Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 6. Ustavnog zakona za provedbu Ustava Republike Hrvatske, Sabor Republike Hrvatske na zajedničkoj sjednici Društveno-političkog vijeća, Vijeća općina i Vijeća udruženog rada 27. ožujka 1992.. donosi

POSLOVNIK

SABORA REPUBLIKE HRVATSKE

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 17 od 30 ožujka 1992)

I. UVODNE ODREDBE

Članak 1.

Rad i organizacija Sabora Republike Hrvatske (u daljnjem tekstu: "Sabor") uređuje se ovim Poslovnikom.

Članak 2.

Ovim se Poslovnikom uređuju:
- ostvarivanje prava, obveza i odgovornosti zastupnika u Saboru;
-djelokrug vijeća Sabora i njihovi medusobni odnosi;
- programiranje rada u Saboru;
- ostvarivanje prava i dužnosti predsjednika Sabora i Predsjedništva Sabora;
- djelokrug, sastav i način rada radnih tijela Sabora i njihovi međusobni odnosi;
- odnosi Sabora i Predsjednika Republike;
- način ostvarivanja prava i dužnosti Sabora prema Vladi Republike Hraatske (u daljnjem tekstu: "Vlada");
- postupak donošenja akata Sabora i postupak razmatranja pojedinih pitanja iz nadležnosti Sabora;
- postupak izbora i imenovanja odnosno razrješenja u Saboru;
- poslovni red na sjednicama Sabora;
- javnost u radu Sabora;
- obavljanje stručnih, administrativnih, tehničkih i drugih poslova za potrebe Sabora i rukovođenje tim poslovima;
- rad Sabora u doba ratnog stanja i neposredne ugroženosti neovisnosti i jedinstvenosti Republike.

II. VERIFIKACIJA I PRESTANAK MANDATA ZASTUPNIKA

Članak 3.

Vijeće Sabora razmatra izvješće mandatno-imunitetske komisije u cijelosti.
Ako Komisija nije osporila mandat nijednog zastupnika, glasuje se o izvješću u cijelosti, a ako Komisija ospori neki mandat, prvo se glasuje o svim neospornim mandatima, a zatim o svakom osporenom mandatu ponaosob.
Izvješće mandantno-imunitetske komisije usvojeno je ako je za njega glasovala većina ukupnog broja članova u vijeću.

Članak 4.

Vijeće može odgoditi donošenje odluke o verifikaciji pojedinog mandata i zaključiti da Republička izborna komisija prethodno izvrši provjeru valjanosti mandata.
Odgađanje odluke o verifikaciji pojedinih mandata ne može biti duiža od 30 dana.

Članak 5.

Zastupnik čiji je mandat verificiran, a nije bio nazočan na sjednici vijeća, kao i zastupnik izabran u dopunskim ili ponovnim izborima potpisuje tekst zakletve pred predsjednikom vijeća koji o tome obavještava vijeće na prvoj narednoj sjednici.

Članak 6.

Verifikacijom mandata zastupnik stječe sva prava, obveze i odgovornosti zastupnika utvrdena Ustavom, zakonom i ovim Poslovnikom.

Članak 7.

Verifikaciju mandata zastupnika izabranim na ponovnim ili dopunskim izborima obavlja vijeće na osnovi izvješća Republičke izborne komisije i na prijedlog mandatnoimunitetske komisije, shodno odredbama ovoga Poslovnika o verifikaciji mandata.

Članak 8.

Zastupniku, prestaje mandat u slučajevima utvrđenim Ustavom i zakonom.
U drugim slučajevima mandat prestaje kad nastupi činjenica koja povlaći za sobom prestanak mandata.

Članak 9.

Ako je zastupnik podnio ostavku, predsjednik vijeća dostavlja tekst, ostavke zastupnicima vijeća.
Vijeće raspravlja o sadržaju ostavke i o tome donosi zaključak. Ako vijeće prihvati ostavku, mandat zastupnika prestaje toga dana.

Članak 10.

O svakom slućaju koji za sobom povlaći prestanak mandata mandatno-imunitetska komisija razmatra i o tome obavještava vijeća. a vijeće utvrduje dan prestanka mandata.

Članak 11.

O svakom prestanku mandata zatupnika predsjednik vijeća obavještava predsjednika Sabora.

III. OSTVARIVANjE PRAVA, OBAVEZA I O DGOVORNOSTI ZASTUPNIKA

Članak 12.

Zastupnici kojima je mandat verificiran daju zakletvu na naćin da potpisuju tekst koji glasi:
.Prisežem da ću dužnost zastupnika savjesno obnašaGi i držati se Ustava i zakona, te da ću se zalagati za svekoliki napredak Republike Hrvatske..

Članak 13.

Zastupnik ima pravo i obvezu prisustvovati i sudjelovati u radu Sabora i radnih tijela ćiji je ćlan:
U slućaju sprijećenosti da prisustvuje sjednici zastupnik je obvezan izvršavati obveze koje mu u okviru svoga djelokruga povjeri Sabor. vijeće ili radno tijelo kojega je ćlan.

Članak 14.

Radi iznošenja stajališta, inicijativa i prijedloga zastupnik ima pravo sudjelovati i u radu radnih tijela kojih nije ćlan. ali bez prava odlućivanja u njima.

Članak 15.

Zastupnik ima pravo davati inicijative i podnositi sve prijedloge iz nadležnosti Sabora, vijeća Sabora i radnih tijela Sabora. te postavljati zastupnićka pitanja.

Članak 16.

Zastupnik ima pravo bili informiran o svim temama i problemima radi ostvarivanja zastupnićkih prava i obveza.

Članak 17

Zastupnicima se dostavljaju:
-.Narodne novine., službeni list Republike Hrvatske,
- glasilo Sabora Republike Hrvatske,
- prijedlozi akata koji će biti na dnevnom redu sjednica tijela kojih su ćlanovi.
lzvješća. analize i drugi materijali o kOjima će se raspravljati u tijelima Sabora, dostavljaju se zastupnicima u sažetku, a na njihov zahtjev dostavit će im se u izvorniku.
Zastupnici imaju pravo koristiti se knjižnicom Sabora.

Članak 18.

Zastupnik ima pravo uvida u informativni i analitićko-dokumentacijski materijal koji se izraduje ili prikuplja u tijelima i Strućnoj službi Sabora, Vlade. minist,arstvima i republićkim upravnim organizacijama, a koji se odnosi na teme o kojima se raspravlja u Saboru.

Članak 19.

Zastupnik ima pravo tražiti od ministra i drugih funkcionara koji rukovode radom republičkih pravnih organizacija da mu daju obsvijesti o temama koje su na dnevnom redu sjednica Sabora ili se pripremaju za sjednicu Sabora ili radnog tijela ćiji je ćlan. a i druge obavijesti koje su mu kao zastupniku potrebne.

Članak 20.

Zastupnik ima pravo tražiti obavijesti i objašnjenja od predsjednika Sabora; predsjednika vijeća i predsjednika radnog tijela Sabora, i o radu tijela kojima oni predsjedavaju ili o njihovom radu u Saboru.
Zastupnik ima pravo tražiti obavijesti i objašnjenja od tajnika Sabora i tajnika sjednice o njihovom radu i o radu Strućne službe Sabora.

Članak 21.

Zastupnici su obvezni ćuvati službenu i vojnu tajnu i druge povjerljive podatke i za to su odgovorni.

Članak 22.

Zastupnik ima pravo tražiti da mu Strućna služba Sabora pruži pomoć u izvršavanju njegovih funkcija, a napose u izradi prijedloga koje on podnosi, u obavljanju poslova i zadaća koje mu je povjerilo radno tijelo Sabora, odnosno da mu osigura dopunsku dokumentaciju za pojedine teme ili predmete koji su na dnevnom redu sjednice Sabora ili radnih tijela. a može tražiti i strućne informacije i objašnjenja radi potpunijeg upoznavanja i praćenja problema na koje nailazi u obavljanju funkcije zastupnika.
U okviru Stručne službe Sabora osiguravaju se i stavIjaju na raspolaganje zastupnicima tehnićka i informatićka sredstva i materijali. koji su im potrebni za obavljanje njihove funkcije te osiguravaju tehnićki i drugi uvjeti za nj ihov rad.

Članak 23.

Zastupnicima se izdaje zastupnička iskeznica.
U zastupnićkoj iskaznici navodi se imunitetsko pravo zastupnika.
O izdavanju zastupničkih iskaznica i o evidenciji izdatih iskaznica brine se tajnik Sabora.

Članak 24.

Zastupnik od dana verifikacije do dana prestanka mandata ima pravo za obavljanje zastupnićke dužnosti u Saboru i svojoj izbornoj jedinici na naknade u skladu sa zakonom i odlukama Sabora.

Članak 25.

Zastupnik uživa imunitet od dana verifikacije do dana prestanka mandata.
Kad se steknu uvjeti za pritvor zastupnika ili za pokre. tanje kaznenog postupka protiv zastupnika, koji se pozvao na imunitet. nadleino državno tijelo obvezno je prethodno zatražiti za to, odobrenje vijeća kojeg je zastupnik ćlan.
Zahtjev za odobrenje pritvora, odnosno za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika nadležno drtavno tijelo podnosi predsjedniku vijeća radi upućivanja mandatno-imunitetskoj komisiji vijeća.
Na naćin predviden u stavku 3. ovoga ćlanka postupat će se i povodom izvješća nađležnog driavnog tijela o pritvoru zastupnika odnosno o pokretsnju kaznenog postupka protiv zastupnika koji se nije pozvao na imunitet.

Članak 28.

Mandatno-imunitetska komisija vijeća dužna je bez odgode razmotriti 2ahtjev za odobrenje pritvora, odnosno za pokretanje kaznenog postupka protiv zastupnika koji se pozvao na imunitet, ili izvješće o pritnjru zastupnika ili o pokret.anju kaznenog postupka protiv zastupnika koji se nije pozvao na imunitet, kao i izvješće o pritvoru zastupnika, zatečenog u vršenju kaznenog djela za koje je propisana kazna zatvora u trajanju dužem od pet godina, te podnijeti o tome izvješće vijeću na prvoj narednoj sjednici.

Članak 27.

Povodom zahtjeva za odobrenje pritvora zastupnika, odnosno za pokrešnje kaznenog posGupka protiv zastupnika koji se pozvao na imunitet, vijeće odlu6uje na osnovi izvješća mandatno-imunitetske komisije da