Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Temeljem članka 275. stavak 3. Zakona o sigurnosti prometa na cestama ("Narodne novine" broj 67/08) ravnatelj Državnog zavoda za mjeriteljstvo donosi

PRAVILNIK

O POSTUPKU HOMOLOGACIJE UREAJA ZA NEIZRAVNO GLEDANjE I NjIHOVE UGRADBE NA MOTORNA VOZILA TPV 108 (IZDANjE 02)1

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 79 od 08 srpnja 2009)

Članak 1.

Ovim pravilnikom uređuju se postupak homologacije uređaja za neizravno gledanje za motorna vozila kategorije M i N21 i njihovu ugradbu na ta vozila.

Članak 2.

Tehnički zahtjevi za uređaje za neizravno gledanje dani su u PriloguII. i za njihovu ugradbu na vozila u PriloguIII., a postupak homologacije, za uređaje za neizravno gledanje i njihovu ugradbu u vozila u PrilogaI. i u članku 8. Pravilnika homologaciji tipa motornih vozila. PriloziI.,II.,III. iIV. čine sastavni dio ovoga Pravilnika.

Članak 3.

Tijelo za homologaciju vozila u smislu odredaba ovoga Pravilnika je Državni zavod za mjeriteljstvo (u daljnjemu tekstu: Zavod).

Članak 4.

Zavod će dodijeliti dodatak certifikatu o homologaciji za tip vozila s obzirom na njegove uređaje za neizravno gledanje i certifikat o homologaciji sastavnoga dijela za tip uređaja za neizravno gledanje ako taj tip vozila ili tip uređaja za neizravno gledanje zadovoljava zahtjeve ovoga Pravilnika.
Obrasci dodatka certifikatu o homologaciji za tip vozila, odnosno certifikata o homologaciji sastavnoga dijela za tip uređaja za neizravno gledanje dani su u Dodatku 2., odnosno Dodatku 4. PrilogaI. ovoga Pravilnika.

Članak 5.

Uređaji za neizravno gledanje i vozila s obzirom na ugradbu uređaja za neizravno gledanje mogu se homologirati te uvoziti i stavljati na tržište ako zadovoljavaju zahtjeve ovoga Pravilnika.
Iznimno od odredbe stavka 1. ovog članka, uređaji za neizravno gledanje koji ne zadovoljavaju odredbe ovoga pravilnika mogu se homologirati, uvoziti i stavljati na tržište samo ako zadovoljavaju zahtjeve Pravilnika 108 (izdanje 00) i ako su kao zamjenski dijelovi namijenjeni za ugradbu na vozila homologirana u skladu sa zahtjevima Pravilnika 108 (izdanje 00) prije 26. siječnja 2007.
Također, zglobna vozila kategorija M2 i M3, razredaI. prema definiciji u točki 2.1.1.1 Pravilnika TPV 152, koja se sastoje od najmanje tri zglobno povezana kruta dijela iznimno se mogu homologirati ako zadovoljavaju samo zahtjeve za vidno polje iz točke 5. PrilogaIII. ovoga Pravilnika.

Članak 6.

Zavod može ovlasti pravnu ili fizičku osobu za obavljanje poslova tehničke službe ako ta osoba ispunjava sljedeće uvjete:
- da zadovoljava zahtjeve norme HRN EN ISO/IEC 17025 za osposobljenost ispitnih laboratorija za područje ispitivanja prema zahtjevima iz ovog Pravilnika
- da ima najmanje jednoga djelatnika školske spremeVII/1 strojarskog smjera
- da može dokazati poznavanje metoda i postupaka ispitivanja sadržanih u dodatcima 1. i 2. PrilogaI. te točki 4. i Dodatku 1. PrilogaII.

Članak 7.

Odredbe članka 5. ovoga pravilnika stupaju na snagu:
- 1. listopada 2009. godine za homologaciju novih tipova vozila s obzirom na uređaje za neizravno gledanje i homologaciju novih tipova uređaja za neizravno gledanje
- 31. prosinca 2010. godine za sva nova vozila koja se prvi put registriraju u Republici Hrvatskoj.
Do 31. prosinca 2010. godine za sva nova vozila prihvaćaju se homologacije dodijeljene prema zahtjevima Pravilnika TPV 108 (izdanje 00).

Članak 8.

Od 31. prosinca 2010. godine prestaje važiti Pravilnik o postupku homologacije retrovizora i njihove ugradbe na motorna vozila TPV108 (izdanje 00) ("NN" br. 170/04 i 34/08). Pozivanje na taj Pravilnik smatra se pozivanjem na ovaj Pravilnik u skladu s tablicom korelacije u PriloguIV.
Od 1. listopada 2009. godine prestaje važiti Pravilnik o postupku homologacije uređaja za neizravno gledanje i njihove ugradbe na motorna vozila TPV108 (izdanje 01) ("NN" br. 42/08).

Članak 9.

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u "Narodnim novinama",

Klasa: 011-02/09-02/12

Urbroj: 558-04/2-09-10

Zagreb, 10. lipnja 2009.

Ravnatelj

Državnog zavoda za mjeriteljstvo

mr. sc. Krešimir Buntak, v. r.

PRILOGI.

DEFINICIJE I OPĆE ODREDBE ZA HOMOLOGACIJU TIPA

1. DEFINICIJE

1.1. "Uređaji za neizravno gledanje" označava uređaje za promatranje prometa u blizini vozila koji se ne može izravnim gledanjem. To mogu biti obična zrcala, kamere s monitorom ili drugi uređaji koji omogućavaju prikazivanje vozaču podataka o neizravnom vidnom polju.
1.1.1. "Zrcalo" označava svaki uređaj, isključujući uređaje kao što su periskopi, koji je namijenjen da omogući jasan pogled unatrag, na bočnu ili prednju stranu vozila unutar vidnih polja određenih u točki 5. PrilogaIII.
1.1.1.1. "Unutrašnje zrcalo" označava uređaj određen u točki 1. koji se može ugraditi u vozilo u prostoru za putnike.
1.1.1.2. "Vanjsko zrcalo" označava uređaj određen u točki 1. koji se može ugraditi na vanjskoj strani vozila.
1.1.1.3. "Nadzorno zrcalo" označava zrcalo, koje se razlikuje od tipa uređaja određenoga u točki 1.1.1., koje se može ugraditi na unutarnjoj ili vanjskoj strani vozila da bi se dobila vidna polja osim onih koja su navedena u točki 5. PrilogaIII.
1.1.1.4. "r" označava srednju vrijednost polumjera zakrivljenosti izmjerenu na zrcalnoj plohi prema metodi opisanoj u točki 2. Dodatka 1. PrilogaII.
1.1.1.5. "Glavni polumjer zakrivljenosti u jednoj točki zrcalne plohe (ri)" označava vrijednosti polumjera zakrivljenosti dobivene mjernom napravom, određenoj u Dodatku 1. PrilogaII., izmjerene na luku zrcalne plohe koji prolazi kroz središte te plohe usporedno s odsječkom "b", koji je određen u točki 2.2.1 PrilogaII., a na luku koji je okomit na taj odsječak.
1.1.1.6. "Polumjer zakrivljenosti u jednoj točki zrcalne plohe (rp)" označava aritmetičku sredinu glavnoga polumjera zakrivljenosti ri i r-i, tj.:
1.1.1.7. "Kuglasta ploha" označava plohu koja ima konstantan i jednak polumjer u svim smjerovima.
1.1.1.8. "Nekuglasta ploha" označava plohu koja ima samo jednu ravninu s konstantnim polumjerom.
1.1.1.9. "Nekuglasto zrcalo" označava zrcalo koje se sastoji od kuglastog i nekuglastog dijela, kod kojeg se ne može primijetiti prijelaz zrcalne plohe od kuglastog na nekuglasti dio. Zakrivljenost glavne osi zrcala određena je u koordinatnom dž-y sustavu polumjerom kuglaste primarne kalote s:
R: nazivni polumjer u kuglastom dijelu
k: konstanta za promjenu zakrivljenosti
a: konstanta za veličinu kuglaste primarne kalote
1.1.1.10. "Središte zrcalne plohe" označava središnju točku vidnoga dijela zrcalne plohe.
1.1.1.11. "Polumjer zakrivljenosti sastavnih dijelova zrcala" označava polumjer zakrivljenosti "c" luka kruga kojim se najbolje približava zakrivljeni oblik dijela o kojemu je riječ.
1.1.1.12. "Točke vozačevih očiju" označava dvije točke međusobno udaljene 65 mm i 635 mm vertikalno iznad R-točke vozačeva sjedala, kako je određeno u Dodatku 6. ovoga Priloga. U slučaju sjedala s određenim kutom nagiba naslona, položaj točaka vozačevih očiju mora se namjestiti u skladu s odredbama Dodatka 7. ovoga Priloga. Pravac koji povezuje te dvije točke prolazi okomito na vertikalnu uzdužnu središnju ravninu vozila. Središte odsječka koji spaja obje točke očiju nalazi se u vertikalnoj uzdužnoj ravnini koja mora prolaziti kroz središte određenog vozačkog sjedećeg položaja, prema podacima proizvođača vozila.
1.1.1.13. "Ambinokularna vidljivost" označava ukupno vidno polje koje se dobije prekrivanjem monokularnih polja desnoga i lijevoga oka (vidu sliku 1. niže).
1.1.1.14. "Razred retrovizora" označava sve uređaje koji imaju jednu ili više zajedničkih značajki ili funkcija. Razlikuju se sljedeći razredi:
RazredI.: "unutrašnji retrovizor" koji daje vidno polje određeno u točki 5.1 PrilogaIII.
RazrediII. iIII.: "glavni vanjski retrovizor" koji daje vidna polja određena u točki 5.2. PrilogaIII.
RazrediIV.: "širokokutno vanjsko zrcalo" koje daje vidno polje određeno u točki 5.4. PrilogaIII.
RazredV.: "blizinsko vanjsko zrcalo" koje daje vidno polje određeno u točki 5.5 PrilogaIII.
RazredVI.: "prednje zrcalo" koje daje vidno polje određeno u točki 5.6. PrilogaIII.
1.1.2. "Uređaji za neizravno gledanje s kamerom s monitorom" označava uređaj određen u točki 1.1., s kojim se dobije vidno polje s pomoću kombinacije kamere i monitora kako određuju točke 1.1.2.1. i 1.1.2.2.
1.1.2.1. "Kamera" označava uređaj koji prenosi sliku vanjske okoline s pomoću leće na svjetlosno-osjetljivi elektronički pretvarač koji je nakon toga pretvara u video signal.
1.1.2.2. "Monitor" označava uređaj koji pretvara video signal u slike koje se prenose u vidljivi spektar.
1.1.2.3. "Prepoznavanje" označava sposobnost razlikovanja nekog predmeta od svoje pozadine/okoline na određenoj udaljenosti.
1.1.2.4. "Svjetljivost" označava omjer između sjaja objekta i njegove neposredne