ZAKON
O SLATKOVODNOM RIBARSTVU
(Objavljen u "Sl. listu CG", br. 11 od 13. decembra 2007, 40/11)
I. OPšTE ODREDBE
Član 1
Ovim zakonom uređuje se način korišćenja, zaštite, očuvanja, uzgoja i ulova riba u ribolovnim vodama.
Odredbe ovog zakona odnose se i na rakove, školjke, žabe i druge korisne vodene životinje ( u daljem tekstu: ostala vodena fauna) u ribolovnim vodama.
Ribe i ostala vodena fauna su dobra od opšteg interesa, u državnoj su svojini i koriste se na način i pod uslovima utvrđenim ovim zakonom.
Član 2
Pojedini izrazi upotrijebljeni u ovom zakonu imaju sljedeće značenje:
1) ribolovne vode su vode rijeka sa njihovim plavnim područjima, rječni rukavci, jezera, bare, kanali, akumulacije i druge vode u kojima žive slatkovodne vrste riba i ostala vodena fauna;
2) riblji fond je broj i zastupljenost vrsta riba i ostale vodene faune u određenoj ribolovnoj vodi;
3) ribolovno područje je prirodna ili vještačka voda ili njen dio koji čini hidrološku, biološku i ekonomsku cjelinu za održivo korišćenje ribljeg fonda;
4) ribolov je lov riba i ostale vodene faune sa propisanim ribolovnim sredstvima i alatom;
5) privredni ribolov je ribolov koji se obavlja u cilju sticanja dobiti uz upotrebu dozvoljenih ribolovnih sredstava i alata;
6) sportsko-rekreativni ribolov je ribolov radi sporta i rekreacije;
7) ribolov u naučno istraživačke svrhe je ribolov koji se vrši u cilju naučnih istraživanja radi zaštite, unapređivanja i mogućnosti korišćenja ribljeg fonda i razvoja akvakulture;
8) ribnjak je uređeni prostor na zemljištu, ograđeni dio ribolovne vode i kavez u ribolovnoj vodi, koji služi za uzgoj riba i ostale vodene faune;
9) akvakultura je privredna djelatnost kontrolisane reprodukcije i uzgajanja riba i ostale vodene faune u ribnjacima;
10) ribolovna osnova je stručna studija o načinu i mjerama održivog korišćenja ribljeg fonda u ribolovnim vodama Crne Gore;
11) ribolovni zabran je dio ribolovne vode u kojem je privremeno ili trajno zabranjen ribolov;
12) poribljavanje je plansko unošenje mlađi u ribolovne vode u skladu sa ribolovnom osnovom i godišnjim planom;
13) godišnji plan je planski dokument za sprovođenje ribolovne osnove tokom kalendarske godine;
14) zaštita je skup mjera predloženih od strane naučne ustanove, radi trajnog očuvanja biodiverziteta, bioekoloških reprodukcionih potencijala i uslova sredine;
15) biodiverzitet je ukupna raznolikost i varijabilnost živog svijeta, njihovih zajednica i ekoloških kompleksa (ekosistema);
16) lovostaj je vrijeme u kojem se pojedine vrste riba i ostala vodena fauna, osim riba i vodene faune iz akvakulture, ne smiju loviti i stavljati u promet;
17) autohtona vrsta ribe je domaća vrsta ribe koja je oduvijek prisutna na određenom području;
18) alohtona vrsta ribe je vrsta ribe koja je unesena iz drugog zoogeografskog područja.
II. RIBOLOVNE VODE
Član 3
Ribolovne vode su sve vode u kojima žive slatkovodne vrste riba i ostala vodena fauna koja se ustupa na korišćenje radi obavljanja sportsko-rekreativnog i privrednog ribolova, osim voda:
1) u ribnjacima;
2) u akumulacijama, jezerima ili tekućim vodama koje se koriste ili su prostorno planskim dokumentima predviđene za javno vodosnabdijevanje;
3) u zaštićenim objektima prirode proglašenim posebnim zakonom.
Član 4
Na ribolovnim vodama utvrđuju se ribolovna područja radi obavljanja privrednog ribolova.
Ribolovna područja su: Skadarsko jezero sa Rijekom Crnojevića i rijeka Morača nizvodno od Adžovih vrba, Šasko jezero i rijeka Bojana.
Na ribolovnim područjima iz stava 2 ovog člana može se obavljati i sportsko-rekreativni ribolov.
Izuzetno od stava 1 ovog člana, privredni ribolov može se obavljati i na ostalim ribolovnim vodama u skladu sa ribolovnom osnovom.
Granice ribolovnih područja utvrđuje ministarstvo nadležno za poslove slatkovodnog ribarstva ( u daljem tekstu: Ministarstvo).
Izuzetno od stava 5 ovog člana, granice ribolovnih područja Ministarstvo može da promijeni zbog novonastalih prirodnih promjena.
Promjena granica iz stava 6 ovog člana vrši se na osnovu stručne podloge naučno-istraživačke ustanove u oblasti slatkovodnog ribarstva, registrovane u skladu sa zakonom (u daljem tekstu: naučna ustanova).
Član 5
Riblji fond u ribolovnim vodama Crne Gore ustupa na korišćenje Ministarstvo, ako zakonom nije drukčije uređeno.
Riblji fond ustupa se na korišćenje privrednom društvu ili preduzetniku (u daljem tekstu: korisnik ribljeg fonda ) radi obavljanja privrednog i sportsko-rekreativnog ribolova, ako ispunjava uslove propisane ovim zakonom.
Riblji fond u ribolovnim vodama može se ustupiti na korišćenje i sportsko ribolovnim klubovima radi obavljanja sportsko-rekreativnog ribolova.
Sportsko-rekreativni ribolov se ne može obavljati na objektima za akvakulturu.
Riblji fond u ribolovnim vodama ustupa se na korišćenje najduže na šest godina.
Član 6
Ustupanje ribljeg fonda, u određenoj ribolovnoj vodi, na korišćenje vrši se na osnovu javnog oglasa, koji raspisuje Ministarstvo.
Oglas iz stava 1 ovog člana naročito sadrži: uslove o ustupanju ribljeg fonda na korišćenje, naziv i kategoriju ribolovne vode; površinu i granice ribolovne vode; podatke o ribljem fondu; vrijeme na koje se riblji fond daje na korišćenje; stručne i tehničke uslove koje mora da ispunjava učesnik na oglasu; kriterijume za izbor korisnika; visinu početne naknade za korišćenje ribljeg fonda i način plaćanja naknade.
Odluku o ustupanju na korišćenje ribljeg fonda u ribolovnoj vodi donosi Ministarstvo i zaključuje ugovor sa korisnikom ribljeg fonda kojim se uređuju međusobna prava i obaveze.
Visinu početne naknade iz stava 2 ovog člana utvrđuje Ministarstvo.
Član 7
Riblji fond u određenoj ribolovnoj vodi, koji u skladu sa uslovima iz javnog oglasa nije ustupljen na korišćenje, privremeno se daje na korišćenje, bez javnog oglašavanja, privrednom društvu, preduzetniku ili sportsko ribolovnom klubu koji ispunjava uslove utvrđene ovim zakonom, a najduže do godinu dana.
Član 8
Za korišćenje ribljeg fonda plaća se godišnja naknada.
Sredstva od naknada iz stava 1 ovog člana prihod su budžeta Crne Gore.
Član 9
Pravo korišćenja ribljeg fonda stečeno u skladu sa ovim zakonom korisnik ne može ustupiti drugim licima.
Član 10
Ribolovne vode ili njihovi dijelovi mogu se proglasiti posebnim ribolovnim zabranima ukoliko su povoljni za mriješćenje, rast i ishranu riba ili ako je riblji fond devastiran.
Granice i obilježavanje ribolovnog zabrana iz stava 1 ovog člana, kao i mjere zaštite i unapređenja, na osnovu mišljenja naučne ustanove, utvrđuje Ministarstvo.
U ribolovnim zabranima iz stava 1 ovog člana zabranjen je ribolov, kao i sve aktivnosti koje ometaju mrijest, razvoj i kretanje riba, osim ribolova u naučno-istraživačke svrhe.
Korisnik ribljeg fonda dužan je da, u roku od najduže dva mjeseca od dana potpisivanja ugovora, vidno obilježi granice ribolovnog zabrana i ribljeg plodišta i da ih održava.
Član 11
Korisnik ribljeg fonda, dužan je da u skladu sa ribolovnom osnovom, godišnji plan korišćenja i unapređivanja ribljeg fonda dostavi Ministarstvu najkasnije do 31. decembra tekuće godine za narednu godinu, radi dobijanja saglasnosti.
Korisnik ribljeg fonda, u pogledu ostvarivanja prava korišćenja ribljeg fonda može pokretati krivični i prekršajni postupak pred nadležnim organom.
Sadržinu godišnjeg plana bliže propisuje Ministarstvo.
Član 12
Pravo na korišćenje ribljeg fonda oduzeće se ako korisnik ribljeg fonda:
1) ne koristi