Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju odredbe članka 3. stavka 8. Zakona o sudskom registru ("Narodne novine" broj: 1/95., 57/96., 1/98., 45/99., 54/05., 40/07., 91/10. i 90/11.) ministar pravosuđa donosi

PRAVILNIK

O NAČINU UPISA U SUDSKI REGISTAR

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 22 od 23 februara 2012)

I. UVODNE ODREDBE

Sadržaj Pravilnika

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuje se oblik sudskog registra (u daljnjem tekstu: registar), način vođenja i upisa u registar, osiguranje i čuvanje registarskih podataka, sadržaj i oblik prijave za upis, sadržaj drugih propisanih obrazaca i šifriranih oznaka, kao i druga pitanja važna za vođenje registra i korištenje informatičke tehnologije.
Na uredsko poslovanje i druge poslove važne za unutarnje poslovanje sudova i stalnih službi na odgovarajući se način primjenjuju odredbe Sudskog poslovnika, ako pojedina pitanja nisu drugačije riješena ovim Pravilnikom.

Unutarnji ustroj sudskog registra

Članak 2.

Registar vodi posebna ustrojstvena jedinica trgovačkog suda po posebnim propisima i pod neposrednim nadzorom predsjednika suda, suca u stalnoj službi trgovačkog suda ili suca koji je godišnjim rasporedom poslova određen za rad na registarskim predmetima.
Prijave za upis, podnesci i predmeti koji se odnose na registar primaju se u posebnoj prijamnoj pisarnici registarskog suda na jedinstveni Tt i R3 upisnik koji se vodi u elektroničkom obliku za sud i stalnu službu.
Prijave i podnesci koji se odnose na stalnu službu primaju se u sudskoj pisarnici stalne službe.
Registarski predmeti dostavljaju se na rješavanje sucima, sudskim savjetnicima, odnosno registarskim službenicima raspoređenim za rješavanje registarskih predmeta (dalje: ovlašteni sudski službenik), nakon osnivanja i sređivanja registarskih spisa (reg. uložaka) u prijamnoj pisarnici, redoslijedom kojim su primljeni na upisnik.
Dostavljanje registarskih predmeta na rješavanje sucima, sudskim savjetnicima, odnosno registarskim službenicima upisuje se u upisnik u kojem je vidljivo i kretanje spisa.
Sudski savjetnici i drugi ovlašteni službenici pregledavaju prijave i priložene dokaze, izrađuju nacrte rješenja i zaključaka te provode druge radnje pod nadzorom i po naredbama registarskog suca. Naredbe registarskog suca moraju biti jasne i potpune te sadržavati potrebne podatke na temelju kojih savjetnik ili drugi ovlašteni službenik može postupati.
Kod donošenja odluka ili naredaba, osim obrazaca koji su sastavni dio ovog Pravilnika, koriste se i obrasci pohranjeni u sustavu registra.
Obrasci su verificirani od Stalne radne grupe za verifikaciju obrazaca i šifrarnika koju imenuje voditelj glavne knjige.

Sustav registra

Članak 3.

Sustav registra je složeni informacijski sustav koji se sastoji od standardne računalne i telekomunikacijske opreme i infrastrukture, sistemske programske opreme i alata, te svih podataka koji se tim sustavom unose, pohranjuju i prenose u glavnu knjigu i upisnike registarskih sudova.
Trgovački sudovi povezani su širokopojasnom telekomunikacijskom vezom u jedinstveni sustav sudskog registra.
Uvjeti, vrste i kriteriji elektroničkog pristupa sustavu te način elektroničke komunikacije registra sa drugim informacijskim sustavima, propisani su posebnim pravilnikom.
Sustav registra izravno je povezan sa centralnim OIB aplikacijskim sustavom, s registrom godišnjih financijskih izvješća Financijske agencije, "Narodnim novinama", sustavom eTvrtke i sustavom za besplatnu pravnu pomoć.

Dostupnost podataka

Članak 4.

Neprekidnost rada sustava registra i tehnička sredstva potrebna za dostupnost elektroničkih podataka registra osigurava ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa.

Članak 5.

Ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa na poseban zahtjev ovlaštenih osoba, dužno je osigurati pripremu i ispis izvješća o broju i vrsti subjekata upisanih u registar te druge podatke iz jedinstvene baze podataka, osim onih podataka koji se mogu uskratiti na temelju posebnih propisa ili se mogu dostaviti samo uz odobrenje predsjednika Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske.

Jedinstvena baza registra

Članak 6.

Jedinstvena baza registra je dio sustava registra koji služi kao središnje mjesto za pohranjivanje registarskih, evidencijskih i statističkih podataka registarskih sudova, kao i isprava i drugih dokaza pohranjenih u elektroničkom obliku u zbirku isprava.
Podaci u jedinstvenoj bazi registra pohranjuju se i čuvaju uporabom kodova za znakove utvrđene međunarodnom normom UFT-8.
Dostupnost jedinstvenoj bazi podataka mora se omogućiti 24 sata dnevno i svakog dana u godini, osim u dane održavanja odnosno provjere rada sustava.
Jedinstvenu bazu podataka vodi predsjednik Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Predsjednik).

Njeb-stranica sudskog registra

Članak 7.

Njeb-stranica sudskog registra je dio sustava registra putem koje je omogućeno pretraživanje i uvid u javne podatke iz glavne knjige kao i javno objavljene podatke o sadržaju provedenih upisa u registar, odnosno javno objavljene odluke za koje je zakonom ili odlukama registarskog suda određeno da će se objaviti na način na koji se objavljuju upisi u sudski registar.
Njeb-stranici registra pristupa se preko interneta na njeb-adresi https/sudreg.pravosudje.hr, a pretraživanje podataka provodi se putem izbornika njeb-stranice registra.
Podaci iz javnih objava objavljeni na njeb-stranici registra moraju godinu dana ostati dostupni za pretraživanje.
Uvid u javne podatke glavne knjige kao i javno objavljene podatke putem njeb-stranice sudskog registra je besplatan.

Sigurnost i čuvanje podataka

Članak 8.

Mjere, sredstva i uvjeti osiguranja, pohranjivanja i zaštite podataka iz jedinstvene baze podataka određuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.

Članak 9.

Predsjednik Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske i ministarstvo nadležno za poslove pravosuđa dužni su provoditi mjere osiguranja i zaštite pohranjivanja podataka, kao i mjere održavanja i provjere ispravnosti rada elektroničkog sustava.
Za osiguranje nužnih kadrovskih, tehničkih i organizacijskih uvjeta funkcioniranja sustava registra, kao i za točno i ažurno pohranjivanje podataka u jedinstvenu bazu te urednu provedbu mjera sigurnosti, skrbi predsjednik suda.
Svaka dostava podataka elektroničkim putem izvan zaštićene mreže sudova koja kao posljedicu ima upis podataka u jedinstvenu bazu sudskog registra mora biti kriptirana i zaštićena od neovlaštenih izmjena od strane trećih osoba.
Svaki prijenos podataka elektroničkim putem izvan zaštićene mreže sudova iz jedinstvene baze sudskog registra u druge sustave iz članka 3. ovog Pravilnika mora biti kriptiran i zaštićen od neovlaštenih izmjena od strane trećih osoba.
Javni bilježnici i osobe ovlaštene posebnim propisom pri prijenosu podataka moraju koristiti certifikate koje je izdala ovlaštena pravna osoba registrirana za izdavanje certifikata.

Članak 10.

Predsjednik suda, suci, sudski savjetnici i ovlašteni sudski službenici odgovorni su rukovati sustavom sudskog registra u skladu s mjerama, sredstvima i uvjetima osiguranja, pohranjivanja i zaštite podataka.

II. OBLIK REGISTRA

Članak 11.

Registar se sastoji od glavne knjige i zbirke isprava.

Članak 12.

Glavna knjiga registra (u daljnjem tekstu: glavna knjiga) vodi se putem jedinstvenog informacijskog sustava u elektroničkom obliku.
Zbirka isprava registra (u daljem tekstu: zbirka isprava) vodi se na papiru ili u elektroničkom obliku.
Ministar nadležan za poslove pravosuđa može odrediti da se zbirka isprava vodi samo u elektroničkom obliku u svim sudovima, samo u određenim sudovima ili za određene subjekte upisa, ovisno o tehničkim i kadrovskim mogućnostima registarskih sudova.

Vođenje glavne knjige

Članak 13.

Glavna knjiga vodi se tako da se podaci upisani u registarskom sudu pripremaju i pohranjuju u jedinstvenu bazu podataka.
U jedinstvenu bazu podataka mora biti pohranjen svaki upisani podatak. Upisi kojima svi ili određeni podaci o subjektu prestaju važiti, moraju ostati dostupni za pretraživanje putem MBS-a i tvrtke toga subjekta.

Članak 14.

Svakom upisu u glavnu knjigu, osim MBS-a i OIB-a, dodjeljuje se redni broj upisa, datum i vrijeme upisa, oznaka rješenja na kojem se upis temelji te oznaka i broj registarskog suda koji je proveo upis prema šifrarniku trgovačkih sudova.
Nakon javne objave upisanih podataka u glavnu knjigu upisuje se datum objave upisa na njeb-u i u "Narodnim