ODGODA OVRHE
Odgoda ovrhe na prijedlog ovrhovoditelja
Davanje jamčevine umjesto odgode ovrhe
Stečajni zakon (RH)3. zabraniti ili privremeno odgoditi određivanje, odnosno provedbu ovrhe ili osiguranja protiv dužnika,
Ovršni zakon (RH)(6) Podnesena žalba ne odgađa provedbu ovrhe , osim ako ovim Zakonom nije drugačije određeno.
(2) Ako ovrhovoditelj ospori postojanje tih razloga ili se ne očituje u roku od osam dana, a nisu ispunjeni uvjeti za odbačaj ili odbijanje žalbe prema članku 51. stavku 2. i članku 53. stavku 3. ovoga Zakona, sud prvoga stupnja će bez odgode donijeti rješenje kojim ovršenika upućuje da u roku od petnaest dana od pravomoćnosti toga rješenja pokrene parnicu radi proglašenja ovrhe nedopuštenom zbog razloga iz stavka 1. ovoga članka zbog kojeg je podnio žalbu.
(9) Na temelju pravomoćne presude kojom je utvrđeno da ovrha nije dopuštena, prvostupanjski sud nadležan za odlučivanje o žalbi ukinut će, na prijedlog ovršenika, provedene radnje i obustaviti ovrhu . Rješenje kojim se ukidaju provedene radnje i obustavlja ovrha , sud je bez odgode dužan dostaviti javnom ovršitelju. Žalba protiv tog rješenja ne odgađa provedbu rješenja.
(4) Podnesak iz stavka 1. ovoga članka ne odgađa provedbu ovrhe .
(2) Ako prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojne isprave bude podnesen javnom ovršitelju ili sudu umjesto javnom bilježniku, prema odredbi stavka 1. ovoga članka, sud će prijedlog bez odgode odbaciti. Na isti način sud će postupiti ako je prijedlog iz stavka 1. ovoga članka podnesen mjesno nenadležnom javnom bilježniku.
(2) Žalba protiv rješenja o ovrsi na temelju vjerodostojne isprave odgađa provedbu ovrhe .
(1) Na prijedlog ovrhovoditelja sud ili javni ovršitelj može, u potpunosti ili djelomice, odgoditi ovrhu i to najviše do tri godine.
(2) O prijedlogu za odgodu ovrhe ovršno tijelo odlučuje zaključkom.
(3) Za vrijeme odgode ovrhe neće se poduzimati radnje kojima se ona provodi.
(4) Iznimno od odredbe stavka 3. ovoga članka, u ovrsi radi naplate novčane tražbine, radi osiguranja naplate iznosa tražbine koji nije pokriven danim jamstvom te zateznih kamata koje teku za vrijeme odgode ovrhe , i nakon donošenja rješenja o odgodi ovrhe provest će se radnje na temelju kojih ovrhovoditelj stječe založno pravo ili pravo na namirenje na predmetu ovrhe . Na prijedlog ovrhovoditelja provest će se i procjena predmeta ovrhe .
(1) Na prijedlog ovršenika ovršno tijelo će rješenjem odgoditi ovrhu u postupku radi naplate novčane tražbine ako ovršenik da jamčevinu u iznosu glavnice i kamata, odnosno primjerenu jamčevinu u postupku radi naplate nenovčanih tražbina.
(3) Odgoda ovrhe na prijedlog ovršenika može trajati najviše tri godine za koje vrijeme teku zatezne kamate na ovrhovoditeljevo potraživanje.
(4) Ako ovršenik ne da jamčevinu u roku koji mu odredi ovršno tijelo koje provodi ovrhu , a koji ne može biti duži od petnaest dana, smatrat će se da je odustao od prijedloga za odgodu .
(5) Iznimno od odredbi stavka 1. do 4. ovoga članka, sud prvog stupnja koji je nadležan odlučivati o žalbi protiv ovršnog naloga, odnosno sud koji provodi ovrhu može odgoditi ovrhu na prijedlog ovršenika koji nije dužan dati jamčevinu kad u postupku sudjeluje kao stranka ako učini vjerojatnim da bi provedbom ovrhe trpio nenadoknadivu ili teško nadoknadivu štetu, ili ako učini vjerojatnim da je to potrebno da bi se spriječilo nasilje. Sud je dužan o prijedlogu za odgodu odlučiti u
(6) Podnošenje prijedloga za odgodu ovrhe ili žalba protiv rješenja kojim se utvrđuje da je ovršenik odustao od prijedloga za odgodu ne odgađaju provedbu ovrhe .
(7) Ako je odluku o odgodi ovrhe nadležan donijeti sud koji ne provodi ovrhu , rješenje o nastavku ovrhe sud po službenoj dužnosti dostavlja nadležnom javnom ovršitelju.
(1) Na prijedlog osobe koja je tražila da se ovrha na određenom predmetu proglasi nedopuštenom sud će odgoditi ovrhu u pogledu toga predmeta ako ta osoba učini vjerojatnim postojanje svoga prava te da bi provedbom ovrhe pretrpjela nenadoknadivu ili teško nadoknadivu štetu, uz uvjet da u roku pokrene parnicu na koju je upućena (članak 74.).
(2) U slučaju iz stavka 1. ovoga članka sud može, na prijedlog ovrhovoditelja, odgodu ovrhe uvjetovati davanjem jamčevine.
Ukoliko ovršenik ulaže žalbu iz razloga koji ulaze u krug razloga za odgodu ovrhe , tada takvu žalbu treba kao neosnovanu odbiti.
...Ovrhovoditeljev prijedlog za odgodu ovrhe kao ni rješenje suda o odgodi ovrhe nemaju utjecaja na dužnost ovrhovoditelja da po ranijem zaključku suda uplati predujam troškova ovršnog postupka. Ako ovrhovoditelj nije uplatio predujam tih troškova, sud će obustaviti ovrhu bez ponovnog pozivanja ovrhovoditelja na uplatu predujma troškova ovršnog postupka. Za vrijeme odgode ovrhe sud ne poduzima nikakve ovršne radnje. Međutim, odgoda ovrhe nije prekid ovršnog postupka, pa stoga ne
...Treći prijedlog ovrhovoditelja za odgodu ovrhe u kojem nije naveden nikakav razlog smatra se zlouporabom prava i takav je prijedlog sud dužan odbiti kao neosnovan.
...Ocjenjujući koji je to primjereni iznos jamčevine kojim će na traženje ovrhovoditelja uvjetovati odgodu ovrhe predloženu od strane ovršenika, sud može zaključiti da davanje jamčevine uopće nije primjereno, u kojem slučaju odgodu ovrhe neće uvjetovati davanjem jamčevine.
...Nema mjesta odgodi ovrhe na prijedlog ovrhovoditelja, ukoliko su u trenutku donošenja odluke po ovrhovoditeljevom zahtjevu za odgodu , ispunjene zakonom propisane pretpostavke za obustavu ovrhe , a ispunjenje ovih pretpostavki nije posljedica povrede odredaba postupka počinjene od strane suda.
...Nakon što je obustavljena ovrha ovršenik više nema pravnog interesa da se dalje vodi postupak i odlučuje o njegovoj žalbi protiv rješenja donesenog povodom prijedloga za odgodu ovrhe .
...Da bi neispunjenje obveze ovrhovoditelja prema ovršeniku bilo razlog za odgodu ovrhe , ovakva obveza ovrhovoditelja treba proizlaziti iz ovršne isprave i to kao uzajamna obveza iz čl. 30. Ovršnog zakona.
...Podnošenje tužbe radi nedopustivosti ovrhe je pretpostavka za odlučivanje o prijedlogu treće osobe za odgodu ovrhe , koju ne može nadomjestiti tužba na utvrđenje da je stečeno pravo koje sprečava ovrhu .
...Ovršni je sud, prilikom odlučivanja o odgodi ovrhe zbog izjavljene revizije protiv odluke na temelju koje je određena ovrha , ovlašten ocijeniti njezinu dopustivost.
...Kad je trgovački sud provođenje ovrhe na novčanim sredstvima protivnika osiguranja povjerio općinskom sudu, općinski je sud nadležan za odlučivanje o prigovoru treće osobe protiv ovrhe kao i o prijedlogu ovršenika za odgodu ovrhe .
...Kada državni odvjetnik zatraži odgodu ovrhe zbog toga što je protiv ovršne isprave uložio izvanredni pravni lijek, ovršni sud tada ne utvrđuje pretpostavke za odgodu ovrhe iz čl. 61. Ovršnog zakona.
...Razlozi za odgodu ovrhe mogu biti samo one okolnosti taksativno navedene odredbom čl. 61. st. 2. Ovršnog zakona.
...Kada su popisane pokretnine iz kojih se može namiriti tražbina predane na čuvanje ovrhovoditelju, ne postoje pretpostavke za odgodu ovrhe iz st. 2. čl. 61. Ovršnog zakona, jer je osigurana tražbina i ne može se smatrati da bi provedbom ovrhe ovršenik trpio nenadoknadivu ili teško nadoknadivu štetu.
...Ovršenik ne može dati osiguranje s prijedlogom da se ovrha odgodi iako za odgodu ne postoje zakonske pretpostavke iz čl. 61. Ovršnog zakona.
...Za donošenje odluke o odgodi ovrhe na prijedlog ovršenika zbog podnesene ustavne tužbe protiv ovršne isprave nije nadležan općinski sud, već Ustavni sud Republike Hrvatske.
Ovršni postupak (_)Odgoda ovrhe - nenadoknadiva ili teško nadoknadiva šteta
Ovršni postupak (_)OVRŠNI POSTUPAK - ROČIŠTA ZA DRAŽBU I DOSUDA KUPCU
Stanovi (_)Rješenje Ustavnog suda - Iseljenje iz stana - Odgoda ovrhe
Ovršni postupak (_)Rješenje Ustavnog suda - odgoda ovrhe