Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

POSLOVNIK

USTAVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 181 od 14 studenog 2003, 16/06, 30/08, 123/09, 63/10, 121/10)

Glava prva

OPĆE ODREDBE

UVODNE ODREDBE

Članak 1.

(1) Poslovnikom se uređuje unutarnje ustrojstvo Ustavnog suda Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Ustavni sud), koje obuhvaća:
- ustavnosudska tijela,
- upravu Ustavnog suda.
(2) Poslovnikom se uređuju i temeljna pravila poslovanja vezana uz podneske kojima se sudionici ustavnosudskih postupaka i druge fizičke i pravne osobe obraćaju Ustavnom sudu.

SJEDIŠTE USTAVNOG SUDA

Članak 2.

(1) Sjedište Ustavnog suda je u Zagrebu, Trg sv. Marka 4.
(2) Ustavni sud zasjeda u Zagrebu, ali iznimno može, ako tako odluči, zasjedati i u drugim mjestima u Republici Hrvatskoj.

PEČAT I ZNAK USTAVNOG SUDA

Članak 3.

(1) Ustavni sud ima pečat okruglog oblika promjera 37 mm, koji se sastoji od grba Republike Hrvatske smještenog u sredini ispod kojega su u luku ispisane riječi: "Ustavni sud Republike Hrvatske", a stavlja se na sva pismena Ustavnog suda koja se otpremaju iz Ustavnog suda.
(2) Pečat Ustavnog suda koji se koristi za financijsko poslovanje Ustavnog suda, oblika i sadržaja istovjetnog onom iz stavka 1. ovog članka, ima promjer 24 mm.
(3) Oblik, sadržaj i vrste štambilja koji se koriste u ustavnosudskom poslovanju propisuju se Pravilnikom o radu Glavnog tajništva.
(4) Ustavni sud može imati znak čiji se oblik, sadržaj i način uporabe određuju posebnim pravilima koja se donose na Sjednici Ustavnog suda.

JAVNOST DJELOVANjA USTAVNOG SUDA

Članak 4.

(1) Javnost djelovanja Ustavnog suda ostvaruje se:
1. objavom ustavnosudskih odluka, rješenja i izvješća (u daljnjem tekstu: odluke, rješenja i izvješća) u "Narodnim novinama" (članak 29. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske, "Narodne novine", broj 99/1999., 29/2002., 49/2002.-pročišćeni tekst; u daljnjem tekstu: Ustavni zakon);
2. izdavanjem zbirki odluka, rješenja i izvješća;
3. nazočnošću predstavnika tiska i drugih sredstava javnog priopćavanja na Sjednici Ustavnog suda te javnim i savjetodavnim raspravama u Ustavnom sudu, osim kad postoje razlozi za isključenje javnosti (članak 47. stavak 3. u vezi s člankom 21. Ustavnog zakona);
4. televizijskim i radio-prijenosom iz Ustavnog suda (članak 47. stavak 4. Ustavnog zakona); 5. dostavom službenih priopćenja sredstvima javnog priopćavanja;
6. održavanjem konferencija za tisak i druga sredstva javnog priopćavanja;
7. objavom ustavnosudske prakse, te važnijih podataka na službenim njeb-Internet stranicama Ustavnog suda (http://njnjnj.usud.hr).
(2) Na Sjednici Ustavnog suda te javnim i savjetodavnim raspravama u Ustavnom sudu mogu biti nazočni samo akreditirani novinari iz članka 61. ovog Poslovnika.

IMUNITET SUCA USTAVNOG SUDA

Članak 5.

(1) Sudac Ustavnog suda (u daljnjem tekstu: sudac) ima imunitet kao i zastupnik u Hrvatskom saboru (članak 4. Ustavnog zakona).
(2) Sucu se izdaje imunitetna iskaznica u kojoj se nalazi njegova fotografija i podaci o identitetu, a koristi se za dokazivanje imunitetnih prava određenih člankom 126. stavkom 2. Ustava Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: Ustav).
(3) Sucu se izdaju i drugi službeni dokumenti i iskaznice potrebni za dokazivanje njegovog Ustavom utvrđenog položaja pred službenim osobama tijela državne vlasti, jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i pravnih osoba s javnim ovlastima u Republici Hrvatskoj (u daljnjem tekstu: državna tijela).

GUBITAK IMUNITETA SUCA USTAVNOG SUDA

Članak 6.

(1) Kad se steknu uvjeti za pritvor ili za pokretanje kaznenog postupka protiv suca, nadležno državno tijelo obvezno je prethodno zatražiti odobrenje Ustavnog suda (članak 4. stavak 3. Ustavnog zakona).
(2) Zahtjev za odobrenje iz stavka 1. ovog članka podnosi se predsjedniku Ustavnog suda, koji ga razmatra i o njemu podnosi izvješće na prvoj narednoj Sjednici Ustavnog suda.
(3) Na temelju izvješća predsjednika Ustavnog suda, suci na Sjednici Ustavnog suda donose odluku o odobrenju ili odluku o odbijanju zahtjeva za odobrenje pritvora, odnosno pokretanje kaznenog postupka protiv suca, koja se dostavlja podnositelju zahtjeva.
(4) Kad Ustavni sud odobri određivanje pritvora, odnosno pokretanje kaznenog postupka protiv suca, sudac može biti pritvoren, odnosno kazneni se postupak protiv njega može voditi samo za kažnjivo djelo za koje je dano odobrenje.
(5) Do okončanja pritvora, odnosno kaznenog postupka iz stavka 4. ovog članka imunitetna iskaznica suca pohranjuje se u Uredu predsjednika Ustavnog suda (u daljnjem tekstu: Ured predsjednika).
(6) Na prijedlog predsjednika Ustavnog suda, suci na Sjednici Ustavnog suda mogu odlučiti da sudac protiv kojeg je pokrenut kazneni postupak ne obnaša dužnosti u Ustavnom sudu dok taj postupak traje (članak 4. stavak 5. Ustavnog zakona). Odluka se donosi većinom glasova svih sudaca, uz izuzeće suca protiv kojeg je pokrenut kazneni postupak.

PRAVILA DRŽAVNOG PROTOKOLA

Članak 7.

Kad Ustavni sud organizira određeno međunarodno savjetovanje ili kao domaćin ostvaruje bilateralnu i multilateralnu suradnju s međunarodnim sudovima, drugim ustavnim sudovima, odnosno najvišim nacionalnim sudovima koji imaju položaj ustavnog suda u drugim zemljama, na postupak prijema i boravka stranih sudionika u Republici Hrvatskoj primjenjuje se Državni protokol.

Glava druga

USTROJSTVO USTAVNOSUDSKIH TIJELA

USTAVNOSUDSKA TIJELA

Članak 8.

(1) Ustavnosudska tijela su:
1. Sjednica Ustavnog suda;
2. vijeća za rješavanje pretpostavki za odlučivanje o ustavnim tužbama (članak 68. stavak 2. i članak 71. stavak 3. Ustavnog zakona);
3. vijeća za odlučivanje o ustavnim tužbama (članak 68. stavak 1. Ustavnog zakona);
4. vijeća za izborne sporove (članak 92. stavak 2. Ustavnog zakona);
5. vijeća za odlučivanje o žalbama protiv odluka o razrješenju sudačke dužnosti i odluka o stegovnoj odgovornosti sudaca (članak 97. stavak 2. Ustavnog zakona).
(2) Ustavnosudske dužnosti u tijelima iz stavka 1. ovog članka obnašaju suci čiji je broj određen Ustavnim zakonom.

USTAVNOSUDSKE DUŽNOSTI

Članak 9.

(1) Ustavnosudske dužnosti su:
1. predsjednik Ustavnog suda;
2. zamjenik predsjednika Ustavnog suda (u daljnjem tekstu: zamjenik predsjednika);
3. predsjednici vijeća iz članka 8. stavka 1. točaka 2. do 5. ovog Poslovnika (u daljnjem tekstu: predsjednici vijeća);
4. suci-izvjestitelji.
(2) Za vrijeme trajanja mandata, sudac izabran na dužnost predsjednika Ustavnog suda ne obnaša nijednu drugu dužnost iz stavka 1. ovog članka.

Odjeljak prvi

Sjednica Ustavnog suda, predsjednik Ustavnog suda i njegov zamjenik

SJEDNICA USTAVNOG SUDA

Članak 10.

Suci na Sjednici Ustavnog suda obavljaju sljedeće poslove iz Ustavom propisanog djelokruga poslova Ustavnog suda:
1. donose Poslovnik, te njegove izmjene i dopune, dvotrećinskom većinom glasova svih sudaca;
2. biraju predsjednika Ustavnog suda u skladu s člankom 12. ovog Poslovnika;
3. na prijedlog Vlade, donose odluku o tome da predsjednik Hrvatskog sabora preuzima dužnost privremenog predsjednika Republike (članak 96. stavak 2. Ustava);
4. donose odluke i rješenja u postupcima za ocjenu suglasnosti zakona s Ustavom i suglasnosti drugih propisa s Ustavom i zakonom (članak 47. stavak 1. Ustavnog zakona);
5. donose zaključke o održavanju javne rasprave u postupcima za ocjenu suglasnosti zakona s Ustavom i suglasnosti drugih propisa s Ustavom i zakonom (članak 50. stavak 1. Ustavnog zakona);
6. donose odluke i rješenja u postupcima zaštite ljudskih prava i temeljnih sloboda u povodu ustavnih tužbi, te odluke i rješenja u izbornim sporovima u slučaju da na nadležnim vijećima nije postignuta jednoglasnost svih sudaca-članova vijeća ili u slučaju kad nadležno vijeće smatra da razmatrani predmet ima šire značenje (članci 68. stavak 4., 71. stavak 3. i 94. stavak 2. Ustavnog zakona);
7. rješavaju sukobe o nadležnosti između tijela zakonodavne, izvršne i sudbene vlasti (članci 81. i 82. Ustavnog zakona);
8. donose odluke u postupcima utvrđivanja odgovornosti predsjednika Republike (članak 84. Ustavnog zakona);
9. donose odluke u postupcima nadzora nad ustavnošću programa i djelovanja političkih stranaka (članak 85. Ustavnog zakona);
10. donose odluke, priopćenja i upozorenja i poduzimaju odgovarajuće mjere u postupcima nadzora nad ustavnošću i zakonitošću izbora i državnog referenduma, te utvrđuju je li sadržaj referendumskog pitanja u skladu s Ustavom i jesu li ispunjene ustavne pretpostavke za njegovo raspisivanje (članci 89., 95. i 96. Ustavnog zakona);
11. utvrđuju izvješća o uočenim pojavama