Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 100. Zakona o azilu ("Narodne novine" 79/07.) ministar unutarnjih poslova donosi

PRAVILNIK

O BESPLATNOJ PRAVNOJ POMOĆI U POSTUPKU AZILA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 36 od 29 ožujka 2008, 139/10)

Članak 1.

Ovim Pravilnikom uređuje se postupak ostvarivanja besplatne pravne pomoći u postupku azila, način isplate troškova za pruženu pravnu pomoć i tarifa usluga pravne pomoći koja se pruža tražiteljima azila, azilantima i strancima pod supsidijarnom zaštitom.

Članak 2.

Besplatna pravna pomoć (u daljnjem tekstu: pravna pomoć) podrazumijeva pravnu pomoć koja se pruža sukladno članku 34. i 47. Zakona o azilu ("Narodne novine", broj: 79/07. i 88/10.), a financira se iz sredstava državnog proračuna Republike Hrvatske, pozicije Ministarstva unutarnjih poslova (u daljnjem tekstu: Ministarstvo).
Pružatelj pravne pomoći je odvjetnik te pravnik iz udruge registrirane za obavljanje pravne pomoći koji pružaju pravnu pomoć sukladno odredbama ovoga Pravilnika. Ministarstvo sklapa ugovor o pružanju pravne pomoći s udrugom registriranom za obavljanje pravne pomoći.
Korisnik pravne pomoći (u daljnjem tekstu: korisnik) je tražitelj azila, azilant i stranac pod supsidijarnom zaštitom koji ostvaruje pravo na pravnu pomoć sukladno odredbama Zakona o azilu i ovoga Pravilnika.
Lista pružatelja pravne pomoći podrazumijeva popis pružatelja pravne pomoći.
Stvar veće vrijednosti podrazumijeva pokretnu imovinu tražitelja azila.

Članak 3.

Ministarstvo objavljuje javni poziv radi prijave kandidata zainteresiranih za pružanje pravne pomoći.
Javni poziv se objavljuje se u "Narodnim novinama" i dva dnevna lista, a Ministarstvo ga može raspisati uvijek kada je potrebno povećati broj pružatelja pravne pomoći.
Ukoliko se na objavljeni javni poziv prijavi velik broj kandidata, prednost pri izboru imat će pružatelji pravne pomoći teritorijalno bliži Prihvatilištu za tražitelje azila (u daljnjem tekstu: Prihvatilište) i Prihvatnom centru za strance (u daljnjem tekstu: Centar).
Listu pružatelja pravne pomoći sastavlja Ministarstvo po abecednom redu prezimena i imena pružatelja pravne pomoći s podacima o adresi i brojevima telefona.
Lista iz stavka 4. ovog članka bit će izvješena na oglasnoj ploči Prihvatilišta i Centra odnosno drugog objekta u kojem su smješteni tražitelji azila.
Prvi javni poziv Ministarstvo će raspisati najkasnije u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovoga Pravilnika.

Članak 4.

Ministarstvo će najkasnije do uručenja prvostupanjske odluke obavijestiti korisnika o mogućnosti izbora pružatelja pravne pomoći s liste iz članka 3. ovoga Pravilnika te o posljedicama koje za njega mogu nastati ukoliko pravodobno ne izabere pružatelja pravne pomoći.
Korisnik će dostaviti pružatelju pravne pomoći prvostupanjsku odluku i drugu dokumentaciju te će ga obavijestiti o datumu primitka odluke.
Tražitelj azila koji se ne može sporazumjeti s pružateljem pravne pomoći, unutar roka za žalbu na prvostupanjsku odluku, može zatražiti službenika Prihvatilišta da dokumentaciju iz stavka 2. ovoga članka proslijedi pružatelju pravne pomoći.

Članak 5.

Pružatelj pravne pomoći može zatražiti od Ministarstva da mu osigura prevoditelja radi razgovora s korisnikom s kojim se ne može sporazumjeti, ukoliko se radi o razjašnjenju činjenica bitnih za ishod žalbenog postupka.
Ministarstvo će osigurati prevoditelja za razgovor iz stavka 1. ovoga članka u trajanju od najviše 120 minuta, ukoliko je to moguće unutar roka za žalbu propisanog u odluci protiv koje se žalba podnosi.
Troškove prevođenja iz stavka 2. ovoga članka snosi Ministarstvo.

Članak 6.

Pružatelj pravne pomoći dužan je pravnu pomoć pružati savjesno i nepristrano, u skladu s pravilima struke uzimajući u obzir najbolji interes korisnika.
Pružatelj pravne pomoći ne smije