Na temelju članka 87. stavka 6. i 7. Zakona o veterinarstvu ("Narodne novine", br. 41/07), ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja donosi
PRAVILNIK
O PRAVILIMA SLUŽBENOG UZORKOVANjA U SVRHU MONITORINGA ODREENIH TVARI I REZIDUA U ŽIVIM ŽIVOTINjAMA I PROIZVODIMA ŽIVOTINjSKOG PODRIJETLA
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 138 od 28 prosinca 2008)
Članak 1.
Ovim se Pravilnikom utvrđuju detaljna pravila službenog uzorkovanja u svrhu monitoringa određenih tvari i rezidua u živim životinjama i proizvodima životinjskog podrijetla uključujući kriterije za ciljno uzorkovanje.
Članak 2.
Dodatak je tiskan u prilogu ovoga Pravilnika i njegov je sastavni dio.
Članak 3.
Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti DodatakVIPravilnika o mjerama za monitoring određenih tvari i njihovih rezidua u živim životinjama i proizvodima životinjskoga podrijetla ("Narodne novine", br. 118/04).
Članak 4.
1) Ovaj Pravilnik stupa na snagu šest mjeseci od dana objave u "Narodnim novinama".
2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, odredbe Dodatka točke 1. podtočke 1.2.2. ovoga Pravilnika stupaju na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske u članstvo Europske unije.
Klasa: 011-02/08-01/38
Urbroj: 525-06-08-1
Zagreb, 21. studenoga 2008.
Ministar mr. sc. Božidar Pankretić, v. r.
DODATAK
PRAVILA ZA POSTUPKE SLUŽBENOG UZORKOVANjA I POSTUPANjA SA SLUŽBENIM UZORCIMA
1. Nadležnosti
1.1. Inspektor
Državni veterinarski inspektori i službeni veterinari nadležni su za uzimanje, označavanje, pripremanje i organizaciju prijevoza službenih kontrolnih uzoraka pod odgovarajućim uvjetima.
1.2. Službeni laboratoriji
1.2.1. Analize uzoraka obavljaju isključivo laboratoriji ovlašteni od Ministarsva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja (u daljnjem tekstu: nadležno tijela) za službenu kontrolu rezidua.
1.2.2. Ovlašteni laboratoriji moraju sudjelovati u međunarodno priznatim nezavisnim procjenama kontrole kvalitete i akreditacijskoj shemi. Laboratoriji moraju biti akreditirani.
1.2.3. Navedeni laboratoriji moraju dokazati svoju kompetentnost putem redovitog i uspješnog sudjelovanja u odgovarajućim programima ispitivanja osposobljenosti (engl. Proficiency test) priznatim ili organiziranih od nacionalnih referentnih ili referentnih laboratorija Europske zajednice.
2. Uzorkovanje
2.1. Temeljne postavke
2.1.1. Kod svakog službenog uzimanja uzoraka, uzorkovanje ne smije biti unaprijed određeno, mora biti neočekivano i ne smije se obavljati u unaprijed utvrđeno vrijeme niti točno određenog dana u tjednu. Nadležno tijelo mora poduzeti sve potrebne mjere opreza za sustavno osiguranje gore navedenih elemenata kontrola.
2.1.2. Uzorkovanje se obavlja u različitim vremenskim intervalima tijekom cijele godine u objektima navedenim u DodatkuIII. točki 1. Pravilnika o monitoringu određenih tvari i njihovih rezidua u živim životinjama i proizvodima životinjskoga podrijetla ("Narodne novine", br. 79/08)Š2Ć, uzimajući u obzir da se određene tvari primjenjuju u određenim razdobljima.
2.1.3. Ne dovodeći u pitanje provedbu plana monitoringa rezidua, kod odlučivanja o uzorkovanju uzimaju se u obzir drugi dostupni podaci, npr. uporaba još nepoznatih tvari, iznenadna pojava bolesti u određenim regijama, sumnja na protupravno postupanje, itd.
2.2. Strategija uzorkovanja
Ciljevi plana monitoringa rezidua su sljedeći:
(a) otkrivanje svih nedopuštenih primjena kako je definirano u članku 2. točki (b) Pravilnika o monitoringu određenih tvari i njihovih rezidua u živim životinjama i proizvodima životinjskoga podrijetla ("Narodne novine", br. 79/08)Š3Ć;
(b) kontrola udovoljavanja propisanim najvećim dopuštenim količinama (NDK) ostataka veterinarsko medicinskih proizvoda utvrđenih u DodatkuI. iIII. Pravilnika o najvećim dopuštenim količinama rezidua veterinarsko medicinskih proizvoda u hrani životinjskog podrijetla ("Narodne novine" br 75/08)Š4Ć i s maksimalno dopuštenim količinama ostataka pesticida utvrđenim u PriloguII. Pravilnika o maksimalnim razinama ostataka pesticida u hrani i hrani za životinje ("Narodne novine" br. 119/07)Š5Ć ili posebnim propisima o zagađivačima okoliša;
(c) ispitivanje i otkrivanje uzroka pojave rezidua u hrani životinjskog podrijetla.
2.3. Prikupljanje uzorka
2.3.1. Pojmovi
2.3.1.1. Ciljani uzorak
Ciljani uzorak je uzorak uzet u skladu sa strategijom uzorkovanja određenoj u točki 2.2. ovoga Dodatka.
2.3.1.2. Sumnjivi uzorak
Sumnjivi uzorak je uzorak uzet:
- nakon dobivenih pozitivnih rezultata utvrđenih na uzorku uzetom u skladu sa zahtjevima članka 5. Pravilnika o monitoringu određenih tvari i njihovih rezidua u živim životinjama i proizvodima životinjskoga podrijetla ("Narodne novine", br. 79/08)Š6Ć,
- u skladu s odredbom članka 11. Pravilnika iz alineje prve ove podtočke,
- u skladu sa zahtjevima članka 24. Pravilnika iz alineje prve ove podtočke.
2.3.1.3. Nasumični uzorak
Nasumični uzorak je uzorak koji se uzima sa statističkom vjerojatnošću kako bi se osigurala reprezentativnost podataka.
2.3.2. Ciljano uzorkovanje na gospodarstvu
2.3.2.1. Kriteriji za odabir ciljanog uzorka
Gospodarstva na kojima će se obaviti uzorkovanje mogu se odabrati na temelju poznavanja lokalnih prilika ili na temelju bilo kojih drugih relevantnih podataka, kao što su sustav tova, pasmina ili spol životinja. Državni veterinarski inspektor/službeni veterinar procjenjuje sve životinje na gospodarstvu u svrhu odabira životinja na kojima će se obaviti uzorkovanje. Kod procjene uzimaju se u obzir, između ostalog, sljedeći kriteriji:
- znakovi koji upućuju na primjenu farmakoloških djelatnih tvari,
- sekundarne spolne karakteristike,
- promjene ponašanja,
- isti stupanj razvoja kod skupine životinja različitih pasmina/kategorija,
- životinje dobre tjelesne građe i s malo masnog tkiva.
2.3.2.2. Vrsta ciljanog uzorka
Za otkrivanje farmakoloških djelatnih tvari uzimaju se odgovarajući prikladni uzorci u skladu s odredbama plana monitoringa rezidua.