Na temelju članka 95. stavka 2. Zakona o mirovinskom osiguranju ("Narodne novine", broj 102/98), nakon pribavljenog mišljenja Državnog zavoda za statistiku, Upravno vijeće Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje na sjednici održanoj 29. prosinca 1998. donosi
JEDINSTVENA METODOLOŠKA NAČELA
ZA VOENjE MATIČNE EVIDENCIJE O OSIGURANICIMA, OBVEZNICIMA UPLAĆIVANjA DOPRINOSA I KORISNICIMA PRAVA IZ MIROVINSKOG OSIGURANjA
(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 2 od 05 siječnja 1999)
I. OPĆE ODREDBE
1.
Ovim se uputama propisuju jedinstvena metodološka načela (obilježja, definicije i klasifikacije) za vođenje matične evidencije o osiguranicima, obveznicima uplaćivanja doprinosa i korisnicima prava iz mirovinskog osiguranja (u daljnjem tekstu: matična evidencija).
2.
Obilježja čija definicija nije propisana ovim uputama upotrebljavaju se u značenjima određenim propisima o evidencijama u području rada i propisima o mirovinskom osiguranju i drugim propisima.
II. OBILjEŽJA, DEFINICIJE I KLASIFIKACIJE
A) OSIGURANICI:
3. Za vođenje matične evidencije i obradu podataka ubilježenih u matičnoj evidenciji služi osobni broj osiguranika i korisnika mirovine (u daljnjem tekstu: osobni broj).
Osobni broj dodjeljuje i tiska Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (u daljnjem tekstu: Zavod).
Osobni broj sastoji se od deset brojeva koji se dijele u dvije skupine.
Prva skupina sastoji se od osam brojki iz prirodnog niza brojeva (osnovni dio osobnog broja), a druga od dvije brojke (kontrolni dio osobnog broja).
Kontrolni dio osobnog broja određuje se odvojeno za svaku pojedinu brojku.
Prvi broj kontrolnog dijela osobnog broja određuje se po modulu 10, a drugi broj kontrolnog dijela određuje se po modulu 11.
Kontrolni broj-modul 10
Kontrolni broj sustava modula 10 određuje se na način:
prva, treća, peta i sedma brojka osnovnog dijela osobnog broja (računato s desne strane) množe se brojem 2;
druga, četvrta, šesta i osma brojka osnovnog dijela osobnog broja množe se brojem 1;
dobiveni djelomični (parcijalni) umnošci se zbroje.
Ako je neki od djelomičnih umnožaka dvoznamenkasti, te dvije brojke se zbrajaju.
Na primjer, za djelomični umnožak 2 dž 7 = 14 neće se uzeti vrijednost 14 već vrijednost 1 + 4 = 5;
- tako određenom zbroju ostavlja se samo posljednja brojka, brojka jedinica (na primjer: ako dobiveni zbroj iznosi 37, uzet će se samo brojka 7);
- komplement ove brojke jedinica do broja 10 je kontrolni broj (za prethodni slučaj bilo bi 10 - 7 = 3).
Primjer:
Osnovni dio osobnog broja:
5 4 3 7 0 3 9 5
dž 1 2 1 2 1 2 1 2
------------------------
5 8 3 14 0 6 9 10
Zbroj: 5+8+3+(1+4)+0+6+9+(1+0)=37
Kontrolni broj je 10 - 7 = 3 pa prvih devet brojki glasi: 5 4 3 7 0 3 9 5 3
Deseta brojka (mjesto označeno praznim kvadratom) je druga kontrolna brojka koja se dobiva po modulu 11.
Kontrolni broj-modul 11
Kontrolni broj sustava modula 11 određuje se na način (računato s lijeve strane):
prva brojka množi se sa 3
druga sa 2
treća sa 7
četvrta sa 6
peta sa 5
šesta sa 4
sedma sa 3
osma sa 2.
Dobiveni parcijalni umnošci se zbroje, a dobiveni zbroj dijeli sa 11, pri čemu se dijeljenje ograničava samo na cijele brojeve.
Ostatak dobiven pri dijeljenju oduzima se od broja 11 i dobivena razlika predstavlja kontrolni broj.
Primjer:
Osnovni dio osobnog broja:
5 4 3 7 0 3 9 5
dž 3 2 7 6 5 4 3 2
-----------------------
15 8 21 42 0 12 27 10
Zbroj: 15+8+21+42+0+12+27+10=135
135:11 = 12
25
3
Kontrolni broj: 11 - 3 = 8
Budući da je prva kontrolna brojka po modulu 10 bila 3, osobni broj u ovom slučaju glasi: 5 4 3 7 0 3 9 5 3 8.
Ispred svakog osobnog broja tiska se ništica, tako da na prijavama za vođenje matične evidencije ima jedanaest brojčanih mjesta za upis osobnog broja.
Napomena:
Ako je ostatak dobiven pri dijeljenju ništica "0", osobni broj se izostavlja.
Ako osobni broj ima uzastopno tri ili više istih brojeva (npr. 12111362, 45866634), taj se broj izostavlja.
Ako je ostatak dobiven pri dijeljenju 1, umjesto 11 - 1 = 10 uzima se ništica.
Osobni broj po sustavu prirodnog niza brojeva s kontrolnim brojem po modulu 10 i 11 tiska se pomoću računala u obliku naljepnice veličine 10,5 ¤ 61 mm, na bijelom bezdrvnom papiru, s ljepilom koje omogućuje konstantno lijepljenje za neodređeno vrijeme i koje je otporno na temperaturu od -20C do +90C.
Za svaki osobni broj tiskaju se dvije naljepnice.
Naljepnice s tiskanim osobnim brojem stavljaju se:
a) za osiguranika
- na "Prijavu osiguranja" kojom se osiguranik prvi put prijavljuje na osiguranje i na radnu knjižicu.
Osobni broj upisuje se:
- na spis osiguranika za hrvatske državljane koji su u Republici Hrvatskoj zaposleni kod stranih diplomatskih, konzularnih i drugih međunarodnih predstavništava ili u osobnoj službi kod stranih državljana, hrvatske državljane zaposlene u inozemstvu, osiguranike obrtnike i trgovce pojedince, samostalne profesionalne djelatnosti, športaše, šahiste, osiguranike poljoprivrednike, osiguranike članove uprave trgovačkih društava, osiguranike svećenike, redovnice i redovnike, osiguranike roditelje koji obavljaju roditeljsku dužnost u prvoj godini djetetova života i osiguranike prijavljene na produženo osiguranje (osiguranici iz članka 10. stavka 4. članka 11., 12., 14., 15., 16. i 17. Zakona o mirovinskom osiguranju , "Narodne novine", br. 102/98 - u nastavku teksta: ZOMO)
- na spis korisnika prava iz mirovinskog osiguranja,
- na prijave propisane Pravilnikom o podacima i tiskanicama prijava za vođenje matične evidencije o osiguranicima , obveznicima plaćanja doprinosa i korisnicima prava iz mirovinskog osiguranja.
4. MATIČNI BROJ GRAANA
Pod matičnim brojem građana podrazumijeva se broj određen prema Zakonu o matičnom broju ("Narodne novine", br. 9/92) i prema Pravilniku o matičnom broju ("Narodne novine", br. 27/92).
Matični broj građana upisuje se na sve prijave za vođenje matične evidencije, na spis osiguranika samostalnih obveznika plaćanja doprinosa i na spis korisnika iz mirovinskog osiguranja.
Podatak o spolu i danu, mjesecu i godini rođenja izvodit će se iz matičnog broja građana.
5. PREZIME I IME
Upisuje se u matičnu evidenciju iz osobne iskaznice, a za osobe koje ne posjeduju osobnu iskaznicu iz rodnog lista.
6. OSNOVA OSIGURANjA
Pri unošenju podataka o osnovi osiguranja u matičnu evidenciju upisuje se:
1) "RADNI ODNOS"
- za zaposlenike u radnom odnosu kod pravnih i fizičkih osoba;
- za strane državljane i osobe bez državljanstva koji su zaposleni na teritoriju Republike Hrvatske prema Zakonu o zapošljavanju stranaca ("Narodne novine", br. 19/92 i 33/92), ako međunarodnim ugovorom nije drugačije određeno.
2) "OSNOVA OSIGURANjA IZJEDNAČENA S RADNIM ODNOSOM"
- upisuje se za osobe koje su izabrane ili imenovane na dužnosti u tijelima državne vlasti, jedinicama lokalne uprave i samouprave i jedincima lokalne samouprave, ako za taj rad primaju plaću;
- upisuje se za osobe koje se nakon završenog školovanja nalaze na obveznom praktičnom radu ili na dobrovoljnoj praksi (volonteri), ako rade s punim radnim vremenom, bez obzira na to primaju li za svoj rad plaću, odnosno naknadu;
- upisuje se za osiguranike koji su sklopili ugovor o radu na određeno vrijeme i koji u međuvremenu imaju ozljedu na radu ili obole od profesionalne bolesti, a koji prema članku 30. stavku 2. Zakona o zdravstvenom osiguranju ("Narodne novine", br. 1/97-pročišćeni tekst - u daljnjem tekstu : ZOZO) imaju pravo na nadoknadu plaće nakon prestanka radnog odnosa, sve dok ne postanu ponovno radno sposobni, odnosno do konačne ocjene radne sposobnosti ili invalidnosti.
Nadoknadu plaće prema članku 26. stavku 1. ZOZO obračunava i isplaćuje poslodavac iz svojih sredstava.
3) "ZAPOSLENjE U INOZEMSTVU"
upisuje se za hrvatske državljane zaposlene u inozemstvu kod međunarodnih organizacija i stranih poslodavaca ili na brodovima pod stranom zastavom, ako nisu obvezno osigurani prema inozemnim propisima na koje se odnosi međunarodni ugovor o socijalnom osiguranju.
4) "ZAPOSLENjE KOD MEUNARODNIH PREDSTAV NIŠTAVA I MEUNARODNIH ORGANIZACIJA"
- upisuje se za hrvatske državljane koji su zaposleni u Republici Hrvatskoj kod stranih diplomatskih, konzularnih i drugih međunarodnih predstavništava ili u osobnoj službi kod stranih državljana, ako međunarodnim ugovorom nije drugačije određeno ( članak 10. stavak 1. točka 4. );
- upisuje se za hrvatske državljane koji su zaposleni na teritoriju Republike Hrvatske kod međunarodnih organizacija ( članak 16. stavak 2 ).
5) "NEZAPOSLENA OSOBA PRIJAVLjENA ZAVODU ZA ZAPOŠLjAVANjE"
a) upisuje se za osobu koja ima pravo na mirovinsko osiguranje prema članku 31. Zakona o zapošljavanju ("Narodne novine", br. 59/96 - u daljnjem tekstu: ZOZ), tj. osoba koja je ostvarila pravo na novčanu naknadu prema propisima ZOZ i ispunjava uvjet godina života za stjecanje prava na starosnu mirovinu, dok ne stekne najmanji uvjet staža osiguranja, odnosno mirovinskog staža za priznavanje starosne mirovine, ali najviše u trajanju 5 godina;
b) upisuje se za osobu - ženu koja ima