Na temelju članka 104. stavka 3., a u svezi članka 37. stavak 2. i članka 38. stavak 2. Zakona o otpadu ("Narodne novine" broj 178/04), ministrica zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, uz suglasnost ministra gospodarstva, rada i poduzetništva, donosi
PRAVILNIK
O AMBALAŽI I AMBALAŽNOM OTPADU
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 97 od 08 kolovoza 2005; 115/05, 81/08, 31/09, 156/09, 38/10, 10/11, 81/11, 126/11)
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
(1) Ovim Pravilnikom uređuje se način postupanja s ambalažom i ambalažnim otpadom, a osobito:
- obveze proizvođača, uvoznika, ambalažera i prodavatelja u proizvodnji, na tržištu i uporabi ambalaže i ambalažnog otpada,
- obavješćivanje proizvođača i potrošača o bitnim svojstvima proizvoda i ambalaže,
- način naplate naknade za ambalažu i ambalažni otpad,
- prikupljanje i gospodarenje ambalažom i ambalažnim otpadom,
- povrat uporabljenih proizvoda odnosno ambalaže za ponovnu uporabu,
- isplata naknade na oporabljivi otpad nakon iskorištenja proizvoda,
- namjena i korištenje sredstava naknada koje se plaćaju na ambalažu i ambalažni otpad.
(2) Odredbe ovoga Pravilnika odnose se na svu ambalažu i na sav ambalažni otpad.
(3) Iznimno, odredbe ovoga Pravilnika ne odnose se i na gospodarenje ambalažnim otpadom od opasnih tvari.
Članak 2.
Pojmovi navedeni u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:
"Ambalaža" predstavlja sve proizvode bez obzira na prirodu materijala od kojeg su izrađeni ili su korišteni za sadržavanje, čuvanje, rukovanje, isporuku i predstavljanje robe, od sirovina do gotovih proizvoda, od proizvođača do korisnika ili potrošača, a može biti:
- prodajna ili primarna ambalaža - najmanja ambalažna jedinica u kojoj se proizvod prodaje konačnom kupcu,
- skupna ili sekundarna ambalaža - ambalažna jedinica koja sadrži više proizvoda u primarnoj ambalaži tako da je proizvod pristupačan kupcu u skupini, a može se izdvojiti i uzeti pojedinačno,
- transportna ili tercijarna ambalaža - zaštitna ambalaža koja omogućava prijevoz, pretovar i rukovanje određenom količinom proizvoda pakiranog samo u prodajnoj ili i u prodajnoj i skupnoj ambalaži; u ovu vrstu ambalaže ne spadaju spremnici (kontejneri) za cestovni, željeznički, prekomorski i zračni prijevoz robe.
Ambalaža su i nepovratni predmeti uporabljeni za namjenu iz prvog stavka ovoga članka, kao i pomoćna sredstva za pakiranje, koja služe za omatanje ili povezivanje robe, pakiranje, nepropusno zatvaranje, pripremu za otpremu i označavanje robe.
"Ambalažni materijal" je svaki materijal od kojeg se proizvodi ambalaža kao što su: staklo, plastika, papir, karton, drvo, metal, višeslojni miješani materijali i drugi materijali.
"Ambalažni otpad" definiran u kategorijama Kataloga otpada predstavlja svaku ambalažu ili ambalažni materijal koji ostane nakon što se proizvod otpakira i odvoji od ambalaže, isključujući proizvodne ostatke.
"Sprečavanje" predstavlja smanjenje količine i štetnosti za okoliš:
- od materijala i tvari sadržanih u ambalaži i ambalažnom otpadu;
- od ambalaže i ambalažnog otpada u fazi proizvodnog postupka i u promociji, distribuciji, korištenju te fazi uništenja, razvojem "čistih" proizvoda i tehnologija.
"Gospodarenje ambalažnim otpadom" je skup mjera koje podrazumijevaju "odvojeno skupljanje ambalažnog otpada" i "obrađivanje ambalažnog otpada.
"Odvojeno skupljanje ambalažnog otpada" je skup organiziranih djelatnosti skupljanja, razvrstavanja i prijevoza ambalažnog otpada, organiziranih izvan ili u sklopu mjera gospodarenja otpadom propisanih u Zakonu o otpadu.
"Obrađivanje ambalažnog otpada" je postupak kojim se u mehaničkom, fizikalnom, termičkom, kemijskom ili biološkom procesu, uključujući razvrstavanje mijenjaju svojstva otpada u svrhu smanjivanja količine te olakšava rukovanje i poboljšava iskoristivost otpada.
"Oporaba" je svaki postupak ponovne obrade otpada radi njegova korištenja u materijalne i energetske svrhe, ovaj pojam obuhvaća i pojam "recikliranje".
"Recikliranje" je ponovna uporaba u proizvodnom procesu, osim uporabe otpada u energetske svrhe.
"Povratna ambalaža" je ona ambalaža koja se, nakon što se isprazni, ponovno uporabljuje u istu svrhu.
"višeslojna (kompozitna) ambalaža" je ambalaža načinjena iz različitih materijala koji se ne mogu odvojiti ručno.
"Gospodarski subjekti" prema ovom Pravilniku su:
"Ambalažer" je pravna ili fizička osoba koja proizvodi ili uvozi ambalažu
"Proizvođač i uvoznik" (u daljnjem tekstu: Proizvođač) je pravna ili fizička osoba koja u RH pakira proizvode u ambalažu ili uvozi proizvode u ambalaži i stavlja ih na tržište
"Mali proizvođač" je pravna ili fizička osoba koja u RH pakira proizvode u ambalažu i stavlja ih na tržište u malim količinama.
"Prodavatelj" je pravna ili fizička osoba koja prodaje ili daje potrošaču proizvod u ambalaži.
"Potrošač" je pravna ili fizička osoba koja odvaja proizvod od ambalaže te koristi proizvod za krajnju potrošnju.
"Osoba ovlaštena za skupljanje neopasnog i/ili komunalnog otpada" (u daljnjem tekstu: Ovlašteni skupljač) je pravna ili fizička osoba-obrtnik koja sukladno Zakonu o otpadu ima dozvolu za skupljanje neopasnog i/ili komunalnog otpada i ovlaštenik je koncesije za skupljanje ambalažnog otpada."
"Osobe ovlaštene za zbrinjavanje i oporabu ambalažnog otpada" su pravne i fizičke osobe koje na temelju ovlaštenja sukladno posebnom propisu obavljaju poslove obrade ili odlaganja ambalažnog otpada.
"Prijevoznik" je pravna ili fizička osoba koja se bavi prijevozom otpada prema članku 28. Zakona o otpadu
"Fond" je Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost koji je pravna osoba s javnim ovlastima i obavlja poslove u svezi gospodarenja ambalažom i ambalažnim otpadom sukladno ovom Pravilniku i Zakonu o otpadu.
"Naknade" su novčani iznosi koje proizvođač mora uplatiti u Fond prilikom stavljanja proizvoda upakiranog u ambalažu na tržište. Naknade prema ovom Pravilniku su:
"Naknada zbrinjavanja" predstavlja naknadu prema vrsti materijala ambalaže i prema jedinici proizvoda u svrhu pokrića troškova zbrinjavanja: prikupljanja, skladištenja i transporta do mjesta oporabe;
"Povratna naknada" predstavlja naknadu za ambalažu za alkoholna pića, bezalkoholna pića, stolnu, mineralnu i izvorsku vodu, mlijeko i tekuće mliječne proizvode, voćne sirupe i ostale tekuće proizvode na voćnoj, mliječnoj i drugoj bazi (u daljnjem tekstu: pića) s jednokratnom uporabom u svrhu poticanja povratka iskorištene ambalaže.
"Poticajna naknada" predstavlja naknadu samo za ambalažu za pića u svrhu poticanja korištenja višekratno primjenjive odnosno povratne ambalaže. Poticajnu naknadu plaćaju samo oni proizvođači koji u svom proizvodnom programu nemaju višekratno iskoristivu, povratnu ambalažu.
"Energetska oporaba" je upotreba gorivog ambalažnog otpada u svrhu stvaranja energije kroz neposredno spaljivanje sa ili bez drugog otpada, ali s iskorištenjem topline.
"Organsko recikliranje" su aerobni (kompostiranje) ili anaerobni (biometanizacija) postupci obrade biorazgradivih dijelova ambalažnog otpada, pod kontroliranim uvjetima i korištenjem mikroorganizama, tako da nastaju stabilizirani organski ostaci ili metan.
"Centar za gospodarenje ambalažnim otpadom" (u daljnjem tekstu: Centar) je pravna ili fizička osoba-obrtnik ovlaštena za skupljanje neopasnog i/ili komunalnog otpada, kojoj je dodijeljena koncesija za obavljanje djelatnosti skupljanja ambalažnog otpada, a ima odgovarajući skladišni prostor i uređaje (strojeve i opremu za vaganje, brojenje, prešanje i baliranje ambalažnog otpada) i odgovarajući ugovor s Fondom.
II. OBVEZE AMBALAŽERA, PROIZVOĐAČA, PRODAVATELjA U PROIZVODNjI, STAVLjANjU NA TRŽIŠTE I UPORABI AMBALAŽE I AMBALAŽNOG OTPADA TE OBAVJEŠĆIVANjE POTROŠAČA O BITNIM SVOJSTVIMA PROIZVODA I AMBALAŽE
1. OBVEZE PROIZVOĐAČA I AMBALAŽERA
Članak 3.
(1) Ambalažer je dužan u skladu s najboljim dostupnim tehnologijama proizvoditi ambalažu koju je moguće ponovno uporabiti i/ili reciklirati kako bi se nepovoljni utjecaj na okoliš od ambalaže i ambalažnog otpada sveo na najmanju moguću mjeru.
(2) Proizvođač je dužan na primjeren način na prodajnom mjestu obavještavati prodavatelja i potrošača o bitnim svojstvima proizvoda i ambalaže glede opasnih i onečišćujućih tvari koje oni sadrže te o načinu postupanja s proizvodom i ambalažom kada postanu otpad.
Članak 4.
(1) Proizvođač je dužan snositi troškove skupljanja, zbrinjavanja i oporabe otpadne ambalaže od proizvoda koje je stavio na tržište na teritoriju Republike Hrvatske, sukladno člancima 12.; 13.; 14.; 15. i 16. ovog Pravilnika.
(2) Proizvođač je dužan osigurati na vlastiti trošak obilježavanje ambalaže propisanim oznakama za proizvode koje je stavio na tržište na području Republike Hrvatske.
Članak 5.
(1) Obveza iz članka 4. ovoga Pravilnika nastaje kad proizvođač stavlja na tržište više od godišnje količine pojedine vrste ambalaže, i to:
- 800 kg stakla;
- 300 kg papira, kartona i višeslojne (kompozitne) ambalaže s pretežno papir-kartonskom komponentom;
- 100 kg metala;
- 100 kg plastike;
- 100 kg drva;
- 100 kg ostalih ambalažnih materijala.
(2) Proizvođač koji stavlja na tržište manje od godišnje količine pojedine vrste ambalaže iz stavka 1. ovog članka je mali proizvođač u smislu ovoga Pravilnika.
Članak 6.
(1) Proizvođač je dužan voditi očevidnik o