Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

Na temelju članka 161. stavka 1. točke 1. Zakona o kreditnim institucijama ("Narodne novine", br. 117/2008.) i članka 43. stavka 2. točke 9. Zakona o Hrvatskoj narodnoj banci ("Narodne novine", br. 75/2008.) guverner Hrvatske narodne banke donosi

ODLUKU

O JAMSTVENOM KAPITALU KREDITNIH INSTITUCIJA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 1 od 02 siječnja 2009, 41/09, 75/09, 2/10, 118/11)

I. UVOD

Predmet Odluke

Članak 1.

(1) Ovom Odlukom propisuju se:
- karakteristike i vrste stavki koje se uključuju u izračun jamstvenoga kapitala te
- način i obujam u kojem se pojedinačne stavke uključuju u izračun pojedinih dijelova jamstvenoga kapitala.
(2) Odredbe ove Odluke dužne su primjenjivati sve kreditne institucije sa sjedištem u Republici Hrvatskoj koje su od Hrvatske narodne banke dobile odobrenje za rad, osim institucija za elektronički novac.

Definicija jamstvenoga kapitala

Članak 2.

(1) Jamstveni kapital kreditne institucije jest iznos izvora sredstava koji je kreditna institucija dužna održavati radi sigurnoga i stabilnog poslovanja, odnosno ispunjenja obveza prema svojim vjerovnicima.
(2) Jamstveni kapital kreditne institucije jest zbroj osnovnoga kapitala i dopunskoga kapitala I, umanjen za odbitne stavke.
(3) Iznimno od stavka 2. ovog članka, u smislu odredbi Zakona o kreditnim institucijama kojima se uređuje velika izloženost odnosno ulaganje u kapital nefinancijskih institucija i materijalnu imovinu, jamstveni kapital kreditne institucije jest zbroj osnovnoga kapitala i dopunskoga kapitala I, umanjen za odbitne stavke, pri čemu se pri izračunu dopunskoga kapitala I ne uključuje stavka iz članka 15. točke 4. ove Odluke, dok se kao odbitne stavke ne uzimaju u obzir stavke iz članka 27. stavka 1. točaka 6. i 7. ove Odluke.

II. OSNOVNI KAPITAL

Osnovni kapital

Članak 3.

Kreditna institucija može u izračun osnovnoga kapitala uključiti pojedine stavke ako ispunjavaju sve sljedeće uvjete:
1) za vrijeme poslovanja kreditne institucije bezuvjetno, neodgodivo i u cijelosti stoje na raspolaganju za pokriće rizika ili gubitaka,
2) u slučaju otvaranja stečajnog postupka odnosno pokretanja likvidacije kreditne institucije u cijelosti i bez ograničenja stoje na raspolaganju za podmirenje gubitaka kreditne institucije nakon što su podmirene obveze prema svim drugim vjerovnicima kreditne institucije i
3) umanjene su za očekivani iznos porezne obveze.

Sastav osnovnoga kapitala

Članak 4.

Osnovni kapital je zbroj stavki iz članka 5. ove Odluke umanjen za zbroj stavki iz članka 6. ove Odluke.

Stavke koje se uključuju u osnovni kapital

Članak 5.

Kreditna institucija dužna je u osnovni kapital uključiti sljedeće stavke:
1) uplaćeni kapital ostvaren izdavanjem dionica kreditne institucije, osim kumulativnih povlaštenih dionica,
2) rezerve i zadržanu dobit i
3) rezerve za opće bankovne rizike.

Stavke koje umanjuju osnovni kapital

Članak 6.

(1) Kreditna institucija dužna je umanjiti osnovni kapital za sljedeće stavke:
1) gubitke proteklih godina,
2) gubitak tekuće godine,
3) vlastite dionice,
4) nematerijalnu imovinu,
5) neotplaćeni iznos kredita koji je kreditna institucija odobrila za kupnju dionica kreditne institucije osim kumulativnih povlaštenih dionica, u skladu s člankom 12. ove Odluke i
6) ostale stavke iz članka 13. ove Odluke.
(2) Kreditna institucija koja je odobrila kredit za kupnju dionica kreditne institucije, osim kumulativnih povlaštenih dionica, te je kao instrument osiguranja za njegovu otplatu uzela u zalog vlastite dionice, dužna je osnovni kapital izračunavati na sljedeći način:
1) ako je neotplaćeni iznos kredita za kupnju dionica manji od iznosa vlastitih dionica uzetih u zalog kao instrument osiguranja toga kredita ili su ti iznosi jednaki, tada je kreditna institucija dužna osnovni kapital umanjiti samo za vlastite dionice uzete u zalog kao instrument osiguranja određenoga kredita, odnosno
2) ako je neotplaćeni iznos kredita za kupnju dionica veći od iznosa vlastitih dionica uzetih u zalog kao instrument osiguranja toga kredita, tada je kreditna institucija dužna osnovni kapital umanjiti za vlastite dionice uzete u zalog kao instrument osiguranja određenoga kredita u cjelokupnom iznosu te za neotplaćeni iznos kredita za kupnju dionica u iznosu koji čini razliku između cjelokupnog iznosa te stavke i iznosa vlastitih dionica uzetih u zalog kao instrument osiguranja toga kredita.

Izdane dionice

Članak 7.

Kreditna institucija dužna je u iznos uplaćenoga kapitala ostvarenog izdavanjem dionica, osim kumulativnih povlaštenih dionica, uključiti:
1) nominalnu vrijednost uplaćenih redovnih dionica i povlaštenih dionica osim kumulativnih povlaštenih dionica i
2) pripadajuće rezerve kapitala, odnosno iznos uplaćen iznad nominalne vrijednosti pri izdavanju redovnih i povlaštenih dionica, osim kumulativnih povlaštenih dionica.

Rezerve i zadržana dobit

Članak 8.

(1) Iznos rezervi iz članka 5. točke 2. ove Odluke odnosi se na sve vrste rezervi kreditne institucije koje su formirane na teret dobiti nakon njezina oporezivanja, što uključuje:
1) zakonske rezerve, određene na način kako je to propisano Zakonom o trgovačkim društvima,
2) statutarne rezerve, određene na način kako je to propisano Zakonom o trgovačkim društvima,
3) rezerve za vlastite dionice, kao i za dionice koje se u skladu s odredbama Zakona o trgovačkim društvima smatraju vlastitima, pri čemu se iskazuju ukupne formirane rezerve za vlastite dionice koje je kreditna institucija sama stekla, vlastite dionice koje je stekla preko trećih osoba i vlastite dionice koje ima u zalogu; kreditna institucija dužna je rezerve za vlastite dionice koje je sama stekla te za vlastite dionice koje je stekla preko trećih osoba formirati u visini iznosa isplaćenog za stjecanje vlastitih dionica, a rezerve za vlastite dionice koje izravno ili neizravno ima u zalogu formirati u visini nominalnog iznosa dionica i
4) ostale rezerve, određene na način kako je to propisano Zakonom o trgovačkim društvima.
(2) U iznos rezervi uključuje se i kapitalna dobit ostvarena na osnovi kupnje i prodaje vlastitih dionica kreditne institucije, odnosno od iznosa rezervi oduzima se kapitalni gubitak ostvaren na osnovi kupnje i prodaje vlastitih dionica kreditne institucije.
(3) Iznos zadržane dobiti iz članka 5. točke 2. ove Odluke odnosi se na onaj dio zadržane dobiti prethodnih godina koji je utvrdila glavna skupština kreditne institucije, koji je prikazan u bilanci stanja i koji ne uključuje rezerviranje za buduće obveze.
(4) Ako se izračun jamstvenoga kapitala obavlja na temelju privremenih financijskih izvještaja, u stavku zadržane dobiti kreditna institucija može uključiti dobit tekuće godine u ostvarenom ili manjem iznosu ako su ispunjeni svi sljedeći uvjeti:
1) glavna skupština odlučila je da se dobit tekuće godine u ostvarenom ili manjem iznosu rasporedi u rezerve ili zadržanu dobit ili u povećanje dioničkoga kapitala (osim u kumulativne povlaštene dionice) ili za pokriće gubitka proteklih godina, odnosno ako su takvu odluku o raspodjeli dobiti tekuće godine donijeli uprava i nadzorni odbor,
2) iznos dobiti tekuće godine umanjen je za obračunati porez na dobit i druge očekivane troškove i
3) tu je dobit potvrdio vanjski revizor.
(5) Ako se izračun jamstvenoga kapitala obavlja na temelju revidiranih financijskih izvještaja, u stavku zadržane