Za pristup cjelovitom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo:

GRANSKI KOLEKTIVNI UGOVOR

ZA ZAPOSLENIKE U USTANOVAMA KULTURE KOJE SE FINANCIRAJU IZ DRŽAVNOG PRORAČUNA

(Objavljeno u "Narodnim novinama", br. 146 od 16 decembra 2011)

UVOD

Članak 1.

Ovim Granskim kolektivnim ugovorom utvrđuju se posebnosti za zaposlenike u kulturi koje nisu riješene Temeljnim kolektivnim ugovorom za službenike i namještenike u javnim službama (NN br. 115/2010.)

PRAVNO VAŽENjE

Članak 2.

Ovaj Ugovor se primjenjuje uvijek osim ako je propisom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom poslodavca ili ugovorom o radu za zaposlenike nešto povoljnije riješeno.

RADNO VRIJEME

Članak 3.

Puno radno vrijeme iznosi 40 sati tjedno.
Tjedno radno vrijeme je u pravilu raspoređeno na pet radnih dana, od ponedjeljka do petka.
Zbog specifičnosti posla u ustanovama u kulturi radno vrijeme može se rasporediti na šest radnih dana u tjednu, o čemu odlučuje poslodavac pisanom odlukom uz prethodno pribavljeno mišljenje radničkog vijeće, odnosno sindikalnog povjerenika s pravima i ovlastima radničkog vijeća.
U ustanovama kulture poslodavac je dužan odrediti početak radnog vremena u minimalnom rasponu od pola sata (klizno radno vrijeme), vodeći računa o specifičnostima poslova i radnih mjesta.
Obveza poslodavca iz stavka 4.ovoga članka ne odnosi se na zaposlenike Hrvatskog narodnog kazališta u Zagrebu i zaposlenike Ansambla narodnih pjesama i plesova LADO.
Radno vrijeme za roditelja djeteta s posebnim potrebama može se dogovoriti u skladu s potrebama toga roditelja.

RASPORED RADNOG VREMENA

Članak 4.

Poslodavac je dužan raspored rada planirati mjesečno, odnosno tjedno.
Raspored rada za Operni zbor i Orkestar HNK planira se mjesečno.
Raspored rada Baleta, Drame, Opernih solista i Tehnike HNK planira se tjedno.
Potpisani i ovjereni rasporedi objavljuju se na oglasnim pločama poslodavca, najkasnije do 20-og u mjesecu prije početka mjeseca na koji se raspored odnosi, odnosno 7 dana prije tjedna na koji se raspored odnosi.
Svi zaposlenici su se dužni informirati o objavljenom planu rada i odgovorni su za njegovo poštivanje.
Izmjene planiranog rasporeda moguće su zbog stjecaja okolnosti nastalih nakon objave plana rada koje se nisu mogle predvidjeti, spriječiti ili otkloniti, a pogotovo zbog iznenadne bolesti, nezgode ili opravdane spriječenosti jednog ili više sudionika važnih za izvršenje planiranih poslova.
U slučaju iz prethodnog stavka poslodavac je dužan izvijestiti sve na koje se izmjena odnosi usmenim ili pisanim putem najkasnije 24 sata prije početka rada planiranog prema objavljenom rasporedu.
Iznimno od odredbi prethodnog stavka, u slučaju izmjena rasporeda probe ili predstave za istu večer ili slijedeći dan nastale nakon 13 sati, poslodavac je dužan putem telefona, e-maila, telefaksa ili SMS-a o tome obavijestiti sve zaposlenike na koje se izmjena odnosi.

Članak 5.

Radno vrijeme kazališnih umjetnika proizlazi iz trajanja predstava, proba i priprema u skladu s repertoarom kazališta.
Kazališni umjetnici obvezni su sukladno radnom mjestu na koje su raspoređeni sudjelovati u priredbama svih umjetničkih cjelina kazališta.
Obveza sudjelovanja odnosi se na predstave, svečane izvedbe, koncerte, reklamne priredbe, razne programe i sl. koje organizira poslodavac unutar redovnog radnog vremena.

PRERASPODJELA RADNOG VREMENA

Članak 6.

Radno vrijeme može se rasporediti tako da u pojedinim vremenskim razdobljima traje duže, a u drugom kraće od punog radnog vremena, s time da u razdoblju u kojem traje duže tjedno radno vrijeme ne može biti duže od 48 sati.
O preraspodjeli odlučuje poslodavac u skladu s obvezama iz godišnjeg plana i programa rada, te je dužan o tome obavijestiti radnike najmanje tjedan dana prije početka primjene.
Preraspodjela radnog vremena izvršit će se četveromjesečno, počevši od mjeseca kolovoza.
Preraspodjela radnog vremena baletnih umjetnika izvršit će se tromjesečno, počevši od mjeseca kolovoza.
Ukoliko prosječno tjedno radno vrijeme nakon četiri, odnosno tri mjeseca bude duže od punog radnog vremena, rad duži od punog radnog vremena smatra se prekovremenim radom.

RADNO VRIJEME BALETNIH UMJETNIKA

Članak 7.

Radno vrijeme baletnih umjetnika sastoji se od priprema, proba i predstava. Svaki od navedenih pojedinih oblika rada može trajati najviše do 5 sati dnevno. Na svaki sat rada otpada pauza od 10 minuta odnosno 15 minuta ako se radi o pokusu ansambla.
U radno vrijeme baletnih umjetnika uračunava se i priprema za predstavu (oblačenje, šminkanje, zagrijavanje)
U dane kad nema predstave baletnim umjetnicima se osigurava odmor između prijepodnevnih i popodnevnih proba u trajanju od 4 sata.
Radno vrijeme baletnih umjetnika koji nastupaju u večernjoj predstavi, tijekom prijepodneva je najviše 4 sata.

RADNO VRIJEME DRAMSKIH UMJETNIKA

Članak 8.

Dramske probe traju najduže 4 sata, osim generalnih proba koje traju koliko i predstava. Iznimno, generalna proba može se produžiti za najviše sat vremena.
U dane kada nije organizirana večernja predstava, proba prije podne može se produžiti za najviše 2 sata.
Kada su organizirane dvije probe dnevno odnosno proba i predstava, između njih mora proći najmanje 4 sata. Takav rad smatra se dvokratnim radom.
Tijekom probe dramski umjetnik ima pravo na pauzu u trajanju od 20 minuta, a u slučaju iz stavka 2. ovoga članka, 2 pauze od 20 minuta.
Pauze na generalnim probama i predstavama određuju se prema tijeku predstave.
Priprema dramskog umjetnika podrazumijeva savladavanje uloge i ona se može obavljati u kazalištu i izvan njega.

RADNO VRIJEME ORKESTRA, ZBORA I SOLISTA

Članak 9.

Radno vrijeme opernih umjetnika sastoji se od individualnih priprema, probi i predstava.
Individualne pripreme traju tjedno ukupno 17 sati.
Probe i predstave opernih umjetnika određene su nedjeljivim četverosatnim i/ili trosatnim cjelinama - označene pojmom termin, a koje zajedno s individualnim pripremama čine puno radno vrijeme.
Mjesečno se za redoviti rad može planirati najviše 26 termina.
U radno vrijeme opernih umjetnika uračunavaju se pripreme za predstavu ili probu (oblačenje, šminkanje, zagrijavanje).
Pripreme koje su vezane za predstavu ili generalnu probu mogu trajati u pravilu najduže 1 sat prije početka predstave ili generalne probe.
Predstava kojih je trajanje duže od 4 sata obračunavaju se kao dva termina.
Generalne probe, kojih može biti najviše tri, traju koliko i predstava osim prve od tri koja se u svrhu korekcija može produžiti za 1 sat.Pauze na generalnim probama i predstavama određuju se prema tijeku predstave.
Kada umjetnici imaju organizirano radno vrijeme s dvije probe u istom danu, riječ je o radu u dva termina od kojih je jedan trosatni, a drugi četverosatni.

Orkestar

Probe orkestralnih umjetnika organizirane su u prijepodnevnom ili poslijepodnevnom terminu, u trajanju od 3 odnosno 4 sata.
Jednokratni trosatni termin probe orkestralnih umjetnika prijepodne u pravilu počinje u 10.30 sati, a poslijepodne u 18 sati.
Tijekom toga termina orkestralni umjetnici imaju pravo na pauzu u trajanju od 20 minuta, 80 minuta nakon početka termina.
Ove pauze vrijede i za sve probe u sobi za pokuse.
Jednokratni četverosatni orkestralno-režijski termin probe orkestralnih umjetnika u orkestralnoj rupi prijepodne u pravilu počinje u 10.30 sati, a poslijepodne u 18 sati.
Tijekom toga termina orkestralni umjetnici imaju pravo na dvije pauze; na prvu pauzu u trajanju od 20 minuta - 70 (1 sat i 10 minuta) minuta nakon početka termina i na drugu pauzu u trajanju od 15 minuta nakon 75 minuta rada.
Ove pauze vrijede za sve probe u orkestralnoj rupi osim generalnih pokusa.

Zbor

Probe zbora u pravilu su organizirane u prijepodnevnom terminu s početkom u 10.30 sati, u trajanju od 4 sata i/ili 3 sata.
Članovi zbora na zborskoj probi imaju pravo na 15 minuta pauze nakon svakih 45 minuta rada.
Unutar jednokratnog četverosatnog termina režijske probe uz klavirsku pratnju članovi zbora imaju pravo na 3 pauze od 15 minuta na način da od početka termina do pauze ili između dvije pauze ne prođe više od 75 minuta.
Na orkestralno-režijskoj i generalnoj probi pauze zbora poklapaju se s pauzama orkestra.

Solisti

Operni solisti imaju probe s korepetitorima u trajanju najduže 4 sata.
Operni solisti na tim probama imaju pravo nakon svakih 45 minuta rada na pauzu od 15 minuta.

KOREPETITORI

Članak 10.

Korepetitori opere i baleta rade individualne pokuse sa solistima, ansamblima i režijske pokuse.
Radno vrijeme korepetitora je 40 sati tjedno od čega je 12 sati individualne pripreme.
Termini se obračunavaju u efektivnom trajanju.
U jednom 4-satnom terminu korepetitorima se mora osigurati pauza u trajanju od 15 minuta, nakon svakih 45 minuta rada za soliste opere, a u radu sa baletom pauze su u skladu s pauzama za baletni ansambl.
Radno vrijeme korepetitora folklornog