Na temelju članka 25. i 39. stavka 2. pod i) Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci ("Narodne novine", broj 36/2001.) te članka 69. stavka 3. i članka 70. stavka 3. Zakona o bankama ("Narodne novine", broj 84/2002.), guverner Hrvatske narodne banke donio je
ODLUKU
O KLASIFIKACIJI PLASMANA I POTENCIJALNIH OBVEZA BANAKA
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 17 od 04 siječnja 2003)
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovom odlukom propisuju se kriteriji klasifikacije plasmana i izvanbilančnih potencijalnih obveza po kojima je banka izložena kreditnom riziku u odgovarajuće rizične skupine, te način provođenja rezerviranja za pokriće gubitaka vezanih uz kreditni rizik i utvrđivanja kreditne izloženosti banke.
Članak 2.
Za potrebe ove odluke ukupna aktiva banke dijeli se:
1) na aktivu koja se raspoređuje u rizične skupine - stavke na osnovi kojih je banka izložena kreditnom riziku, odnosno riziku gubitka zbog neispunjenja dužnikove obveze prema banci;
2) na aktivu koja se ne raspoređuje u rizične skupine - stavke na osnovi kojih je banka izložena tržišnom i ostalim vrstama rizika različitim od kreditnog (ulaganja u vrijednosne papire i druge financijske instrumente koji se drže radi trgovanja ili kao imovina raspoloživa za prodaju, ulaganja u pridružene kompanije i povezana trgovačka društva odnosno podružnice te materijalna imovina i ostale slične nespomenute stavke).
Članak 3.
(1) Izvanbilančne stavke za potrebe ove odluke dijele se:
1) na potencijalne obveze koje banka izravno preuzme prema nekoj osobi (odobreni neiskorišteni neopozivi okvirni i drugi slični krediti)
2) na potencijalne obveze koje banka preuzme prema vjerovniku neke osobe (izdane garancije, otvoreni nepokriveni akreditivi, mjenična jamstva i slične obveze na osnovi kojih može uslijediti plaćanje od strane banke umjesto od glavnog dužnika)
3) na posebne izvanbilančne stavke na osnovi kojih je banka izložena tržišnom riziku i ostalim rizicima različitim od kreditnog (izvedeni financijski instrumenti).
(2) Izvanbilančne potencijalne obveze iz točke 1. i 2. stavka 1. ovog članka raspoređuju se u rizične skupine prema ovoj odluci, dok se posebne izvanbilančne stavke iz točke 3. stavka 1. ovog članka ne raspoređuju u rizične skupine.
Članak 4.
(1) Banka je dužna u roku od šest mjeseci, računajući od dana stupanja na snagu ove odluke, donijeti opći akt kojim pobliže uređuje način sustavnog:
- utvrđivanja i praćenja (tijekom zasnivanja i trajanja poslovnog odnosa) kreditne sposobnosti osoba prema kojima je izložena te kvalitete instrumenata osiguranja tražbina i potencijalnih obveza banke
- vođenja kreditnih spisa i spisa preuzetih potencijalnih obveza
- raspoređivanja plasmana i potencijalnih obveza u rizične skupine
- provođenja rezerviranja za pokriće identificiranih i neidentificiranih gubitaka na osnovi izloženosti kreditnom riziku.
(2) Opći akt iz stavka 1. ovog članka, kao i sve njegove naknadne izmjene i dopune, banka je dužna dostaviti Hrvatskoj narodnoj banci.
II. RASPOREIVANjE PLASMANA PREMA STUPNjEVIMA RIZIKA
II/1. RIZIČNE SKUPINE
Članak 5.
(1) U svrhu provođenja rezerviranja za identificirane gubitke plasmane po kojima je banka izložena kreditnom riziku, ovisno o procijenjenom stupnju rizika, banka je dužna klasificirati u tri rizične skupine, i to:
1) potpuno nadoknadivi plasmani (rizična skupina A)
2) djelomično nadoknadivi plasmani (rizična skupina B)
3) nenadoknadivi plasmani (rizična skupina C).
II/2. PLASMANI KOJI SE RASPOREUJU U RIZIČNE SKUPINE
Članak 6.
(1) Pod plasmanima koji se u skladu s ovom odlukom raspoređuju u rizične skupine podrazumijevaju se sljedeće kategorije financijske imovine:
1) krediti koje je odobrila banka (uključujući akceptne kredite i udjele u sindiciranim kreditima, tražbine za izvršena plaćanja po garancijama i drugim oblicima jamstava, iskorištene okvirne kredite, repo kredite)
2) depoziti kod banaka i ostalih financijskih institucija, uključujući i depozite kod Hrvatske narodne banke
3) tražbine na osnovi financijskog lizinga
4) tražbine na osnovi faktoringa i forfaitinga, ukoliko su u skladu s Međunarodnim računovodstvenim standardom 39 (u nastavku teksta: MRS 39) klasificirane u financijsku imovinu koja se drži do dospijeća
5) ulaganja u dužničke vrijednosne papire, ukoliko su u skladu s MRS-u 39 ta ulaganja klasificirana u kategoriju financijske imovine koja se drži do dospijeća, odnosno u kategoriju imovine koja se vrednuje po metodi amortizacijskog troška
6) tražbine na osnovi kamatnih prihoda (redovne i zatezne kamate, uključujući sve vrste naknada koje se uzimaju u obzir pri izračunu efektivne kamatne stope na kredite, odnosno koje se obračunavaju na temelju davanja sredstava banke na korištenje drugim osobama)
7) tražbine na osnovi nekamatnih prihoda (sve vrste naknada odnosno provizija koje banka ostvaruje pružanjem usluga svojim klijentima, korištenjem ljudskih i tehničkih resursa banke, bez davanja financijskih sredstava na korištenje drugim osobama)
8) isplaćeni predujmovi kod kojih banka može biti izložena riziku gubitka zbog neispunjenja obveze druge ugovorne strane
9) ostale tražbine u vezi s kojima je banka izložena riziku gubitka zbog neispunjenja obveze dužnika prema banci.
(2) U odgovarajuću rizičnu skupinu raspoređuju se plasmani iz stavka 1. ovog članka, i to na pojedinačnoj osnovi (predmet su raspoređivanja plasmani, a kreditna sposobnost dužnika jedan je od kriterija raspoređivanja).
II/3. KRITERIJI RASPOREIVANjA PLASMANA U RIZIČNE SKUPINE
Članak 7.
(1) Raspoređivanje plasmana u rizične skupine od A do C obavlja se:
1) prema dužnikovoj kreditnoj sposobnosti
2) prema dužnikovoj urednosti u podmirivanju obveza i
3) prema kvaliteti instrumenata osiguranja tražbina banke.
(2) Dužnikova kreditna sposobnost procjenjuje se barem po sljedećim osnovama:
1) dužnikovu karakteru, tj. statusnim, osobnim i ekonomskim značajkama te kvaliteti i stručnosti menadžmenta i kvaliteti programa, za ostvarenje kojeg banka pruža financijsku podršku
2) dužnikovu kapitalu
3) dužnikovoj imovinskoj snazi, uključujući njegovu mogućnost ostvarivanja budućih novčanih priljeva za otplatu duga;
4) dužnikovoj likvidnosti i profitabilnosti;
5) dužnikovim novčanim tokovima ostvarenim u proteklom razdoblju i očekivanim budućim novčanim tokovima;
6) općim uvjetima poslovanja i perspektivi dužnika te položaju na tržištu djelatnosti kojom se dužnik bavi.
(3) Dužnikova urednost u podmirivanju obveza podrazumijeva njegovu sposobnost da u cijelosti podmiruje obveze prema banci po glavnici, kamatama i drugim osnovama u ugovorenom iznosu i ugovorenom roku. U smislu ovog stavka ne smatra se da je dužnik podmirio obvezu prema banci u skladu s ugovorom ako banka odobri novi u zamjenu za postojeći plasman (obnavljanje plasmana) ili ako za postojeći plasman produži rok vraćanja, osim ako se analizom dužnikova financijskog položaja može utvrditi da obnavljanje plasmana ili produženje roka vraćanja nije uzrokovano dužnikovim lošim financijskim položajem.
(4) Kvaliteta instrumenata osiguranja plasmana utvrđuje se na temelju:
1) tržišne unovčivosti
2) dokumentiranosti i mogućnosti ostvarivanja nadzora od strane banke nad određenim instrumentom osiguranja
3) mogućnosti prisilne naplate.
(5) Plasmani koji pripadaju