Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Temeljem članka 53. stavka 3. Zakona o odgoju i obrazovanju u osnovnoj i srednjoj školi ("Narodne novine", broj 87/08. i 86/09.), članka 26. stavka 2. i članka 30. stavka 3. Zakona o strukovnom obrazovanju ("Narodne novine", broj 30/09.) ministar znanosti, obrazovanja i športa donosi

PRAVILNIK

O NAČINU ORGANIZIRANjA I IZVOENjU NASTAVE U STRUKOVNIM ŠKOLAMA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 140 od 25 prosinca 2009)

Članak 1.

(1) Cilj donošenja Pravilnika je uređivanje organizacije i izvedbe nastave u strukovnim školama.
(2) Ovim Pravilnikom uređuju se:
- način organizacije nastave u obrtničkim školama i praktične nastave i vježbi (u daljnjem tekstu: praktični dio kurikuluma) u strukovnim školama,
- način organizacije nastave posebnog strukovnog dijela kurikuluma u strukovnim školama,
- sadržaj i obrasci ugovora o provedbi praktičnog dijela kurikuluma kod poslodavca,
- postupak i način provedbe ispita provjere znanja i vještina stečenih kod poslodavca.

Članak 2.

(1) Nastava općeobrazovnog i stručno-teorijskog dijela kurikuluma ostvaruje se u ustanovi za strukovno obrazovanje (u daljnjem tekstu: ustanova), a organizira se u razrednim odjelima i obrazovnim skupinama sukladno Državnom pedagoškom standardu srednjoškolskog sustava odgoja i obrazovanja.
(2) U jednom razrednom odjelu mogu se ostvarivati zajednički sadržaji u pravilu najviše tri strukovna kurikuluma istog obrazovnog sektora koji traju od jedne do tri i pol godine
(3) U obrazovnoj skupini ostvaruju se strukovni sadržaji specifični za pojedini strukovni kurikulum.
(4) Teorijska nastava i vježbe iz strukovnih predmeta izvode se u ustanovi uz što veću povezanost s praktičnim dijelom kurikuluma s ciljem što boljeg usvajanja strukovnih kompetencija.
(5) Teorijska nastava i vježbe iz strukovnih predmeta mogu se izvoditi kombinirano s praktičnim djelom kurikuluma i u prostorima ustanove koji su predviđeni za izvođenje praktičnog dijela kurikuluma
(6) Nastava praktičnog dijela kurikuluma ostvaruje se u ustanovi i/ili kod poslodavca, u drugoj ustanovi, a u obrazovnim skupinama ili pojedinačno.

Članak 3.

(1) Zajednički općeobrazovni i posebni strukovni dio kurikuluma koji se ostvaruju u ustanovi sadržajno i organizacijski se povezuju, što se utvrđuje izvedbenim nastavnim planom i programom.
(2) U izvedbenom nastavnom programu stručno-teorijskog dijela kurikuluma potrebno je definirati nastavne sadržaje koji prethode izvođenju praktičnog dijela kurikuluma, potrebne za njegovo uspješno savladavanje.

Članak 4.

(1) Ostvarivanje ukupnog godišnjeg fonda sati općeobrazovnog, stručno-teorijskog i praktičnog dijela kurikuluma, ustanova planira izvedbenim nastavnim planom i programom, ovisno o vrsti kurikuluma i uvjetima okruženja, u pravilu po modelu jedan tjedan teorijske nastave te jedan tjedan praktične nastave ili po modelu dan za dan odnosno za pojedine kvalifikacije sezonski.
(2) Ustanova koja ne izvodi nastavu po jednom od navedenih modela dužna je ostvariti planirani godišnji fond sati po predmetima odnosno modulima po modelu koji je najprimjereniji za izvođenje nastave određenog kurikuluma.

Članak 5.

(1) Prije početka izvođenja praktičnog dijela kurikuluma polaznici moraju usvojiti sadržaje iz osnova zaštite na radu propisane strukovnim kurikulumom i položiti ispit pred osposobljenom osobom iz ustanove o čemu se vodi evidencija u dnevniku rada odnosno mapi praktične nastave.
(2) Kod izvođenja svake pojedinačne vježbe u sklopu praktičnog dijela kurikuluma, polaznik mora biti upoznat s izvorima opasnosti, usvajati postupke rada na siguran način i primijeniti zaštitna sredstva sukladno propisima kojima se uređuje sigurnost i zaštita na radu.
(3) Polaznik praktičnog dijela kurikuluma može raditi samo uz stručno vodstvo nastavnika u ustanovi, odnosno mentora kod poslodavca.

Članak 6.

Postupak utvrđivanja uvjeta za izvođenje praktične nastave kod poslodavaca provodi se na odgovarajući način kao i postupak utvrđivanja uvjeta za početak izvođenja programa u školskoj ustanovi.

Članak 7.

(1) Ostvarivanje praktičnog dijela kurikuluma kod poslodavca organizira se na način i pod uvjetima utvrđenim izvedbenim nastavnim planom i programom praktičnog dijela kurikuluma, planom realizacije i ugovorom o provedbi praktične nastave.
(2) Plan realizacije sadrži planirano vrijeme realizacije izvedbenog programa praktičnog dijela kurikuluma po mjestima izvedbe i evidenciju realizacije izvođenja.
(3) Evidenciju ugovora iz stavka 1. ovog članka vodi ustanova za svoje polaznike.
(4) Obrazac ugovora iz stavka 1. ovog članka sastavni je dio ovog Pravilnika.

Članak 8.

Ugovor o provedbi praktične nastave iz članka 7. stavka 1. ovog Pravilnika sadrži:
- podatke o ugovornim stranama,
- početak i trajanje praktičnog dijela kurikuluma koji se ostvaruje kod poslodavca,
- radno vrijeme polaznika kod poslodavca,
- obveze i prava mentora u poučavanju polaznika i ostvarivanju izvedbenog nastavnog programa i plana realizacije,
- obveze osiguranja materijala, strojeva, alata i drugih uvjeta potrebnih za ostvarivanje programa,
- odredbu o osiguranju polaznika u slučaju nezgode na radu,
- raspored godišnjeg odmora polaznika u trajanju od najmanje 45 radnih dana tijekom školske godine,
- visinu minimalne nagrade polazniku sukladno provedenom vremenu na ostvarivanju praktičnog dijela kurikuluma kod poslodavca,
- obveze polaznika o pridržavanju radne i tehnološke discipline,
- druga međusobna prava i obveze polaznika, ustanove i poslodavca.

Članak 9.

(1) Ako se kod poslodavca, koji je ugovorio provedbu praktičnog dijela kurikuluma iz bilo kojeg razloga više ne može u potpunosti ostvariti ugovorena obveza, poslodavac je dužan provedbu razlike programa ugovorom o suradnji ugovoriti s drugim poslodavcem ili drugom ustanovom.
(2) Primjerak ugovora o suradnji u roku od 10 dana po njegovom potpisivanju poslodavac dostavlja ustanovi.
(3) Obrazac ugovora o suradnji iz stavka 1. ovog članka sastavni je dio ovog Pravilnika.

Članak 10.

(1) Ugovor o provedbi praktične nastave i vježbi može se raskinuti sporazumno, na zahtjev polaznika ili njegovog roditelja, odnosno staratelja, ustanove ili poslodavca.
(2) Ustanova za strukovno obrazovanje, odnosno polaznik ili njegov roditelj, odnosno staratelj raskidaju ugovor s poslodavcem ukoliko poslodavac ne ispunjava ugovorne obveze te ako poslodavac više ne ispunjava uvjete za provedbu praktičnog obrazovanja.
(3) Poslodavac može raskinuti ugovor o provedbi praktične nastave u sljedećim situacijama:
- ako je ugovor bio zaključen na temelju lažnih isprava,
- ako polaznik bez opravdanih razloga učestalo izostaje s praktične nastave, sukladno statutu ustanove za strukovno obrazovanje,
- ako se polazniku promijenilo zdravstveno stanje, te prema mišljenju nadležnog liječnika nije u mogućnosti nastaviti obrazovanja u upisanoj kvalifikaciji,
- ako polaznik krši dužnosti koje su određene Zakonom o strukovnom obrazovanju i drugim propisima, ugovorom o provedbi praktične nastave te internim propisima poslodavca,
- ispiše iz ustanove za strukovno obrazovanje.
(4) U slučaju da je ugovor raskinut zbog nemogućnosti ispunjavanja ugovornih obveza poslodavca, ustanova za strukovno obrazovanje će polazniku omogućiti zaključivanje novog ugovora s drugim poslodavcem.
(5) Obrazac o raskidu ugovora sastavni je dio ovog Pravilnika.

Članak 11.

(1) Za praćenje, organiziranje i izvođenje praktičnog dijela kurikuluma ustanova određuje jednog ili više nastavnika odgovarajuće kvalifikacije.
(2) Nastavnik iz stavka 1. ovog članka obavlja sljedeće poslove.
- sudjeluje u izradi izvedbenog nastavnog plana i programa i plana realizacije iz članka 7. stavka 1. ovog Pravilnika i dostavlja ga poslodavcu s kojim ustanova i polaznik imaju zaključen ugovor o provedbi praktične nastave,
- pruža pedagošku i metodičku pomoć mentoru polaznika,
- izvodi ili