Na temelju članka 20. stavka 4. i članka 21. stavka 1. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi ("Narodne novine", broj 87/08., 86/09., 92/10. i 105/10. - ispr.) ministar znanosti, obrazovanja i športa (u daljnjem tekstu: ministar), uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za poslove zdravstva, donosi
PRAVILNIK
O POSTUPKU UTVRĐIVANjA PSIHOFIZIČKOGA STANjA DJETETA, UČENIKA TE SASTAVU STRUČNOGA POVJERENSTVA
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 55 od 18 maja 2011)
Članak 1.
(1) Ovim pravilnikom propisuje se postupak utvrđivanja psihofizičkoga stanja djeteta odnosno učenika/ce (u daljnjem tekstu: dijete), te sastav stručnoga povjerenstva koje utvrđuje psihofizičko stanje djeteta.
(2) Izrazi koji se u ovom pravilniku koriste za osobe u muškom rodu su neutralni i odnose se na muške i na ženske osobe.
Članak 2.
(1) Stručno povjerenstvo za utvrđivanje psihofizičkog stanja djeteta (u daljnjem tekstu: stručno povjerenstvo) utvrđuje psihofizičko stanje djeteta radi:
- redovitoga upisa u prvi razred osnovne škole,
- prijevremenoga upisa u prvi razred osnovne škole,
- odgode upisa u prvi razred osnovne škole,
- trajne odgode upisa u prvi razred osnovne škole,
- trajne odgode pohađanja škole,
- predlaganja primjerenog programa školovanja i primjerenih oblika pomoći djeci s teškoćama tijekom osnovnoškolskog ili srednjoškolskog obrazovanja.
(2) Stručno povjerenstvo iz stavka 1. ovoga članka čine: nadležni liječnik škole - specijalist školske medicine i djelatnici škole: stručni suradnik pedagog ili psiholog i/ili stručnjak edukacijsko-rehabilitacijskoga profila, učitelj razredne ili predmetne nastave odnosno u srednjoj školi predmetni nastavnik.
(3) Predsjednika i članove stručnog povjerenstava te njihove zamjenike (u daljnjem tekstu: članovi), za svaku školu, na prijedlog škole, imenuje ured državne uprave u županiji nadležan za poslove obrazovanja odnosno Gradski ured Grada Zagreba nadležan za poslove obrazovanja (u daljnjem tekstu: ured) na vrijeme od dvije godine.
(4) U slučaju potrebe stručno povjerenstvo može zatražiti i mišljenje stručnjaka drugih specijalnosti.
(5) Članovi stručnog povjerenstva obavljaju poslove u svezi s utvrđivanjem psihofizičkoga stanja djeteta u sklopu redovitih tjednih radnih obveza.
Članak 3.
(1) Ured će u stručno povjerenstvo imenovati i učitelja hrvatskog jezika i/ili stručnjaka iz jezično-komunikacijskog područja za djecu koja ne znaju ili nedostatno poznaju hrvatski jezik, zbog specifične potrebe utvrđivanja poznavanja hrvatskog jezika.
(2) Znanje hrvatskog jezika ispitat će učitelj hrvatskog jezika i/ili stručnjak iz jezično-komunikacijskog područja iz stavka 1. ovoga članka, standardiziranim testovima odobrenim od ministarstva nadležnog za poslove obrazovanja (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
(3) Na temelju rezultata provjere iz stavka 2. ovoga članka, stručno povjerenstvo donosi prijedlog o primjerenoj pomoći djetetu i upućuje ga uredu.
Članak 4.
(1) U prvi razred obveznoga osnovnog obrazovanja upisuju se djeca koja do 1. travnja tekuće godine imaju navršenih šest godina života.
(2) Iznimno od stavka 1. ovog članka, na zahtjev roditelja ili skrbnika (u daljnjem tekstu: roditelj) i na prijedlog stručnog povjerenstva, u prvi razred može se upisati dijete koje do 31. ožujka tekuće godine nema navršenih šest godina života.
(3) Dijete se ne može trajno osloboditi upisa u prvi razred osnovne škole, odnosno pohađanja škole osim u slučaju kada dijete ima višestruke teškoće, te su po posebnim propisima roditelji stekli pravo na status roditelja njegovatelja ili je dijete, s obzirom na vrstu, stupanj i težinu oštećenja steklo pravo na skrb izvan vlastite obitelji radi osposobljavanja na samozbrinjavanje u domu socijalne skrbi ili pravo na pomoć i njegu u kući, u sklopu kojeg se osigurava pružanje usluga psihosocijalne pomoći.
Članak 5.
(1) Postupak utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta radi upisa u prvi razred osnovne škole po službenoj dužnosti pokreće ured.
(2) Ured utvrđuje popis djece, školskih obveznika i dostavlja ga stručnom povjerenstvu škole do 31. siječnja tekuće godine.
(3) Za dijete koje do 31. kolovoza tekuće godine navršava šest godina, roditelj može podnijeti zahtjev uredu za uvrštavanje u popis iz stavka 2. ovoga članka.
(4) Stručno povjerenstvo predlaže raspored utvrđivanja psihofizičkog stanja djece i dostavlja ga uredu.
(5) Ured obavještava roditelje djeteta o rasporedu utvrđivanja psihofizičkog stanja djece u medijima i na oglasnim pločama odgojno-obrazovnih i zdravstvenih ustanova.
(6) Raspored utvrđivanja psihofizičkog stanja djece mora sadržavati podatke o upisnom području, vremenu i mjestu obavljanja pregleda te dokumentaciji potrebnoj za upis.
(7) Postupak utvrđivanja psihofizičkoga stanja djece radi upisa u prvi razred osnovne škole provodi se u razdoblju od 1. veljače do 15. lipnja tekuće godine.
(8) U slučaju da dijete ne može pristupiti utvrđivanju psihofizičkoga stanja u vremenu koje je utvrđeno rasporedom pregleda, roditelj je dužan do 30. svibnja tekuće godine o tome obavijestiti stručno povjerenstvo škole kojoj dijete pripada prema upisnom području, koje će utvrditi drugo odgovarajuće vrijeme.
Članak 6.
(1) Utvrđivanje psihofizičkoga stanja djeteta za upis u osnovnu školu obavlja se na temelju neposrednoga pregleda djeteta, razgovora s roditeljem, pojedinačnih mišljenja članova povjerenstava i dostavljene dokumentacije.
(2) Utvrđivanje psihofizičkoga stanja djeteta za određivanje primjerenoga programa školovanja i primjerenih oblika pomoći tijekom školovanja obavlja se na temelju:
- neposrednoga pregleda djeteta,
- razgovora s roditeljem,
- pojedinačnih mišljenja članova povjerenstava,
- dostavljene dokumentacije,
- izvješća razrednoga i/ili predmetnih učitelja/nastavnika o odgojno-obrazovnim postignućima,
- primijenjenih metoda rada uz koje dijete postiže pozitivne rezultate,
- specifičnih nastavnih sredstava koja su korištena u radu,
- mišljenja stručnih suradnika škole o redovitosti pohađanja nastave,
- uočenim mogućnostima i sposobnostima, aktivnostima poduzetim da se djetetu pomogne u svladavanju nastavnih sadržaja te o suradnji s učiteljima/nastavnicima i roditeljima,
- prijepisa ocjena i opisnoga praćenja po nastavnim predmetima.
Članak 7.
(1) Utvrđivanje psihofizičkoga stanja djeteta liječnik obavlja u zdravstvenoj ustanovi, a iznimno se može obaviti i u osnovnoj školi u koju se dijete treba upisati. Ostali članovi povjerenstva obavljaju utvrđivanje psihofizičkoga stanja djeteta radi upisa u prvi razred osnovne škole, u pravilu, u osnovnoj školi kojoj dijete pripada prema upisnom području.
(2) Članovi stručnog povjerenstva vrše procjenu i daju mišljenje o psihofizičkome stanju djeteta u skladu sa zahtjevima svoje struke.
(3) Pri pregledu odnosno razgovoru s djetetom svaki član stručnog povjerenstva dužan je poštovati prava i interes djeteta te postupati u skladu s etičkim kodeksom svoje struke.
(4) Pregledu i razgovoru s djetetom može biti nazočan roditelj djeteta, koji ima pravo uvida u mišljenje i prijedlog svakog člana stručnog povjerenstva.
Članak 8.
(1) Zahtjev za prijevremeni upis djeteta u prvi razred osnovne škole roditelj dostavlja uredu uz obrazloženje.
(2) Ured će odbiti zahtjeve roditelja za prijevremeni upis djeteta koje do 31. kolovoza tekuće godine ne navršava šest godina života.
(3) Ured će prihvatiti zahtjev roditelja, osim u slučaju iz stavka 2. ovoga članka, te uvrstiti dijete na popis djece za osnovnu školu kojoj pripada prema upisnome području za koje zaprimi zahtjev roditelja.
(4) Prijevremeni upis odobrit će se djetetu koje postigne prosječne rezultate u odnosu na drugu djecu školske obveznike koji su pristupili postupku utvrđivanja psihofizičkog stanja za upis u prvi razred osnovne škole.
Članak 9.
(1) Odgoda upisa u prvi razred osnovne škole može se odobriti samo za jednu školsku godinu.
(2) Roditelj podnosi zahtjev za odgodu upisa uredu nakon provedenog postupka utvrđivanja psihofizičkog stanja djeteta iz članka 2 stavka 1. ovoga Pravilnika.
(3) Odgodu upisa roditelj može zatražiti:
- ako procijeni da će odgoda upisa pozitivno utjecati na djetetov psihofizički razvoj,
- ako je dijete uključeno u rehabilitacijske postupke koji će, prema procjeni stručnjaka, značajno utjecati na njegov psihofizički razvoj,
- ako se dijete nalazi ili će se početkom nastavne godine nalaziti na liječenju ili rehabilitaciji u zdravstvenoj ustanovi u trajanju duljem od mjesec dana, ali samo u slučaju da u zdravstvenoj ustanovi u kojoj će se dijete liječiti nisu ustrojeni razredni odjeli,
- ako povjerenstvo iz članka 2 stavka 2. predloži roditelju da podnese zahtjev za odgodom upisa.
(4) Uz zahtjev roditelj obvezno dostavlja obrazloženje i/ili mišljenje stručnjaka koji provode rehabilitacijske postupke i/ili potvrdu da se dijete nalazi ili će se nalaziti na bolničkome liječenju.
(5) Za dijete kojemu je u tekućoj godini odgođen upis u prvi razred obvezno se u sljedećoj školskoj godini ponovno provodi postupak utvrđivanja psihofizičkoga stanja radi upisa u prvi razred, a