Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 206. stavka 4. i članka 213. stavka 6. Zakona o sigurnosti prometa na cestama ("Narodne novine", broj 67/2008, 48/2010 i 74/2011.), ministar unutarnjih poslova donosi

PRAVILNIK

O NAČINU OBAVLjANjA I ORGANIZIRANjA VOZAČKIH ISPITA TE NAČINU IZDAVANjA I ODUZIMANjA DOPUŠTENjA OVLAŠTENOM ISPITIVAČU

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 141 od 07 decembra 2011)

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuje se način organiziranja i obavljanja vozačkih ispita, uvjeti koje mora ispunjavati ovlašteni ispitivač, sadržaj, oblik te način izdavanja i oduzimanja dopuštenja (licencije) ovlaštenom ispitivaču te vođenje dokumentacije i evidencija o tim poslovima.

Članak 2.

Ovaj pravilnik sadrži odredbe koje su u skladu sa sljedećim aktom Europske unije: Direktiva 2006/126/EZ Europskog parlamenta i Vijeća o vozačkim dozvolama (obnova) (SL,L403, 30. 12. 2006.).

II. UVJETI ZA PROVEDBU VOZAČKIH ISPITA

Članak 3.

Ispit iz pojedinoga nastavnog predmeta provodi se po Programu vozačkog ispita kojeg donosi ministar unutarnjih poslova na temelju članka 209. Zakona o sigurnosti prometa na cestama (u daljnjem tekstu: Zakon).

Članak 4.

Ispit iz nastavnih predmeta Prometni propisi i sigurnosna pravila i Upravljanje vozilom provodi ovlašteni ispitivač koji ima dopuštenje (licenciju) Ministarstva unutarnjih poslova, a iz nastavnog predmeta Pružanje prve pomoći osobama ozlijeđenim u prometnoj nesreći ovlašteni ispitivač koji ima dopuštenje (licenciju) Ministarstva zdravstva i socijalne skrbi i koji je u radnom odnosu kod ovlaštene stručne organizacije.
Ispit iz pojedinoga nastavnog predmeta provodi po jedan ovlašteni ispitivač. Ako se ispit iz nastavnog predmeta Prometni propisi i sigurnosna pravila provodi putem tiskanog obrasca (popunjavanjem testa) i ako tada na ispitu ima više od 15 kandidata, ispit provode dva ovlaštena ispitivača.
Način određivanja i organiziranja rada ovlaštenih ispitivača koji provode vozačke ispite iz pojedinoga nastavnog predmeta, način zaduživanja i razduživanja ispitne dokumentacije, način određivanja datuma, mjesta i vremena polaganja ispita, način obavještavanja kandidata za vozače koji su prijavili polaganje ispita i autoškola propisuju se općim aktom ovlaštene stručne organizacije.

Članak 5.

Ministarstvo unutarnjih poslova, na prijedlog ovlaštene stručne organizacije, dopuštenje (licenciju) za provođenje vozačkog ispita iz nastavnih predmeta Prometni propisi i sigurnosna pravila i Upravljanje vozilom izdaje osobi koja ispunjava uvjete propisane Zakonom s rokom važenja od 10 godina.
Dopuštenje (licenciju), koje mora imati ovlašteni ispitivač iz stavka 1. ovoga članka svijetloplave je boje, a njegov izgled i sadržaj propisani su na obrascu koji je tiskan uz ovaj Pravilnik i čini njegov sastavni dio (obrazac 1.).
O izdanim i oduzetim dopuštenjima (licencijama) iz stavka 1. ovoga članka Ministarstvo unutarnjih poslova vodi evidenciju u elektroničkom obliku.
Ministarstvo zdravstva, na prijedlog ovlaštene stručne organizacije, dopuštenje (licenciju) za provođenje ispita iz nastavnog predmeta Pružanje prve pomoći osobama ozlijeđenim u prometnoj nesreći izdaje osobi koja ispunjava uvjete propisane Zakonom.

Članak 6.

Ministarstvo unutarnjih poslova po službenoj dužnosti ili na prijedlog ovlaštene stručne organizacije oduzet će dopuštenje (licenciju) ovlaštenom ispitivaču ako:
1. ne pristupi provjeri stručne osposobljenosti u propisanom roku ili joj ne pristupi uopće, odnosno ako provjeru stručne osposobljenosti ne položi,
2. ako je pravomoćnom sudskom presudom osuđen za kaznena djela protiv života i tijela, protiv slobode i prava čovjeka i građanina, protiv Republike Hrvatske, protiv vrijednosti zaštićenih međunarodnim pravom, protiv spolne slobode i spolnog čudoređa, protiv imovine, protiv opće sigurnosti ljudi i imovine i sigurnosti prometa, protiv vjerodostojnosti isprava, protiv javnog reda, protiv službene dužnosti, koja se progone po službenoj dužnosti, odnosno ako su pravomoćno osuđene za prekršaje iz Zakona o sigurnosti prometa na cestama za koje je propisana kazna zatvora.
Ovlašteni ispitivač dužan je o vlastitom trošku oglasiti nestanak dopuštenja (licenciju) u "Narodnim novinama".

III. PRIJAVA KANDIDATA ZA POLAGANjE VOZAČKOG ISPITA

Članak 7.

Polaganje ispita iz pojedinog nastavnog predmeta prijavljuje se ovlaštenoj stručnoj organizaciji.
Ispit iz pojedinoga nastavnog predmeta može se prijaviti putem autoškole, koja prijavljuje kandidata za polaganje ispita korištenjem računalnog programa ili njeb-stranice ili podnošenjem popunjene prijavnice ovlaštenoj stručnoj organizaciji osobno ili putem elektroničke pošte (e-mail ili korištenje njeb-adrese).
Ispit iz pojedinoga nastavnog predmeta kandidat može prijaviti nakon što završi osposobljavanje prema propisanom programu iz tog nastavnog predmeta te nakon što mu je to stručni voditelj autoškole u kojoj se osposobljavao potpisao i ovjerio u Knjižici kandidata za vozača, osim nastavnog predmeta Pružanje prve pomoći osobama ozlijeđenim u prometnoj nesreći, što radi predavač.

Članak 8.

U prijavnici za vozački ispit moraju biti upisani sljedeći podaci:
1. prezime i ime, datum rođenja, mjesto i adresa prebivališta, broj osobne iskaznice (putovnice) te mjesto izdavanja,
2. naziv autoškole u kojoj je obavljeno osposobljavanje, odnosno Hrvatskog crvenog križa, datum početka i završetka osposobljavanja, potpis kandidata, ime i prezime predavača odnosno instruktora vožnje,
3. kategorija vozila za koju polaže ispit i broj eventualnih prethodnih pokušaja polaganja,
4. broj i datum izdavanja liječničkog uvjerenja o duševnoj i tjelesnoj sposobnosti za vozača motornog vozila kategorije za koju polaže ispit,
5. broj, datum i mjesto izdavanja vozačke dozvole koju već posjeduje.
Kandidat uz prijavnicu za vozački ispit mora priložiti dokaz o uplaćenoj naknadi za polaganje vozačkog ispita iz pojedinoga nastavnog predmeta.
Od dana podnošenja prijavnice za polaganje ispita iz pojedinoga nastavnog predmeta do dana polaganja ispita iz tog nastavnog predmeta ne smije proteći duže od 25 dana.

Članak 9.

Kandidat koji nije pravodobno pristupio polaganju ispita ili je odustao od polaganja ispita odnosno koji nije položio ispit iz pojedinoga nastavnog predmeta može ponovno pristupiti polaganju ispita, uz ponovnu uplatu naknade, u roku kojeg odredi ovlaštena stručna organizacija, a koji ne može biti kraći od sedam dana niti dulji od 50 dana.
Kandidat koji ne može pristupiti polaganju ispita obvezan je najkasnije 48 sati, računajući samo radne dane, prije polaganja ispita ovlaštenoj stručnoj organizaciji odjaviti pristupanje polaganju ispita.
Kandidat koji je na vrijeme odgodio pristupanje ispitu ili mu nije pristupio zbog razloga više sile ili bolesti može pristupiti polaganju ispita bez ponovne uplate naknade nakon što izostanak potkrijepi pisanim dokazom i pripadajućom dokumentacijom.

Članak 10.

Prije početka provedbe ispita iz pojedinoga nastavnog predmeta, ovlašteni ispitivač obvezan je utvrditi identitet kandidata na temelju važeće osobne isprave (uvidom u važeću osobnu iskaznicu ili putovnicu).
Kandidat na vozačkom ispitu mora dati na uvid ovlaštenom ispitivaču liječničko uvjerenje o duševnoj i tjelesnoj sposobnosti za vozača vozila kategorije za koju polaže ispit, valjanu vozačku dozvolu ako već posjeduje neku od kategorija za upravljanje vozilom te