ZAKON
O POVLASTICI NA PUTOVANjE LICA SA INVALIDITETOM
(Objavljen u "Sl. listu CG", br. 80 od 26. decembra 2008, 40/11)
I. OPŠTE ODREDBE
Član 1
Lice sa invaliditetom ima pravo na povlasticu na putovanje u drumskom i željezničkom saobraćaju na teritoriji Crne Gore (u daljem tekstu: povlastica na putovanje) u skladu sa ovim zakonom.
Član 2
Pravo na povlasticu na putovanje ima korisnik njege i pomoći drugog lica i djeca i mladi koji su ostvarili pravo na pomoć za vaspitanje i obrazovanje djece i mladih sa posebnim potrebama, u skladu sa propisom iz oblasti socijalne i dječje zaštite i korisnik njege i pomoći drugog lica, koji je to pravo ostvario u skladu sa propisom iz oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja ( u daljem tekstu: lice sa invaliditetom).
Član 3
Pravo na povlasticu na putovanje ima i pratilac lica sa invaliditetom .
Član 4
Pravo na povlasticu na putovanje mogu da ostvare crnogorski državljani sa prebivalištem u Crnoj Gori.
Pravo na povlasticu na putovanje može da ostvari i lice koje traži azil, lice kome je priznat status izbjeglice, lice kome je odobrena dodatna zaštita u skladu sa posebnim propisima i strani državljanin koji živi u Crnoj Gori, u skladu sa međunarodnim ugovorom.
Član 5
Sredstva za ostvarivanje prava propisanog ovim zakonom obezbjeđuju se u budžetu Crne Gore.
Član 6
Pojedini izrazi u smislu ovog zakona, imaju sljedeće značenje:
1) pratilac lica sa invaliditetom je roditelj, staratelj ili lice koga lice sa invaliditetom ovlasti;
2) korisnik povlastice na putovanje je lice koje je ostvarilo pravo na povlasticu;
3) ostvareno putovanje je provoz u odlasku i prevoz u povratku;
4) drumski saobraćaj je međumjesni linijski prevoz putnika;
5) željeznički saobraćaj je prevoz putnika u bilo kojem razredu.
II. PRAVO NA POVLASTICU NA PUTOVANjE
Član 7
Lice sa invaliditetom ima pravo na povlasticu za dvanaest putovanja u drumskom i željezničkom saobraćaju, u toku kalendarske godine.
Lice sa invaliditetom, koje je u radnom odnosu, ima pravo i na povlasticu na putovaše od mjesta stanovanja do mjesta rada, kao i povratak u mjesto stanovanja.
Član 8
Pravo iz člana 7 ovog zakona ima i pratilac lica sa invaliditetom.
Pravo na povlasticu na putovanje pratilac ima i u slučaju kada putuje po lice sa invaliditetom ili se vraća poslije praćenja lica sa invaliditetom.
Pratilac djece i mladih koji su ostvarili pravo na pomoć za vaspitanje i obrazovanje djece i mladih sa posebnim potrebama ima pravo na povlasticu na putovanje za vrijeme trajanja vaspitanja i obrazovanja, od mjesta stanovanja do mjesta vaspitanja i obrazovanja, a ako su djeca i mladi smješteni u ustanovu ili u drugu porodicu ima pravo na povlasticu na putovanje za vrijeme zimskog i ljetnjeg školskog raspusta, ako putuje u mjesto stanovanja, kao i za povratak u mjesto školovanja.
Član 9
Postupak za ostvarivanje prava na povlasticu na putovanje iz čl. 7 i 8 ovog zakona pokreće se na zahtjev lica sa invaliditetom ili njegovog pratioca.
Član 10
Zahtjev za ostvarivanje prava na povlasticu na putovanje podnosi se centru za socijalni rad na čijoj teritoriji lice sa invaliditetom ima prebivalište ( u daljem tekstu: centar).
Član 11
Lice sa invaliditetom, odnosno njegov pratilac uz zahtjev za ostvarivanje prava na povlasticu na putovanje prilaže :
- rješenje o pravu na njegu i pomoć drugog lica, odnosno rješenje o pravu na pomoć za vaspitanje i obrazovanje djece i mladih sa posebnim potrebama;
- dokaz za pratioca ( izjava lica sa invaliditetom);
- dokaz o radnom odnosu, za lice koje je u radnom odnosu.
Član 12
Centar je dužan da donese rješenje o pravu na povlasticu na putovanje najkasnije u roku od 15 dana od dana podnošenja zahtjeva.
III. NAKNADA NOVČANIH SREDSTAVA
Član 13
Korisnik povlastice na putovanje iz čl. 7 i 8 ovog zakona ima pravo na naknadu novčanih sredstava u visini cijene vozne karte.
Član 14
Naknada novčanih sredstava po osnovu povlastice na putovanje za lice iz člana