ZAKON
O VRAĆANjU RANIJIM VLASNICIMA POLjOPRIVREDNOG ZEMLjIŠTA IZ DRUŠTVENE SVOJINE
(Objavljen u "Sl. listu RCG", br. 14/92; 24/92)
I- OSNOVNE ODREDBE
Član 1.
Poljoprivredno zemljište koje je postalo društvena svojina primjenom Zakona o poljoprivrednom zemljišnom fondu opštenarodne imovine i dodjeljivanje zemlje poljoprivrednim organizacijama ("Službeni list FNRJ", broj 22/53), Zakona o iskorišćavanju poljoprivrednog zemljišta ("Službeni list FNRJ", broj 43/59, 10/65, 25/65 i 12/67), Osnovnog zakona o eksproprijaciji ("Službeni list FNRJ", broj 28/47), Uredbe o imovinskim odnosima i reorganizaciji zemljoradničkih radnih zadruga ("Službeni list FNRJ", broj 14/53), vratiće se ranijim vlasnicima, odnosno njihovim pravnim sljedbenicima (u daljem tekstu: raniji vlasnik), pod uslovima i po postupku utvrđenom ovim zakonom.
Ranijem vlasniku vratiće se i poljoprivredno zemljište koje je postalo društvena svojina oduzimanjem bez pravnog osnova kao i na osnovu ugovora zaključenih primjenom prijetnje, prevare i zabluda (rušljivi ugovori).
Član 2.
Na način i pod uslovima utvrđenim ovim zakonom, ranijem vlasniku, vratiće se i poljoprivredno zemljište koje je degradirano.
Pod degradiranim zemljištem, u smislu ovog zakona, smatra se zemljište na kojem je određenim radovima ili radnjama, izuzev melioracionih radova, oštećen ili narušen prirodno stvoreni sloj zemljišta.
Član 3.
Pod poljoprivrednim zemljištem, u smislu člana 1. stav 1. ovog zakona, smatra se:
- poljoprivredno zemljište oduzeto od ranijeg vlasnika kao višak iznad propisanog maksimuma;
- poljoprivredno zemljište koje je arondacijom postalo društvena svojina;
- poljoprivredno zemljište koje je prešlo u društvenu svojinu radi toga što ga raniji vlasnik nije obrađivao ili plaćao obaveze prema društvenoj zajednici u zakonom utvrđenom roku, a za to vrijeme ga je koristila bez ugovora radna organizacija, opština ili Republika;
- poljoprivredno zemljište koje je eksproprisano radi korišćenja u poljoprivredne svrhe;
- poljoprivredno zemljište koje poslije reorganizacije seljačkih radnih i zemljoradničkih zadruga nije vraćeno ranijem vlasniku.
Član 4.
Prava po ovom zakonu ne pripadaju ranijem vlasniku ako mu je na ime naknade za zemljište koje je prešlo u društvenu svojinu dodijeljeno drugo zemljište.
Član 5.
Poljoprivredno zemljište u kompleksu koje predstavlja prostornu i proizvodno-ekonomsku cjelinu; na kojem su izvedeni određeni melioracioni radovi (agromelioracija, hidromelioracija) ili određeni objekti infrastrukture; na kojem su podignuti dugogodišnji zasadi koji su uslov za obavljanje osnovne djelatnosti preduzeća, a to zemljište, odnosno zasadi se racionalno koriste i na kojem su podignuti objekti trajnog karaktera čija je vrijednost veća od vrijednosti zemljišta, uživa posebnu pravnu zaštitu i vratiće se ranijim vlasnicima putem davanja drugog odgovarajućeg zemljišta ili izdavanjem dionica u skladu sa posebnim zakonom.
Član 6.
Vlada Republike Crne Gore svojim propisom utvrđuje koje se zemljište smatra poljoprivrednim zemljištem u smislu člana 5. ovog zakona
II- USLOVI I POSTUPAK
Član 7.
Stranke u postupku po ovom zakonu su preduzeće ili drugo pravno lice koje koristi određeno poljoprivredno zemljište (u daljem tekstu: korisnik) opština i raniji vlasnik.
Stranke u postupku mogu biti i svako fizičko i pravno lice čija bi prava ili na zakonu zasnovani pravni interesi mogli biti povrijeđeni.
Član 8.
Zahtjev za vraćanje poljoprivrednog zemljišta raniji vlasnik podnosi organu uprave nadležnom za imovinsko-pravne poslove (u daljem tekstu: nadležni organ).
Zahtjev iz stava 1. može se podnijeti u roku od dvije godine od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Zahtjev za vraćanje poljoprivrednog zemljišta sadrži podatke o: podnosiocu zahtjeva i njegovom prebivalištu; zemljištu; korisniku zemljišta u društvenoj svojini; obvezniku vraćanja zemljišta; izvod iz javnih knjiga u kojima se vodi