Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

PRAVILNIK

O OSIGURANjU ŠTEDNIH ULOGA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 65 od 27 juna 1997)

PREDMET PRAVILNIKA

Članak 1.

Sukladno zakonskim odredbama navedenim u preambuli ovog pravilnika, ovim se pravilnikom uređuje osiguranje štednih uloga u bankama i štedionicama, koje, prema Zakonu o Državnoj agenciji za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka ("Narodne novine", br. 44/94), provodi Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (u daljnjem tekstu: Agencija) u cilju zaštite štednih uloga građana u bankama i štedionicama u Republici Hrvatskoj u slučaju stečaja banaka i štedionica.
Ulozi u štedno-kreditnim zadrugama nisu osigurani po odredbama ovog pravilnika.

DEFINICIJA ŠTEDNIH ULOGA

Članak 2.

Pod pojmom štednog uloga u smislu ovog Pravilnika podrazumijevaju se novčana sredstva fizičkih osoba u kunama ili stranoj valuti kod banaka i štedionica položena na račun temeljem ugovora o novčanom depozitu ili kao polog na štednu knjižicu.
Pod pojmom štednog uloga u smislu ovog Pravilnika ne smatraju se sredstva na žiro i tekućim računima građana.
Nisu osigurani devizni depoziti građana pretvoreni u javni dug Republike Hrvatske (tzv. stara devizna štednja) sukladno odredbi članka 1. Zakona o pretvaranju deviznih depozita građana u javni dug Republike Hrvatske ("Narodne novine" br. 106/93).
Štedni ulozi članova Uprave i Nadzornog odbora banke i štedionice nisu osigurani u banci ili štedionici u kojoj obavljaju funkciju člana Uprave ili Nadzornog odbora.

IZNOS DO KOJEG SU OSIGURANI ŠTEDNI ULOZI

Članak 3.

Agencija osigurava štedne uloge fizičkih osoba (domaćih i stranih) u svakoj banci i štedionici do iznosa koji propisuje Ministar financija svojom odlukom a sukladno odredbi članka 4. stavak 2. Zakona o Državnoj agenciji za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka.
Odlukom Ministra financija ur. br. 513-11/97-1 klasa 450-01/97-01/04 od 20. lipnja 1997. štedni ulozi sukladno članku 4 ovog pravilnika osiguravaju se do uključivo visine od 30.000,00 (tridesettisuća) kuna u 100% iznosu, a od 30.000,01 do 50.000,00 kuna u 75% od tog iznosa.
Odluka navedena u prethodnom stavku čini sastavni dio ovog pravilnika i objavljuje se u "Narodnim novinama".

Članak 4.

Iznos štednog uloga fizičke osobe u jednoj banci ili štedionici obračunavat će se kao ukupan iznos pologa fizičke osobe, sukladno odredbi članka 2. ovog pravilnika, bilo da ih drži na jednom ili više štednih računa, u domaćoj i/ili stranoj valuti, s tim da osigurani iznos štednih uloga ne može prijeći 50.000,00 kuna sukladno odredbi članka 3. stavak 2. ovog Pravilnika u koji iznos su uključene i kamate na štedne uloge do dana pokretanja stečajnog postupka.
Kamate na osigurane štedne uloge u kunama u slučaju primjene ovog pravilnika obračunavaju se u visini kamatne stope po viđenju te banke ili štedionice nad kojom je otvoren stečajni postupak od dana zadnjeg pripisa kamata do dana pokretanja stečajnog postupka.
Štedni ulozi u stranoj valuti u slučaju stečaja banke ili štedionice, bit će nadoknađeni u kunama, po srednjem tečaju NBH za dotičnu valutu/valute na dan pokretanja stečajnog postupka, uvećano za kamate dotične banke ili štedionice na štedne uloge po viđenju za tu valutu/valute, pridržavajući se odredbe stavka 1. i 2. ovog članka.

ŠTEDNI ULOZI U PODRUŽNICAMA STRANIH BANAKA

Članak 5.

Štedni ulozi fizičkih osoba u podružnicama stranih banaka koje posluju na teritoriju Republike Hrvatske osiguravaju se do visine i pod istim uvjetima propisanim ovim Pravilnikom za banke i Štedionice, ako se takve podružnice bave prikupljanjem depozita i u slučaju da: ti depoziti nisu osigurani u zemlji gdje banka ima sjedište, odnosno osigurani su u manjem iznosu nego što je naveden u ovom pravilniku.

PREMIJA ZA OSIGURANE ŠTEDNE ULOGE

Članak 6.

Za osiguranje štednih uloga, sve banke i štedionice te podružnice stranih banaka u Republici Hrvatskoj koje prikupljaju štedne uloge od fizičkih osoba, a koji se osiguravaju putem Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, dužne su uplatiti jednokratnu naknadu Agenciji u visini od 0,3% od svog temeljnog kapitala.
Naknadu iz stavka 1. ovog članka sve banke i štedionice te podružnice stranih banaka koje obavljaju poslove prikupljanja štednih uloga, dužne su uplatiti jednokratno na ž. r. Agencije u roku od 30 dana od dana objave ovog pravilnika u "Narodnim novinama".

Članak 7.

Pored iznosa iz članka 6. ovog pravilnika, sve banke i štedionice te podružnice stranih banaka u Republici Hrvatskoj koje prikupljaju štedne uloge od fizičkih osoba, a koji se osiguravaju putem Državne agencije za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka, dužne su uplatiti 0,6% od iznosa na ukupan iznos štednih uloga sukladno odredbi članka 2. stavak 1. i 2. ovog pravilnika prema podacima na dan 31. 12. 1996. godine, u dva jednaka obroka.
Prvi obrok iz stavka 1. ovog članka banke i štedionice te podružnice stranih banaka dužne su uplatiti najkasnije do 30. 9. 1997., a drugi obrok do 31. 12. 1997.

Članak 8.

Počam od 1. siječnja 1998. premije će se obračunavati i plaćati tromjesečno, temeljem podataka o prosječnom stanju štednih uloga uvećanih za pripadajuće kamate na štedne uloge (prosjek zadnjih dana u mjesecu u jednom tromjesečju) za prethodno tromjesečje, u visini od 0,2% za svako tromjesečje, na iznos osiguranih štednih uloga.
Banke i štedionice te podružnice stranih banaka dužne su premiju iz stavka 1. ovog članka plaćati najkasnije u roku od 15 dana od slanja obavijesti.

Članak 9.

Kad sredstva na posebnom računu Agencije namijenjenom za osiguranje štednih uloga, odnosno sredstva Fonda za osigurnje štednih uloga sukladno odredbi članka 14. ovog pravilnika premaše iznos od 5% od ukupne visine osiguranih štednih uloga sukladno odredbi članka 2. ovog pravilnika, za sve banke i štedionice te podružnice stranih banaka koje obavljaju prikupljanje štednih uloga, na dan 31. prosinca prethodne godine, visina godišnje premije za tekuću godinu može biti