Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

KOLEKTIVNI UGOVOR

ZA TISKARSKU DJELATNOST HRVATSKE

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 79 od 17 srpnja 2006)

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovaj Kolektivni ugovor vrijedi za sve članove Sindikata grafičke i nakladničke djelatnosti Hrvatske kao i za sve članove Udruge poslodavaca "Hrvatski grafičar" na teritoriju Republike Hrvatske.
Kolektivnim ugovorom utvrđuju se prava i obveze radnika po osnovi radnog odnosa, kao i prava i obveze poduzeća i poslodavaca prema radniku koji proizlaze iz zakonskih odredbi.

Članak 2.

Ovaj Kolektivni ugovor obvezuje i primjenjuje se na stranke koje su ga sklopile te na sve njihove članove.
Ako poslodavac istupi iz Udruge poslodavaca, Kolektivni ugovor ga obvezuje do sklapanja novoga Kolektivnog ugovora, a najduže šest mjeseci od dana istupanja iz Udruge poslodavaca.

Članak 3.

Ovim Kolektivnim ugovorom uređuju se sljedeća područja:
1. Sklapanje ugovora o radu
2. Zaštita života, zdravlja i dostojanstva radnika
3. Probni rad
4. Obrazovanje i osposobljavanje za rad
5. Radno vrijeme
6. Odmori i dopusti
7. Noćni rad
8. Zaštita radnika koji su privremeno ili trajno nesposobni za rad
9. Plaće
10. Ostale isplate
11. Izumi i tehnička unapređenja
12. Prestanak ugovora o radu
13. Pravilnici o radu
14. Uvjeti za rad sindikata
15. Zaključivanje kolektivnih ugovora
16. Rješavanje sporova
17. Socijalni mir.

Članak 4.

Ovaj Kolektivni ugovor primjenjuje se na članove sindikata bez obzira da li su zasnovali radni odnos na određeno ili neodređeno vrijeme, s punim ili nepunim radnim vremenom, te da li rad obavljaju kod kuće.

Članak 5.

Pod pojmom "radnik", u smislu ovoga Kolektivnog ugovora, razumijeva se svaki radnik, namještenik, službenik ili druga osoba koja u radnom odnosu obavlja određene poslove za poslodavca.
Pod pojmom "poslodavac", u smislu ovoga Kolektivnog ugovora, razumijeva se svako trgovačko društvo, poduzeće ili druga fizička ili pravna osoba koja u radnom odnosu zapošljava radnike radi obavljanja određenih poslova.

Članak 6.

Prije stupanja radnika na rad, poslodavac mora omogućiti radniku da se upozna s propisima o radnom odnosu, te ga je dužan upoznati s organizacijom rada i zaštitom na radu.
Propisi o zaštiti na radu, Kolektivni ugovor djelatnosti i Pravilnik o radu moraju se na prikladan način učiniti dostupni zaposlenicima.
1. Sklapanje ugovora o radu

Članak 7.

Ugovorom o radu zasniva se radni odnos.
Ugovor o radu sklapa se na neodređeno ili iznimno određeno vrijeme.
Ugovor o radu sklapa se u pisanom obliku.

Članak 8.

Ugovor o radu obavezno sadrži:
- stranke koje zaključuju ugovor o radu, njihovo sjedište i prebivalište,
- datum početka rada
- trajanje redovnoga radnog dana ili tjedna
- naziv radnog mjesta, te kratak opis poslova
- mjesto rada
- probni rad (ako se zahtijeva za to radno mjesto),
- osnovna plaća, naknade i dodaci
- vrijeme isplate plaće
- otkazni rok
- očekivano trajanje ugovora, u slučaju ugovora o radu na određeno vrijeme.

Članak 9.

Prije zasnivanja radnog odnosa mogu se provjeriti stručne i druge radne sposobnosti radnika.
Provjera stručnih i drugih radnih sposobnosti iz stavka 1. ovoga članka provodi se za poslove za koje je to unaprijed utvrđeno pisanom odlukom poslodavca.
Provjeru stručnih i drugih radnih sposobnosti iz stavka 1. ovog članka provodi stručna komisija koju imenuje poslodavac.
Pri provjeri stručnih i drugih radnih sposobnosti iz stavka 1. ovog članka zatražit će se od radnika da praktičnim radom pokaže u kojoj mjeri vlada stručnim i drugim vještinama potrebnim za rad na određenom radnom mjestu.
2. Zaštita života, zdravlja i dostojanstva radnika

Članak 10.

Poslodavac je dužan pribaviti i održavati postrojenja, uređaje, opremu, alate, mjesto rada i pristup mjestu rada, te organizirati rad, na način koji osigurava zaštitu života i zdravlja radnika, u skladu s posebnim zakonima i drugim propisima i naravi posla koji se obavlja.
Poslodavac je dužan upoznati radnika s opasnostima posla koji on obavlja.
Poslodavac je dužan osposobiti radnika za rad na način koji osigurava zaštitu života i zdravlja radnika, te sprečava nastanak nesreća.
Ako narav određenog posla to zahtijeva i ako je to zakonom ili internim aktom propisano, poslodavac je dužan osigurati zaposlenima odgovarajuću zaštitnu odjeću i obuću.
Prilikom uvođenja nove tehnologije poslodavac je dužan, na primjeren način, obavijestiti zaposlene o tehničkim i tehnološkim obilježjima te tehnologije, te o mogućem utjecaju na zdravlje i sigurnost zaposlenih.
U cilju prilagođavanja tehničkom napretku, poslodavac je dužan planirati tehnološki razvoj na način kojim se stalno iz radnih postupaka uklanjaju opasne stvari i postupci, te se zamjenjuju bezopasnim ili manje opasnim stvarima i postupcima.

Poslodavac je dužan donijeti Pravilnik o zaštiti na radu.

Članak 11.

Članak 12.

Kod poslodavca koji zapošljava 20 ili više radnika, zaposlenici biraju onoliko povjerenika za zaštitu na radu koliko prema kriterijima zastupljenosti imaju pravo izabrati članova zaposleničkog vijeća.

Članak 13.

U slučaju da zaposlenici ne izaberu povjerenike radnika za zaštitu na radu, te će zadaće obavljati sindikalni povjerenici za zaštitu na radu, imenovani od sindikata, uz uvjet da kod poslodavca djeluje jedan sindikat.
O povjerenicima zaštite na radu imenovanim od strane sindikata, sindikat je dužan obavijestiti poslodavca.

Članak 14.

Poslodavac je dužan osigurati povjereniku uvjete za nesmetano obnašanje dužnosti, davati mu sve potrebne obavijesti i omogućiti uvid u sve propise i isprave.

Članak 15.

Povjerenik koji postupa sukladno svojim ovlastima, zaštićen je od postupaka poslodavca utvrđenim Zakonom o zaštiti na radu, i ima pravo na 2 sata tjedno za obnašanje dužnosti iz zaštite na radu, uz naknadu plaće kao da je radio.

Članak 16.

Ako povjerenik na zahtjev poslodavca (sudjelovanje u planiranju unapređenja uvjeta rada i sl.), ili inspektora rada (prisustvovanje inspekcijskim nadzorima), radi obnašanja svojih dužnosti izostane s rada više od utvrđenog vremena, ima za to vrijeme pravo na naknadu plaće kao da je radio.

Članak 17.

Povjerenik ima pravo na odsustvovanje s rada radi osposobljavanja za zaštitu na radu (tečajevi, seminari, sastanci i sl.) 7 dana tijekom kalendarske godine.

Članak 18.

Ako radnik, u slučaju ozbiljne prijeteće i neizbježne opasnosti za život ili zdravlje, napusti svoje radno mjesto ili opasno područje, osim ako je po naravi svoga posla dužan izložiti se takvoj opasnosti, ne smije biti stavljen u nepovoljniji položaj od drugih zaposlenih i ne smije snositi štetne posljedice takvog postupka.
U slučaju iz stavka 1. ovoga članka radnik je dužan o napuštanju radnog mjesta ili opasnog područja odmah obavijestiti poslodavca ili