Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

ZAKON

O IZBORU PREDSJEDNIKA REPUBLIKE

(Objavljen u "Sl. listu RCG", br. 11 od 28. februara 2003)

IOSNOVNE ODREDBE

Član 1.

Predsjednika Republike Crne Gore (u daljem tekstu: predsjednik Republike) biraju građani na opštim izborima, neposredno i tajnim glasanjem, na vrijeme od pet godina.

Član 2.

Pravo da bude biran za predsjednika Republike ima državljanin Crne Gore, koji je i državljanin državne zajednice Srbija i Crna Gora, koji je navršio 18 godina života i ima prebivalište na teritoriji Republike najmanje 24 mjeseca prije dana održavanja izbora.

Član 3.

Izbore za predsjednika Republike raspisuje predsjednik Skupštine Republike Crne Gore, najkasnije 120 dana prije isteka mandata predsjednika Republike.
Odlukom o raspisivanju izbora određuje se dan održavanja izbora.
Od dana raspisivanja do dana održavanja izbora ne može proteći manje od 60 ni više od 90 dana.

Član 4.

Postupak izbora predsjednika Republike sprovode Republička izborna komisija, opštinske izborne komisije i birački odbori, nadležni za izbore odbornika i poslanika.

IIPREDLAGANjE KANDIDATA

Član 5.

Kandidata za predsjednika Republike može predložiti politička stranka, odnosno grupa građana, na osnovu potpisa najmanje 1% birača od broja birača, računajući prema podacima o broju birača sa izbora koji su prethodili odluci o raspisivanju izbora.
Pojedina politička stranka, odnosno grupa građana može predložiti jednog kandidata za izbor predsjednika Republike.
Dvije ili više političkih stranaka mogu predložiti zajedničkog kandidata.

Član 6.

Potpis birača za podršku kandidatu daje se u opštinskoj izbornoj komisiji, pred dva člana komisije, na propisanom obrascu.
Obrazac iz stava 1. ovog člana sadrži: ime i prezime kandidata, datum rođenja, zanimanje, jedinstveni matični broj građana ili registarski broj lične karte i prebivalište. Isti obrazac sadrži ove podatke i za svakog potpisnika predloga.
Birač može, svojim potpisom, podržati samo jednog kandidata za predsjednika Republike.

Član 7.

Predlog kandidata za predsjednika Republike podnosi se Republičkoj izbornoj komisiji, najkasnije 20 dana prije dana određenog za održavanje izbora.
Uz predlog iz stava 1. ovog člana podnose se:
1) pisana izjava kandidata da prihvata kandidaturu;
2) potvrda o biračkom pravu kandidata;
3) potvrda o prebivalištu kandidata;
4) uvjerenje o državljanstvu;
5) potpisi birača za podršku kandidatu.
Kandidat može odustati od kandidature najkasnije 15 dana prije dana održavanja izbora.

Član 8.

Republička izborna komisija utvrđuje listu kandidata za predsjednika Republike u roku od 48 časova od isteka roka iz člana 7. stav 1. ovog zakona.
Redosljed na listi kandidata utvrđuje Republička izborna komisija žrijebom, u prisustvu ovlašćenih predstavnika podnosilaca predloga kandidata.

Član 9.

Republička izborna komisija će odmah po utvrđivanju liste kandidata, a najkasnije 15 dana prije dana određenog za održavanje izbora, objaviti listu kandidata u "Službenom listu Republike Crne Gore", u svim dnevnim listovima koji izlaze u Republici i na Radio i Televiziji Crne Gore.
Ako neki od kandidata umre, u vremenu od objavljivanja liste do dana određenog za održavanje izbora, politička stranka može predložiti novog kandidata, u kom slučaju se ne traže potpisi birača, a izbori se odlažu za 14 dana.

IIIIZBOR PREDSJEDNIKA REPUBLIKE

Član 10.

Odredbe Zakona o izboru odbornika i poslanika koje se odnose na: izborno pravo; utvrđivanje i oglašavanje liste kandidata; predstavljanje kandidata; način organizovanja izbora; oblik i sadržinu glasačkog listića; glasanje na biračkom mjestu i van biračkog mjesta i zaštitu izbornog prava shodno se primjenjuju na izbor predsjednika Republike, ako ovim zakonom nije drukčije određeno.

Član 11.

Glasanje za izbor predsjednika Republike vrši se glasačkim listićem.
Glasački listić sadrži: oznaku da se glasa za predsjednika Republike; ime i prezime kandidata prema redosljedu utvrđenom na listi kandidata; naziv političke stranke, odnosno stranaka koje su predložile kandidata, a ako je kandidat predložen od grupe građana, uz njegovo ime i prezime navodi se oznaka "nezavisni kandidat".
Ispred imena kandidata stavlja se redni broj.
Svaki glasački listić ovjeren je pečatom Republičke izborne komisije.

Član 12.

Birač može glasati samo za jednog kandidata.
Glasa se zaokruživanjem rednog broja ispred imena i prezimena kandidata za koga se glasa ili zaokruživanjem njegovog imena i prezimena.
Birač koji nije u mogućnosti da glasa na biračkom mjestu (usljed starosti, invalidnosti, iznemoglosti ili bolničkog liječenja), a želi da glasa, obavijestiće o tome birački odbor. Zahtjev za glasanje putem pisma mora biti potpisan od strane tog birača.

Član 13.

Nepopunjeni glasački listić, kao i glasački listić koji je popunjen tako da se sa sigurnošću ne može utvrditi za kojeg kandidata je birač glasao, smatra se nevažećim.
Nevažećim se smatra i glasački listić na kome je birač glasao za dva ili više kandidata, odnosno na kome je dopisano ime novog kandidata.

Član 14.

Po završenom glasanju birački odbor utvrđuje rezultate glasanja na biračkom mjestu i izvještaj o tome, sa zapisnikom o radu, dostavlja opštinskoj izbornoj komisiji, u roku od 12 časova od zatvaranja biračkom mjesta.
Opštinska izborna komisija utvrđuje rezultate glasanja za teritoriju opštine i izvještaj o tome, sa zapisnikom o radu, dostavlja Republičkoj izbornoj komisiji, u roku od 12 časova od dostavljanja izvještaja sa biračkih mjesta.

Član 15.

Republička izborna komisija utvrđuje privremene rezultate izbora za predsjednika, u roku od 12 časova od dostavljanja izvještaja opštinskih izbornih komisija.

Član 16.

Republička izborna komisija utvrđuje konačne rezultate izbora za predsjednika, u roku od 12 časova od isteka roka za podnošenje prigovora, odnosno žalbi, odnosno od konačnosti ili izvršnosti odluka donešenih po prigovoru ili žalbi.

Član 17.

Za predsjednika Republike izabran je kandidat koji je dobio više od polovine važećih glasova birača koji su glasali.

Član 18.

Ako nijedan kandidat ne dobije broj glasova predviđen u članu 17 ovog zakona, organizuje se drugi izborni krug, za 14 dana.
U drugom izbornom krugu birači glasaju za jednog od dva kandidata koji su dobili najveći broj glasova.
U drugom izbornom krugu izabran je kandidat koji je dobio veći broj glasova.
Ako u drugom izbornom krugu oba kandidata dobiju jednak broj glasova, glasanje se ponavlja između ta dva kandidata.

Član 19.

Ako neki od kandidata iz člana 18. stav 2. ovog zakona odustane od izbora, pravo da učestvuje u drugom izbornom krugu stiče kandidat koji je sljedeći po broju dobijenih glasova u prvom izbornom krugu.
U slučaju da zbog odustajanja kandidata koji, u smislu stava 1 ovog člana, imaju pravo učestvovati u drugom izbornom krugu ostane samo jedan kandidat, taj kandidat se smatra izabranim.

Član 20.

Ako jedan od kandidata koji ima pravo učestvovati u drugom izbornom krugu umre do dana održavanja drugog izbornog kruga, cio izborni postupak se ponavlja, a odluka o raspisivanju izbora donosi se u roku od 14 dana od dana smrti.

Član 21.

Republička izborna komisija objavljuje konačne rezultate izbora za predsjednika Republike u "Službenom listu Republike Crne Gore" i u medijima.

Član 22.

Predsjednički kandidati, partije ili koalicije koje ih predlažu nemaju pravo da kopiraju i zadrže korišćeni izborni materijal.

Član 23.

Sredstva za pokriće troškova za izbor predsjednika Republike obezbjeđuju se u budžetu Republike.
Kandidati za predsjednika Republike koji na izboru dobiju najmanje 5% glasova imaju pravo na jednaku naknadu troškova izborne propagande.
Visinu naknade iz stava 2. ovog člana utvrđuje Vlada Republike Crne Gore, najkasnije 30 dana prije dana održavanja izbora.

IVKAZNENE ODREDBE

Član 24.

Ko predsjedničkom kandidatu ili političkoj stranci za potrebe kampanje omogući protivpravno korišćenje objekata, finansijskih sredstava, vozila, tehničkih sredstava i druge imovine Ministarstva unutrašnjih poslova, drugog ministarstva i državnog organa, pravosudnog organa, javnog preduzeća i ustanove, privredne organizacije u kojoj je država većinski vlasnik, Vojske i vojnih organa i organa lokalne samouprave kazniće se za krivično djelo kaznom zatvora do jedne godine.

Član 25.

Ko iz organa i organizacija iz člana 24. ovog zakona protivpravno vrši pritisak ili uticaj na opredjeljenje zaposlenog, odnosno birača, da izađe ili ne izađe na izbore, pozove ga na odgovornost zbog glasanja ili neizlaska na glasanje ili zahtijeva od njega da kaže kako je glasao ili zašto nije glasao kazniće se za krivično djelo kaznom zatvora od tri mjeseca do tri godine.

VPRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 26.

Prve izbore za predsjednika Republike koji će se održati u skladu sa ovim zakonom sprovešće organi za sprovođenje izbora imenovani u skladu sa odredbama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izboru odbornika i poslanika ("Službeni list RCG", br. 46/02).

Član 27.

Predstavljanje kandidata za prve izbore za predsjednika Republike koji će se održati u skladu sa ovim zakonom vršiće se u skladu sa Odlukom o pravilima predstavljanja kandidata za predsjednika Republike za vrijeme predizborne kampanje za izbore koji su raspisani za 2. decembar 2002. godine ("Službeni list RCG", br. 66/02), a praćenje ostvarivanja prava kandidata u predizbornoj kampanji vršiće Odbor za praćenje rada javnih glasila u toku predizborne kampanje, imenovan Odlukom Skupštine Republike Crne Gore br. 02-2913/2 od 11. septembra 2002. godine

Član 28.

Stupanjem na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o izboru predsjednika Republike ("Službeni list RCG", br. 49/92, 50/92 i 66/02).

Član 29.

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Republike Crne Gore".


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: