MEUNARODNE
RAČUNOVODSTVENE STANDARDE
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 65 od 01 kolovoza 1996)
Na temelju članka 15. stavka 1. Zakona o računovodstvu ("Narodne novine", broj 90/92) i članka 4. stavka 1. točke 9. Pravila Hrvatskog odbora za računovodstvo i računovodstvene standarde ("Narodne novine", 39/94.), Hrvatski odbor za računovodstvo i računovodstvene standarde na sjednici održanoj 29. svibnja 1996. usvojio je prevedene Međunarodne računovodstvene standarde broj 8, 9, 11, 16, 18, 19, 21, 22, 23, 32.
Na temelju članka 8. Pravila Hrvatskog odbora za računovodstvo i računovodstvene standarde ("Narodne novine", broj 39/94) Hrvatski odbor za računovodstvo i računovodstvene standarde zauzeo je stav da se promijenjeni Međunarodni računovodstveni standardi broj 8, 9, 11, 16, 18, 19, 21, 22, 23 primjenjuju na financijske izvještaje koji počinju 1. siječnja 1996. godine ili poslije toga.
Predsjednik
Danimir Gulin, v. r.
Međunarodni računovodstveni standard 8 (promijenjen 1993.)
Neto dobit ili gubitak razdoblja, temeljne pogreške i promjene računovodstvenih politika
Ovaj promijenjeni Međunarodni računovodstveni standard stupa na snagu za financijske izvještaje koji obuhvaćaju razdoblja koja počinju 1. siječnja 1995. ili poslije toga i zamjenjuje Međunarodni računovodstveni standard 8 - Izvanredne stavke, stavke prethodnog razdoblja i promjene računovodstvenih politika.
Kazalo
Cilj
Djelokrug Točke 1 - 5
Definicije 6
Neto dobit ili gubitak razdoblja 7 - 30
Izvanredne stavke 11 - 15
Dobit ili gubitak iz redovnih aktivnosti 16 - 18
Obustavljeno poslovanje 19 - 22
Promjene računovodstvenih procjena 23 - 30
Temeljne pogreške 31 - 40
Osnovni postupak 34 - 37
Dopušteni alternativni postupak 38 - 40
Promjene računovodstvenih politika 41 - 57
Usvajanje međunarodnog računovodstvenog
standarda 46 - 48
Druge promjene računovodstvenih politika -
osnovni postupak 49 - 53
Druge promjene računovodstvenih politika -
dopušteni alternativni postupak 54 - 57
Datum stupanja na snagu 58
Dodatak
Izvanredne stavke i obustavljeno poslovanje
Temeljne pogreške
Promjene računovodstvene politike
Neto dobit ili gubitak razdoblja, temeljne pogreške i promjene računovodstvenih politika
Standardi, tiskani kurzivom, trebaju se čitati u kontekstu osnovnog materijala i uputa za primjenu u ovom Stadardu te u kontekstu Predgovora Međunarodnim računovodstvenim standardima. Međunarodni računovodstveni standardi ne primjenjuju se na beznačajne stavke (vidjeti točku 12 Predgovora).
Cilj
Cilj je ovog Standarda propisati razvrstavanje, objavljivanje i računovodstveni postupak s određenim stavkama u izvještaju o dobiti tako da sva poduzeća dosljedno sastavljaju i predočavaju izvještaj o dobiti. Time se poboljšava usporedivost financijskih izvještaja samog poduzeća u prethodnim razdobljima kao i njihova usporedivost s financijskim izvještajima drugih poduzeća. Stoga, ovaj Standard zahtijeva razvrstavanje i objavljivanje izvanrednih stavki i objavljivanje određenih stavki u okviru dobiti ili gubitka iz redovnih aktivnosti. On također pobliže opisuje računovodstveni postupak za promjene računovodstvenih procjena, promjene računovodstvenih politika i ispravljanje temeljnih pogreški.
Djelokrug
1.
Ovaj se Standard treba primijeniti u predočavanju dobiti ili gubitka iz redovnih aktivnosti i izvanrednih stavki u izvještaju o dobiti te u računovodstvu promjena računovodstvenih procjena, temeljnih pogreški i promjena računovodstvenih politika.
2.
Ovaj Standard zamjenjuje Međunarodni računovodstveni standard 8 - Izvanredne stavke, stavke prethodnog razdoblja i promjene računovodstvenih politika, prihvaćen 1977.
3.
Ovaj se Standard, među ostalim, bavi objavljivanjem određenih stavki neto dobiti ili gubitka razdoblja. Ova objavljivanja dodaju se drugim objavljivanjima koja zahtijevaju ostali međunarodni računovodstveni standardi, uključujući Međunarodni računovodstveni standard 5 - Informacije koje treba objaviti u financijskim izvještajima.
4.
Ovaj se Standard, također, bavi određenim objavljivanjima koja se odnose na obustavljeno poslovanje. On se ne bavi pitanjima priznavanja i mjerenja obustavljenog poslovanja.
5.
Porezni učinci izvanrednih stavki, temeljnih pogrešaka i promjena računovodstvenih politika obračunavaju se i objavljuju sukladno Međunarodnom računovodstvenom standardu 12 - Računovodstvo poreza na dobit. Tamo gdje se MRS 12 poziva na neuobičajene stavke, treba ih smatrati izvanrednim stavkama, kao što ih definira ovaj Standard.
Definicije
6.
U ovom se Standardu sljedeći izrazi upotrebljavaju s određenim značenjem:
Izvanredne stavke su prihodi ili rashodi koji proizlaze iz događaja ili transakcija koji se jasno razlikuju od redovnih aktivnosti poduzeća i zbog toga se ne očekuje da će se pojavljivati često ili redovito.
Redovne aktivnosti su sve aktivnosti koje poduzima neko poduzeće kao dio svojeg poslovanja te s njima povezane aktivnosti poduzeća koje podržavaju to poslovanje, iz nje proizlaze ili imaju popratni karakter.
Obustavljeno poslovanje rezultat je prodaje ili napuštanja nekog poslovanja koje predstavlja zaseban, važan dio poslovanja poduzeća i čiju je imovinu, neto dobit ili gubitak i aktivnosti moguće razlikovati fizički, poslovno i za svrhe financijskog izvještavanja.
Temeljne pogreške jesu pogreške otkrivene u tekućem razdoblju koje su takvog značenja da se financijski izvještaji jednog ili više prethodnih razdoblja ne mogu više smatrati pouzdanim na datum njihovog izdavanja.
Računovodstvene politike su posebna načela, osnove, dogovori, pravila i praksa koje je usvojilo neko poduzeće pri sastavljanju i prezentiranju financijskih izvještaja.
Neto dobit ili gubitak razdoblja
7.
Sve stavke prihoda i rashoda priznatih u nekom razdoblju trebaju biti uključene pri utvrđivanju neto dobiti ili gubitka razdoblja, osim ako neki Međunarodni računovodstveni standard ne zahtijeva ili dopušta drugačije postupanje.
8.
Obično su sve stavke prihoda i rashoda priznatih u razdoblju uključene pri utvrđivanju neto dobiti ili gubitka za to razdoblje. To uključuje izvanredne stavke i učinke promjena računovodstvenih procjena. Međutim, mogu postojati okolnosti kada neke stavke mogu biti isključene iz neto dobiti ili gubitka tekućeg razdoblja. Ovaj se Standard bavi s takva dva slučaja: ispravak temeljnih pogrešaka i učinak promjena računovodstvenih politika.
9.
Drugi se međunarodni računovodstveni standardi bave stavkama koje mogu udovoljiti definicijama prihoda ili rashoda iz Okvira, ali se obično isključuju iz utvrđivanja neto dobiti ili gubitka. Kao primjer možemo navesti revalorizacijske viškove (vidjeti Međunarodni računovodstveni standard 16 - Nekretnine, postrojenja i oprema) te dobitke i gubitke koji nastaju iz prevođenja financijskih izvještaja inozemnog subjekta (vidjeti Međunarodni računovodstveni standard 21 - Učinci promjena tečajeva stranih valuta).
10.
Neto dobit ili gubitak razdoblja obuhvaća sljedeće elemente, pri čemu je svaki od njih potrebno objaviti na prednjoj strani izvještaja o dobiti:
(a) dobit ili gubitak iz redovnih aktivnosti i
(b) izvanredne stavke.
Izvanredne stavke
11.
Vrstu i iznos svake izvanredne stavke treba odvojeno objaviti.
12.
Skoro sve stavke prihoda i rashoda uključene u utvrđivanje neto dobiti ili gubitka razdoblja proistječu iz redovnih aktivnosti poduzeća. Stoga, samo u rijetkim prilikama neki događaj ili transakcija uzrokuju nastanak izvanredne stavke.
13.
Razlikuje li se jasno neki događaj ili transakcija od redovnih aktivnosti poduzeća, određuje priroda događaja ili transakcije u odnosu na redovno poslovanje poduzeća, a ne učestalost s kojom se očekuje da će takvi događaji nastati. Stoga, neki događaj ili transakcija može biti izvanredan za jedno poduzeće, ali ne i za neko drugo poduzeće; zbog razlika između njihovih redovnih aktivnosti. Primjerice, gubici nastali kao posljedica potresa mogu se smatrati izvanrednom stavkom za mnoga poduzeća. Međutim, potraživanja osiguranika proistekla zbog potresa ne smatraju se izvanrednom stavkom za osiguravajuće poduzeće koje osigurava takve rizike.
14.
Primjeri događaja ili transakcija