Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 6. Zakona o formiranju i korištenju sredstava solidarnosti za osiguravanje zaštite životnog standarda socijalno ugroženog stanovništva ("Narodne novine", broj 18/89), Vlada Republike Hrvatske na sjednici održanoj 27. listopada 1992. godine donijela je

ODLUKU

O SOCIJALNOM MINIMUMU

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 71 od 28 listopada 1992)

I. OPČE ODREDBE

Članak 1.

Ovom odlukom utvrđuje se razina socijalnog minimuma, naknada za socijalni minimum, uvjeti za ostvarivanje naknade za socijalni minimum i sredstva za isplatu naknade za socijalni minimum.

II. RAZINA SOCIJALNOG MINIMUMA

Članak 2.

Razina socijalnog minimuma u smislu ove odluke utvrđuje se u odnosu prema minimalnoj plaći u Republici Hrvatskoj i iznosi:
- za jednočlano domaćinstvo 65% minimalne plaće,
- za dvočlano domaćinstvo 110% minimalne plaće.
- za tročlano domaćinstvo 145% minimalne plaće.
- za četveročlano domaćinstvo 170% minimalne plaće, a za domaćinstvo s više od četiri člana visina socijalnog minimuma utvrdena za četveročlano domaćinstvo uvećava se za svakog daljnjeg člana domaćinstva za 15% minimalne plaće.
Za svakog radno sposobnog člana domačinstva umanjuje se razina socijalnog minimuma utvrđenog u stavku 1. ovoga članka za 15% minimalne plaće.

Članak 3.

Pod osobom potpuno nesposobnom za privredivanje smatra se osoba čija je nesposobnost utvrdena prema Zakonu o socijalnoj zaštiti.

Članak 4.

Sredstva za isplatu naknade za socijalni minimum do razine socijalnog minimuma odredene člankom 2. ove odluke, osiguravaju se iz državnog proračuna, preko Republičkog fonda socijalne zaštite.
Općina može na teret vlastitih sredstava posebnom odlukom utvrditi višu razinu socijalnog minimuma od razine utvrdene člankom 2. ove odluke.

III. UVJETI ZA OSTVARIVANjE PRAVA NA NAKNADU ZA SOCIJALNI MINIMUM

Članak 5.

Pravo na naknadu za socijalni minimum ima domaćinstvo, čiji su članovi državljani Republike Hrvatske, a:
- koje ne ostvaruje prihod do utvrdene razine socijalnog minimama,
- članovi kojeg osim kuće ili stana u kojem stanuju nemaju u vlasništvu drugu useljivu obiteljsku kuću ili stan kao poseban dio zgrade ili kuću za odmor,
- članovi kojeg nemaju drugu imovinu hoja se može koristiti za uzdržavanje domaćinstva.

Članak 6.

Nema pravo na naknadu za socijalni minimum domaćinstvo, članovi kojeg obavljaju samostalnu gospodarsku ili profesionalnu djelatnost, kao i domaćinstvo koje ima u vlasništvu obradivo poljoprivredno zemljište u površini većoj od 2000 m2.
Iznimno od stavka 1. ovoga članka pravo na naknadu za socijalni minimum može ostvariti poljoprivredno domaćinstvo koje prema utvrdenju nadležnog centra za socijalni rad, zbog starosti, invalidnosti ili bolesti svojih članova nije u mogučnosti obavljanjem poljoprivredne djelatnosti ostvariti prihode do razine socijalnog minimuma utvrdenog za odnosno domaćinstvo, a nije u mogućnosti davanjem zemljišta u zakup, ili drugim pravnim poslom ostvariti prihod do razine socijalnog minimuma.

Članak 7.

Nema pravo na naknadu za socijalni minimum radno sposobna nezaposlena osoba koja u vremenu od tri mjeseca prije podnošenja zahtjeva nije uredno prijavljena kod Zavoda za zapošljavanje, kao i koja ne prihvati ponudeni posao ili ponudenu prekvalifikaciju.
Nema pravo na naknadu za socijalni minimum radno sposobna nezaposlena osoba koja živi u zajednici s roditeljima, koji prema utvrdenju nadležnog centra za socijalni rad imaju povoljne materijalne mogućnosti.

Članak 8.

Pravo na naknadu za socijalni minimum domaćinstvo stječe od prvog dana idućeg mjeseca od podnošenja zahtjeva.
Pravo na naknadu za socijalni minimum traje dok domaćinstvo ispunjava uvjete za ostvarivanje tog prava.

Članak 9.

Dužnost je domaćinstva korisnika naknade za socijalni minimum prijaviti svaku promjenu činjenica, koje utječu na postojanje prava ili na visinu naknade nadležnom centru za socijalni rad, najkasnije u roku osam dana od nastanka promjene.

IV. PRIHODI DOMAČINSTVA

Članak 10.

Prihodi domaćinstva u smislu članka 5. ove odluke su prihodi koje članovi domaćinstva ostvare s osnove:
1. radnog odnosa (plaća, naknada plaće i druga primanja s osnove radnog odnosa koje čine osnovicu za obračun poreza iz plaće radnika, te naknade troškova prehrane i regres za korištenje godišnjeg odmora),
2. mirovinskog i invalidskog osiguranja (starosna, invalidska i porodična mirovina, zaštitni dodatak za mirovinu i drugi prihodi s te osnove osim prihoda koji su izuzeti