KOLEKTIVNI UGOVOR
ZA DJELATNOST TRGOVINE
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 41 od 24 marta 1998)
I. OPĆE ODREDBE
Članak 1.
Ovim Kolektivnim ugovorom (u daljnjem tekstu: Ugovor) uređuju se prava i obveze zaposlenika iz rada i temeljem rada, kao i prava i obveze poslodavca, sukladno pozitivnim propisima.
Članak 2.
Pod pojmom zaposlenika u smislu ovog Ugovora, podrazumijevaju se svi zaposleni na određeno ili neodređeno vrijeme, s punim, nepunim ili skraćenim radnim vremenom.
1. Područje važenja
1.1. Teritorijalno:
Članak 3.
Ugovor važi za područje Republike Hrvatske.
1.2. Djelatno i strukovno:
Članak 4.
Ugovor se primjenjuje na fizičke i pravne osobe (u daljnjem tekstu: poslodavac), koje obavljaju djelatnost trgovine.
2. Početak i trajanje važnosti
Članak 5.
Ovaj Ugovor sklapa se na određeno vrijeme i važi godinu dana od dana stupanja na snagu.
Ako po istjeku roka na koji je zaključen ovaj Ugovor ni jedna od ugovornih strana ne otkaže Ugovor, njegovo važenje produžuje se do otkaza ili zaključivanja novog Kolektivnog ugovora.
3. Obvezivanje i primjena Ugovora
Članak 6.
Ugovor obvezuje ugovorne strane, a primjenjuje se na sve poslodavce - članove Udruge poslodavaca koja je stranka Ugovora, a koji obavljaju djelatnost iz članka 4. ovog Ugovora, te na članove sindikata koji su strane ovog Ugovora.
Ugovor obvezuje i sve osobe koje su pristupile Ugovoru te sve osobe koje su naknadno postale članovi udruge koja je pristupila Ugovoru.
Članak 7.
Odredbe ovog Ugovora ne primjenjuju se na prava i obveze direktora odnosno predsjednika uprave, članova uprave i drugih osoba, za koje su međusobna prava i obveze utvrđena zasebnim ugovorom.
II. SKLAPANjE UGOVORA O RADU
1. Zasnivanje radnog odnosa
Članak 8.
Radni odnos zasniva se ugovorom o radu u pisanom obliku.
Prije zasnivanja radnog odnosa može se obaviti provjeravanje stručnih i drugih radnih sposobnosti kandidata.
Provjera se može obavljati razgovorom, pismenim putem i drugačije.
2. Ugovor o radu
Članak 9.
Ugovorom o radu zaposlenik i poslodavac uređuju sljedeća pitanja:
očekivano trajanje ugovora (na određeno i neodređeno vrijeme)
dan otpočinjanja rada
vrijeme prestanka radnog odnosa ako je radni odnos zasnovan na određeno vrijeme
naziv, narav ili vrsta rada na koji se zaposlenik zapošljava ili kratak popis ili opis poslova
probni rad (ako se ugovara)
pripravništvo (ako se ugovor o radu sklapa s pripravnikom)
trajanje redovitog radnog dana ili tjedna
trajanje plaćenog godišnjeg odmora odnosno način određivanja trajanja toga odmora
osnovna plaća, koeficijent složenosti poslova, dodaci na plaću te razdoblja isplate primanja na koja zaposlenik ima pravo
druga prava i obveze poslodavca i zaposlenika.
Umjesto pojedinih uglavaka koje predviđa Zakon o radu, može se u ugovoru o radu uputiti na odgovarajuće zakone, druge propise, ovaj Ugovor ili pravilnik o radu, koji uređuju ta pitanja.
Prije stupanja zaposlenika na rad, mora mu se omogućiti upoznavanje sa sadržajem kolektivnih ugovora i pravilnika o radu, kojima su uređena njegova prava i obveze.
Poslodavac je dužan kolektivne ugovore na prikladan način učiniti dostupnim svim zaposlenicima.
III. ZAŠTITA ŽIVOTA I ZDRAVLjA ZAPOSLENIKA
Članak 10.
Zaposlenik koji u slučaju ozbiljne, prijeteće i neizbježne opasnosti za život i zdravlje napusti svoje radno mjesto ili opasno područje, ne smije zbog svog postupka biti doveden u lošiji položaj i uživa zaštitu od bilo kakvih posljedica, osim ako je po posebnim propisima ili pravilima struke dužan izložiti se opasnosti radi spašavanja života i zdravlja ljudi ili imovine.
U slučaju iz stavka 1. zaposlenik je dužan obavijestiti odgovornu osobu ili povjerenika za zaštitu na radu.
Članak 11.
U odnosu na provođenje mjera zaštite na radu, povjerenik za zaštitu na radu ima prava i dužnosti sukladno odredbama Zakona o zaštiti na radu.
Povjerenik ima pravo na najviše dva sata tjedno za obnašanje dužnosti iz zaštite na radu uz naknadu plaće kao da je radio.
Poslodavac je obvezan omogućiti pravo na odsustvovanje s rada radi osposobljavanja (tečajevi, seminari, sastanci i sl.) povjereniku zaposlenika odnosno sindikalnom povjereniku do sedam dana tijekom kalendarske godine.
Ako zaposlenici ne izaberu povjerenika za zaštitu na radu, te će zadatke obavljati sindikalni povjerenik za zaštitu na radu, imenovan od sindikata pod uvjetom da kod poslodavca djeluje jedan sindikat.
IV. PROBNI RAD
Članak 12.
Prilikom sklapanja ugovora o radu može se ugovoriti probni rad.
Otkazni rok za zaposlenike koji nisu udovoljili za vrijeme probnog rada je sedam dana.
Probni rad može trajati za:
- poslove I-III grupe složenosti - 2 mjeseca
- poslove IV-VI grupe složenosti - 3 mjeseca
- poslove VII-IDž grupe složenosti - 4 mjeseca
V. OBRAZOVANjE I OSPOSOBLjAVANjE ZA RAD
1. Obveza obrazovanja i osposobljavanja za rad
Članak 13.
Međusobna prava i obveze između zaposlenika koji je upućen na obrazovanje i poslodavca, utvrđuju se posebnim ugovorom sukladno ovom Ugovoru, pravilniku o radu i ugovoru o radu.
2. Pripravništvo
Članak 14.
Pripravništvo se utvrđuje u različitoj dužini s obzirom na stupanj stručne spreme, ako poseban zakon ne utvrđuje drugačije i to:
- za posloveIIIiIVstupnja - 6 mjeseci
- za posloveVi VI stupnja - 9 mjeseci
- za posloveVIIiVIIIstupnja - 12 mjeseci
U ugovoru o radu pripravnika utvrđuje se način praćenja i ocjenjivanja pripravništva. Pripravništvo prati mentor koji je dužan donijeti program stručnog osposobljavanja pripravnika i osigurati njegovu provedbu.
Članak 15.
Trajanje pripravništva poslodavac može skratiti na prijedlog mentora do polovice vremena predviđenog u stavku 1. članak 14.
VI. RADNO VRIJEME
1. Tjedno radno vrijeme
Članak 16.
Puno radno vrijeme je 40 sati tjedno.
Početak i završetak radnog vremena, uključujući i vrijeme odmora tijekom rada određuje poslodavac pisanom odlukom.
Tjedno radno vrijeme raspoređuje se na najviše 5 dana, s izuzetkom u maloprodaji i službama potrebnim za normalno funkcioniranje maloprodaje, gdje se tjedno radno vrijeme raspoređuje na najviše 6 dana.
2. Prekovremeni rad
Članak 17.
Prekovremeni rad ne smije se narediti zaposleniku kojemu je to po zakonu zabranjeno.
Za prekovremeni rad zaposlenice-majke s djetetom od 3 do 7 godina starosti, potrebna je njezina suglasnost.
O hitnom prekovremenom radu zaposlenika, poslodavac je obvezan u pravilu izvijestiti najkasnije jedan dan unaprijed, osim u slučaju prijeke potrebe koja se nije mogla predvidjeti.
3. Preraspodjela radnog vremena
Članak 18.
Radno vrijeme može se rasporediti tako da se u pojedinim vremenskim razdobljima radi duže od punog radnog vremena, a u drugim vremenskim razdobljima kraće, s tim da ukupno radno vrijeme ne pređe puno radno vrijeme za to razdoblje.
Preraspodjela radnog vremena može se izvršiti za razdoblje do šest mjeseci i za kalendarsku godinu.
O preraspodjeli radnog vremena za razdoblje do šest mjeseci poslodavac je obvezan obavijestiti zaposlenike 7 dana prije početka rada po preraspodjeli radnog vremena. Preraspodjelom se mora odrediti početak radnog vremena, trajanje dnevnog i tjednog radnog vremena u pojedinim vremenskim razdobljima i dane u koje se zbog izvršene preraspodjele neće raditi. Preraspodjela radnog vremena za razdoblje kalendarske godine mora sadržavati trajanje dnevnog i tjednog radnog vremena za svaki pojedini mjesec te vrijeme trajanja neradnog perioda, ako je ono uvedeno preraspodjelom.
Preraspoređeno radno vrijeme ne može biti duže od 52 sata tjedno, osim za poslove sezonske naravi, kada ne smije biti duže od 60 sati tjedno.
VII. ODMORI I DOPUSTI
1. Stanka
Članak 19.
Zaposlenik koji radi u punom radnom vremenu ima svakoga radnog dana pravo na odmor (stanku) od 30 minuta.
Ugovorom o radu ili pravilnikom o radu uredit će se način ostvarivanja prava na odmor tijekom rada - stanku, zaposlenika koji radi na poslovima čija posebna narav ne omogućuje prekid rada radi korištenja tog odmora.
2. Tjedni odmor
Članak 20.
Tjedni odmor zaposlenik će koristiti nedjeljom, a ako je prijeko potrebno da zaposlenik radi u nedjelju, mora mu se u sljedećem tjednu osigurati dan tjednog odmora.
3. Godišnji odmor
Članak 21.
Godišnji odmor traje najmanje 18 radnih dana.
Na utvrđeni najmanji broj dana godišnjeg odmora iz stavka 1. ovoga članka, pri utvrđivanju dužine trajanja godišnjeg odmora zaposlenicima se uzimaju u obzir sljedeći kriteriji:
a) radni staž:
- od 1-5 godina - 1 dan
- od 5-10 godina - 2 dana
- od 10-15 godina - 4 dana
- od