Na temelju članka 27. stavka 2. Zakona o bankama i štedionicama ("Narodne novine" broj 94/93, 90/96 i 98/96), članka 4. Zakona o sanaciji i restrukturiranju banaka ("Narodne novine" broj 44/94) i članka 67. stavka 1. točke 23. Zakona o Narodnoj banci Hrvatske ("Narodne novine" broj 35/95 - pročišćeni tekst), Savjet Narodne banke Hrvatske na sjednici održanoj 5. ožujka 1997. godine, donio je
ODLUKU
O RASPOREIVANjU AKTIVNIH BILANČNIH I IZVANBILANČNIH STAVAKA BANAKA I ŠTEDIONICA
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 30 od 19 marta 1997)
OPĆE ODREDBE
1.
Banke i štedionice (u daljnjem tekstu: banke) raspoređuju aktivne bilančne i izvanbilančne stavke u skupine prema njihovoj kakvoći (procjeni mogućnosti redovite odnosno prisilne naplate).
2.
U aktivu koja ne ostvaruje prihode ubrajaju se u pravilu sva bilančna i izvanbilančna potraživanja koja su raspoređena u skupine C, D i E, novčanice i kovanice, građevinski objekti i oprema za poslovanje banke te aktiva koja nije potrebna za obavljanje bankovnih poslova.
3.
Rizične bilančne stavke obuhvaćaju, prema ovoj Odluci, sve dospjele i nedospjele kratkoročne i dugoročne kredite, ulaganja u vrijednosne papire, eskontirane mjenice, obračunate kamate, naknade i provizije te potraživanja za plaćene garancije, avale i druge oblike jamstava, trajne udjele i uloge kod domaćih i inozemnih pravnih osoba te ostala potraživanja koja se mogu rasporediti na pojedinog dužnika.
Rizične izvanbilančne stavke obuhvaćaju, prema ovoj Odluci, izdane garancije, avale, nepokrivene akreditive, odobrene neiskorištene limite iz okvirnih kredita i druge oblike jamstava na osnovi kojih mogu nastati obveze plaćanja za banku.
Bilančne stavke banke koje se ne raspoređuju, obuhvaćaju, prema ovoj Odluci, u pravilu novčanice i kovanice, građevinske objekte i opremu namijenjenu poslovanju banke.
Pri vrednovanju trajnih ulaganja u dionice i poslovne udjele te kratkotrajnih ulaganja u vrijednosne papire i poslovne udjele s ciljem trgovanja za vlastiti račun, banka uzima u obzir načela vrednovanja propisana Zakonom o računovodstvu.
RASPOREIVANjE BILANČNIH I IZVANBILANČNIH STAVAKA
4.
Polazna točka raspoređivanja je sustavan pregled bilančnih i izvanbilančnih stavaka aktive (u daljnjem tekstu: potraživanja).
Raspoređivanje potraživanja obavlja se prema pojedinačnim dužnicima. Potraživanja se raspoređuju u skupine A do E na osnovi procjene sposobnosti dužnika da ispunjava svoje ugovorne obveze prema banci.
Dužnike-povezane osobe banke raspoređuju u skladu s uputama za provođenje ove Odluke.
5.
Potraživanja se raspoređuju prema dužnikovoj urednosti podmirivanja obveza u roku dospijeća ili prema zakašnjavanju s kojim on podmiruje svoje obveze te prema kreditnoj sposobnosti dužnika, koja se procjenjuje posebice na osnovi:
a) karaktera dužnika tj. statusnih, ekonomskih, financijskih i osobnih značajki,
b) kapitala dužnika,
c) imovinske snage dužnika, uključujući njegove mogućnosti stvaranja budućih novčanih priljeva za otplatu duga,
d) osiguranja potraživanja,
e) općih uvjeta poslovanja i perspektive dužnika odnosno uvjeta poslovanja i perspektive sektora njegove djelatnosti.
Iznimno, potraživanja od klijenata s malom zaduženošću i od građanstva banka može raspoređivati na temelju njihove urednosti podmirenja obveza prema banci.
1) U skupinu A raspoređuju se:
potraživanja od dužnika koji podmiruju svoje obveze u roku dospijeća ili, iznimno, sa zakašnjenjem do 30 dana;
potraživanja od Narodne banke Hrvatske i Republike Hrvatske, vladinih agencija i fondova za koje je plaćanje osigurano u proračunu Republike Hrvatske;
potraživanja od dužnika čije financijsko stanje ne dovodi u pitanje njihovo daljnje poslovanje i njihovo podmirivanje obveza u roku dospijeća;
potraživanja koja su osigurana prvorazrednim ili primjerenim osiguranjima iz točaka 7. i 8. ove Odluke.
2) U skupinu B raspoređuju se:
potraživanja od dužnika koji su više puta svoje obveze podmirivali sa zakašnjenjem do 30 dana, ali ne više od tri puta u proteklih 12 mjeseci i sa zakašnjenjem od 31 do 90 dana;
potraživanja od dužnika za koje banka ocjenjuje da će njihovi novčani priljevi biti dovoljni za redovito podmirivanje dospjelih obveza iako njihovo trenutačno financijsko stanje nije zadovoljavajuće, ali projekcija njihova budućeg poslovanja pokazuje tendenciju poboljšanja.
3) U skupinu C raspoređuju se:
potraživanja od dužnika koji su više puta svoje obveze podmirivali sa zakašnjenjem od 31 do 90 dana, ali ne više od tri puta u proteklih 12 mjeseci i sa zakašnjenjem od 91 do 180 dana;
potraživanja od dužnika čiji je kapital nerazmjerno nizak prema ukupnim obrtnim sredstvima potrebnim za financiranje njihove djelatnosti;
potraživanja od dužnika za koje je bilo izvršeno plaćanje na temelju izdanih garancija, avala ili drugih oblika jamstava, a oni ih nisu podmirili u roku od 30 dana nakon što je banka izvršila plaćanje:
potraživanja od dužnika od kojih banka ne prima zadovoljavajuće informacije ili odgovarajuću dokumentaciju u svezi potraživanja, jamstava i izvora za otplatu dugova.
4) U skupinu D raspoređuju se:
potraživanja od dužnika koji su više puta svoje obveze podmirivali sa zakašnjenjem od 91 do 180 dana, ali ne više od tri puta u proteklih 12 mjeseci i sa zakašnjenjem od 181 do 365 dana;
potraživanja od dužnika koji dugove ne mogu podmirivati iz novčanog toka ostvarenog redovitim poslovanjem i/ili kod kojih naplata dugova ovisi o naplati instrumenata osiguranja potraživanja;
potraživanja od dužnika koji su u sanaciji;
potraživanja za koja je nadležnom sudu podnesena prijava za pokretanje postupka prisilnog poravnavanja ili stečaja dužnika, iz čega banka opravdano očekuje djelomičnu naplatu svojih potraživanja;
potraživanja od dužnika čije je financijsko stanje vrlo slabo, ali se može očekivati naplata dijela duga;
potraživanja koja su osporena od strane dužnika.
5) U skupinu E raspoređuju se:
potraživanja od dužnika koji svoje obveze podmiruju sa zakašnjenjem od više od 365 dana;
potraživanja od dužnika koji su u stečaju;
potraživanja koja nisu osigurana ni jednim instrumentom naplate;
potraživanja koja su predmet sudskog spora:
potraživanja za koja banka ocjenjuje da neće biti naplaćena i vraćena.
Podmirenje obveza dužnika znači plaćanje banci svih dužnikovih obveza u ugovorenim rokovima dospijeća, a da banka radi toga ne uspostavlja novo potraživanje ili potencijalne obveze prema dužniku.
Obnavljanje potraživanja znači uspostavljanje novog potraživanja banke u zamjenu za već postojeće potraživanje. Produženje roka podmirenja dužnikovih obveza znači produženje roka dospijeća već postojećeg potraživanja s time da eventualne promjene uvjeta ugovora nisu ni pri obnavljanju ni pri produženju roka dospijeća potraživanja prouzročene pogoršanjem dužnikova financijskog stanja nego promjenama na financijskim tržištima i/ili u poslovanju dužnika i/ili banke.
Restrukturiranje potraživanja znači uspostavljanje novog potraživanja banke u zamjenu za već postojeće potraživanje ili produženje roka dospijeća već postojećeg potraživanja uz bitne promjene ugovorenih uvjeta, s time da su promjene uvjeta prouzročene pogoršanjem dužnikova financijskog stanja, tako da je svrha promjena smanjenje dužnikovih opterećenja koja proizlaze iz