Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 1043. stavka 1. točke 22. i 31. Pomorskog zakonika ("Narodne novine", br. 17/94), ministar pomorstva, prometa i veza Republike Hrvatske donosi

PRAVILNIK

O BRODICAMA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 81 od 07 prosinca 1994)

I. UVODNE ODREDBE

Članak 1.

Odredbama ovog pravilnika uređuju se uvjeti i način utvrđivanja sposobnosti brodica za plovidbu, upisa brodica i utvrđivanje njihove oznake i imena brodica, područje plovidbe, posade brodica, te ispitni program i način polaganja ispita za voditelja brodice.
Odredbe ovog pravilnika primjenjuju se na brodice koje plove u unutrašnjim morskim vodama i teritorijalnom moru Republike Hrvatske, upisane u domaći očevidnik brodica.
Odredbe ovog pravilnika ne odnose se na brodice koje pripadaju brodovima ili drugim plovnim objektima, veslačke, jedriličarske ili motorne natjecateljske brodice, kajake, sandoline ili slična plovila i brodice kraće od 3 metra, a nisu gliseri, te daske za jedrenje ukoliko nisu izričito regulirane ovim pravilnikom.

Članak 2.

Pojedini izrazi upotrijebljeni u ovom pravilniku imaju ova značenja:
1. brodica za gospodarske svrhe je brodica za prijevoz putnika i/ili stvari uz naplatu, obavljanje ribolova, vađenje šljunka, kamena i dr.;
2. brodica za osobne potrebe je brodica za razonodu, šport i druge negospodarske svrhe;
3. brodica za javne svrhe je brodica u vlasništvu države i služi isključivo u gospodarske svrhe,
4. motorna brodica je svaka brodica koja se kreće pomoću mehaničkog porivnog uređaja (ugrađeni ili izvanbrodski);
5. gliser je svaka brodica koja pomoću mehaničkog porivnog uređaja klizi po površini mora;
6. plovilo na vodeni mlazni pogon (jet ski i sl.) odnosno na zračnom jastuku, je plovilo u kategoriji brodice s motorom koji mu omogućava glisiranje ili lebdenje nad morem;
7. brodica na jedra je svaka brodica koja kao porivni uređaj ima jedra dovoljne površine pomoću kojih se može kretati po moru,
8. športske jedrilice je brodica posebne konstrukcije i s posebnom opremom - jedriljem, pomoću kojeg se može kretati po vodi, a razvrstana je prema klasama športskih jedriličarskih organizacija ili je izvan klase;
9. brodica na vesla je svaka brodica koja kao porivno sredstvo koristi vesla;
10. jahta je brod ili brodica koja u neprivredne svrhe služi razonodi, športu ili rekreaciji;
11. osobe u brodici su osobe ukrcane u brodicu, kao i osobe koje se nalaze na nekom drugom sredstvu privezanom za brodicu uključujući i posadu brodice, s tim da se dvoje djece do 10 godina starosti računaju kao jedna odrasla osoba;
12. putnik je svaka osoba na brodici osim djece ispod jedne godine života, te osoba zaposlena na brodici u bilo kojem svojstvu;
13. prijevoz putnika je prijevoz osoba uz naplatu;
14. "odobreni tip" znači odobren od Hrvatskog registra brodova (u nastavku teksta: Registar) ili uprave zemlje ili od nje ovlaštene organizacije za uređaj ili dio opreme proizveden u stranoj zemlji;
15. Ministarstvo je Ministarstvo pomorstva, prometa i veza;
16. miaistar je ministar pomorstva, prometa i veza
17. kapetanija je lučka kapetanija;
18. ispostava je ispostava lučke kapetanije,

Članak 3.

Brodice koje podliježu obvezi upisa u evidenciju (očevidnik) brodica mogu ploviti samo ako je njihova sposobnost za plovidbu utvrđena po odredbama ovog pravilnika, ako posjeduju dozvolu za plovidbu i ako brodicom upravlja osposobljena osoba.

II. UTURlVANjE SPOSOBNOSTI BRODICE ZA PLOVIDBU

a) Pregled brodice

Članak 4.

Smatra se da je brodica sposobna za plovidbu u određenim granicama plovidbe i za određenu namjenu ako njezina konstrukcija, plovna svojstva, porivni i drugi uređaji i oprema odgovaraju odredbama ovog pravilnika.
Novoizgrađene brodice namijenjene za gospodarske svrhe, kao i postojeće brodice koje mijenjaju namjenu radi obavljanja gospodarske djelatnosti, sposobne su za plovidbu ako njihova konstrukcija, plovna svojstva porivni i drugi uređaji i oprema odgovaraju odredbama Pravila o gradnji brodica koja donosi Registar.

Članak 5.

Sposobnost brodice za plovidbu utvrđuje se pregledom koji obavlja kapetanija odnosno ispostava.
Iznimno od stavka 1. ovog članka kada se radi o rekonstrukciji i prenamjeni postojećih brodica, kapetanija može pregled brodica poi"jeriti Registru.

Članak 6.

Brodice podliježu osnovnom, redovnom i izvanrednom pregledu. Osnovni pregled brodice obavlja se na suhom i na vodi, a redovni i izvanredni u pravilu na vodi, osim ako tijelo koje obavlja pregled brodice utvrdi da je stanje brodiće takvo da brodicu treba pregledati na suhom ili ako se radi o brodici za gospodarske svrhe.
Pregled brodice obavlja se na zahtjev vlasnika, uz naknadu.

Članak 7.

Osnovnom pregledu podliježu brodice koje se moraju upisati u evidenciju (očevidnik brodica).
Osnovni pregled obavlja se prije upisa brodica u očevidnik, kao i poslije svake obnove brodice ili promjene namjene.

Članak 8.

Redovni pregled brodice obavlja se u propisanim rokovima, ovisno o namjeni i to za:
1. gospodarske i javne svrhe - svake dvije godine;
2. osobne potrebe - svakih pet godina za brodice dulje od 5 metara i snage porivnog uređaja većeg od 4 kNj.
Iznimno od stavka 1. točke 1. brodice namijenjene prijevozu putnika podliježu redovnom pregledu svake godine.
Redovnim pregledom utvrđuje se stanje trupa, porivnih i drugih uređaja i opreme brodice.

Članak 9.

Izvanrednom pregledu podliježu sve brodice upisane u očevidnik, a obvezno se obavlja kada brodica pretrpi nezgodu (nasukanje, sudar, potapanje, nštećenje, požar i sl.) kao i u slučaju kada postoji opravdana sumnja da brodica ne ispunjava propisane uvjete u pogledu sposobnost, i za plovidbu.
Osoba koja upravlja brodicom koja je pretrpila nezgodu dužna je u roku od 3 dana od trenutka nezgode podnije ti o tome prijavu kapetaniji ili njenoj ispostavi.
Nezgoda brodice prijavljuje se na propisanom obrascu koji je sastavni dio ovog pravilnika (obrazac br. 1.).

Članak 10.

Ako se prilikom pregleda utvrdi da brodica ima nedostataka koji bitno ne ugrožavaju njezinu sposobnost za plovidbu, može se izdati dozvola za plovidbu pod uvjetom da se u određenom roku utvrđeni nedostaci uklone ili se može izdsti dozvola za plovidbu s ograničenim rokom trajanja, ograničenim područjem plovidbe ili smanjiti dozvoljenu nosivost tereta i/ili putnika.

Članak 11.

Osnovni pregled brodice obuhvaća provjeru:
1. konstrukcije i kvalitete izrade trupa;
2. plovnih svojstava brodice;
3. ispravnost rada porivnih i drugih uređaja;
4. kvalitete, količine i rasporeda opreme.

Članak 12.

Provjera konstrukcije trupa i kvalitete izrade trupa brodice obavlja se provjeravanjem i odobravanjem:
1. tehničke dokumentacije na temelju koje se brodica namijenjena za gospodarske svrhe gradi;
2. kvalitete materijala ugrađenog u brodicu;
3. rasporeda i dimenzija elemenata konstrukcije trupa;
4. načina spajanja konstrukcijskih elemenata trupa;
5. kvalitete izrade.
Provjeravanje konstrukcije i kvalitete izrade trupa brodice izrađene od stakloplastike obavlja se još i opterećenjem brodice na suhom i to tako da se brodica podupre na pramcu i krmi ispod kobilice i optereti dvostrukom težinom osoba i opreme koje brodica može nositi i ostavi se pod tim opterećenjem 5 minuta, a zatim utvrdi progib.
Progib se utvrđuje mjerenjem savijanja kobilice brodice u sredini između točaka uporišta. Progib savijene kobilice pod opterećenjem ne smije biti veći od 1/400 dijela dužine brodice i ne smije ostaviti nikakve trajne deformacije. Mjerenje se obavlja prije opterećivanja, za vrijeme njegovog trajanja i nakon uklanjanja opterećenja brodice.
Svi otvori na