Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 184. i 217., Zakona o socijalnoj skrbi ("Narodne novine", broj 73/97), ministar rada i socijalne skrbi donosi

PRAVILNIK

O MJERILIMA ZA RAZVRSTAVANjE DOMOVA ZA STARIJE I NEMOĆNE OSOBE

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 121 od 06 studenog 2000)

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se mjerila za razvrstavanje domova za starije i nemoćne osobe i njihovih podružnica prema vrsti, opsegu i kvaliteti usluga koje pružaju pojedinim korisnicima, broju i stručnosti djelatnika, broju, veličini, namjeni i kvaliteti prostorija, uređaja i opreme i slično.

II. RAZVRSTAVANjE DOMOVA

Članak 2.

Domovi za starije i nemoćne osobe razvrstavaju se u tri kategorije i to: prvu, drugu i treću kategoriju o čemu se izdaje rješenje.
Rješenje o razvrstavanju doma i njegove podružnice donosi Ministarstvo rada i socijalne skrbi na prijedlog stručnog povjerenstva koje imenuje ministar.

Članak 3.

Dom koji je naknadno poboljšao vrstu i kvalitetu usluga koje pruža korisniku, broj i stručnost djelatnika, broj, veličinu, namjenu i kvalitetu prostorija, uređaja i opreme, može zatražiti razvrstavanje u višu kategoriju od one u kojoj je razvrstan.
Zahtjev za razvrstavanje u višu kategoriju podnosi se Ministarstvu rada i socijalne skrbi.
Ministarstvo rada i socijalne skrbi imenuje stručno povjerenstvo koje je dužno u roku 60 dana od dana podnošenja zahtjeva donijeti rješenje o razvrstavanju doma i njegove podružnice.
Ministarstvo rada i socijalne skrbi može po službenoj dužnosti pokrenuti postupak izmjene kategorije utvrđene rješenjem, ukoliko je došlo do poboljšanja ili pogoršanja ispunjavanja propisanih uvjeta.

III. MJERILA ZA RAZVRSTAVANjE DOMOVA ZA STARIJE I NEMOĆNE OSOBE

DOM PRVE KATEGORIJE

1. OPSEG I KVALITETA USLUGA

Članak 4.

U sklopu usluga stanovanja korisniku se osigurava čišćenje spavaonice i pripadajućih sanitarnih prostorija što uključuje usisavanje ili pranje podnih površina, pranje sanitarnih uređaja, brisanje prašine i pomoć pri čišćenju ili uređenju osobnih stvari u spavaonici.
Korisniku se jedanput u 30 dana osigurava pospremanje spavaonice što uključuje pranje staklenih površina, zavjesa, tepiha, pomoć prilikom spremanja ormara i drugih osobnih stvari te pripadajućih sanitarnih prostorija.
Zajedničke prostorije (dnevni boravak, blagovaonica, sanitarni čvorovi, čajne kuhinje i hodnici) čiste se svakodnevno.

Članak 5.

Korisniku doma osiguravaju se tri obroka dnevno kao i dva dodatna obroka prema mišljenju i uputi liječnika, a količina i kakvoća obroka mora biti primjerena zdravstvenom stanju i potrebama korisnika.
Korisniku se za ručak osigurava odabir jednog od dva ponudbena jelovnika.
Korisniku se osiguravaju kolači i voće najmanje tri puta tjedno.
Korisniku doma osigurava se dostava hrane po osobnom izboru izvan ponudbenog jelovnika pripremom u kuhinji doma ili dostavom iz nekog drugog restorana i to na trošak korisnika.
Korisniku se omogućava organiziranje obiteljskih ručkova, kupnja slastica i napitaka u prostoru doma na trošak korisnika.

Članak 6.

Korisniku u stambenom dijelu doma osigurava se pranje i glačanje posteljnog rublja najmanje jedanput u sedam dana.
U jedinici za pojačanu njegu osigurava se pranje i glačanje posteljnog rublja prema potrebi, a najmanje jedanput tjedno.
Pranje i glačanje osobnog rublja korisnika obavlja se najmanje jedanput u sedam dana.
Korisniku se omogućava da može i sam prati i glačati osobno rublje.

Članak 7.

Svim korisnicima u jedinici za pojačanu njegu svakodnevno se osigurava pomoć kod održavanja osobne higijene, a u stambenom dijelu onima koji imaju djelomične poteškoće pri održavanju osobne higijene, a najmanje jedanput tjedno.

Članak 8.

U sklopu brige o zdravlju dom osigurava ambulantu u prostorijama doma gdje se pružaju usluge primarne zdravstvene zaštite, a dom je obvezan korisniku osigurati prijevoz radi obavljanje specijalističkih pregleda. Dom osigurava korisniku podjelu terapije u sobi prema uputi i mišljenju liječnika.
Korisniku se osiguravaju usluge fizikalne terapije prema uputi liječnika što uključuje masažu, pasivno razgibavanje, terapiju ledom i parafinom, elektroterapiju, terapiju elektrostimulatorom i hidroterapiju.

Članak 9.

Teže pokretnom, nepokretnom i inkontinentnom korisniku doma, kao i korisniku sa specifičnim potrebama pri održavanju osobne higijene i zadovoljavanju osobnih potreba osigurava se pomoć pri odijevanju i svlačenju, pomoć pri hranjenju, obavljanju osobne higijene (kupanje i tuširanje, higijena usne šupljine, nogu i noktiju, brijanje i šišanje), pomoć pri obavljanju fizioloških potreba, održavanje higijene kreveta, pomoć pri održavanju čistoće i reda uže okoline, briga o osobnim stvarima, pratnja kod odlaska na liječničke preglede i primjeren postupak s umrlim korisnikom (pranje i odijevanje).

Članak 10.

Korisniku se osigurava organiziranje radnih aktivnosti sukladno njegovim sposobnostima i interesima.
Korisniku se osigurava organiziranje športsko-rekreativnih aktivnosti (šetnje, razgibavanje, bavljenje rekreativnim športom), a ustanova može organizirati izlete i ljetovanja po želji i odabiru korisnika na njihov trošak.
Korisniku se u okviru kulturno-zabavnih aktivnosti organiziraju posjete kinu, kazalištu, koncertima, muzejima i priredbama na njihov trošak, a ustanova se obvezuje primjereno obilježiti proslave rođendana i blagdana, a sve to sukladno njihovim sposobnostima i interesima.

2. BROJ I STRUČNOST DJELATNIKA

Članak 11.

Dom koji smještava do 50 korisnika mora imati:
– jednog socijalnog radnika (VŠS/VSS) koji će obavljati poslove stručnog socijalnog rada i radne terapije,
– pet medicinskih sestara (jedna VŠS, a ostale SSS–općeg usmjerenja),
– pet njegovateljica (PKV–osnovna škola i završeno osposobljavanje za njegovateljice),
– fizioterapeuta (SSS) koji će obavljati poslove 20 sati tjedno,
– jednu čistačicu na 400 m2 prostora u kojem borave korisnici,
– jednog ekonoma koji obavlja poslove vozača i kućnog majstora,
– jednog skladištara koji obavlja i poslove kućnog majstora,
– tri kuhara,
– dva pomoćna kuhara,
– tri servirke,
– dvije pralje–glačare.
Poslove stručnog socijalnog rada i radne terapije može obavljati ravnatelj doma ukoliko je socijalni radnik (VŠS/VSS).

Članak 12.

Dom koji smještava od 50 do 100 korisnika mora imati:
– jednog socijalnog radnika (VŠS/VSS) koji će obavljati poslove stručnog socijalnog rada i radne terapije,
– pet medicinskih sestara na 50 teže pokretnih, nepokretnih i inkontinentnih korisnika, kao i korisnika sa specifičnim potrebama (jedna VŠS, a ostale SSS – općeg usmjerenja),
– devet njegovateljica na 50 teže pokretnih, nepokretnih i inkontinentnih korisnika, kao i korisnika sa specifičnim potrebama (PKV-osnovna škola i završeno osposobljavanje za njegovateljice),
– jednog fizioterapeuta (SSS),
– jednu čistačicu na 400 m2 prostora u kojem borave korisnici,
– jednog ekonoma koji obavlja poslove vozača i kućnog majstora,
– jednog skladištara koji obavlja i poslove kućnog majstora,
– četiri kuhara,
– dva pomoćna kuhara,
– tri servirke,
– tri pralje–glačare.

Članak 13.

Dom koji smještava 100 do 150 korisnika mora imati:
– jednog socijalnog radnika (VŠS/VSS) koji će obavljati poslove stručnog