Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Temeljem članka 275. stavak 3. Zakona o sigurnosti prometa na cestama ("Narodne novine" broj 105/04) ravnatelj Državnog zavoda za mjeriteljstvo donosi

PRAVILNIK

O POSTUPKU HOMOLOGACIJE VOZILANA DVA ILI TRI KOTAČA S OBZIROMNA NAJVEĆU BRZINU, NAJVEĆI ZAKRETNI MOMENT I NAJVEĆU SNAGU MOTORATPV 211 (IZDANjE 00)

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 152 od 27 studenog 2005)

Članak 1.

Ovim se Pravilnikom uređuje postupak homologacije vozila na dva ili tri kotača kategorije L(1) s obzirom na najveću brzinu, najveći zakretni moment i najveću snagu motora.

Članak 2.

Tehnički zahtjevi u postupku homologacije navedeni su u prilozimaI. iII. ovoga Pravilnika, koji čine njegov sastavni dio, a postupak homologacije u člancima 7. - 9. Pravilnika o homologaciji tipa motornih vozila na dva ili tri kotača.

Članak 3.

Tijelo nadležno za homologaciju u smislu odredaba ovoga pravilnika je Državni zavod za mjeriteljstvo (u daljnjemu tekstu: Zavod).

Članak 4.

Zavod će dodijeliti certifikat o homologaciji tipa sastavnog dijela za tip motornog vozila na dva ili tri kotača s obzirom na najveću konstrukcijsku brzinu, najveći zakretni moment ili najveću nazivnu snagu motora, ako taj tip vozila zadovoljava zahtjeve iz PrilogaII.
Obrasci odgovarajućih certifikata o homologaciji prikazani su u Dodatku 3. Priloga I., odnosno u dodacima 1, 2 i 3 Priloga
II. *Članak 5.
Vozila na dva ili tri kotača s obzirom na najveću konstrukcijsku brzinu, najveći zakretni moment ili najveću snagu motora mogu se homologirati te uvoziti i stavljati na tržište ako zadovoljavaju zahtjeve ovoga Pravilnika.

Članak 6.

Zavod može ovlastiti pravnu ili fizičku osobu za obavljanje poslova tehničke službe ako ta osoba ispunjava sljedeće uvjete:
- da zadovoljava zahtjeve norme HRN EN ISO/IEC 17025 o osposobljenosti ispitnih laboratorija za područje ispitivanja prema zahtjevima ovoga pravilnika
- da može dokazati poznavanje metoda ispitivanja danih u PrilozimaII. iIII.
- da ima najmanje jednoga djelatnika školske spreme VII/1 strojarskoga smjera.

Članak 7.

Ovaj se Pravilnik objavljuje u "Narodnim novinama", a stupa na snagu danom prijema Republike Hrvatske u punopravno članstvo Europske unije.
Klasa: 011-02/05-03/19
Urbroj: 558-04/12-05-1
Zagreb, 8. prosinca 2005.
Ravnatelj
Državnog zavoda za mjeriteljstvo
dr. sc. Marijan Andrašec, dipl. ing., v. r.

PRILOGI.

ZAHTJEVI KOJI SE ODNOSE NA POSTUPAK MJERENjA NAJVEĆE KONSTRUKCIJSKE BRZINE

1. Zahtjevi
1.1. Najveća konstrukcijska brzina vozila mjeri se prema zahtjevima propisanim u nastavku.
2. Priprema vozila.
2.1. Vozilo mora biti čisto, a raditi moraju samo oni dodatni uređaji koji su potrebni za odvijanje ispitivanja.
2.2. Dovod goriva i postavke paljenja, viskozitet maziva za dijelove u gibanju, i tlak u gumama moraju biti podešeni prema zahtjevima proizvođača.
2.3. Motor, mjenjač i gume moraju se adekvatno uhodati u skladu sa zahtjevima proizvođača.
2.4. Prije ispitivanja svi dijelovi moraju biti u termički stabilnom stanju na njihovoj normalnoj radnoj temperaturi.
2.5. Vozilo predano na ispitivanje mora imati masu neopterećenog vozila spremnog za vožnju.
2.6. Raspodjela opterećenja na kotače mora odgovarati namjerama proizvođača.
3. Vozač
3.1. Vozila bez kabine.
3.1.1. Vozač mora imati masu od 75 kg ±5 kg i biti visok 1,75 m ±0,05 m. Međutim, u slučaju mopeda, dopuštena odstupanja smanjena su na ±2 kg i. ±0,02 m.
3.1.2. Vozač mora biti odjeven u prilagođeno jednodijelno odijelo ili neki istovrsni komad odjeće.
3.1.3. Mora biti posjednut na vozačevo sjedalo sa stopalima na papučicama ili na odmorištu za nogu, a ruke moraju biti normalno istegnute. Kod vozila koja postižu najveću brzinu veću od 120 km/h, vozač mora imati opremu i mora biti postavljen u sjedeći položaj prema preporukama proizvođača. Međutim taj položaj mora vozaču omogućiti kontinuirano upravljanje vozilom za vrijeme ispitivanja. Položaj vozača mora biti isti za vrijeme ispitivanja, a opis tog položaja mora biti priložen u izvještaju o ispitivanju ili prikazan fotografijama.
3.2. Vozila s kabinom
3.2.1. Vozač mora imati masu od 75 kg ±5 kg. Međutim u slučaju mopeda ta dopuštena odstupanja smanjena su na ±2 kg.
4. Značajke staze za ispitivanje
4.1. Ispitivanje se mora obaviti na cesti:
4.1.1. koja omogućuje da se najveća brzina održava tijekom mjerne baze definirane u točki 4.2. Staza za ubrzanje koja prethodi mjernoj bazi mora biti istog tipa (površina u uzdužni profil) i mora biti dovoljno dugačka da vozilo postigne svoju najveću brzinu;
4.1.2. koja je čista, glatka, suha, asfaltirana ili prevučena istovrsnom površinom;
4.1.3. koja nema uzdužni nagib veći od 1% i stupanj nagiba zavoja veći od 3%. Visinska razlika između bilo koje dvije točke na ispitnoj stazi ne smije biti veća od 1 m.
4.2. Mogući oblici mjerne baze prikazani su u točkama 4.2.1., 4.2.2. i 4.2.3.
4.2.1. Tip 1.
4.2.2. Tip 2.
4.2.3. Tip 3.
4.2.3.1. Dvije mjerne baze L moraju biti jednake duljine i gotovo paralelne jedna naspram druge.
4.2.3.2. Ukoliko su obje mjerne baze zakrivljenog oblika, unatoč zahtjevima točke 4.1.3., utjecaj centrifugalne sile mora biti poništen odgovarajućim poprečnim presjekom zavoja.
4.2.3.3. Umjesto dvije baze L (vidi točku 4.2.3.1.), mjerne baze mogu se podudarati sa sveukupnom duljinom kružne ispitne staze. U tom slučaju najmanji polumjer zavoja mora biti 200 m a djelovanje centrifugalne sile poništava se odgovarajućim poprečnim presjekom zavoja.
4.3. Duljina mjerne baze L mora biti odabrana s obzirom na točnost opreme i s obzirom na metode mjerenja ispitnog vremena t, tako da vrijednost stvarne brzine može biti iskazana s točnošću od ±1%. Ukoliko je mjerna oprema ručnog tipa, duljina L mjerne baze ne smije biti manja od 500 m. Ukoliko je odabrana mjerna baza tipa 2, za određivanje vremena t mora se koristiti elektronska mjerna oprema.
5. Atmosferski uvjeti
Tlak atmosfere: 97 ± 10 kPa.
Temperatura: između 278 i 308 K.
Relativna vlažnost: 30 do 90 %.
Srednja brzina vjetra, mjerena na 1 m iznad tla: (manje) 3 m/s, dozvoljeni naleti vjetra (manje) 5 m/s.
6. Postupak ispitivanja
6.1. Za vrijeme ispitivanja mora se koristiti prijenosni odnos koji omogućava da vozilo postigne svoju najveću brzinu na horizontalnoj podlozi. Uređaj za regulaciju snage mora biti postavljen u položaj najveće snage a uređaji za obogaćivanje smjese moraju biti isključeni.
6.2. Vozači vozila bez kabine moraju održavati svoj vozački položaj definiran u točki 3.1.3.
6.3. Vozilo na mjernu bazu mora doći konstantnom brzinom. Preko baze tipa 1 i 2 mora proći u oba smjera uzastopno.
6.3.1. Ispitivanje u jednom smjeru smije se prihvatiti na mjernoj bazi tipa 2 ako, zbog značajki ispitne staze, nije moguće u oba smjera postići najveću brzinu vozila. U tom slučaju:
6.3.1.1. ispitnu vožnju treba ponoviti pet puta zaredom;
6.3.1.2. brzina uzdužne komponente vjetra ne smije biti veća od 1 m/s.
6.4. Na mjernoj bazi tipa 3, obje baze L treba prevoziti uzastopno u jednom smjeru bez prekida.
6.4.1. Ukoliko se mjerna baza poklapa sa sveukupnom duljinom kruga, mora ju se prijeći u jednom smjeru barem dva puta. Razlika između krajnjih izmjerenih vrijednosti vremena ne smije biti veća od 3%.
6.5. Gorivo i mazivo mora biti ono koje je preporučio proizvođač.
6.6. Sveukupno vrijeme t potrebno da se prijeđe preko mjerne baze u oba smjera mora biti utvrđeno s točnošću od 0.7%.
6.7. Određivanje srednje brzine.
Srednja brzinaV(km/h) ispitivanja određuje se na sljedeći način:
6.7.1. Mjerna baza tipa 1 i tipa 2
gdje su:
L = duljina mjerne baze (m)
t = vrijeme (s) potrebno da se prijeđe mjerna baza L (m).
6.7.2. Mjerna baza tipa 2, prevezena u jednom