Na temelju članka 75. stavka 5. Zakona o veterinarstvu ("Narodne novine", broj 41/07) ministar poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja donosi
PRAVILNIK
O NAČINU OBAVLjANjA VETERINARSKIH PREGLEDA I UVJETIMA CERTIFICIRANjA PROIZVODA KOJI SE UNOSE U SLOBODNE ZONE, SLOBODNA SKLADIŠTA, CARINSKA SKLADIŠTA ILI ZA SUBJEKTE KOJI OPSKRBLjUJU POMORSKA PRIJEVOZNA SREDSTVA U PREKOGRANIČNOM PROMETU
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 139 od 03 studenog 2008, 94/10)
Područje primjene
Članak 1.
Ovim se Pravilnikom propisuje način obavljanja veterinarskih pregleda i uvjeti certificiranja proizvoda koji se unose u slobodne zone, slobodna skladišta, carinska skladišta ili za subjekte koji opskrbljuju pomorska prijevozna sredstva u prekograničnom prometu.
Pojmovnik
Članak 2.
1. Nadležno tijelo - Ministarstvo poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, Uprava za veterinarske inspekcije;
2. Treće zemlje - zemlje koje nisu države članice Europske unije, osim Republike Hrvatske.
Članak 3.
1) Sve proizvode koji ne ispunjavaju propisane zahtjeve (u daljnjem tekstu nesukladni proizvodi), a koji se stavljaju pod carinski nadzor te unose, iznose ili čuvaju u skladištima u slobodnim zonama, slobodnim skladištima ili carinskim skladištima, mora pratiti zajednički veterinarski dokument o ulasku (u daljnjem tekstu: ZVDU) iz članka 5. stavka 1. Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske ("Narodne novine", broj 132/08)(2) koji izdaje granični veterinarski inspektor.
2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka, sve pošiljke nesukladnih proizvoda koje su otpremljene izravno iz skladišta u pomorsko prijevozno sredstvo u prekograničnom prometu ili preko posebno odobrenog skladišta u skladu s člankom 13. stavkom 2. točkom (a) Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske3 mora pratiti certifikat određen navedenim člankom.
3) Pošiljku nesukladnih proizvoda koji se prenose izravno s granične veterinarske postaje u pomorsko prijevozno sredstvo u prekograničnom prometu moraju pratiti dva certifikata, ZVDU iz članka 5. stavka 1. i veterinarski dokument iz članka 13. stavka 2. točke (a) Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske4.
4) Izvorni veterinarski dokumenti ili certifikati koji stignu s pošiljkom nesukladnih proizvoda iz trećih zemalja moraju ostati s pošiljkom. Granični veterinarski inspektor tijekom pregleda propisanog člankom 12. stavkom 2. Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske5 mora napraviti preslike navedenih veterinarskih dokumenata, koji se zadržavaju na graničnoj veterinarskoj postaji.
5) Svaka jedinica pošiljaka nesukladnih proizvoda koji se skladište, radi lakše identifikacije mora uvijek biti označena jedinstvenim brojem navedenim u odgovarajućem ZVDU iz članka 5. stavka 1. Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske6.
6) Ukoliko se pošiljka nesukladnih proizvoda podijeli na dva ili više dijelova u skladištu u slobodnoj zoni, slobodnom skladištu ili carinskom skladištu, službeni veterinar mora za svaki dio pošiljke izdati novi certifikat. Radi osiguravanja sljedivosti pošiljke, na svim novoizdanim certifikatima mora biti navedena veza sa izvornim ZVDU iz članka 5. stavka 1. Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske7 koji je s proizvodima stigao u skladište. Izvorni certifikat o prispijeću zadržava službeni veterinar.
Članak 4.
Prijevoz pošiljki iz članka 2. ovoga Pravilnika u i iz skladišta odobrenih u skladu s člankom 12. stavkom 4. točkom (b) ili člankom 13. stavkom 1. Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske8 podliježe sljedećim uvjetima:
- granični veterinarski inspektor na graničnoj veterinarskoj postaji mora utvrditi, po potrebi kontaktirajući odgovarajuće nadležno tijelo, da je nadležno tijelo odgovorno za objekt odredišta odobrilo skladištu u slobodnoj zoni, slobodnom skladištu, carinskom skladištu ili gospodarskom subjektu koji opskrbljuje pomorska prijevozna sredstva u prekograničnom prometu prihvat navedene vrste proizvoda koji ne udovoljavaju utvrđenim važećim propisima,
- nadležno tijelo odgovorno za objekte otpreme obavještava nadležno tijelo odgovorno za objekte odredišta putem TRACES sustava,
- plombe koje se koriste, propisane člankom 12. stavcima 7. i 8. Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske9 moraju biti takve da se lome pri svakom otvaranju vozila ili spremnika,
- kopnena prijevozna sredstva kojima se prevoze nesukladni proizvodi moraju se, ukoliko je potrebno, očistiti i dezinficirati nakon uporabe,
- pošiljke moraju stići na predviđeno odredište u razdoblju od najviše 30 dana od otpreme, u protivnom se daljnje postupanje ustupa carinskoj službi.
Članak 5.
1) Skladišta odobrena u skladu s člankom 12. stavkom 4. točkom (b) Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske10 moraju, uz zahtjeve iz navedenog članka ispuniti i sljedeće zahtjeve:
- biti pod nadzorom nadležnoga tijela,
- osigurati telefaks i telefon na raspolaganje službenom veterinaru.
2) Evidencije o ulascima i izlascima pošiljki određene člankom 12. stavkom 4. alinejom trećom Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske11, koje se moraju voditi u odobrenom skladištu, moraju osigurati sljedivost pošiljaka i praćenje usklađenosti količina materijala koje ulaze u skladište i koje ga napuštaju. Osim podataka propisanih člankom 12. stavkom 4. točkom (b) Pravilnika o načinu obavljanja veterinarskih pregleda i kontrola proizvoda životinjskog podrijetla u prometu preko granice Republike Hrvatske12 evidencije moraju sadržavati i sljedeće:
: