KODEKS
ETIKE ZA PROFESIONALNE RAČUNOVOĐE
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 1 od 02 januara 2012)
Izdanje iz 2010.
Djelokrug
Ovaj priručnik sadrži izmijenjeni Kodeks etike za profesionalne računovođe (IESBA-ov Kodeks) koji je izdao Odbor za međunarodne standarde etike za računovođe (International Ethics Standards Board for Accountants (IESBA)). Izmijenjeni Kodeks na snazi je od 1. siječnja 2011. godine i dopuštena je ranija primjena.
Ovaj priručnik, zajedno s izdanjem Priručnika s međunarodnim standardima revidiranja, izražavanja uvjerenja i objavama etike iz 2010. godine (Handbook of International Standards on Auditing, Assurance, and Ethics Pronouncements) zamjenjuje izdanje iz 2009. godine i dio I izdanja Priručnika iz 2008. godine.
Kako je uređen
Sadržaj ovog priručnika je uređen po dijelovima kako slijedi:
Promjene sadržaja u odnosu na izdanje priručnika iz 2008. godine i najnovija dostignuća
Međunarodna federacija računovođa
Kodeks etike za profesionalne računovođe
Međunarodna federacija računovođa (International Federation of Accountants (IFAC))
potiče i olakšava reproduciranje ili prevođenje i reproduciranje svojih publikacija.
Zainteresirane stranke koje žele reproducirati ili prevesti i reproducirati ovaj
priručnik trebaju kontaktirati permissionsŽifac.org radi odredbi i uvjeta pod kojim
se to može ostvariti.
PROMJENE SADRŽAJA U ODNOSU NA IZDANjE IZ 2008. GODINE I NAJNOVIJA DOSTIGNUĆA
Kodeks etike za profesionalne računovođe
Ovaj priručnik sadrži izmijenjeni Kodeks etike za profesionalne računovođe (IESBA-ov Kodeks) koji je izdao Odbor za međunarodne standarde etike za računovođe (International Ethics Standards Board for Accountants (IESBA)).
Ovaj priručnik zamjenjuje Kodeks etike za profesionalne računovođe sadržan u dijelu I izdanja Priručnika s međunarodnim standardima revidiranja, izražavanja uvjerenja i objavama etike iz 2008. godine (Handbook of International Standards on Auditing, Assurance, and Ethics Pronouncements).
Promjene
U srpnju 2009. godine, IESBA je izdao izmijenjeni Kodeks pojašnjavajući zahtjeve koji se postavljaju pred sve profesionalne računovođe i značajno pooštravajući zahtjeve neovisnosti za sve revizore. Izmijenjeni Kodeks sadržan u ovom priručniku na snazi je od 1. siječnja 2011. godine i dopuštena je ranija primjena.
Promjene IESBA-ovog Kodeksa izdane nakon 1. siječnja 2010. godine i objavljeni nacrti
Za informacije o posljednjim dostignućima i dobivanje konačnih objava izdanih nakon 1. siječnja 2010. godine ili nacrta koji su u postupku usvajanja, posjetite IESBA-ovu njeb-stranicu http://njnjnj.ifac.org/Ethics/.
MEĐUNARODNA FEDERACIJA RAČUNOVOĐA
Organizacija
Međunarodna federacija računovođa (International Federation of Accountants (IFAC)) je svjetska organizacija računovodstvene profesije. Osnovana je 1977. godine s misijom da služi javnom interesu kroz ustrajavanje jačanja svjetske računovodstvene profesije i pridonošenje razvoju jakih međunarodnih ekonomija uspostavljanjem i promoviranjem privrženosti visoko kvalitetnim profesionalnim standardima, potpomaganjem međunarodnog ujednačavanja takvih standarda i iznošenjem problematike koja je u javnom interesu gdje je profesionalna stručnost najrelevantnija.
IFAC obuhvaća 159 članica i pridruženih članova 124 države diljem svijeta, zastupajući približno 2,5 milijuna računovođa u javnoj praksi, gospodarskim granama i trgovini, javnom sektoru i obrazovanju. Nijedno drugo računovodstveno tijelo u svijetu i nekoliko drugih profesionalnih organizacija nema toliko široku međunarodnu potporu koja karakterizira IFAC.
IFAC-ova tijela uprave, osoblje i volonteri su privrženi vrednotama poštenja, transparentnosti i stručnosti. IFAC također nastoji povećati privrženost profesionalnih računovođa tim vrijednostima pomoću Kodeksa etike za profesionalne računovođe koji izdaje Odbor za međunarodne standarde etike za računovođe (International Ethics Standards Board for Accountants (IESBA)).
Za daljnje informacije posjetite IFAC-ovu njeb-stranicu na http://njnjnj.ifac.org.
Inicijative za donošenje standarda
IFAC je odavno spoznao da je ključni način zaštite javnog interesa razvijanje, promoviranje i nametanje međunarodno priznatih standarda kao načina osiguranja pouzdanosti informacija o kojima ovise ulagači i ostali dionici.
Odbor za međunarodne standarde revidiranja i izražavanja uvjerenja (International Auditing and Assurance Standards Board (IAASB)), Odbor za međunarodne standarde računovodstvene edukacije (International Accounting Education Standards Board (IAESB)), Odbor za međunarodne standarde etike za računovođe (International Ethics Standards Board for Accountants (IESBA)) i Odbor za računovodstvene standarde javnog sektora (International Public Sector Accounting Standards Board (IPSASB)) provode strogi obvezujući postupak koji podupire razvoj visokokvalitetnih standarda u javnom interesu na transparentan, djelotvoran i učinkovit način. Svi ovi neovisni odbori za donošenje standarda imaju Konzultativne savjetodavne grupe, koje iznose gledišta javnosti i uključuju članove iz javnosti. Ti odbori izdaju sljedeće objave:
• Kodeks etike za profesionalne računovođe (Code of Ethics for Professional Accountants);
• Međunarodne standarde revidiranja, uvida, drugih izražavanja uvjerenja i povezanih usluga (International Standards on Auditing, Revienj, Other Assurance, and Related Services);
• Međunarodni standard kontrole kvalitete (International Standard on Ljuality Control);
• Međunarodne standarde edukacije (International Education Standards); i
• Međunarodne računovodstvene standarde javnog sektora (International Public Sector Accounting Standards).
IAASB, IAESB, IESBA i IPSASB zajednički se nazivaju Odbori za aktivnosti od javnog interesa (Public Interest Activity Committees). IAASB, IAESB i IESBA također su podložni nadzoru koji provodi Odbor za javni nadzor (Public Interest Oversight Board). Za daljnje informacije vidjeti http://njnjnj.ipiob.org/.
Compliance Advisory Panel (CAP) nadzire programe sukladnosti tijela članica IFAC-a koji od IFAC-ovih članica i pridruženih tijela zahtijevaju da pokažu kako su koristili najbolja nastojanja da bi se primijenili standardi koje izdaje IFAC i Odbor za međunarodne računovodstvene standarde (International Accounting Standards Board). Obveze tijela članica navedene su u IFAC-ovom dokumentu s nazivom - Statements of Membership Obligations. Za daljnje informacije vidjeti http://njnjnj.ifac.org/complianceprogram.
Ostale inicijative
IFAC stvara referentne upute i potiče razmjenu resursa s ciljem pomaganja profesionalnim računovođama u gospodarstvu. On također ustanovljuje grupe koje se bave problematikom koja se odnosi na malo i srednje poduzetništvo (small and medium practices (SMPs)) i male i srednje subjekte (SMEs) te zemlje u razvoju, a svi od navedenih imaju ključnu ulogu u globalnoj ekonomiji.
• Odbor za profesionalne računovođe u gospodarstvu (Professional Accountants in Business Committee)
Odbor stvara upute i druge resurse za dobru praksu te olakšava razmjenu znanja među svojim članicama. Na taj se način bavi širokim rasponom profesionalne problematike, potiče visokokvalitetno djelovanje profesionalnih računovođa u gospodarstvu te stvara u javnosti svijest i razumijevanje za uloge koje te osobe imaju u njihovim organizacijama. Za daljnje informacije vidjeti http://njnjnj.ifac.org/paib.
• Odbor za malo i srednje poduzetništvo (Small and Medium Practices Committee)
Odbor osigurava izravno iznošenje gledišta malih i srednjih poduzetnika (SMP) te malih i srednjih tvrtki (SME) u radu kreatora međunarodnih standarda kako bi se oblikovali programi rada i osiguralo da su stvoreni standardi primjenjivi za malo i srednje poduzetništvo te male i srednje tvrtke. Odbor također daje praktičnu potporu malom i srednjem poduzetništvu izdavanjem uputa za primjenu i resursa preko njeba, o