Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 5. Zakona o tehničkim zahtjevima za proizvode i ocjeni sukladnosti ("Narodne novine", br.158/03 i 79/07) ministar gospodarstva, rada i poduzetništva donosi

PRAVILNIK

O SIROVINSKOM SASTAVU, NAZIVIMA I OZNAČAVANjU TEKSTILA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 40 od 07 aprila 2008)

OPĆE ODREDBE

Članak 1.
Tekstilni proizvodi mogu se stavljati na tržište prije ili za vrijeme njihove industrijske prerade ili tijekom bilo kojeg stupnja distribucije samo ako zadovoljavaju odredbe ovoga Pravilnika.

Članak 2.

(1) Za potrebe ovoga Pravilnika "tekstilni proizvod" je svaka sirovina, poluproizvod ili gotovi proizvod, djelomično ili u cijelosti ručno izrađen proizvod, te djelomično ili potpuno izrađen konfekcijski proizvod koji se sastoji isključivo od tekstilnih vlakana, bez obzira na primijenjeni postupak miješanja ili sastavljanja.
(2) Za potrebe ovoga Pravilnika "tekstilno vlakno" je:
- jedinica tvari koja ima svojstvo savitljivosti, finoće i visokog odnosa dužine prema najvećoj poprečnoj dimenziji, što ga čini prikladnim za primjenu u tekstilijama,
- savitljive trake ili cijevi, čija primjetna širina ne prelazi 5 mm, uključujući i vrpčasta vlakna rezana od širih traka ili folija, proizvedene od sirovina koje se koriste u proizvodnji vlakana navedenih u točkama 19. do 46. Dodatka I koji je sastavni dio ovoga Pravilnika, i prikladne za primjenu u tekstilijama; primjetna širina je širina trake ili cijevi kada je namotana, izravnana, stiješnjena ili uvijena, ili prosječna vrijednost u slučaju kada širina nije jednolična.
(3) Sljedeći proizvodi smatraju se tekstilnim proizvodima i podložni su odredbama ovoga Pravilnika:
- proizvodi koji sadrže najmanje 80% masenog udjela tekstilnih vlakana
- tekstilije za namještaj, kišobrani, suncobrani i sjenila koja sadrže najmanje 80% masenog udjela tekstilnih vlakana
- kao i tekstilni dijelovi višeslojnih podnih obloga, madraca i opreme za kampiranje, te tople podstave obuće, rukavica i rukavice bez prstiju, pod uvjetom da ti dijelovi ili podstave čine najmanje 80% mase čitavog proizvoda
- tekstilije sadržane u drugim proizvodima čiji su nedjeljivi dio ukoliko je naveden njihov sastav.

UPORABA NAZIVA TEKSTILA

Članak 3.
(1) Nazivi i opisi vlakana iz članka 2. ovoga Pravilnika navedeni su u Dodatku I, koji je sastavni dio ovoga Pravilnika.
(2) Nazivi navedeni u Dodatku I ovoga Pravilnika smiju se upotrebljavati samo za vlakna čija je vrsta opisana pod istim rednim brojem.
(3) Ni jedan od naziva iz Dodatka I ovoga Pravilnika ne smije se upotrebljavati za bilo koju drugu vrstu vlakana, ni kao zaseban naziv, ni u korijenu rIječi, niti kao pridjev, ni na kojem jeziku.
(4) Riječ "svila" ne smije se upotrebljavati kao oznaka oblika ili određenog izgleda tekstilnog vlakna kao filamentne pređe.

NAVOENjE SIROVINSKOG SASTAVA TEKSTILA

Članak 4.
(1) Tekstilni proizvodi smiju se opisivati sa "100%", "čisto" ili "u cijelosti" ako se sastoje samo od jedne vrste vlakna. Ne smiju se upotrebljavati slični nazivi.
(2) Tekstilni proizvod može sadržavati do 2% masenog udjela drugih vrsta vlakana, pod uvjetom da se ta količina temelji na tehničkim razlozima i nije rezultat rutinskog dodavanja. Vrijednost dozvoljenog odstupanja može se povećati do 5% kada su tekstilni proizvodi dobiveni postupkom grebenanja.

Članak 5.

(1) Vuneni proizvod opisuje se kao "runska vuna" samo ako se sastoji isključivo od vunenih vlakana koja prethodno nisu bila sastavni dio nekog drugog gotovog proizvoda i koja nisu bila podvrgnuta drugim postupcima predenja i/ili valjanja (pustenja), osim onih koje zahtijeva proizvodnja samoga proizvoda i koji nisu oštećeni u preradi ili uporabi.
(2) Iznimno od odredbi stavka 1. ovoga članka, gore navedeni naziv može se upotrebljavati u opisima vune koja je sastavni dio mješavine vlakana kada:
a) vuna koju sadrži takva mješavina zadovoljava zahtjeve navedene u stavku 1. ovoga članka
b) vuna koja čini najmanje 25% ukupne mase mješavine
c) osim vune, u mješavini češljanih vlakana se nalazi još samo jedna vrsta drugog češljanog vlakna
U navedenim slučajevima mora se prikazivati puni sastav u postotcima.
(3) Dozvoljeno odstupanje koje se temelji na tehničkim razlozima vezanim uz proizvodnju ograničava se na 0,3% vlaknastih nečistoća kada su proizvodi koji se navode u stavcima 1. i 2. ovoga članka, uključujući vunene proizvode, dobiveni postupkom grebenanja.

Članak 6.

(1) Tekstilni proizvod sastavljen od dvije ili više vrsta vlakana, od kojih jedna čini najmanje 85% ukupne mase, označava se:
- nazivom te vrste vlakna i postotkom njegova masenog udjela, ili
- nazivom te vrste vlakna i riječima "najmanje 85%", ili
- punim sastavom proizvoda u postotcima.
(2) Tekstilni proizvod sastavljen od dvije ili više vrsta vlakana, od kojih ni jedna ne čini 85% ukupne mase, označava se nazivom i postotkom masenih udjela najmanje dvije glavne vrste vlakana i nazivima drugih vrsta sadržanih vlakana, silaznim redoslijedom prema masenim udjelima, sa ili bez navođenja postotaka njihovih masenih udjela.
Pri tome vrijedi:
a) vlakna koja zasebno čine manje od 10% ukupne mase proizvoda mogu se zajednički označiti nazivom "ostala vlakna" i ukupnim postotkom masenog udjela;
b) kada se navodi naziv vlakna koje čini manje od 10% ukupne mase proizvoda mora se navesti potpuni sastav proizvoda u postotcima.
(3) Proizvodi čija je osnova iz čistog pamuka i potka iz čistog lana i kod kojih lan čini najmanje 40% ukupne mase neškrobljene tkanine mogu se nazivati "pamučno-lanena tkanina" pri čemu se dodaje opis sastava "čista pamučna osnova - čista lanena potka".
(4) Ako su tekstilni proizvodi namijenjeni krajnjem potrošaču, u postotnim se sastavima navedenim u stavcima 1., 2., 3. i 5. ovoga članka:
a) dozvoljava količina stranih vlakana do 2% ukupne mase tekstilnog proizvoda pod uvjetom da se ta količina temelji na tehničkim razlozima i nije dodana kao dio rutinskog postupka; ovo se dozvoljeno odstupanje povećava na 5% kada su proizvodi dobiveni postupkom grebenanja, ne dovodeći u pitanje dozvoljeno odstupanje navedeno u članku 5., stavku 3. ovoga Pravilnika;
b) dozvoljava odstupanje koje zahtijeva proizvodni proces u visini od 3% između izraženih postotaka vlakana i postotaka dobivenih analizama, u odnosu na ukupnu masu vlakana prikazanih na etiketi; takvo se dozvoljeno odstupanje također primjenjuje na vlakna koja su, u skladu sa stavkom 2. ovoga članka, navedena silaznim redoslijedom po masi, bez podataka o njihovom postotnom udjelu. Ovo se odstupanje također primjenjuje na članak 5., stavak 2., točku b) ovoga Pravilnika.
Dozvoljena se odstupanja u analizama izračunavaju odvojeno; ukupna masa koju treba uzeti u obzir prilikom izračunavanja odstupanja navedenog pod točkom b) je masa vlakana gotovog proizvoda koja se umanjuje za masu stranih vlakana utvrđenih primjenom odstupanja navedenih pod točkom a).
Ukupno dozvoljena odstupanja navedena pod točkama a) i b) dopuštena su samo ako se bilo koja strana vlakna pronađena analizama, prilikom primjene odstupanja navedenih pod točkom a), pokažu jednakog kemijskog sastava kao jedna ili više vrsta vlakana navedenih na etiketi.
Iznimno, za proizvode za koje proizvodni proces zahtijeva dozvoljena odstupanja veća od onih koja se navode pod točkama a) i b), ista se