzorom mentora.
Mentor je policijski službenik koji na temelju programa vježbeničke prakse (staža) osposobljava vježbenika za samostalno obavljanje poslova policijskog službenika.
Završno ocjenjivanje na prijedlog mentora obavlja nadređeni službenik.

Članak 8.

Vježbenička praksa provodi se po posebnom programu pod nadzorom mentora.
Program vježbeničke prakse donosi ministar na prijedlog glavnog ravnatelja policije.

Članak 9.

Za vrijeme vježbeničke prakse vježbenik vodi dnevnik u kojeg unosi podatke o policijskim poslovima koje je tijekom prakse obavljao.

Članak 10.

Mentora za vježbenike u Ravnateljstvu policije i u policijskim upravama, na prijedlog načelnika uprava u Ravnateljstvu policije odnosno načelnika policijskih uprava, imenuje glavni ravnatelj policije, a mentora za vježbenike u ustrojstvenim jedinicama u sjedištu Ministarstva, na prijedlog ravnatelja uprava u sjedištu Ministarstva, imenuje ravnatelj Uprave za pravne poslove i ljudske potencijale.
Mentoru imenovanom sukladno stavku 1. ovog članka u policijskoj upravi, načelnik policijske uprave dodjeljuje vježbenika.

Članak 11.

Vježbeniku sa završenim preddiplomskim ili diplomskim studijem za mentora se može imenovati policijski službenik Ministarstva koji ima završen preddiplomski ili diplomski studij te najmanje pet godina radnog staža na poslovima za koje se vježbenik osposobljava.
Vježbeniku srednje stručne spreme za mentora se može imenovati policijski službenik Ministarstva koji ima srednju stručnu spremu te najmanje pet godina radnog staža na poslovima za koje se vježbenik osposobljava.
Mentor iz stavka 1. i 2. ovoga članka mora imati završen specijalistički tečaj za mentore te posljednje tri godine biti ocijenjen najmanje ocjenom "uspješan".

Članak 12.

Polaznici temeljnog policijskog obrazovanja iz članka 4. stavka 1. ovoga Pravilnika ostvaruju pravo na opremu i materijal potreban za realizaciju programa te na prehranu i smještaj u Policijskoj akademiji.

Članak 13.

O međusobnim pravima i obvezama s polaznicima temeljnog policijskog obrazovanja Ministarstvo sklapa ugovor.

II. STRUČNO OSPOSOBLjAVANjE, USAVRŠAVANjE I SPECIJALIZACIJA

Članak 14.

Stručno osposobljavanje, usavršavanje i specijalizacija, u pravilu, se provodi u Policijskoj akademiji.
Iznimno, stručno osposobljavanje, usavršavanje i specijalizacija može se provoditi i u ostalim objektima Ministarstva ili na drugom mjestu koje odredi ravnatelj odnosno rukovoditelj nadležne ustrojstvene jedinice.
Dopunsko stručno usavršavanje provodi se u policijskim upravama, odnosno upravama u sjedištu Ministarstva.

Članak 15.

Policijski službenici čije je mjesto rada izvan mjesta organiziranja stručnog osposobljavanja, usavršavanja ili specijalizacije, ostvaruju pravo:
- na smještaj i prehranu u Policijskoj akademiji ili na drugom mjestu gdje se organizira stručno osposobljavanje, usavršavanje ili specijalizacija,
- na putne troškove u dolasku i povratku ukoliko im nije osiguran prijevoz.
Policijski službenici čije je mjesto rada u mjestu organiziranja stručnog osposobljavanja, usavršavanja ili specijalizacije ostvaruju pravo na prehranu.

Članak 16.

Policijski službenici obvezni su završiti sve programe stručnog osposobljavanja, usavršavanja i specijalizacije, potrebne za obavljanje poslova njihova radnog mjesta.
Policijski službenik koji nije položio završni ispit na programu koji pohađa u Ministarstvu ima pravo najviše na dva dodatna polaganja navedenog ispita.

Članak 17.

Odluku kojom se policijski službenici šalju na specijalističke tečajeve i seminare koje ne organizira Ministarstvo, na prijedlog nadležnog ravnatelja uprave u sjedištu Ministarstva, odnosno načelnika policijske uprave, donosi ravnatelj Uprave za pravne poslove i ljudske potencijale odnosno glavni ravnatelj policije.

Članak 18.

Odluku o upućivanju policijskih službenika na međunarodne specijalističke tečajeve i seminare donosi ministar.

STRUČNO OSPOSOBLjAVANjE

Članak 19.

Stručnim osposobljavanjem, u smislu ovoga Pravilnika, smatra se izobrazba koja se provodi s ciljem pripreme policijskih službenika za obavljanje novih zadaća na istom ili na drugom radnom mjestu.
Stručno osposobljavanje realizira se kroz programe osposobljavanja rukovoditelja, programe osposobljavanja mentora, instruktora i predavača te sve ostale programe osposobljavanja za potrebe Ministarstva.

Članak 20.

(Brisan)

STRUČNO USAVRŠAVANjE

Članak 21.

Stručno usavršavanje, u smislu ovoga Pravilnika, je stalna izobrazba radi podizanja razine znanja i vještina potrebnih za obavljanje poslova radnog mjesta, a provodi se putem tečajeva seminara, stručnih savjetovanja, predavanja, dopunskog stručnog usavršavanja, policijskog treninga, informatičkih tečajeva i tečajeva stranog jezika.

Seminari

Članak 22.

Odluku o provođenju seminara, na prijedlog načelnika uprave u Ravnateljstvu policije i načelnika policijske uprave, donosi glavni ravnatelj policije, odnosno na prijedlog nadležnog ravnatelja u sjedištu Ministarstva, donosi ravnatelj Uprave za pravne poslove i ljudske potencijale.
Odluka iz stavka 1. ovoga članka