Na temelju članka 128. i 129. stavka 2. podstavka 3., 4., 5., 6., 7., 8., 9., 10., 11., 12. i 13. Zakona o policiji ("Narodne novine", br. 129/00.) te članka 186. stavka 7. Zakona o kaznenom postupku - pročišćeni tekst ("Narodne novine", br. 62/03.), ministar unutarnjih poslova donosi
PRAVILNIK
O NAČINU POLICIJSKOG POSTUPANjA
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 81 od 17 svibnja 2003)
I. TEMELjNE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Pravilnikom propisuje se način policijskog postupanja i primjene zakonom propisanih policijskih ovlasti.
Članak 2.
Policijski službenik dužan je u obavljanju policijskih poslova ophoditi se uljudno prema građanima.
Policijski službenik dužan je prije primjene policijske ovlasti predstaviti se na propisani način i priopćiti razloge primjene policijske ovlasti.
Policijski službenik neće postupiti prema stavku 2. ovog članka u zakonom propisanim slučajevima ako bi to moglo ugroziti postizanje cilja primjene policijske ovlasti.
Članak 3.
Policijski službenik o obavljenim policijskim poslovima te primijenjenim policijskim ovlastima podnosi odgovarajuće izvješće neposredno nadređenom policijskom službeniku.
II. PROVJERA I UTVRIVANjE IDENTITETA OSOBA I PREDMETA
1. PROVJERA IDENTITETA OSOBE
Članak 4.
Policijski službenik provodi provjeru identiteta osobe uvidom u njenu osobnu iskaznicu, vozačku dozvolu, putnu ili drugu javnu ispravu s fotografijom izdanu od ovlaštenih državnih tijela.
Provjera identiteta osobe koja nije dužna posjedovati javnu ispravu navedenu u stavku 1. ovoga članka, može se provesti i uvidom u drugu ispravu s fotografijom.
Provjera identiteta osobe koja nema kod sebe javnu ispravu navedenu u stavku 1. ovoga članka, može se provesti i na temelju vjerodostojnog iskaza osobe čiji je identitet provjeren.
Članak 5.
Policijski službenik prilikom provjere identiteta osobe mora biti pripravan da spriječi eventualni napad ili bijeg osobe čiji se identitet provjerava.
2. UTVRIVANjE IDENTITETA OSOBE
Članak 6.
Utvrđivanjem identiteta osobe provjeravaju se odnosno utvrđuju pravna, stvarna i tjelesna svojstva po kojima se osoba razlikuje od drugih osoba.
Utvrđivanje identiteta osobe se provodi u slučajevima:
1. kad se identitet ne može utvrditi provjerom ili
2. kad postoji sumnja u vjerodostojnost isprava ili iskaza ili
3. na zahtjev suda, državnog odvjetnika ili drugog nadležnog tijela.
Identitet se utvrđuje i za mrtvo tijelo nepoznate osobe.
Članak 7.
Utvrđivanje identiteta osobe provodi se korištenjem metoda i sredstava kriminalističke tehnike i taktike te primjenom medicinskih i drugih odgovarajućih postupaka, i to:
1. provjerom podataka o građanskom statusu osobe (uvidom u javne isprave, matice rođenih, vjenčanih, umrlih i druge službene evidencije);
2. uzimanjem otisaka papilarnih crta i usporedbom s postojećim otiscima;
3. fotografiranjem i usporedbom fotografije s postojećom;
4. iskazom osoba koje ju mogu prepoznati izravno ili predočenjem fotografija, odjeće, obuće i drugih predmeta koji mogu poslužiti za utvrđivanje identiteta;
5. pomoću osobnog opisa;
6. pomoću utvrđivanja strukture DNA;
7. drugim raspoloživim metodama (superpozicija, grafološko vještačenje, analiza glasa, zubna formula i dr.).
Metode i postupci utvrđeni stavkom 1. točkom 2., 6. i 7. ovoga članka mogu se primijeniti prilikom utvrđivanja identiteta osobe za koju ne postoje osnove sumnje da je počinila kazneno djelo ili prekršaj isključivo na temelju njenog pisanog pristanka. Policijski službenik dužan je, prije davanja pristanka na potpis, osobi koja daje pristanak obrazložiti razloge primjene ovlasti utvrđivanja identiteta.
3. PROVJERA I UTVRIVANjE IDENTITETA PREDMETA
Članak 8.
Provjera i utvrđivanje identiteta predmeta obavlja se kada postoji sumnja o identitetu predmeta.
Provjerom i utvrđivanjem identiteta predmeta utvrđuju se obilježja i svojstva predmeta po kojima se on razlikuje od drugih istovrsnih predmeta (oblik, veličina, boja, težina, kvaliteta, tvorničke oznake i dr.) te utvrđuje odnos između osobe ili događaja i predmeta.
Članak 9.
Policijski službenik zatražit će od osobe koja sudjeluje u postupku utvrđivanja identiteta predmeta u smislu članka 8. ovog Pravilnika da opiše predmet i navede obilježja i svojstva prema kojima se taj predmet razlikuje od drugih predmeta.
Policijski službenik, po datom opisu predmeta, predočit će osobi iz stavka 1. ovog članka predmet čiji se identitet utvrđuje, po mogućnosti zajedno s drugim predmetima iste vrste.
4. IZVJEŠĆIVANjE O UTVRIVANjU IDENTITETA OSOBA I PREDMETA
Članak 10.
U izvješću o provedenom postupku utvrđivanja identiteta osobe ili predmeta mora se naznačiti sredstvo ili metoda kojom je utvrđen identitet te podaci o osobi koja je utvrdila identitet osobe ili predmeta.
III. POZIVANjE OSOBA
Članak 11.
Osoba koju je policijski službenik ovlašten pozivati sukladno odredbama Zakona o policiji, poziva se pisanim pozivom.
Maloljetna osoba poziva se pisanim pozivom putem roditelja ili zakonskog zastupnika.
Pisani poziv obvezno sadrži:
- naziv ustrojstvene jedinice Ministarstva, mjesto i adresa,
- broj i datum poziva,
- ime i prezime, datum rođenja, ime roditelja i adresa osobe koja se poziva,
- datum, vrijeme i mjesto na koje se osoba poziva,
- razlog pozivanja osobe
- službeni pečat i potpis.
Članak 12.
Pisani poziv upućuje se poštom ili ga osobno dostavlja policijski službenik.
Policijski službenik koji osobno dostavlja pisani poziv, uručit će ga osobi na adresi stanovanja ili na drugom mjestu gdje osobu zatekne.
Policijski službenik dužan je prije uručivanja poziva provjeriti identitet osobe kojoj uručuje poziv.
Policijski službenik će, prilikom uručivanja poziva na adresi stanovanja, osobi uručiti poziv na vratima stana te zatražiti potpisivanje potvrde o prijamu poziva. Iznimno, ako je pozvan da uđe u stan, policijski službenik može uručiti poziv i u stanu.
Ako primatelj ne zna pisati ili se nije u stanju potpisati ili očigledno izbjegava primiti poziv, policijski službenik će o tome sastaviti službenu bilješku te naznačiti dan i sat njena sastavljanja.
Članak 13.
Iznimno od odredbe članka 11. stavka 1. ovoga Pravilnika, osoba će se pozvati usmeno ili putem sredstava za komunikaciju kada postoji opasnost od odgode za obavljanje poslova za koje je policijski službenik ovlašten pozivati sukladno odredbama Zakona o policiji.
Policijski službenik o upućenom pozivu iz stavka 1. ovoga članka sastavlja službenu zabilješku, a osobi koja se odazvala pozivu, na njeno traženje, izdaje o tome pisanu potvrdu.
IV. DOVOENjE
Članak 14.
Nalog o dovođenju izvršavaju najmanje dva policijska službenika.
Prije izvršenja naloga o dovođenju, provjerit će se u policijskim evidencijama postoje li podaci koji bi mogli ukazivati na eventualni bijeg, pružanje otpora ili napad na policijskog službenika od strane osobe koju treba dovesti.
Ukoliko postoje okolnosti iz stavka 2. ovoga članka, dovođenje se može provesti samo na temelju prethodno izrađenog plana.
Plan iz stavka 3. ovog članka donosi neposredno nadređeni policijski službenik.
Članak 15.
Policijski službenik provjerit će identitet osobe koju treba dovesti te će joj uručiti dovedbeni nalog i pozvati je da pođe s njim.
Policijski službenik osobu koja odbije poći s njim dovest će prisilno.
Policijski službenik vezat će osobu koja pruža otpor dovođenju, odnosno pokuša bijeg ili napad na policijskog službenika ili se opravdano pretpostavlja da će to učiniti.
Policijski službenik nije dužan prethodno uručiti dovedbeni nalog i pozvati osobu iz stavka 3. ovoga članka da pođe s njim ako