Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 223. stavak 2. Carinskog zakona ("Narodne novine", br. 53A/91, 33/92, 40/92 i 61/92). direktor Carinske uprave Republike Hrvatske donosi

PRAVILNIK

O POSTUPKU ZA OTVARANjE CARINSKO-SMJEŠTAJNIH PROSTORA ILI PROSTORIJA, MJERAMA CARINSKOG NADZORA I NAČINU VOENjA EVIDENCIJE

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 63 od 07 listopada 1992)

Članak 1.

Ovim se pravilnikom propisuje postupak za otvaranje željezničko-carinskih skladišta, carinskih skladišta. carinskih smjestišta, specijaliziranih skladišta strane robe i robe domače proizvodnje, centralnih skadišta i konsignacijskih skladišta. način provođenja mjera carinskog nadzora nad robom smještenom u ta skladišta, smjestišta i druge prostorije i prostore, način vođenja evidencije o toj robi, kao i poseban postupak carinjenja robe smještene u konsignacijska skladišta.

I. ŽEIJEZNIČKO-CARINSKA SKLADIŠTA

Članak 2.

Željeznički kolodvor podnosi carinarnici zahtjev za otvaranje željezničko-carinskog skladišta i uz zahtjev prilaže:
1) akt ovlaštenog upravnog tijela za upotrebu prostorija ili prostora za skladište,
2) skicu i tehnički opis prostorija ili prostora namijenjenih za skladište.

Članak 3.

Prije davanja odobrenja za otvaranje željezničko-carinskog skladišta, carinarnica određuje komisiju, koja pregledom prostorija ili prostora namijenjenih za skladište utvrđuje da li su te prostorije ili prostori pogodni za smještaj carinske robe i da li su osigurani uvjeti za provođenje mjera carinskog nadzora.
Komisija iz stavka 1. ovog članka sastoji se od predsjednika i jednog člana koje određuje carinarnica od djelatnika carinarnice, a jednog člana određuje željeznički kolodvor.
Komisija o svom nalazu sastavlja zapisnik u tri primjerka, od kojih dva primjerka zadržava carinarnica, a treći dostavlja podnositelju zahtjeva.
Komisija može zahtijevati da svaki ulaz u željezničko-carinsko skladište mora imati dvije različite brave i u tom slučaju ključ jedne brave drži carinarnica, a druge željeznički kolodvor.
Na temelju podnijetog zahtjeva, priloženih isprava i nalaza komisije ovlaštena carinarnica donosi rješenje.

Članak 4.

U željezničko-carinsko skladište roba se smješta na temelju carinske prijave za uvoz i provoz robe, odnosno izvozne carinske deklaracije.
Za robu smještenu u željezničko-carinsko skladište željeznićki kolodvor vodi evidenciju (skladišnu knjigu. kartoteku s podacima iz skladišne knjige ili na drugi način).
Posjednik željezničko-carinskog skladišta dužan je smjestiti robu u skladište, odvojeno prema ispravama na temelju kojih se unosi u evidenciju, i vidno je obilježiti odgovarajučim natpisom (broj carinske prijave za uvoz i provoz robe i dr.).

Članak 5.

Roba smještena u željezničko-carinsko skladište može se podići po izvršenom carinjenju, ako se upučuje drugoj carinarnici i ako carinarnica odobri smještaj te robe na neko drugo mjesto izvan željezničko-carinskog skladišta prije isteka roka ležanja ili ako se roba vraća u inozemstvo.
U slučajevima iz stavka 1. ovog članka, posjednik željezničko-carinskog skladišta upisuje u odgovarajuću rubriku skladišne knjige, odnosno kartoteke, broj i datum isprave na temelju koje je roba podignuta iz željezničko-carinskog skladišta.

II. CARINSKA SKLADIŠTA

Članak 6.

Poduzeće upisano u sudski registar za obavljanje vanjsko-trgovinskih poslova, vezanih za usluge uskladištenja robe, uz zahtjev za otvaranje carinskog skladišta prilaže carinarnici:
1) akt iz sudskog registra o predmetu vanjsko-trgovinskog poslovanja,
2) akt ovlaštenog upravnog tijela za upotrebu prostorija ili prostora za skladište.
3) skicu i tehnički opis prostorija ili prostora za skladište,
4) skicu i tehnički opis prostorije s popisom inventara što je potrebno za provođenje mjera carinskog nadzora i carinjenja robe u skladištu.

Članak 7.

Prije davanja odobrenja, za otvaranje carinskog skladišta, carinarnica određuje komisiju, koja pregledom prostorija ili prostora namijenjenih za carinsko skladište utvrđuje da li su te prostorije ili prostori pogodni za smještaj carinske robe i jesu li osigurani uvjeti za provođenje mjera carinskog nadzora.
Komisija iz stavka 2. ovog članka sastoji se od predsjednika i dva člana koje carinarnica određuje od djelatnika carinarnice.
Komisija o svom nalazu sastavlja zapisnik, u tri primjerka, od kojih dva primjerka zadržava carinarnica, a treći se dostavlja podnositelju zahtjeva.
Komisija može zahtijevati da svaki ulaz u carinsko skladište mora biti pod neposrednim carinskim nadzorom ili mora imati dvije različite brave. U tom slučaju, ključ jedne brave drži carinarnica, a druge posjednik skladišta.
Na temelju podnijetog zahtjeva, priloženih isprava i nalaza komisije ovlaštena carinarnica donosi rješenje.

Članak 8.

Uvjeti pod kojima se carinarnici stavljaju na raspolaganje prostorije i inventar potrebni za provođenje mjera carinskog nadzora i carinjenja u carinskom skladištu, uređuju se posebnim ugovorom izmedu posjednika skladišta i carinarnice.

Članak 9.

Carinsko skladište mora biti obilježeno pločom s natpisom: "Carinsko skladište" i nazivom posjednika skladišta.
Posjednik skladišta može tražiti od Carinarnice da određeni odvojeni ili ograđeni dio skladišnog prostora mora na ulazu imati dvije različite brave. U tom slučaju, ključ jedne brave drži carinarnica, a druge posjednik skladišta.

Članak 10.

Na otvoreni prostor carinshog skladišta može se smještati glomazna i kabasta roba, te roba koja zbog svojih svojstava nije pogodna za smještaj u zatvoreni prostor i dr.
Posjednik skladišta dužan je robu iz stavka 1. ovog članka smjestiti odvojeno i vidno je obilježiti odgovarajućim natpisom (broj carinske prijave za uvoz i provoz robe i dr.).

Članak 11.

Smještaj robe u carinsko skladište vrši se:
1) u slučaju istovara robe iz broda - na temelju manifesta, odnosno izvoda iz manifesta, a u slučaju prijenosa i smještaja robe u carinsko skladište izvan luke ili slobodne zone - na temelju carinske prijave za uvoz i provoz robe (članak 129. Carinskog zakona),
2) u slučaju istovara robe iz zrakoplova - na temelju manifesta ili izvoda iz manifesta (članak 178. Carinskog zakona), a u slučaju prijenosa i smještaja robe u carinsko skladište - na temelju carinske prijave za uvoz i provoz robe,
3) u slučaju smještaja robe upučene u skladište - na temelju carinske prijave za uvoz i provoz robe,
4) u slučaju smještaja u skladište ostale robe prispjele iz inozemstva - na temelju carinske prijave za uvoz i provoz robe,
5) u slučaju smještaja robe koja se premješta iz željezničko-carinskog skladišta, carinskog smjestišta ili drugog carinskog skladišta - na temelju rješenja carinarnice i carinske prijave za uvoz i provoz robe,
6) u slučaju smještaja domače robe ocarinjene za izvoz
- na temelju carinske prijave za izvoz i provoz robe.

Članak 12.

Poslije izvršenja neke od radnji iz članka 207. stavak 7. Carinskog