Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 11. Uredbe o računovodstvu proračuna ("Narodne novine", broj 96/94) ministar financija donosi

PRAVILNIK

O RAČUNOVODSTVU I RAČUNSKOM PLANU PRORAČUNA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 98 od 31 studenog 1994)

I. TEMELjNE ODREDBE

Članak 1.

(1) Pravilnikom o računovodstvu i računskom plan proračuna (u daljnjem tekstu: Pravilnik) uređuje se vođenje računovodstvenih knjiga i ispostavljanje knjigovodstvenih isprava, sadržaj računa računskog plana proračuna, organizacija knjigovodstva, popis imovine, obveza i potraživanja, priznavanje prihoda i izdataka, procjenjivanje bilančnih pozicija, revalorizacija i prepravljanje financijskih izvještaja i druga područja koja se odnose na računovodstvo, proračuna i proračunskih korisnika.

Članak 2.

(1) Odredbe ovog Pravilnika odnose se na državni proračun, proračune jedinica lokalne samouprave i uprave, izvanproračunske fondove, tijela državne uprave i državne vlasti, tijela jedinica lokalne samouprave i uprave, kao i druge pravne osobe kojima se sredstva za plaće ili izdaci osiguravaju u proračunu i proračunima jedinica lokalne samouprave i uprave (u daljnjem tekstu: proračun i proračunski korisnici).
(2) Odredbe iz stavka 1. ovog članka ne odnose se na proračunske korisnike i druge pravne osobe kojima se plaće ne osiguravaju u državnom proračunu i proračunima lokalne samouprave i uprave odnosno kojima se plaće osiguravaju u izvanproračunskim fondovima.

Članak 3

(1) Proračun i proračunski korisnici iz članka 2. ovog Pravilnika vode knjigovodstvo na temelju opće prihvaćenih računovodstvenih načela točnosti, istinitosti, pouzdanosti i pojedinačnom iskazivanju pozicija.
(2) Proračun i proračunski korisnici iskazuju podatke o svom knjigovodstvu sukladno odredbama Uredbe o računovodstvu proračuna i ovog Pravilnika.

Članak 4.

(1) Proračun i proračunski korisnici obvezni su osigurati podatke:
1) O stanju i kretanju prihoda od poreza na dobit i na dohodak, doprinosa za socijalnu skrb, poreza na ukupne plaće i radnu snagu, poreza na promet nekretnina i prava, tuzemnih poreza na promet proizvoda i usluga, poreza na međunarodnu trgovinu i transakcije i ostalih poreza;
2) O stanju i kretanju prihoda od poduzetničkih aktivnosti i imovine, prihoda od administrativnih pristojbi, neraspoređene popratne trgovine, prihoda po posebnim propisima i ostalih neporeznih prihoda;
3) O stanju i kretanju prihoda od kapitalne imovine i ostalih kapitalnih prihoda;
4) O stanju i kretanju prihoda od prodaje imovine i ostalih kapitalnih prihoda;
5) O stanju i kretanju od prihoda potpora, pomoći i slično.

Članak 5.

(1) Osim podataka iz članka 4. ovog Pravilnika, proračun i proračunski korisnici obvezni su u svom knjigovodstvu osigurati i podatke:
1) O stanju i kretanju izdataka poslovanja, tekućih vanjskih izdataka za materijal i usluge, tekućih transfera, subvencija i ostalih tekućih transfera;
2) O stanju i kretanju nabavke kapitalnih sredstava, kapitalnih transfera i slično;
3) O stanju i kretanju danih državnih zajmova i udjela u glavnici, financijske imovine, državnih i drugih dugova, zamjenskih fondova i ostalih rezerviranja;
4) O stanju i kretanju izvora vlasništva.

Članak 6.

(1) Proračun i proračunski korisnici obvezni su podatke iz članka 4. i 5. ovog Pravilnika osigurati pojedinačno po proračunskim korisnicima.

Članak 7.

(1) Proračun i proračunski korisnici vode knjigovodstvo po načelu dvojnog knjigovodstva a po računima iz Računskog plana proračuna.
(2) Računski plan proračuna je sastavni dio ovog Pravilnika.

Članak 8.

(1) Proračun i proračunski korisnici obvezni su podatke iz članka 4. i 5. ovog Pravilnika knjigovodstveno iskazivati po skupinama računa, podskupinama računa, odjeljcima i osnovnim računima iz Računskog plana proračuna.

Članak 9.

(1) Proračun i proračunski korisnici mogu osnovne račune iz Računskog plana proračuna rasčlanjivati na analitičke i subanalitičke račune prema svojim potrebama.
(2) Proračun i proračunski korisnici rasčlanjuju osnovne račune na analitičke i subanalitičke po desetnom sustavu tako da se osnovnom računu doda brojka od 0 do 9.

II. RAČUNOVODSTVENE KNjIGE I KNjIGOVODSTVENE ISPRAVE

Članak 10.

(1) Računovodstvene knjige proračuna i proračunskih korisnika jesu: DnevnikI. i II; Glavna knjiga 1. (knjiga prihoda, primitaka i izdataka), Glavna knjigaII(knjiga imovine, obveza i izvora vlasništva) i pomoćne knjige.
(2) Računovodstvene knjige iz stavka 1. ovog članka imaju važnost javne isprave.

Članak 11.

(1) Dnevnik je knjiga u koju se unose financijske promjene u proračunu i kod proračunskih korisnika slijedom njihova nastanka.
(2) DnevnikI. iII. se uspostavlja kao jedinstvena knjiga ili kao više knjiga za promjene na pojedinačnim skupinama bilančnih ili izvanbilančnih zapisa.
(3) U dnevniku se kronološkim redom knjiže sve financijske promjene i transakcije nastale u proračunu i to čim nastanu.

Članak 12.

(1) Glavna knjiga je sustavna knjigovodstvena evidencija financijskih transakcija odnosno promjena nastalih u proračunu i kod proračunskih korisnika
(2) Glavna knjiga se sastoji od dva zasebna dijela i to: bilančni popisi i izvanbilančni zapisi.
(3) Glavna knjiga se sastoji od skupina računa, podskupina računa, odjeljaka računa i osnovnih računa.
(4) Na računima skupina, podskupina, odjeljaka i na osnovnim računima knjiži se stanje i promjene i cjelokupne imovine, prihoda, primitaka i potpora, izdataka i drugih plaćanja, državnih zajmova i udjela u glavnici, financijske imovine, državnih i drugih dugova, zamjenskih fondova i ostalih rezerviranja.
(5) Prvo otvaranje računa Glavne knjigeII. provodi se na temelju bilančnih početnih stanja utvrđenih popisom.

Članak 13.

(1) Obvezne pomoćne knjige proračuna i proračunskih korisnika jesu: knjiga ulaznih računa, knjiga izlaznih računa, knjiga nabavki, knjiga (popis) kapitalne imovine i knjiga javnog duga.
(2) Knjiga ulaznih računa je knjiga evidencije ulaznih računa u koju se unose redni broj ulaznog računa, naziv dobavljača, svota koja se po ulaznom računu treba platiti, rok dospjeća plaćanja, dan plaćanja i sl.
(3) Knjiga izlaznih računa je knjiga evidencije izlaznih računa u koju se unose redni broj izlaznog računa, naziv kupca, svota koja se po izlaznom računu treba naplatiti, rok dospjela računa na naplatu, dan plaćanja i dr.
(4) Knjiga nabavki je evidencija nabavljenog materijala i drugih sredstava u koju se unose podaci o količini, cijeni, ukupnoj vrijednosti nabavljenih proizvoda i materijala i drugi neophodni podaci.
(5) Knjiga (popis) kapitalne imovine je knjiga u koju se unose podaci o količini, vrsti, cijeni i drugi potrebni podaci o kapitalnoj imovini.
(6) Knjiga javnih dugova je sustavna evidencija javnih i ostalih dugovanja proračuna, novih zaduživanju, otplate javnih dugova i drugih podataka potrebnih za utvrđivanje stanja i kretanja javnih dugova.
(7) Oblik i sadržaj pomoćnih knjiga iz slavka 1. do 6. ovog članka propisat će ministar financija.

Članak 14.

(1) Osim računovodstvenih knjiga iz članka 13. ovog Pravilnika proračun i proračunski korisnici mogu voditi i druge pomoćne knjige.
(2) Oblik i sadržaj pomoćnih knjiga iz stavka 1. ovog članka određuje sam proračun i proračunski korisnik.

Članak 15.

(1) Računovodstvene knjige vode se uredno i to tako:
1) da se iz njih mogu točno utvrditi nastale financijske promjene odnosno transakcije, raščlanjene na pojedine financijske promjene po kronološkom redu; u bruto iznosima;
2) da se u njima ne ostavljaju praznine, nego da se kronološkim redom ispunjava sav prostor za knjiženje;
3) da se upis ne smije brisati ni u pravilu prepravljati, a ako se ipak ispravak učini, onda ga treba obaviti tako da se jasno može vidjeti prvobitni tekst;
4) da se ne obavljaju nikakve izmjene za koje ne bi bilo moguće utvrditi jesu li učinjene prilikom prvog knjiženja ili naknadno;
5) da se nepovezani listovi knjige ne smiju uništavati i vaditi listovi