Na temelju članka 265. stavka 6. Zakona o kaznenom postupku ("Narodne novine", broj 110/97. i 27/88. - ispravak) te na temelju članka 321. stavka 4. točke 2. Zakona o sigurnosti prometa na cestama ("Narodne novine", broj 59/96 - pročišćeni tekst), ministar zdravstva uz suglasnost ministra unutarnjih poslova donosi
PRAVILNIK
O NAČINU I POSTUPKU VAENjA KRVI I UZIMANjA MOKRAĆE ZA ANALIZU RADI UTVRIVANjA KONCENTRACIJE ALKOHOLA, OPOJNIH DROGA I PSIHOAKTIVNIH TVARI
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 107 od 18 listopada 1999)
Članak 1.
Ovim Pravilnikom određuje se način i postupak vađenja uzoraka krvi i uzimanja mokraće za analizu radi utvrđivanja koncentracije alkohola, prisustva opojnih droga te psihoaktivnih tvari kod osobe za koju postoje osnove sumnje da je počinila kazneno djelo te vozača i drugih sudionika u prometu (u daljnjem tekstu: osobe) kao i uvjeti koje zdravstvene ili druge ustanove moraju ispunjavati da bi mogle obavljati poslove analize krvi i mokraće.
Članak 2.
Osobu kojoj je potrebno izvaditi uzorak krvi i uzeti uzorak mokraće, ovlaštena službena osoba Ministarstva unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: ovlaštena službena osoba) obvezna je odmah dovesti u najbližu zdravstvenu ustanovu.
Zdravstvena ustanova iz stavka 1. ovoga članka obvezna je odmah postupiti po zahtjevu ovlaštene osobe za vađenje krvi i uzimanja mokraće.
Zatjev iz stavka 2. ovog članka podnosi se na Obrascu AUK-1.
Uz zahtjev iz stavka 2. ovoga članka ovlaštena službena osoba predaje doktoru medicine dva primjerka zapisnika o liječničkom pregledu, vađenju krvi i uzimanju mokraće (Obrazac AUK-2), te pribor iz članka 4. i 7. ovog Pravilnika.
Članak 3.
Pregled osobe te vađenje uzoraka krvi i uzimanje uzoraka mokraće obavlja u nazočnosti ovlaštene službene osobe doktor medicine ili drugi zdravstveni djelatnik zdravstvene ustanove pod njegovim izravnim nadzorom.
Pregledom iz stavka 1. ovoga članka smatra se utvrđivanje postojanja simptoma alkoholiziranog stanja, utjecaja opojnih droga ili psihoaktivnih tvari te drugih simptoma i možebitnih povreda.
Članak 4.
Za vađenje krvi koristi se venila zatvorenog sistema.
Originalna, brojem označena vrećica s venilom sadrži iglu, sublimatnu vatu, monovetu za mokraću te obrasce AUK-1 i AUK-2 s trodjelnim brojem označenim naljepnicama za krv i mokraću.
Iznimno od stavka 1. ovoga članka, krv se može izvaditi i pomoću drugih instrumenata namijenjenih vađenju krvi, koji moraju biti sterilizirani sukladno posebnim uputama za sterilizaciju instrumenata kao profilaksa od širenja hepatitisa. Epruveta u kojoj se vadi krv mora biti potpuno kemijski čista i suha, a zatvara se gumenim čepom i osigurava samoljepljivom trakom.
Članak 5.
Koža s predjela tijela na kojem se vadi uzorak krvi dezinficira se vatom natopljenom u 1 promilnoj otopini sublimata, a u nedostatku iste dezinfekcija se može izvršiti i 1 promilnom vodenom otopinom oksicijanata.
Za dezinfekciju kože ne smije se koristiti alkohol, eter, benzin, jodne otopine ili druga dezinfekcijska sredstva.
Članak 6.
Prilikom vađenja uzoraka krvi venilu odnosno epruvetu potrebito je napuniti krvlju (volumen cca 8 mililitara).
Članak 7.
Mokraća se uzima u kemijski čistu i suhu staklenu posudu, a iz nje se prenosi u monovetu uvlačenjem njenog maksimalnog volumena.
Prilikom uzimanja mokraće potrebito je osigurati da osoba čiji se uzorak uzima ne razrijedi mokraću vodom ili je ne zamijeni.
Članak 8.
Za vađenje krvi iz mrtvog tijela osobe koristi se pribor iz članka 4. ovoga Pravilnika, a ukoliko to nije moguće, pribor i uzorci uzeti za analizu ne smiju biti kontaminirani formalinom, alkoholom, eterom, benzinom, jodnom otopinom ili drugim dezinfekcijskim sredstvima.
Iznimno od stavka 1. ovoga članka, ukoliko nema uzoraka krvi dostatnog za analizu s mrtvog tijela osobe izuzet će se mišić natkoljenice, koji ne smije biti kontaminiran formalinom, alkoholom, eterom, benzinom, jodnom otopinom ili drugim dezinfekcijskim sredstvima, u kemijski čistu staklenu posudu.
Članak 9.
Na venilama, epruvetama, monovetama i drugim posudama za pakiranje uzoraka moraju se nalaziti trodjelne brojem označene naljepnice.
Nakon uzimanja uzoraka, jedan dio naljepnice iz stavka 1. ovoga članka ostaje na venilama, epruvetama, monovetama, odnosno drugim posudama, a drugi se dio lijepi u Obrazac AUK-2 te odmah upisuje datum, sat i minuta završetka uzimanja uzoraka.
Članak 10.
Obrazac AUK-2 popunjava, u dva primjerka, doktor medicine iz članka 3. ovoga Pravilnika te svojim potpisom i pečatom zdravstvene ustanove, potvrđuje točnost upisanih podataka.
Venilu ili epruvetu s uzorkom krvi, monovetu za mokraću, Obrazac AUK-1 i Obrazac AUK-2 s naljepljenim brojevima uzoraka, doktor medicine ili druga stručna osoba iz članka 3. ovoga Pravilnika pakira u za to posebno pripremljenu vrećicu koju zatvara metalnom