Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:

ZAKON

O DRŽAVNOM PREMJERU, KATASTRU I UPISIMA PRAVA NA NEPOKRETNOSTIMA

(Objavljen u "Sl. listu RCG", br. 55 od 1. decembra 2000)

GLAVAI

OSNOVNE ODREDBE

Sadržaj zakona

Član 1.

Premjer nepokretnosti (u daljem tekstu: premjer), izrada, održavanje i obnova katastra nepokretnosti, kao i upisi prava na nepokretnostima vrši se na način i po postupku propisanim ovim zakonom i propisima donijetim na osnovu ovog zakona.

Nepokretnosti

Član 2.

Nepokretnosti, u smislu ovog zakona, su: zemljište, zgrade, stanovi kao posebni djelovi zgrada, porodične stambene zgrade, zgrade za odmor i oporavak, poslovne prostorije, ekonomske zgrade i drugi građevinski objekti (u daljem tekstu: nepokretnosti).

Katastar nepokretnosti

Član 3.

Katastar nepokretnosti je osnovna evidencija u kojoj se vode propisani podaci o nepokretnostima, a koriste se za privredne, naučne, upravno-pravne, statističke i poreske potrebe, za dokazivanje prava na nepokretnostima, za izradu prostornih i urbanističkih planova i tehničke dokumentacije, za informacioni sistem, kao i za druge potrebe državnih organa, privrede i građana.

Izrada

Član 4.

Katastar nepokretnosti izrađuje se na osnovu izvršenog premjera i utvrđenih stvarnih prava na nepokretnostima.

Načelo javnosti

Član 5.

Katastar nepokretnosti je javna knjiga.
Uvid u podatke katastra nepokretnosti je slobodan.

Načelo upisa

Član 6.

Upisom u katastar nepokretnosti stiču se, prenose, ograničavaju i ukidaju prava na nepokretnostima, ako zakonom nije drukčije određeno.

Nadležnost

Član 7.

Poslove premjera, izrade i obnove katastra nepokretnosti i upisa prava na nepokretnostima, kao i njihovo održavanje vrši nadležni državni organ.

Obavještenje

Član 8.

Vlasnici i nosioci korišćenja dužni su da o svim nastalim promjenama na nepokretnostima, koje utiču na upisano stanje u katastru nepokretnosti, obavještavaju organ uprave koji vodi katastar nepokretnosti.
Sudovi i drugi organi, koji odlučuju o promjeni prava na nepokretnostima, dužni su da svoje odluke, nakon njihove pravosnažnosti, dostavljaju nadležnom organu uprave radi provođenja promjene u katastru nepokretnosti.

Obaveznost podataka

Član 9.

Javne isprave kojima sudovi i drugi organi rješavaju o pravima na nepokretnostima moraju sadržati oznake i podatke o nepokretnostima onako kako su označene u katastru nepokretnosti.
Osnivanje i održavanje svih službenih evidencija o nepokretnostima mora se temeljiti na podacima premjera i katastra nepokretnosti.

Programi

Član 10.

Poslovi na premjeru i katastru nepokretnosti vrše se na osnovu dugoročnog programa, srednjoročnih programa i godišnjih planova.
Dugoročni program i srednjoročne programe iz stava 1 ovog člana donosi Vlada Republike Crne Gore (u daljem tekstu: Vlada), a godišnje planove nadležni organ uprave.

GLAVAII

TEHNIČKA DOKUMENTACIJA ZA IZVOĐENjE GEODETSKIH RADOVA

Tehnička dokumentacija

Član 11.

Tehnička dokumentacija za izvođenje geodetskih radova obuhvata glavni projekat i projekat izvedenog stanja.
Izvođenje geodetskih radova za koje ovim zakonom nije propisana obaveza izrade tehničke dokumentacije vrši se na osnovu radnog naloga koji sadrži osnovni opis lokacije i vrstu radova.

Glavni projekat

Član 12.

Glavni projekat obavezno se izrađuje za:
1) osnovne geodetske radove;
2) geodetsko-tehničke radove kod uređenja zemljišne teritorije;
3) izradu osnovne državne karte i topografskih karata;
4) geodetsko-katastarski informacioni sistem;
5) geodetsku metrologiju i standarde.
Glavni projekat može se raditi i za druge vrste geodetskih radova, kada investitor utvrdi neophodnost njihove izrade, a izrađuje se na osnovu projektnog zadatka koji postavlja investitor.

Projekat izvedenog stanja

Član 13.

Projekat izvedenog stanja se izrađuje na osnovu glavnog projekta, sa provođenjem izmjena nastalih u toku izvođenja radova i služi za potrebe daljeg korišćenja rezultata geodetskih radova.
U slučaju da u toku izvođenja radova nije odstupljeno od glavnog projekta, na glavnom projektu se konstatuje da je izvedeno stanje jednako projektovanom.

Izrada tehničke dokumentacije

Član 14.

Tehničku dokumentaciju iz člana 11 ovog zakona izrađuje organ uprave nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti.

Specijalizovana organizacija

Član 15.

Izrada glavnog projekta može se povjeriti specijalizovanoj organizaciji ovlašćenoj za izradu tehničke dokumentacije, koja u svom sastavu ima najmanje dva odgovorna projektanta geodetske struke.
Odgovorni projektant, u smislu stava 1 ovog člana, može biti lice koje ima visoku školsku spremu geodetske struke i tri godine radnog iskustva u struci.

Tehnička kontrola

Član 16.

Glavni projekat podliježe tehničkoj kontroli.
Tehničku kontrolu glavnog projekta vrši subjekat kojeg odredi investitor i ne može da je vrši organizacija koja je izradila taj projekat.
Troškove tehničke kontrole snosi investitor.

Ovlašćenja za kontrolu

Član 17.

U vršenju tehničke kontrole glavnog projekta može da učestvuje lice koje ispunjava uslove propisane zakonom za izradu te vrste dokumentacije.
U vršenju tehničke kontrole ne može da učestvuje: lice koje je zaposleno u preduzeću, odnosno drugoj organizaciji koja je izradila tehničku dokumentaciju ili je učestvovalo u njenoj izradi; lice koje je zaposleno kod investitora i lice koje vrši nadzor nad primjenom odredaba ovog zakona.

GLAVAIII

PREMJER

Premjer

Član 18.

Premjerom se prikupljaju podaci o nepokretnostima i njihovim korisnicima.

Sadržaj premjera

Član 19.

Premjer obuhvata:
1) postavljanje i određivanje mreže stalnih geodetskih tačaka;
2) detaljno snimanje terena;
3) izradu i reprodukciju planova i karti.

Obrada podataka

Član 20.

Obrada podataka dobijenih premjerom vrši se uGaus-Krigerovojprojekciji meridijanskih zona. Širina svake zone iznosi tri stepena geografske dužine. Svaka zona čini poseban koordinatni sistem.

1. Postavljanje i određivanje mreže stalnih geodetskih tačaka

Mreže

Član 21.

Jedinstvenu osnovu premjera čini mreža stalnih geodetskih tačaka.
Mreža stalnih geodetskih tačaka dijeli se na osnovnu i dopunsku mrežu.
Osnovnu mrežu čini astronomsko-geodetska gravimetrijska, trigonometrijska i nivelmanska mreža stalnih geodetskih tačaka.
Dopunsku mrežu čine stalne geodetske tačke koje se postavljaju i određuju za svrhe neposrednog detaljnog snimanja terena.

Postavljanje i određivanje mreža

Član 22.

Postavljanje i određivanje mreža stalnih geodetskih tačaka vrši se na način i po metodama utvrđenim propisom iz člana 65 ovog zakona.

Čuvanje

Član 23.

Zabranjeno je uklanjanje, uništavanje, kvarenje ili zasipanje biljega i znakova premjera.
Organ uprave nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti dužan je da se stara o stanju biljega i znakova premjera na teritoriji opštine.
Korisnici zemljišta na kojem se nalaze biljege i znakovi premjera dužni su da, u roku od 30 dana, nadležnom organu uprave za poslove premjera i katastra nepokretnosti prijave svako uklanjanje, oštećenje ili uništenje tih biljega i znakova.

Obavještavanja

Član 24.

Ako se na zemljištu na kome se nalaze biljege ili znakovi premjera kojima su obilježene geodetske tačke ili u njihovoj neposrednoj blizini izvode građevinski ili drugi radovi, kojima bi se štetile biljege ili smanjila mogućnost njihovog korišćenja, izvođač radova je dužan da, najmanje 15 dana prije početka radova, izvijesti o tome organ uprave nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti.
Ukoliko, radi izvođenja radova iz stava 1 ovog člana, treba postojeću biljegu ili znak premjestiti, ili ako se usljed preduzetih radova umanji mogućnost njenog korišćenja, investitor snosi troškove premještaja i novog određivanja.

Dozvola pristupa

Član 25.

Korisnici nepokretnosti dužni su da dozvole pristup zemljištu i objektima na zemljištu licima koja rade na poslovima premjera, kao i postavljanje biljega i znakova kojima se obilježavaju tačke premjera i obavljanje radnji iz njihove nadležnosti.

Naknada štete

Član 26.

Štetu koja se korisnicima nepokretnosti nanese u obavljanju poslova premjera i drugih radnji vezanih za obavljanje premjera dužan je da naknadi organ ili preduzeće koje je obavljalo te poslove.

2. Detaljno snimanje terena

Detaljno snimanje terena

Član 27.

Detaljnim snimanjem terena (u daljem tekstu: snimanje terena) prikupljaju se mjerni i opisni podaci o položaju, obimu i načinu iskorišćavanja katastarskih parcela zemljišta i objekata na njima, podaci o zgradama, posebnim djelovima zgrada, o prirodnim i vještačkim objektima na terenu, kao i o reljefu zemljišta, geografskim i drugim nazivima, radi predstavljanja terena u horizontalnom i vertikalnom smislu.
Pri snimanju terena prikupljaju se i podaci o korisnicima nepokretnosti obuhvaćenih snimanjem terena.

Rješenje o snimanju terena

Član 28.

Organ uprave nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti dužan je da, najmanje 30 dana prije početka radova, donese rješenje da će se na određenom području vršiti snimanje terena i da o tome obavijesti nadležni organ lokalne samouprave.

Obilježavanje nepokretnosti

Član 29.

Korisnici nepokretnosti dužni su da na području obuhvaćenom snimanjem terena, o svom trošku, obilježe vidnim i trajnim biljegama granice nepokretnosti koje koriste i to u roku i na način koji odredi organ nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti.
Korisnik nepokretnosti koji u određenom roku ne izvrši obilježavanje vidnim i trajnim biljegama granice nepokretnosti dužan je da snosi troškove naknadnog snimanja.

3. Izrada i reprodukcija planova i karata

Planovi i karte

Član 30.

Na osnovu podataka utvrđenih snimanjem terena izrađuje se originali planova i karte.
Originali planova se izrađuju u jednoj od sljedećih razmjera: 1:500; 1:1000; 1:2500 i 1:5000.
Karta se izrađuje u razmjeri 1:5000 i 1:10000.
Karta se izrađuje, po pravilu, kartografskom obradom planova.
Organ uprave nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti određuje razmjeru u kojoj se izrađuju planovi i karte za pojedina područja.

Uspostavljanje tačaka

Član 31.

Podaci snimanja terena, kao i izrada planova i karti moraju biti takvi da se uvijek na osnovu njih mogu ponovo uspostaviti snimljene tačke i stanje na zemljištu kakvo je bilo prilikom snimanja na osnovu koga je izrađen katastar nepokretnosti.

Topografske karte

Član 32.

Osim karte iz člana 30 ovog zakona, izrađuju se i topografske i pregledne karte u sitnijim razmjerama, kao osnova za planiranje, tematsku obradu, grafičko prikazivanje i vođenje statistike i evidencije.
Sadržaj, oblik i razmjeru karti iz stava 1 ovog člana određuje organ uprave nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti.

GLAVAIV

KATASTAR NEPOKRETNOSTI

Katastar nepokretnosti

Član 33.

Katastar nepokretnosti sadrži podatke o katastarskim parcelama, o zgradama, stanovima kao posebnim djelovima zgrada, porodičnim stambenim zgradama, zgradama za odmor i oporavak, ekonomskim zgradama, poslovnim prostorijama i drugim građevinskim objektima, o njihovom položaju, obliku, površini, načinu korišćenja, bonitetu, katastarskoj klasi, katastarskom prihodu, korisnicima nepokretnosti, stvarnim i drugim pravima na nepokretnostima, kao i određenim pravnim stanjima na nepokretnostima (građenje bez propisanih odobrenja i dozvola ili njihovim prekoračenjima i dr.).
Podaci iz stava 1 ovog člana utvrđuju se, obrađuju i evidentiraju u katastru nepokretnosti u odnosu na katastarsku parcelu.

Sadržaj

Član 34.

Katastar nepokretnosti sastoji se od:
1) radnog originala plana;
2) katastarskog operata;
3) zbirke isprava.

Katastarska parcela

Član 35.

Katastarska parcela je dio zemljišta koji se koristi na isti način.
Svaka katastarska parcela označava se brojem i nazivom katastarske opštine kojoj pripada.
Položaj i oblik svake katastarske parcele prikazuje se na planovima, ostali podaci upisuju se u katastarski operat.

Ustrojavanje katastra nepokretnosti

Član 36.

Uspostavljanje katastra nepokretnosti, pored podataka iz člana 27 ovog zakona, obuhvata i:
1) utvrđivanje katastarske teritorijalne jedinice;
2) katastarsko klasiranje i bonitiranje zemljišta;
3) izlaganje na javni uvid podataka premjera i katastarskog klasiranja zemljišta i utvrđivanje korisnika i drugih stvarnih prava na nepokretnostima;
4) izradu katastarskog operata;
5) osnivanje zbirke isprava.

1. Utvrđivanje katastarskih teritorijalnih jedinica

Teritorijalne jedinice

Član 37.

Katastarske teritorijalne jedinice su katastarska opština i katastarski srez.

Katastarska opština

Član 38.

Katastarska opština obuhvata, po pravilu, područje jednog naseljenog mjesta.
Odluku o području i nazivu katastarske opštine donosi organ nadležan za poslove premjera i katastra, po prethodno pribavljenom mišljenju organa jedinice lokalne samouprave.
Izmjene granica katastarskih opština za koje je izvršen premjer izrađen katastarski operat može vršiti nadležni organ, po prethodno pribavljenom mišljenju organa jedinice lokalne samouprave.

Granice katastarskih opština

Član 39.

Granice katastarskih opština utvrđuje i obilježava posebna komisija koju obrazuje starješina organa nadležnog za poslove premjera i katastra nepokretnosti.
Utvrđivanje i obilježavanje granica vrši se postavljanjem graničnih biljega i oznaka na zemljištu i opisivanjem granica u zapisniku omeđavanja.
Kada se granice katastarskih opština poklapaju sa teritorijalnom granicom jedinice lokalne samouprave, članovi komisije su, obavezno, predstavnici organa jedinice lokalne samouprave čije granice se utvrđuju.
O radu komisije vodi se zapisnik.

Sporovi

Član 40.

Sporove o granicama katastarskih opština koje su ujedno i teritorijalne granice jedinice lokalne samouprave rješava Skupština Republike Crne Gore, na predlog organa nadležnog za poslove premjera.

2. Katastarsko klasiranje i bonitiranje zemljišta

Klasiranje

Član 41.

Katastarsko klasiranje zemljišta (u daljem tekstu: klasiranje zemljišta) vrši se na osnovu prirodnih i ekonomskih uslova proizvodnje postojeće katastarske kulture zemljišta.

Bonitiranje

Član 42.

Bonitiranjem zemljišta se utvrđuje plodnost zemljišta na osnovu njegovih prirodnih osobina, bez obzira na postojeći način korišćenja tog zemljišta (katastarsku kulturu).

Vrste zemljišta

Član 43.

U postupku katastarskog klasiranja i bonitiranja zemljišta sva zemljišta se raspoređuju u:
1) plodna zemljišta;
2) neplodna zemljišta;
3) zemljišta sa posebnom namjenom korišćenja.

Katastarski srez

Član 44.

Teritorijalna jedinica za bonitiranje zemljišta je teritorija Republike.
Teritorijalna jedinica za katastarsko klasiranje zemljišta je katastarski srez.
Područje katastarskog sreza čine teritorijalno povezane katastarske opštine, koje imaju približno iste prirodne i ekonomske uslove za poljoprivrednu proizvodnju.
Katastarske srezove utvrđuje Vlada, na predlog organa uprave nadležnog za poslove premjera i katastra nepokretnosti.
Granice katastarskog sreza mogu se mijenjati samo na način i po postupku predviđenim stavom 4 ovog člana.

Osnove klasiranja

Član 45.

Katastarsko klasiranje zemljišta vrši se na osnovu utvrđene osnove klasiranja.
Osnovu klasiranja zemljišta čini ugledno zemljište u granicama katastarskog sreza (u daljem tekstu: sresko ugledno zemljište) i to za svaku klasu postojećih kultura zemljišta, kao i okviri klasa za svaku kulturu zemljišta, za područje svake katastarske opštine.
Osnovu klasiranja zemljišta utvrđuje organ uprave nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti.

Ugledna zemljišta

Član 46.

Na osnovu i u okviru utvrđene osnove za katastarsko klasiranje zemljišta utvrđuje se ugledno zemljište za svaku postojeću kulturu i klasu u katastarskoj opštini (u daljem tekstu: opštinsko ugledno zemljište), a prema utvrđenom sreskom uglednom zemljištu za odnosno sresko područje.
Sresko ugledno zemljište je istovremeno i opštinsko ugledno zemljište u katastarskoj opštini u kojoj se nalazi.

Nadležni organ

Član 47.

Utvrđivanje opštinskog uglednog zemljišta i katastarsko klasiranje u katastarskoj opštini vrši organ uprave nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti.

Saopštavanje

Član 48.

Podaci o utvrđenim katastarskim klasama zemljišta saopštavaju se korisnicima u postupku izlaganja na javni uvid podataka premjera.

Bonitetne klase

Član 49.

Bonitiranjem se sva zemljišta podobna za poljoprivrednu i šumsku proizvodnju raspoređuju u osam bonitetnih klasa, a u okviru svake bonitetne klase može se utvrditi jedna ili više bonitetnih podklasa.

Osnove i mjerila

Član 50.

Osnovu za bonitiranje i mjerila za raspoređivanje zemljišta u bonitetne klase i podklase utvrđuje republički organ nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti.

3. Izlaganje na javni uvid podataka premjera, katastarskog klasiranja zemljišta i utvrđivanja stvarnih prava na nepokretnostima

Izlaganje

Član 51.

Podaci o nepokretnostima, utvrđeni premjerom i katastarskim klasiranjem zemljišta, izlažu se na javni uvid vlasnicima, korisnicima i zainteresovanim strankama na teritoriji opštine za koju se vrši izlaganje (u daljem tekstu: izlaganje).
U postupku izlaganja utvrđuju se prava korisnika na nepokretnostima.
Poslove izlaganja vrši organ uprave nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti u opštini na čijoj se teritoriji nepokretnost nalazi (u daljem tekstu: prvostepeni organ).

Oglas

Član 52.

Vrijeme i mjesto izlaganja na javni uvid podataka određuje organ uprave nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti i to objavljuje oglasom u mjestu izlaganja i preko sredstava javnog informisanja, ili na drugi uobičajeni način, najmanje 30 dana prije početka izlaganja.

Sadržaj oglasa

Član 53.

Oglas o izlaganju na javni uvid premjera sadrži:
1) naziv opštine i katastarske opštine;
2) rok u kome će se izvršiti izlaganje;
3) mjesto i prostorije u kojima će se izvršiti izlaganje;
4) radno vrijeme u kojem se vrši izlaganje.

Poziv

Član 54.

Prvostepeni organ dužan je da korisnike nepokretnosti pozove u mjesto izlaganja i da svakom saopšti podatke o nepokretnosti, te da istovremeno provjeri i utvrdi prava na nepokretnostima navedena u članu 51 stav 2 ovog zakona.
Ako je korisnik uredno pozvan, a nije se odazvao pozivu, podaci utvrđeni premjerom i katastarskim klasiranjem zemljišta, kao i podaci o pravima na nepokretnostima utvrđeni u postupku izlaganja saopštiće se dostavom rješenja.

Postupak izlaganja

Član 55.

Postupak izlaganja sprovodi se po odredbama Zakona o opštem upravnom postupku, ako ovim zakonom nije drukčije određeno.
O postupku izlaganja vodi se zapisnik.

Prigovor

Član 56.

Korisnici nepokretnosti mogu na podatke premjera staviti prigovor, u roku od tri dana od dana kada su im ti podaci saopšteni.
Prigovor se podnosi prvostepenom organu.

Razmatranje prigovora

Član 57.

Prvostepeni organ dužan je da u roku od osam dana razmotri prigovor na podatke premjera i, ako nađe da je osnovan, izvršiće odgovarajuću promjenu podataka, o čemu donosi rješenje i obavještava podnosioca prigovora.
Kada se ne uvaži prigovor, donosi se rješenje o odbijanju prigovora i dostavlja podnosiocu prigovora.

Rješenje

Član 58.

Rješenje sadrži:
1) podatke o nepokretnostima;
2) označenje stvarnih prava na nepokretnostima i imaoca tih prava;
3) ograničenja vezana za raspolaganje nepokretnostima;
4) nalog za upis podataka o nepokretnostima i imaoca stvarnih prava na nepokretnostima u katastar nepokretnosti.
Popisni list koji sadrži podatke o nepokretnostima i stvarnim pravima na nepokretnostima je sastavni dio rješenja.

Žalba

Član 59.

Na rješenje iz člana 58 ovog zakona može se izjaviti žalba starješini organa uprave nadležnog za poslove premjera i katastra nepokretnosti, u roku od 15 dana od dana dostave rješenja.
Žalba se podnosi preko komisije za izlaganje.
Rješenje po žalbi drugostepeni organ je dužan donijeti prije stupanja na snagu katastra nepokretnosti.

4. Izrada katastarskog operata

Izrada katastarskog operata

Član 60.

Na osnovu utvrđenih podataka premjera i katastarskog klasiranja zemljišta, kao i utvrđenih stvarnih prava na nepokretnostima izrađuje se katastarski operat za svaku katastarsku opštinu posebno.

Sadržaj katastarskog operata

Član 61.

Katastarski operat sadrži:
1) katastarske planove;
2) list nepokretnosti (isprava koja obuhvata četiri pojedinačna dijela) sa podacima, i to:
- o katastarskoj parceli, označen kao list A;
- o vlasniku i imaocima prava korišćenja, označen kao list B;
- o zgradama i posebnim djelovima zgrada iz člana 35 ovog zakona, označen kao list V; i
- o teretima, ograničenjima i određenim pravnim stanjima na nepokretnostima (građenje bez propisanih odobrenja i dozvola ili njihovim prekoračenjem i dr.), označen kao list G;

3) spisak katastarskih parcela;

4) pregled površina i katastarskog prihoda po kulturama i klasama;

5) spisak katastarskog prihoda;

6) azbučni pregled vlasnika i imaoca prava korišćenja.

Potvrđivanje

Član 62.

Kada organ uprave nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti utvrdi da je katastarski operat izrađen, potvrdiće operat i dostaviti ga organu uprave nadležnom za poslove održavanja, na korišćenje.
Sa katastarskim operatom dostavljaju se i prepis zapisnika o opisu granica katastarske opštine, originalni podaci o snimanju detalja i računanju površina, skica detalja zemljišta i prepis koordinata, nadmorskih visina (kota) i opisa položaja tačaka trigonometrijske i nivelmanske mreže i veznih tačaka.
Rješenjem kojim se potvrđuje katastarski operat određuje se početak njegove primjene i objavljuje se u "Službenom listu RCG".

Obrada podataka

Član 63.

Katastarski operat izrađuje se i održava automatskom obradom podataka.
Izlazni podaci automatske obrade podataka štampaju se na obrascima koje propisuje organ uprave nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti.

5. Osnivanje zbirke isprava

Zbirka isprava

Član 64.

Zbirka isprava sadrži uložene originale i ovjerene prepise isprava na osnovu kojih je izrađen, odnosno na osnovu kojih je provedena promjena u katastru nepokretnosti.
U zbirci isprava, isprave se slažu po godinama za svaku katastarsku opštinu i trajno čuvaju.

Podzakonski propisi

Član 65.

Organ uprave nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti donijeće bliže propise o tehničkim normativima, metodama i načinu rada koji se primjenjuju pri izradi i održavanju premjera i katastra nepokretnosti, kao i vrste obrazaca za premjer, katastar nepokretnosti i način njihovog vođenja.

GLAVAV

UPIS PRAVA NA NEPOKRETNOSTIMA

Načelo upisa

Član 66.

Upisom u katastar nepokretnosti stiču se, prenose, ograničavaju i prestaju prava na nepokretnostima.

Načelo javnosti

Član 67.

Svako može tražiti da izvrši uvid u podatke koje sadrži katastar nepokretnosti, da mu se izda list nepokretnosti ili potvrda da je određena nepokretnost ili pravo upisano u katastar nepokretnosti.

Načelo pouzdanja

Član 68.

Podaci o nepokretnostima i pravima na njima, upisanim u skladu sa odredbama ovog zakona, smatraju se tačnim i niko ne može trpjeti štetne posljedice u prometu nepokretnosti i drugim odnosima u kojima se ovi podaci koriste.

Načelo legaliteta

Član 69.

Nadležni organ za upis prava na nepokretnosti ispituje, po službenoj dužnosti, da li su ispunjeni zakonom propisani uslovi za upis.

Načelo prioriteta

Član 70.

Upis prava u katastar nepokretnosti vrši se prema vremenskom redosljedu podnošenja zahtjeva za upis.
Pravno dejstvo upisa prema trećim licima počinje od trenutka podnošenja zahtjeva za upis u nadležnom organu.

Prava koja se upisuju u katastar

Član 71.

U katastar nepokretnosti upisuju se stvarna prava i određena obligaciona prava.
Upis prava na nepokretnostima vrši se po službenoj dužnosti i po zahtjevu imaoca prava.

Pravo svojine

Član 72.

Pravo svojine na zemljištu upisuje se na stvarnog vlasnika.
Na nepokretnostima u državnoj svojini, pored imaoca prava, upisuje se i imaoc prava korišćenja, odnosno korisnik nepokretnosti.
Na gradskom građevinskom zemljištu upisuje se i pravo korišćenja ranijeg vlasnika zemljišta, odnosno pravo korišćenja drugog lica, u skladu sa zakonom.

Susvojina

Član 73.

Pravo susvojine na nepokretnostima upisuje se u srazmjeri udjela suvlasnika.

Zajednička svojina

Član 74.

Pravo zajedničke svojine na nepokretnostima upisuje se na ime svih zajedničkih vlasnika.

Etažna svojina

Član 75.

Pravo etažne svojine upisuje se na ime etažnog vlasnika posebnog dijela zgrade (stana, poslovne prostorije, garaže, podruma), zajedno sa njihovim pravom zajedničke svojine na zajedničkim djelovima zgrade i zajedničkim djelovima zemljišta na kojim je zgrada podignuta.

Ostala prava na nepokretnostima

Član 76.

Stvarne i lične službenosti, hipoteka, nadhipoteka, zakup za period duži od pet godina, pravo preče kupovine, pravo otkupa i prekupa, kao i sva ograničenja i zabrane otuđenja i opterećenja upisuju se u G list nepokretnosti.
Stvarne službenosti upisuje se kao pravo vlasnika povlasnog dobra i kao teret na poslužnom dobru.
Hipoteka se upisuje na tačno određenoj nepokretnosti sa određenjem visine glavnog potraživanja i kamata.

Vrsta upisa

Član 77.

Upisi u katastar nepokretnosti su:
1) uknjižba;
2) predbilježba;
3) zabilježba.

Uknjižba

Član 78.

Uknjižba je upis kojim se konačno stiču, prenose ili prestaju prava na nepokretnostima.
Ako se uknjižba vrši na osnovu privatne isprave kojom se pravo izvodi iz prava prethodnika, potrebna je izričita izjava pravnog prethodnika da pristaje da se sticalac uknjiži.

Predbilježba

Član 79.

Predbilježba je upis kojim se uslovno stiču, prenose i prestaju prava na nepokretnostima.
Predbilježba se vrši na osnovu isprave koja nije podobna za konačan upis prava (potpisi ugovarača na ispravi nijesu ovjereni, isprava ne sadrži ovlašćenje za uknjižbu, akt organa koji je osnov za sticanje prava na nepokretnosti nije postao pravosnažan, odnosno izvršan, kao i u drugim slučajevima).
Ako se u roku određenom u rješenju kojim se dozvoljava upis predbilježbe, koji ne može biti kraći od 15 niti duži od 30 dana, ne otklone nedostaci i predbilježba ne opravda izvršiće se njeno brisanje.
Predbilježba postaje uknjižba kada se otklone smetnje za konačan upis.

Zabilježba

Član 80.

Zabilježba je upis određenih pravnih činjenica koje mogu da budu od uticaja na postojanje prava na nepokretnostima.
Zabilježbom se vrši upis činjenica koje se odnose na vlasnika nepokretnosti (maloljetstvo, starateljstvo, lišenje poslovne sposobnosti) ili na samu nepokretnost (pokretanja spora za utvrđivanje prava na nepokretnosti, odnosno za brisanje izvršenog upisa, pokretanje postupka eksproprijacije, postojanje zabrane otuđenja ili opterećenja nepokretnosti, pokretanje postupka izvršenja na nepokretnosti u slučajevima propisanim zakonom kojim se uređuje izvršni postupak, fiducijarni prenos prava svojine, prvenstveni red za neki budući upis, kao i u drugim slučajevima).

Osnov za upis

Član 81.

Upis prava vrši se:
1) na osnovu zakona;
2) na osnovu konačne odluke nadležnog organa;
3) na osnovu pravosnažne odluke suda;
4) na osnovu isprave o pravnom poslu sačinjene u skladu sa zakonom.

Nadležnost organa

Član 82.

Upis prava na nepokretnosti vrši nadležni organ u opštini na čijoj se teritoriji nalazi nepokretnost.

Rješenje o upisu

Član 83.

U rješenju kojim se dozvoljava upis prava na nepokretnostima, nepokretnosti se moraju označiti podacima iz katastarskog operata.
Rješenje iz stava 1 ovog člana dostavlja se imaocu prava koji je upisan i imaocu prava koji se upisuje.
Rješenjem kojim se odbija upis promjene prava dostavlja se licu koje je tražilo upis, kao i imaocu prava koji je upisan.

Brisanje tereta

Član 84.

Brisanje tereta i ograničenja vrši se po zahtjevu.
Osnovanost zahtjeva za brisanje dokazuje se ispravama koje je podnosilac dužan da priloži.
Rješenje donijeto po zahtjevu za brisanje tereta i ograničenja dostavlja se podnosiocu zahtjeva i imaocu prava.

Pravo žalbe

Član 85.

Na rješenja donijeta u smislu ovog zakona može se izjaviti žalba u roku od 15 dana od dana dostavljanja.
Žalba se podnosi nadležnom organu u opštini na čijoj se teritoriji nalazi nepokretnost.
O žalbi odlučuje starješina organa uprave nadležnog za poslove premjera i katastra nepokretnosti.

GLAVAVI

ODRŽAVANjE PREMJERA, KATASTRA NEPOKRETNOSTI I OSNOVNE DRŽAVNE KARTE

Održavanje

Član 86.

Održavanje premjera, katastra nepokretnosti i osnovne državne karte obuhvata:
1) obnavljanje biljega stalnih geodetskih tačaka koje služe za održavanje premjera;
2) praćenje i utvrđivanje nastalih promjena na nepokretnostima koje su od uticaja na podatke premjera i katastra nepokretnosti;
3) provođenje utvrđenih promjena u elaboratu premjera, planova, osnovne državne karte, katastarskom operatu;
4) upis promjena prava na nepokretnostima;
5) praćenje, utvrđivanje i provođenje promjena o prostornim jedinicama koje po zakonu vrši nadležni organ.
Način i postupak održavanja stalnih geodetskih tačaka, premjera, katastra nepokretnosti i osnovne državne karte propisuje starješina organa uprave nadležnog za poslove premjera i katastra nepokretnosti.

Promjene

Član 87.

Utvrđivanje, obrada i provođenje promjena vrši se sa istom tačnošću, metodama i po postupcima koji su propisani za izvršenje osnovnih geodetskih radova, premjera i izradu katastra nepokretnosti i osnovne državne karte.

Otklanjanje nedostataka

Član 88.

U postupku održavanja premjera, katastra nepokretnosti i osnovne državne karte, nadležni organ otklanja sve utvrđene nedostatke i propuste u projektovanju i izvođenju radova, o čemu donosi rješenje.

Prijava promjena

Član 89.

Korisnik nepokretnosti dužan je da nadležnom organu u opštini prijavi nastalu promjenu na nepokretnosti, najkasnije u roku od 30 dana od nastanka promjene.
Uz prijavu iz stava 1 ovog člana, korisnik je dužan da dostavi ispravu koja je osnov za upis.
Nadležni organ uzeće u postupak, po službenoj dužnosti, promjene iz stava 1 ovog člana za koje je saznao na drugi način.
Troškove utvrđivanja promjena iz stava 1 ovog člana snose korisnici.

Predaja podataka

Član 90.

Pri izgradnji ili rekonstrukciji zgrada, stanova i poslovnih prostorija kao posebnih djelova zgrada i drugih građevinskih objekata, kojom se utiče na podatke u katastarskom operatu i planovima, investitor je dužan da po završenoj izgradnji ili rekonstrukciji, uz prijavu iz člana 89 stav 1 ovog zakona, nadležnom organu u opštini preda podatke premjera na osnovu kojih se nastale promjene mogu unijeti u planove i katastarski operat.
Upotrebna dozvola za objekte iz stava 1 ovog člana ne može se izdati dok investitor ne podnese potvrdu nadležnog organa da su mu predati podaci premjera, odnosno da je nadležni organ izvršio snimanje promjena po prijavi.

Obilježavanje posjeda

Član 91.

Korisnik nepokretnosti na kojoj su nastale promjene za čije je provođenje na planovima i u katastarskom operatu potrebno izvršiti novo geodetsko snimanje dužan je da o svom trošku obilježi granice zemljišta vidnim i trajnim biljegama.
Ako korisnik nepokretnosti ne postupi na način propisan u stavu 1 ovog člana, snosiće sve troškove prouzrokovane naknadnim snimanjem.

Rokovi za promjene

Član 92.

Nadležni organ dužan je da geodetsko snimanje ili uviđaj po prijavi o promjenama na nepokretnostima izvrši najkasnije u roku od 15 dana, a izuzetno, u slučaju više sile, 15 dana po prestanku razloga za odlaganje.
Prilikom izvršavanja radova po prijavi iz stava 1 ovog člana, nadležni organ izvršiće na terenu ili će ustupiti na izvršenje potrebno geodetsko snimanje i uviđaj u odnosu na promjene koje nijesu sadržane u prijavi, ako ih je na terenu ustanovio.
Nadležni organ dužan je da na uviđaj pozove korisnika po čijoj prijavi vrši uviđaj.

Rješenje o promjeni upisa

Član 93.

Nadležni organ u opštini donosi rješenje o dozvoli upisa promjene na nepokretnostima u katastarskom operatu, kada utvrdi da su za to ispunjeni uslovi propisani ovim zakonom.

Žalba

Član 94.

Protiv rješenja kojim se, u toku održavanja premjera i katastra nepokretnosti, dozvoljava upis promjene u katastarskom operatu, kao i protiv rješenja kojim se odbija upis promjene može se izjaviti žalba, u roku od 15 dana od dana prijema rješenja.
Žalba se podnosi starješini organa nadležnog za poslove premjera i katastra nepokretnosti.

Pravosnažnost

Član 95.

Upis promjena na nepokretnostima vrši se kad rješenje o dozvoli upisa postane pravosnažno.

GLAVAVII

IZRADA OSNOVNE DRŽAVNE KARTE

Osnovna državna karta

Član 96.

Osnovna državna karta izrađuje se u analognom ili digitalnom obliku obradom geodetskog plana ili na osnovu podataka dobijenih snimanjem detalja.
Sadržinu, oblik i razmjeru osnovne državne karte, topografskih i pregledno topografskih karata propisuje starješina organa nadležnog za poslove premjera i katastra nepokretnosti.

GLAVAVIII

POSLOVI OD POSEBNOG INTERESA U OBLASTI GEODEZIJE

1. Geodetski radovi u inženjersko-tehničkim oblastima

Radovi u inženjersko-tehničkim oblastima

Član 97.

Geodetski radovi u inženjersko-tehničkim oblastima su: izrada topografskih planova za potrebe prostornog i urbanističkog planiranja i projektovanja, prenošenje na teren podataka iz urbanističkih planova i investiciono-tehničke dokumentacije, izrada projekata i izvođenje geodetskih radova u inženjersko-tehničkim oblastima, izrada i prenošenje na teren projekata eksproprijacije, izrada i realizacija projekata arondacije.
Podaci dobijeni izvođenjem geodetskih radova u inženjersko-tehničkim oblastima koji izazivaju promjene u katastru nepokretnosti obezbjeđuje se tako da se mogu koristiti za potrebe održavanja odnosno obnove premjera i katastra nepokretnosti.

2. Geodetsko-katastarski informacioni sistem

Informacioni sistem

Član 98.

Geodetsko-katastarski informacioni sistem je informacioni sistem državnih organa koji obezbjeđuje jedinstvenu evidenciju geodetskih podataka, pristup podacima od strane ovlašćenih korisnika nezavisno od njihove lokacije, razmjenu podataka i informacija između subjekata informacionog sistema državnih organa (ISDO) i kvalitet podataka i informacija.

3. Geodetska metrologija i standardi

Metrologija

Član 99.

U cilju obezbjeđenja sistema jedinstva mjerenja u državnom premjeru u Republici se, saglasno zakonu, a na osnovu referentnih (primarnih) etalona jedinica dužine, ugla, vremena i ubrzanja sile zemljine teže uspostavljaju sekundarni i radni etaloni.
Prije upotrebe obavezno se utvrđuju metrološka svojstva geodetskih mjerila.
Geodetska mjerila podliježu prvom pregledu, periodičnim pregledima i vanrednim pregledima.

Standardi

Član 100.

Nadležni organ propisaće tehničko-tehnološke osnove za tipizaciju i unifikaciju geodetskih radova, primjenu odgovarajućih standarda i postupak za sticanje i izdavanje ovlašćenja (licenci).

4. Izvođenje geodetskih radova

Izvođenje radova

Član 101.

Izvođenje stručnih poslova na obnavljanju biljega i izvršenju mjerenja stalnih geodetskih tačaka koje služe za održavanje premjera, kao i praćenju i utvrđivanju nastalih promjena na nepokretnostima koje su od uticaja na podatke premjera i katastra nepokretnosti (obnova granica katastarskih parcela, identifikacija katastarskih parcela, dioba katastarskih parcela, snimanje izgrađenih objekata i dr.) nadležni organ može ustupiti preduzeću, odnosno preduzetniku koji su registrovani za izvođenje ovih radova, pod uslovima utvrđenim ovim zakonom.

Uslovi za izvođenje radova

Član 102.

Izvođenje geodetskih radova, za koje je odredbama ovog zakona predviđena izrada glavnog projekta, može da vrši preduzeće, odnosno preduzetnici koji su upisani u odgovarajući registar za izvođenje tih radova i koji imaju najmanje pet zaposlenih geodetske struke na neodređeno vrijeme, sa položenim stručnim ispitom za zaposlene u organima državne uprave, od kojih najmanje po jedan sa visokom i višom školskom spremom, kao i odgovarajuće geodetske instrumente i pribor.
Ispunjenost, odnosno prestanak uslova iz stava 1 ovog člana, rješenjem utvrđuje starješina nadležnog organa.
O izdatim rješenjima u nadležnom organu se vodi poseban registar.

Rješenje za izvođenje radova

Član 103.

Izradu projekta i izvođenje radova iz člana 99 ovog zakona u inženjersko-tehničkim oblastima mogu da vrše:
1) preduzeće, odnosno preduzetnici iz člana 104 ovog zakona;
2) preduzeće, odnosno preduzetnik u okviru svoje djelatnosti, kao i organi lokalne samouprave za sopstvene potrebe, ako ima najmanje jednog zaposlenog geodetske struke sa visokom školskom spremom i sa položenim stručnim ispitom i odgovarajuće geodetske instrumente i pribor.
Ispunjenost, odnosno prestanak uslova iz stava 1 tač. 1 i 2 ovog člana, rješenjem utvrđuje starješina nadležnog organa.
O izdatim rješenjima vodi se poseban registar.

Odgovorno lice

Član 104.

Izvođač radova iz člana 102 ovog zakona određuje lice koje rukovodi radovima.
Izvođenjem radova iz člana 102 ovog zakona može rukovoditi lice koje ima visoku stručnu spremu geodetske struke, položen stručni ispit za zaposlene u organima državne uprave, najmanje tri godine radnog iskustva i ovlašćenje za rukovođenje radovima koje se stiče polaganjem posebnog ispita pred komisijom koju obrazuje starješina nadležnog organa.

Obaveze izvođača radova

Član 105.

Izvođač radova dužan je da:
1) izvodi radove prema tehničkoj dokumentaciji i u skladu sa propisima, standardima, tehničkim normativima i normama kvaliteta koje važe za pojedine vrste radova;
2) vodi dnevnik radova;
3) pismeno upozori nadležni organ i lice koje vrši stručni nadzor nad izvođenjem radova o uočenim nedostacima u tehničkoj dokumentaciji, o nastupanju nepredviđenih okolnosti koje su od uticaja na izvođenje radova i primjenu tehničke dokumentacije.

Nadzor

Član 106.

Investitor obezbjeđuje stručni nadzor u toku izvođenja radova.
Stručni nadzor može da vrši lice koje ispunjava uslove propisane ovim zakonom za rukovođenje tom vrstom radova.

5. Ustupanje radova

Ustupanje radova

Član 107.

Izrada tehničke dokumentacije i izvođenje radova ustupaju se javnim nadmetanjem ili prikupljanjem ponuda ili neposrednom pogodbom.
O načinu ustupanja izrade tehničke dokumentacije i izvođenja radova odlučuje investitor.
Oglas o javnom nadmetanju sadrži uslove ustupanja izrade tehničke dokumentacije, odnosno izvođenja radova, s tim što investitor obezbjeđuje ravnopravno učešće svih zainteresovanih učesnika u javnom nadmetanju.
Rok za podnošenje ponude na može biti kraći od 15 dana od dana objavljivanja javnog nadmetanja.
O ustupanju radova zaključuje se ugovor, koji naročito sadrži: vrstu i obim radova koji se ustupaju, rok izvršenja radova i podatke o licu koje će rukovoditi radovima.
Uslove, način i postupak ustupanja izrade tehničke dokumentacije i izvođenja radova propisuje organ nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti.

GLAVAIX

ČUVANjE I KORIŠĆENjE PODATAKA OSNOVNIH GEODETSKIH RADOVA, PREMJERA I KATASTRA NEPOKRETNOSTI

Čuvanje

Član 108.

Podaci osnovnih geodetskih radova, premjera i katastra nepokretnosti čuvaju se u posebno obezbijeđenim prostorijama nadležnog organa.
Planovi, geodetski elaborati i katastarski operat, odnosno njihove baze podataka ne mogu se iznositi iz prostorija nadležnog organa.
Način čuvanja i korišćenja podataka iz stava 1 ovog člana propisuje Vlada.

Javnost podataka

Član 109.

Uvid u podatke katastra nepokretnosti je slobodan, ukoliko za pojedine podatke nije zakonom ili drugim propisom drukčije određeno.
Uvid u podatke obavlja se u prisustvu odgovornog lica nadležnog organa.

Uvjerenja

Član 110.

Nadležni organ dužan je da, na zahtjev nosioca prava, odnosno zainteresovanog lica, izda uvjerenje, kopije i prepise o činjenicama upisanim u katastar nepokretnosti.

Izvještaji

Član 111.

Nadležni organ dužan je da državnim organima i organizacijama i organima lokalne samouprave, na njihov zahtjev, dostavi izvještaj o podacima upisanim u katastar nepokretnosti koji su im potrebni u cilju vođenja postupaka iz njihove nadležnosti.

Naknada

Član 112.

Za korišćenje i za uvid u podatke premjera i katastra nepokretnosti, kao i za usluge koje pruža organ uprave nadležan za poslove premjera i katastra nepokretnosti plaća se naknada.
Visinu naknade propisuje Vlada.

GLAVAX

KAZNENE ODREDBE

Preduzeće i drugo pravno lice

Član 113.

Preduzeće ili drugo pravno lice kazniće se za prekršaj novčanom kaznom od desetostrukog do stostrukog iznosa minimalne zarade u Republici, ako:
1) u poslovima u vezi sa nepokretnostima za koje su potrebni mjerni i opisni podaci ne koristi službene podatke iz katastra nepokretnosti (član 9);
2) izrađuje tehničku dokumentaciju suprotno propisanim uslovima (član 11);
3) poslove odgovornog projektanta povjeri licu koje ne ispunjava propisane uslove (član 15);
4) kontrolu tehničke dokumentacije povjeri preduzeću, odnosno drugoj organizaciji koja ne ispunjava propisane uslove (član 17);
5) u propisanom roku ne izvijesti nadležni organ o izvođenju građevinskih i drugih radova koji mogu oštetiti ili uništiti biljegu ili smanjiti mogućnost njenog korišćenja (član 24);
6) ne obilježi granice zemljišta i objekata, odnosno ne dozvoli pristup zemljištu i objektima ili ne dopusti postavljanje biljega i oznaka premjera (čl. 25 i 29);
7) koristi planove koji nijesu ovjereni od nadležnog organa (član 30);
8) u propisanom roku ne prijavi nadležnom organu nastalu promjenu na zemljištu ili objektu (član 89 stav 1);
9) uz prijavu iz člana 89 stav 1 ovog zakona ne dostavi potrebne isprave (član 89 stav 2);
10) nadležnom organu ne preda elaborat premjera poslije završene izgradnje ili rekonstrukcije objekata (član 90);
11) vidnim i trajnim biljegama ne obilježi granice svog zemljišta na kome su nastale promjene (član 91);
12) geodetske radove u inženjersko-tehničkim oblastima ne izvodi tako da se dobijeni podaci mogu koristiti za potrebe izrade, obnove ili održavanja premjera i katastra nepokretnosti (član 97).
Za prekršaj iz stava 1 ovog člana kazniće se i odgovorno lice u državnom organu i drugom organu, preduzeću, radnji i drugom pravnom licu novčanom kaznom od jedne polovine do dvadesetostrukog iznosa minimalne zarade u Republici.

Odgovorno lice

Član 114.

Odgovorno lice u državnom organu kazniće se za prekršaj novčanom kaznom od jedne polovine do dvadesetostrukog iznosa minimalne zarade u Republici, ako odluku kojom se odlučuje o promjeni prava na nepokretnostima u propisanom roku ne dostavi nadležnom organu (član 8 stav 2).

Fizičko lice

Član 115.

Fizičko lice - korisnik nepokretnosti kazniće se za prekršaj novčanom kaznom od jedne polovine do dvadesetostrukog iznosa minimalne zarade u Republici, ako:
1) u poslovima u vezi sa nepokretnostima za koje su potrebni mjerni i opisni podaci ne koristi službene podatke iz katastra nepokretnosti (član 9);
2) ne obilježi granice zemljišta i objekata, odnosno ne dozvoli pristup zemljištu objektima ili ne dopusti postavljanje biljega i oznaka premjera (čl. 25 i 29);
3) u propisanom roku ne prijavi nadležnom organu nastalu promjenu na zemljištu ili objektu (član 89 stav 1);
4) uz prijavu iz člana 89 stav 1 ovog zakona ne dostavi potrebne isprave (član 89 stav 2);
5) u propisanom roku ne dostavi nadležnom organu elaborat originalnih terenskih podataka dobijenih snimanjem (član 90);
6) vidnim i trajnim biljegama ne obilježi granice svog zemljišta na kojem su nastale promjene (član 91).

GLAVAXI

PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Promjena granica

Član 116.

Granice i nazivi postojećih katastarskih opština i katastarskih srezova, obrazovanih po propisima koji su važili na dan stupanja na snagu ovog zakona, ostaju na snazi i mogu se mijenjati samo na način i po postupku predviđenim ovim zakonom.

Postojeća evidencija

Član 117.

Do dana potvrđivanja katastarskog operata iz člana 62 ovog zakona, na područjima na kojima je izvršen premjer i izrađen katastar zemljišta ili ustrojena zemljišna knjiga na osnovu ranijih propisa koristiće se postojeći premjer i katastar zemljišta, odnosno zemljišna knjiga.

Primjena normativa

Član 118.

Do donošenja podzakonskih akata na osnovu ovlašćenja iz ovog zakona, pri izvršenju premjera i izrade katastra nepokretnosti, obnove premjera, njihovog održavanja i upisa prava, kao i pri izvođenju geodetskih radova u inženjersko-tehničkim oblastima primjenjivaće se tehnički normativi, metode i način rada utvrđen republičkim propisima koji su važili na dan stupanja na snagu ovog zakona.

Primjena propisa

Član 119.

Postupak premjera, obnove premjera i izrade katastra nepokretnosti koji je započet do dana stupanja na snagu ovog zakona sprovešće se po odredbama ovog zakona.
Do izvršenja premjera, obnove premjera i izrade katastra nepokretnosti po odredbama ovog zakona, na područjima na kojima je u upotrebi katastar zemljišta ili ustrojena zemljišna knjiga na osnovu ranijih propisa, njihovo korišćenje i održavanje vršiće se prema Zakonu o premjeru i katastru zemljišta ("Službeni list SRCG", br. 37/74) i propisima donijetim na osnovu tog zakona.
Izuzetno od stava 2 ovog člana, u postupku održavanja katastra zemljišta prikupljaće se i podaci o nepokretnostima, u skladu sa ovim zakonom i propisima donijetim na osnovu njega, s tim što se tako dobijeni podaci ne smatraju podacima iz katastra nepokretnosti i mogu se koristiti za izradu katastra nepokretnosti u skladu sa ovim zakonom.

Arhiviranje

Član 120.

U katastarskoj opštini za koju je izrađen katastar nepokretnosti u skladu sa odredbama ovog zakona, danom početka njegove primjene, prestaju da važe zemljišne knjige, katastar zemljišta i popisni katastar.
Zemljišna knjiga i ostala dokumentacija koju preuzima nadležni organ predaju se po isteku tri godine Državnom arhivu Crne Gore, kao dokumenta trajne vrijednosti.

Prestanak važenja

Član 121.

Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o državnom premjeru, katastru i upisima prava na nepokretnostima ("Službeni list SRCG", br. 25/84 i 2/89).

Stupanje na snagu

Član 122.

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Republike Crne Gore"


Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas: