Za pristup kompletnom i ažurnom tekstu ovog dokumeta, molimo vas:


ZAKON

O PUTNIM ISPRAVAMA

(Objavljen u "Sl. listu CG", br. 21 od 27. marta 2008, 25/08, 40/11, 39/13)

I. OSNOVNE ODREDBE

Predmet zakona

Član 1

Ovim zakonom uređuju se putne isprave za putovanje crnogorskih državljana u drugu državu, postupak izdavanja i prestanak važenja putnih isprava, kao i druga pitanja od značaja za korišćenje putnih isprava.

Pojam putne isprave

Član 2

Putna isprava je javna isprava koja crnogorskom državljaninu služi za prelazak državne granice radi putovanja u drugu državu i boravka u drugoj državi i za povratak u Crnu Goru.
Za vrijeme boravka u drugoj državi, putna isprava služi njenom imaocu za dokazivanje identiteta i kao dokaz o crnogorskom državljanstvu.
Crnogorski državljanin ima pravo da sa važećom putnom ispravom napusti Crnu Goru i vrati se u nju, ako međunarodnim ugovorom nije drukčije određeno.
Organ uprave nadležan za poslove nadzora državne granice obavezan je da dozvoli ulazak u Crnu Goru crnogorskom državljaninu koji nema važeću putnu ispravu, ako su utvrđeni njegov identitet i crnogorsko državljanstvo.

Obaveze vlasnika putne isprave

Član 3

Vlasnik putne isprave obavezan je da brižljivo čuva putnu ispravu od krađe i oštećenja, a naročito da je ne izlaže velikoj vlažnosti, visokoj temperaturi ili drugim uslovima u kojima može doći do oštećenja elektronike sadržane u putnoj ispravi.

Digitalni sertifikati

Član 4

Organ državne uprave nadležan za poslove putnih isprava (u daljem tekstu: Ministarstvo) nadležan je da izdaje digitalne sertifikate koji se koriste za digitalno potpisivanje putnih isprava i da njima upravlja.

II. VRSTE PUTNIH ISPRAVA

Vrste putnih isprava

Član 5

Putne isprave, u smislu ovog zakona, su: pasoš, diplomatski pasoš, službeni pasoš i putni list, kao i putne isprave koje se izdaju na osnovu međunarodnih ugovora.
Putnom ispravom, u smislu ovog zakona, smatra se i pomorska knjižica člana posade pomorskog broda, ako je u nju unijeta viza.

Broj putnih isprava iste vrste

Član 6

Crnogorski državljanin može imati samo jednu putnu ispravu iste vrste.

Pasoš

Član 7

Pasoš je elektronska javna isprava za ličnu identifikaciju koja se izdaje crnogorskom državljaninu radi putovanja u drugu državu, boravka u drugoj državi, kao i za povratak u Crnu Goru.

Diplomatski i službeni pasoš

Član 8

Diplomatski i službeni pasoš su elektronske putne isprave koje se izdaju državnim funkcionerima, državnim službenicima i namještenicima i drugim licima, radi efikasnijeg obavljanja državnih poslova i obezbjeđenja njihove zaštite u drugoj državi u izvršenju službenih zadataka, u skladu sa međunarodnim ugovorom.
Diplomatski pasoš se izdaje najvišim državnim funkcionerima, licima koja imaju diplomatski ili konzularni status, diplomatskim kuririma, članovima državnih delegacija i drugim licima kada je to u interesu Crne Gore.
Službeni pasoš izdaje se diplomatskim ili konzularnim predstavnicima Crne Gore koji nemaju diplomatski pasoš, državnim službenicima i namještenicima kada putuju u drugu državu radi obavljanja službenih poslova i drugim licima, kada je to u interesu Crne Gore.
Diplomatski i službeni pasoš može se izdati i članovima uže porodice crnogorskog državljanina kojem je izdat takav pasoš, koji sa njim živi u zajedničkom domaćinstvu i sa njim putuje u drugu državu ili boravi u drugoj državi.
Lica iz st. 2, 3 i 4 ovog člana određuju se propisom Vlade Crne Gore ( u daljem tekstu: Vlada).

Putni list

Član 9

Putni list je putna isprava koja se izdaje crnogorskom državljaninu koji je u drugoj državi ostao bez putne isprave, radi povratka u Crnu Goru.

Pomorska knjižica

Član 10

Pomorska knjižica, ako je u nju unijeta viza, služi ukrcanom članu posade kao putna isprava za putovanje u drugu državu ili za putovanje u drugu državu radi ukrcavanja na brod ili za povratak u Crnu Goru po iskrcavanju sa broda.
Pomorska knjižica se izdaje u skladu sa posebnim propisima.

Viza

Član 11

(Brisan)

Zabrane u vezi putne isprave

Član 12

Putnu ispravu može da koristi samo crnogorski državljanin na čije lično ime je izdata. Zabranjeno je:
1) davanje na upotrebu putne isprave ili upotreba tuđe putne isprave kao svoje, ili
2) davanje putne isprave kao zaloge za neizmirenje obaveze.

III. OBRAZAC I SADRŽAJ PUTNE ISPRAVE

Obrazac putne isprave

Član 13

Pasoš, diplomatski i službeni pasoš i putni list izdaju se na propisanim obrascima, u skladu sa ovim zakonom.
Obrasci pasoša, diplomatskog i službenog pasoša sadrže: Grb Crne Gore, naziv "Crna Gora", naziv pasoša, oznaku za vrstu pasoša, oznaku za elektronski pasoš, kod države, zaštitne elemente, čip u kojem su sadržani fotografija i otisak dva prsta i rubrike za unos ličnih i drugih podataka.
Tehničke karakteristike čipa iz stava 2 ovog člana moraju da obezbijede cjelovitost, autentičnost i povjerljivost podataka koje sadrži.
Obrazac putnog lista sadrži: Grb Crne Gore, naziv "Crna Gora", naziv "Putni list", oznaku za putni list, kod države, zaštitne elemente i rubrike za unos ličnih i drugih podataka.
Obrasce pasoša, diplomatskog i službenog pasoša, kao i putnog lista propisuje Vlada.

Podaci u putnim ispravama

Član 14

Lični i drugi podaci iz člana 13 stav 2 ovog zakona, u pasošu i putnom listu su: prezime, ime, dan, mjesec i godina rođenja, opština rođenja, pol, državljanstvo, jedinstveni matični broj, fotografija, potpis, otisak dva prsta, datum izdavanja, datum važenja, broj putne isprave i naziv organa koji je izdao pasoš, odnosno putni list.
Lični i drugi podaci iz člana 13 stav 2 ovog zakona, u diplomatskom, odnosno službenom pasošu su: prezime, ime, dan, mjesec i godina rođenja, opština rođenja, pol, državljanstvo, jedinstveni matični broj, funkcija, fotografija, potpis, otisak dva prsta, datum izdavanja, datum važenja, broj putne isprave i naziv organa koji je izdao diplomatski, odnosno službeni pasoš.
U putne isprave iz st. 1 i 2 ovog člana unosi se i podatak o mjestu i državi rođenja, ako je crnogorski državljanin rođen u drugoj državi.
U pasoš, diplomatski i službeni pasoš unosi se mašinski čitljiv zapis.
Biometrijski podaci sadržani u čipu (fotografija i otisak dva prsta) mogu se koristiti za provjeru autentičnosti pasoša, diplomatskog i službenog pasoša, kao i identiteta imalaca tih putnih isprava prilikom prelaska državne granice.
Podatke koje sadrži mašinski čitljiv zapis utvrđuje Ministarstvo u skladu sa preporukamaICAO Doc9303.

Upotreba jezika i pisma

Član 15

Obrasci putnih isprava štampaju se na crnogorskom jeziku, latiničnim pismom, kao i na engleskom i francuskom jeziku, a popunjavaju na crnogorskom jeziku, latiničnim pismom.
Za pripadnika manjinskog naroda ili druge manjinske nacionalne zajednice (u daljem tekstu: manjina) prezime i ime u obrascu putne isprave, na zahtjev podnosioca, unosi se na jeziku i pismu manjine kojoj pripada, u skladu sa Ustavom, posebnim zakonom, ili međunarodnim ugovorom i standardima.
Na zahtjev podnosioca, prezime i ime unosi se i ćiriličnim pismom.
U slučaju iz st.